dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    deratus

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    koło Bydgoszczy
    Posty
    121

    Domyślnie Obliczenie OZC - ABC - jak to zrobić - na podstawie Purmo OZC

    Ponieważ chyba wszyscy daja sobie sprawę jak ważne jest dokładne obliczenie OZC w przypadku pomp ciepła i chociaż próbowałem zrobić to samodzielnie (podziekowanie dla adiqq za program ) to nie dałem rady . Może udało by się stworzyć pewnego rodzaju samouczek dla wszystkich chętnych, chcących zrobić to samodzielnie? Taki który by zawierał informacje, jakie dane są niezbędne do poprawnego wyliczenia OZC. Może ktoś bardziej światły , stworzyłby takie vademecum, a dozgonna wdzięczność dużej części forumowiczów murowana (nomen omen)
    Wersja bezpłatna programu PURMO OZC 4.0
    http://tnij.org/loqv

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Dozgonną wdzięcznością się rodziny nie wyżywi.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    deratus

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    koło Bydgoszczy
    Posty
    121

    Domyślnie

    Właśnie chyba jednak zaprzeczyłeś potrzebie i sensowi istnienia tego forum

  4. #4

    Domyślnie

    Ejże skoro myślisz o pompie ciepła to nawet 2 tys za obliczenia w OZC cię nie zabolą.
    Jak już strzyc owce to na każdym kroku

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    No i po 2 godzinach dłubania w "Purmo OZC" również poległem , a konkretnie - na edycji poszczególnych pomieszczeń... Za skomplikowane o dla mnie, a nie mam czasu na głębsze wnikanie...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    również poległem , a konkretnie - na edycji poszczególnych pomieszczeń...
    Uprość cały dom do jednopomieszczeniowego prostopadłościanu, gdzie 1 powierzchnia to dach, druga to podłoga, a pozostałe 4 to ściany. Dodaj okna i drzwi. Jeśli rzeczywista bryła nie jest super skomplikowana, to taki szacunek wyjdzie mniej więcej OK.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Uprość cały dom do jednopomieszczeniowego prostopadłościanu, gdzie 1 powierzchnia to dach, druga to podłoga, a pozostałe 4 to ściany. Dodaj okna i drzwi. Jeśli rzeczywista bryła nie jest super skomplikowana, to taki szacunek wyjdzie mniej więcej OK.
    Dobry trop... Tylko co z rozróżnieniem piwnicy i garażu od parteru i poddasza ? Piwnica jest całkowicie zagłębiona w gruncie i ma tam być powiedzmy +14 st.C, a garaż na parterze i w nim +10 st.C. Reszta domu - standardowo np. +22 st.C. Można to jakoś uprościć, uśrednić ?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.526
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Dobry trop... Tylko co z rozróżnieniem piwnicy i garażu od parteru i poddasza ? Piwnica jest całkowicie zagłębiona w gruncie i ma tam być powiedzmy +14 st.C, a garaż na parterze i w nim +10 st.C. Reszta domu - standardowo np. +22 st.C. Można to jakoś uprościć, uśrednić ?
    Niestety nie można tego uproscic lub usrednić. Takie uproszczenia prowadzą do zbyt dużych błędów co w przypadku doboru mocy pompy ciepła i obliczenia
    zapotrzebowania na ciepło i zwiazana z tym opłacalność zastosowania pompy ciepła ma bardzo duże znaczenie. Duże znaczenie ma również wersja programu
    OZC. Wersja 4.0 może dawać inne wyniki (mniej dokładne) niż wersja 4.8 Pro lub 5.0 3D. Aby w miarę dokładnie wykonać obliczenia w OZC musimy określić wszystkie przegrody i ich rodzaje, podac dokładnie wsp. dla każdego okna i drzwi oraz bram zewnętrznych z osobna, usytuowanie i lokalizację.Wymiary przegród podajemy w osiach. W przypadku piwnic zagłębionych w gruncie musimy zdefiniować ściane przy gruncie. Poprawiałem już wiele obliczeń wykonanych na wersjach demo lub firmowych na ogół starszych i zwykle wyniki obliczeń dla zapotrzebowania na ciepło były mocno zaniżone oczywiście w wyniku zbyt wielu uproszczeń.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darekmw

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    9

    Domyślnie

    Czy zajmuje się tutaj osoba, która wyliczy mi OZC na podstawie projektu? Oczywiście nie za darmo

  10. #10

    Domyślnie

    Trzeba mieć jakieś pojęcie o fizyce budowli by zsensem się tym zajmować. Mozna przeczytać z zrozumieniem instrucję programu. Dużo rzeczy n/t obłsugi tam umieścili.
    Warto porówywnać wyniki obliczeń z rzeczywistym zużyciem. Trening czyni mistrza.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał darekmw Zobacz post
    Czy zajmuje się tutaj osoba, która wyliczy mi OZC na podstawie projektu? Oczywiście nie za darmo
    Podpinam się do tematu
    Również jestem zainteresowany zleceniem obliczenia OZC

  12. #12

    Domyślnie

    a to samemu nie łaska
    s ięgać musicie do czyjejś wiedzy?
    o Wy gnuśni
    l iczenie Was przerasta?
    t o trzeba komuś zlecić i tyle...

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darekmw

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    9

    Domyślnie

    Pisałem do asolt, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    "Zarobiony", jak wszyscy zresztą... Może zadzwoń? Będzie szybciej.
    Wyszukiwarka: andrzej sołtys ozc >>ENTER
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.526
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał darekmw Zobacz post
    Pisałem do asolt, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi
    Prosze o kontakt na PW

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony