dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jocer

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Poznan, Poland, Poland
    Posty
    61

    Domyślnie Co wybrać? Szambo czy oczyszczalnię?

    Witam,
    ja w temacie, co wybrać bede sie w tym roku budował, rodzina 4 osobowa,
    jakie koszty, co jest ekonomiczniejsze i co konkretnie (jakie modele, firmy) polecacie?
    Pozdrawiam Łukasz

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rain-men

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Poznań okolice
    Kod pocztowy
    62-070
    Posty
    31

    Domyślnie

    Witaj, niedawno znalazlem ciekawy artykul w czasopismie instalacyjnym dotyczacy porownania 3 metod odprowadzenia sciekow:

    1) Kanalizacja zbiorowa - liczone jako przylacze do kanalizacji o dl. 30 mb z PVC o średnicy 160 mm (250zł/1mb) i studzienka przylaczeniowa fi 600 mm (1500 zł) oraz warto zamontowac klapę zwrotna przeciwzalewowa

    2) Przydomowa oczyszczalnia ścieków o przepustowosci 5m3/d - koszt ok. 12 tys. zł, przyłacza z rur 160 mm - 5 tys. zł

    3) Szambo - zbiornik bezodpływowy 4,5 m3 - koszt 3,5 do 5 tys. zł, założono 4 tys. oraz 20mb przylacza z PVC fi 160 - 5 tys. zł

    Przy założeniu, że mieszka 5 osób, jest ubikacja oraz lazienka z wanna i prysznicem, pobór wody 90l/os i taka sama ilosc sciekow. Odbior ścieków przez siec i dowoz do stacji zlewczej 6 zł/m3. Założenie odleglosci oczyszczalni 10 km. Oplata transportowa za woz asenizacyjny 3zł/km.

    Koszty inwestycyjne:
    1) 9000 zł
    2) 17000 zł
    3) 9000 zł

    Roczny koszt eksploatacyjny:
    1) 985 zł
    2) 240 zł
    3) 3200 zł

    Inne koszty:
    1) 500 zł (koszt czyszczenia przylacza, raz na 10 lat)
    2) 72 zł (wywoz osadu co roku 12 zł + 60zł za przewoz)
    3) -

    Koszty eksploatacyjne przez 10 lat:
    1) 10855 zł
    2) 3120 zł
    3) 32073 zł

    Łączne koszty przez 10 lat:
    1) 19855 zł
    2) 20120 zł
    3) 41073 zł

    Koszty eksploatacyjne przez 15 lat:
    1) 15282,5 zł
    2) 4680 zł
    3) 48110,1 zł (przy obj. 4,5 m3 należy wezwac 37 razy w roku woz asenizacyjny, co daje 553 razy w ciagu 15 lat. Koszt zrzutu ściekow do stacji zlewnej wyniesie 14930,1 a koszty przewozu to 553 kursy x 20 km x 3 zł = 33180 zł (!)

    Łączne koszty przez 15 lat:
    1) 24282,5 zł
    2) 21680 zł
    3) 57 110,1 zł

    W przypadku kanalizacji zbiorowej i pojedynczego systemu (POŚ) koszty są porównywalne. Różnica kosztów wynosząca ponad 30 tys. zł w ciągu 15 lat na korzyść tych obu systemów jest ogromna.

    Jeśli chodzi o polecenie firmy, to polecam niemiecką firmę Rewatec, model Solido, oczyszczalnia typu SBR, koszt ok. 13-14 tys. zł, jest niezawodna. Ma całe sterowanie w kapsule, żadnych przewodów oprócz zasilania.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    ....
    3) Szambo - zbiornik bezodpływowy 4,5 m3 - koszt 3,5 do 5 tys. zł, założono 4 tys. oraz 20mb przylacza z PVC fi 160 - 5 tys. zł
    Nie zbym niezgadzal sie z ogolnym wnioskiem (oczyszczalnia zamiast szamba), ale ceny podane sa od czapy.
    Ja pod Warszawa (czytaj drogo), za szambo 6.5m3 z przylaczem okolo 15m (rura 160) zaplacilem 5000PLN. A nie jak podane wyzej 9000PLN.


    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 05-05-2011 o 13:39

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Mój POŚ kosztował mnie w sumie 2500 zł (kopałem i kładłem sam- to żaden problem).
    A ceny ogólnie mocno z górnej półki.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał jocer Zobacz post
    Witam,
    ja w temacie, co wybrać bede sie w tym roku budował, rodzina 4 osobowa,
    jakie koszty, co jest ekonomiczniejsze i co konkretnie (jakie modele, firmy) polecacie?
    Pozdrawiam Łukasz
    Oszacuj sobie ile zuzywasz wody. U mnie wywoz szamba o okolo 25PLN za m3. Od paru tygodni jestem szczesliwym uzytkownikiem kanalizacji gminnej 6PLN za m3. Przy 4 osobowej rodzinie, szacuje ze zuzyjesz w domu przynajmniej 10m3 na miesiac (80litrow dziennie na osobe). Choc norma "kaze zuzyc" cos rzedu 150l na osobe. W moim przypadku roznica miesieczna kosztow eksploatacji wyniosla by 200PLN, czyli 2500PLN w skali roku! Budowa szamba to pewnie koszt rzedu 5000-6000, zaleznie od wielkosci. Oczyszczalnia bilogiczna to pewnie ze 2 razy tyle - 2-3 letnia roznica w ksoztach eksploatacji miedzy szambem a POS.

    Polecam oczyszczalnie bilogiczna. Czyli taka bez drenazu. Z zalozenia w dreanzu zachodzi doczyszczanie sciekow. Oczyszczalnia biologiczna, ma osobny zbiornik, gdzie zachodzi oczyszcalnie w procesach tlenowych. Wymaga to uzycia energi z zewntrz celem roznie realizowanego natleniania wody. Stopien oczyszczaenia jest zdecydowanie wyzszy. Tak oczyszcona wode w majestacie prawa mozna odprowadzic do studni chlonnej lub np rowu meliracyjnego, rzeki (po zalatwieniu papierkologii of coz).
    Na miescie mowia, ze drenaze po wielu latach potrafia sie zatykach, zamulac co jest dodatkowym argumentem przeciw oczyszczalniom dreanzowym.

    Przedewszystkim sprawdz czy plan zagospodarowania/warunki zabudowy pozwalaja na budowe oczyszczalni. Po drugie, zbadaj/sprawdz jaka masz glebe na dzialce. Bez wzgledu jaki rodzaj oczyszczalni wybierzesz, oczyszczona woda musi gdzies zostac odprowadzona, jesli masz gline, wysoki poziom wod gruntowych, wykonanie oczyszczalni moze byc nzjzwyklej w swiecie niewykonalne.

    marcin

  6. #6

    Domyślnie

    stoje przed dylematem POS czy szambo, architekt adoptujący projekt powiedział ze będzie potrzebny projekt POS ( ok 1tys) oraz warunki geologiczne dot gruntu. Czy ma racje?
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    stoje przed dylematem POS czy szambo, architekt adoptujący projekt powiedział ze będzie potrzebny projekt POS ( ok 1tys) oraz warunki geologiczne dot gruntu. Czy ma racje?
    Raczej Cie naciaga na projekt. Z tego co ludzie pisza, to wystarczy samemu zglosic do powiatu budowe POS, samemu narysowac odrecznie na mapie gdzie ten POS bedzie i dorzeucic garsc ulotek, jakis certyfikat od producenta.
    Ale co kraj to obyczaj. Twoj powiat moze miec jakies wygorowane wymagania, o czym projektant moze wiedziec.
    Sprawdz u zrodla w powiecie jakie maja wymagania.

    marcin

  8. #8

    Domyślnie

    hmm, czyli co radzisz?
    przeciez i tak szambo architekt musi naniesc, wiec co za roznica czy POS czy szambo?

    jeszcze w tym tyg bede gadać z gościem, bo ma przyjechać na dzialke, jakich argumentow uzyc

    nasze starostwo raczej idzie na reke, ale jeszcze zdzwonie i popytam
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    hmm, czyli co radzisz?
    przeciez i tak szambo architekt musi naniesc, wiec co za roznica czy POS czy szambo?

    jeszcze w tym tyg bede gadać z gościem, bo ma przyjechać na dzialke, jakich argumentow uzyc

    nasze starostwo raczej idzie na reke, ale jeszcze zdzwonie i popytam
    Negocjuj. Ale ja bym nie zaplacicl 1000 za naniesienie na mape polozenia POS. Ludzie to sami tymi recami robia bez pomocy architekta i tez jest dobrze. Mi sie wydaje, ze architekt generuje sobie prace, opowiadajac cos o "projekcie" oczyszczalnie.


    marcin

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Raczej Cie naciaga na projekt. Z tego co ludzie pisza, to wystarczy samemu zglosic do powiatu budowe POS, samemu narysowac odrecznie na mapie gdzie ten POS bedzie i dorzeucic garsc ulotek, jakis certyfikat od producenta.
    Ale co kraj to obyczaj. Twoj powiat moze miec jakies wygorowane wymagania, o czym projektant moze wiedziec.
    Sprawdz u zrodla w powiecie jakie maja wymagania.

    marcin
    Dokładnie tak jak piszesz. Potrzebne mi były tylko badania geologiczne. Zrobił mi to gościu z Opola za 400pln w dwóch egzemplarzach w ładnych oprawionych teczkach.
    Inni chcieli 1500 za to samo.
    Oczyszczalnia z drenażem, pracuje trzeci rok. Cały koszt ze żwirem (12ton) wykopami i zasypaniem które wykonała firma montująca to 5,5 tysia.

  11. #11

    Domyślnie

    Niech Ci architekt naniesie oczyszczalnie na mapkę tzn wskaże w którym miejscu mniej więcej ma być i finito. Projektów żadnych nie ma, może być potrzebny operat wodno-prawny, gdy ścieki byś chciał odprowadzić do jakiegoś cieku wodnego, możliwe że architekt Ci o tym właśnie mówił mówił. Ja musiałem robić operat i tam był właśnie w nim projekt oczyszczalni . Ale na etapie budowy domu wystarczy tylko na mapce zaznaczone że tu i tu będzie oczyszczalnia. Resztę się robi parę miesięcy wcześniej przed zamontowaniem oczyszczalni.

  12. #12

    Domyślnie

    dzieki

    w takiem razie poproszę jedynie o naniesienie POS, zrobię badania geologiczne, a reszte juz podczas budowy domu ( chyba ze starostw bedzie chciało wcześniej)

    pozostało poszukać geologa z okolic Nowego Sącza/ Gorlic

    pozdrawiam
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  13. #13

    Domyślnie

    A można widzieć po cholerę ci badania? Badania się robi przy oczyszczalni drenażowej a nie każda gmina wyda ci pozwolenia na wybudowanie takiej oczyszczalni, najpierw idź do gminy i się dobrze popytaj czy pozwolą ci taka wybudować jak warunki gruntowe będziesz miał dobre , bo bez sensu wydawać kasę na coś co się może nie przydać. Ja jak poszedłem do swojego urzędu pani od razu mi powiedziała że o oczyszczalni drenażowej nie ma mowy i szkoda mojego czasu, wybudowałem czyszczalnię biologiczna z odprowadzeniem do potoku gdybym nie miał potoku za działką musiał bym mieć szambo.

  14. #14

    Domyślnie

    badania beda potrzebne prawdopodobnie ze względu na ukształtowanie działki, a dlaczego starostwo ma mi nie pozwolić jesli warunki wodne beda dobre?

    rzad kwoty 500zl chyba nie jest az takim wielkim wydatkiem w stosunku do calej budowy
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  15. #15

    Domyślnie

    Zapytaj starostwa dlaczego mogą nie pozwolić ja co tego nie powiem w moim mieście takiej zgody byś nie uzyskała. Dlatego pierwsza sprawa to wizyta w urzędzie. Co kraj to obyczaj, co urząd to inne obowiązują w nim zasady i prawa .

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    badania beda potrzebne prawdopodobnie ze względu na ukształtowanie działki, a dlaczego starostwo ma mi nie pozwolić jesli warunki wodne beda dobre?

    rzad kwoty 500zl chyba nie jest az takim wielkim wydatkiem w stosunku do calej budowy
    Bo np. plan zagospodarowania przestrzennego mowi, ze oczyszczalnie nie mozna.

    marcin

  17. #17

    Domyślnie

    ja mam WZ i wniej napisane ze albo szambo albo POS
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    ja mam WZ i wniej napisane ze albo szambo albo POS
    No to sprawa prosta. Ale dla pewnosci zapytaj sie w urzedzie jak to Oni widza, bo co urzad to inne wymagania. Ale jak Ci wszyscy pisza, przy pozwoleniu na budowe wystarczy ze polozenie POS-a bedzie zaznaczone na mapce z zagposdarowanie terenu czy jak to sie tam nazywa. Moim skromnym zdaniem, rzecz nie warta 1000PLN.

    Jesli wiesz ze teren suchy/piaszczysty to nie warto pewnie robic badan. Jesli masz podejrzenia co do jakosci gruntu badanie dla wlasnego spokoju warto robic, zeby wiedziec, czy gleba przyjmie wode z POS-a. Gdy jest glina, czy bardzo wysoki poziom wody gruntowej, to budowa POS-a moze byc trudna badz niemozliwa z praktycznego punktu widzenia. Tzn, budowa bedzie mozliwa, ale toto nie bedzie dzialac.

    marcin

  19. #19

    Domyślnie

    Jastrząb dzięki
    prawdopodobnie glina lub coś podobnego, dlatego dla świętego spokoju wole zrobić, bo na pewno piaski to to nie są, nie wiem jak z poziomem wód

    a dlaczego przy wysokim poziomie POS nie będzie działać?
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jkot

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-050
    Posty
    4

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony