dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?

Głosujących
596. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Drewno

    72 12,08%
  • PCV

    483 81,04%
  • Aluminum i inne

    41 6,88%
Strona 621 z 1566
Pokaż wyniki od 12.401 do 12.420 z 31306
  1. #12401
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pam

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Wieliczka
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    wystarczy piana - spokojnie, będzie dobrze
    Tak myślełem, ale trochę głupio wygladaja te dziury

  2. #12402
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    Ostatnio wymiekam.
    Zrobilem wstepna ekspertyze okien z debu. Inwestor jak poczytal to znikl.
    Pewno sie zglosza mieszkancy po oddaniu miezkan.
    Cytuje fragment ekspertyzy.

    5. Wyniki przeglądu stolarki
    5.1. Odstępstwa od Aprobaty Technicznej AT-15-6669/2005.
    Producent powołuje się, że stolarka została wykonana zgodnie z aprobatą techniczną ITB nr AT-15-6669/2005. Jest to całkowicie niezgodne ze stanem faktycznym.

    Według Aprobaty AT-15-5890/2003, pkt. 3.2.1.1. do wykonywania półfabrykatów – ramiaków stolarki, należy stosować drewno sosnowe lub red meranti. Inne gatunki drewna – np drewno dębowe, nie jest aprobatą objęte, wobec czego nie można go było zastosować. Jest to podstawowe odstępstwo.
    Powoływanie się [w Dokumentacji warsztatowej stolarki okiennej] na punkty - 3.1.1. „Materiały” i 3.1.2. „Półfabrykaty z drewna sosnowego klejonego warstwowo” - Aprobaty AT-15-5890/2003 - jest dla tej inwestycji całkowicie bezprzedmiotowe, gdyż punkt 3.1.1. dotyczy wyłącznie tarcicy sosnowej wg PN-75/D-96000 a punkt 3.1.2. wyłącznie półfabrykatów z drewna sosnowego klejonego warstwowo.
    Powoływanie się [w tej samej Dokumentacji] na normę PN-EN 942 „Drewno w stolarce budowlanej. Klasyfikacja ogólna jakości drewna” i twierdzenie, że „proponowany gatunek spełnia postawione wymagania” jest całkowicie bez sensu. Norma ta dotyczy drewna litego, jego cech i dopuszczalnych wad i służy do doboru drewna tartacznego jakie może być używane w stolarce. Co więcej, norma PN-EN 942 w żaden sposób nie dotyczy kantówki klejonej warstwowo. Metody sprawdzenia jakości drewna klejonego warstwowo określają punkty 5.6.1.4, 5.6.1.5 i 5.6.1.6 aprobaty, która przywołuje odpowiednie normy badawcze, np. PN-EN 205:2005 czy PN-B-03156:1997
    Właściwości techniczne wyrobów składowych stosowanych w oknach i w drzwiach balkonowych powinny być potwierdzone – w przypadku półfabrykatów z drewna klejonego warstwowo, Świadectwami Technicznymi wydanymi przez producentów. Jeżeli do produkcji okien i drzwi balkonowych są stosowane półfabrykaty z drewna klejonego warstwowo wytwarzane przez Producenta okien i drzwi balkonowych, zakładowa kontrola produkcji powinna obejmować sprawdzenie właściwości technicznych półfabrykatów wg p. 3.1.2. i 3.2.2. [aprobaty] metodami określonymi w p. 5.6.1, z częstotliwością zgodną z ustalonym planem badań, ale nie rzadziej niż raz na pół roku. W procesie wytwarzania powinna być sprawdzana nośność złączy ramiaków w narożach ram skrzydeł, metodą określoną w p. 5.6.10, z częstotliwością zgodną z ustalonym planem badań, ale nie rzadziej niż raz na pół roku.
    Takich dokumentów - wyników badań, producent nie przedstawił.
    Twierdzenie że „kantówka dębowa w znaczny sposób przewyższa swymi właściwościami kantówkę z drewna gatunku red meranti” jest gołosłowne, nie na miejscu i „krzywdzące” dla pozostałych gatunków, sprawdzonych w badaniach aprobacyjnych.
    Abstrahując od podstawowego odstępstwa zmiany rodzaju drewna, to jeśli nawet zostało ono dokonane, to bezwzględnie powinny by zachowane zasady konstrukcyjne zawarte w aprobacie. Odstępstwo od tych zasad skutkuje nieodwracalnymi wadami.

    W sumie wyliczylem siedem wad.

  3. #12403
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    W Miedzyzdrojach jest 7 budynkow z oknami. nad samym morzem. Okna z sosny lazur - wymiary 3500x2600 okno stale i obok drzwi jednoskrzydlowe - razem w jednej ramie.
    Jak wspomnialem jest to sosna lazur a do tego zewnetrzne listwy sa na wzepy [z kawalkow]. Slonce przygrzewa ostro, deszcz popaduje i efekt jest taki ze domy jeszcze w trakcie budowy a okna - czyli ramy - juz porozklejane - wczepy puscily, ze lakier sie luszczy [ a kogo to obchodzi].
    Gorzej bo okna nad samym morzem, budynek wysoki i wiatr wieje ile ma sil. Okna sie gna jak guma balonowa.
    takie mam przyklady.

  4. #12404
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Pchełek - a co się dziwisz? Poprzeglądaj sobie wyniki przetargów jakie ogłaszają developerzy na stolarkę okienna. Czy zwróciłeś uwagę na rozpiętość cen? Czy zauważyłeś jaka oferta zostaje wybrana? Czy nie zdziwiło Cie, że głównym kryterium wyboru dostawcy jest tylko cena?
    Za g.... pieniądze dostaje sie g.... towar.
    A ja nie mogę się zebrać by opisać WCS - tam tak samo - przetarg wygrała firma która konkurencje pobiła cena i tylko ceną. Pamiętasz o ile przebili innych? O 50% !!!
    Spójrz na to forum i posty ludzi i ich przygody z oknami. Jak sporadycznie pojawiają się wpisy dotyczące markowych i uznanych producentów oferujących okna przeważnie droższe od konkurencji. Spójrz tez na posty dotyczące montażu, kosztów i tym podobnych. Tu także królują przetargi o jak najniższą cenę.
    W świadomości większości klientów okna ciągle traktowane są jako zło konieczne na którym można zaoszczędzić jak najwięcej wszak to "tylko" okna. Okna to tylko materiał budowlany - to prawda. Ale tez tak samo istotny dla dalszego funkcjonowania jak inne z których zbudowana jest chałupa. Tu nie da się zakryć tynkiem nierówności porotermu najniższej klasy czy błędów murarza co pionu nie trzymał.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  5. #12405

    Domyślnie

    Witam,
    wiele na forum mówi się o profilach okien PCV- wiem, że na rynku jest olbrzymia różnorodność, nie znalazłem jednak prawie żadnych informacji o profilach drewnianych. Wiem, że firmy, obok standardowych DJ-68 wprowadzają profile 80 (sokółka), 88mm (Galux-Urzędowski), 92 ( Capital-Stolbud Włoszczowa). Chciałem tą drogą zwrócić się do osób zorientowanych w temacie z pytaniiami:
    1.Jaka jest w praktyce różnica pomiędzy profilami klasycznymi a nowo wprowadzanymi na rynek? (już te profile zapewniają U w okolicach 1-1,1)
    2. Czy w przypadku okien drewnianych montaż szerszych profili ma sens jedynie w połączeniu z szybą 2 komorową? Spotkałem się z opinią, że ramy okien drewnianych są na tyle ciepłe, że szersze profile mają sens właśnie w połączeniu z pakietem szyb dwukomorowych.
    Z góry dziękuję za wszelkie informacje, które pomogą żółtodziobowi dobrze zainwestować pieniądze w okna do nowego domu

  6. #12406
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    1. - Lepsza statyka (istotna wyłącznie przy dużych gabarytach okien)
    - (niewiele) lepsza izolacja cieplna
    - możliwość szklenia wkładami o dużej grubości (np. 40mm)
    - wyższa cena...
    2. Tak.

  7. #12407
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał pchelek
    Ostatnio wymiekam.
    Zrobilem wstepna ekspertyze okien z debu
    Cytat Napisał pchelek
    W Miedzyzdrojach jest 7 budynkow z oknami. nad samym morzem. Okna z sosny lazur
    Zdradzisz nam nazwy producentów?

  8. #12408

    Domyślnie

    Bwojtek, dzięki za odpowiedź.
    Czy w takim razie w domu z:
    1. porothermu 25,
    2. ocieplonego 15-18 cm wełny mineralnej,
    3. 10 cm styropianu posadzce,
    4. z tradycyjną wentylacją,
    5. z ociepleniem dachu na poziomie 25cm wełny mineralnej
    6. z ogrzewaniem podłogowym z pompy ciepła
    ma sens montaż okien 3 szybowych w szerszym profilu, czy też powinno się rozpatrywać taki zakup jedynie w domach pasywnych? Inaczej mówiąc czy inwestycja w takie okna nie zostanie zmarnowana przez zastosowanie wyżej wymienionych materiałów? Taniej np. będzie dołożyć 5 cm ocieplenia, niż wydać 15-20k więcej na okna?

  9. #12409
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    dla mnie już popełniasz pierwszy błąd - wcale nie związany z oknami - pompa ciepła i wentylacja grawitacyjna - ale co tam
    Jeśli masz duże przeszklenia ważny jest współczynnik k w szybach i wtedy sens to ma - takie jest moje zdanie
    Wszystko zależy od % udziału szkła w oknie i od wielkości dopłaty za okna najcieplejsze
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  10. #12410
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.070

    Domyślnie

    Kowaldo -
    jesli masz wątpliwości poproś sprzedawcę niech Ci przeliczy po jakim okresie zwrócą się koszty potrójnej szyby..
    Mozna niekiedy przyjąć że dopłata 5- 10% do wartości zamówienia daje szansę, że oszczędności zwrócą sie w ciagu 2-5 lat.
    Jeśli dopłata jest większa to trzeba przyjąć i dłuższy okres na zwrot z tej inwestycji. Chociaż wszystko będzie zależało od cen energii.

  11. #12411
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Inwestowanie w ciepłe okna przy pompie ciepła ma duże znaczenie pod warunkiem uwzględnienia ich już na etapie doboru pompy. Czasem zmiana parametrów okien pociąga za sobą na tyle istotną zmianę zapotrzebowania na ciepło, że pozwala na zastosowanie "mniejszej" pompy (czyli tańszej) i okazuje się, że "ciepłe okna" dostajemy niejako "za darmo".
    Trzeba też pamiętać, że "ciepłe okna" to nie tylko obniżenie rachunków za ogrzewanie! To także większy komfort cieplny latem (mniejsze nagrzewanie od słońca), wyeliminowanie skraplania się pary wodnej na szybach a także brak efektu odczuwalnego chłodu zimą przy dużych przeszkleniach.
    Zgadzam się też z Jareko, że wentylacja grawitacyjna i pompa ciepła to nie najlepszy związek

  12. #12412
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    pompa ciepla jest inwestycja na tyle kosztowna ze duuuuuuuuugo sie zwraca - a i tak potrzebuje zasilania
    Co do producentow.
    To ten pierwszy debowy jest z Poznania
    A ten drugi z Okolic Szczecina
    Ten pierwszy pochrzanil okna koncertowo np. suche szklenie co w naszym klimacie jest tragedia czy dwie uszczelki bez odprezen [w efekcie we wrebach gromadzi sie nieodsychana wilgoc i w polaczeniu z garbnikami z debu okucia piorunem skorodowaly.
    Ten drugi to wizja architekta. Elewacje tak wygladaja jakby wcale scian nie bylo. same szklenia od podlogi do sufitu i od sciany do sciany [dzialowych][/list]

  13. #12413

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    dla mnie już popełniasz pierwszy błąd - wcale nie związany z oknami - pompa ciepła i wentylacja grawitacyjna - ale co tam
    Jeśli masz duże przeszklenia ważny jest współczynnik k w szybach i wtedy sens to ma - takie jest moje zdanie
    Wszystko zależy od % udziału szkła w oknie i od wielkości dopłaty za okna najcieplejsze
    Co do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła- nie mam do niej przekonania, może po prostu nikt nie potrafi odpowiednio łopatologicznie przedstawić tematu Głównie obawiam się ciągłego poboru prądu- po pierwsze wentylatora i ew. grzałki która w zimie będzie wyrównywała temperaturę (czy mam rację?) Jako, że pompa ma mieć sondę pionową myślałem o połączeniu tego obiegu z rekuperatorem by w zimie nie podgrzewać powietrza poprzez grzałkę, nie wiem jednak czy to możliwe. Pompę ciepła instaluję z braku alternatywy wygodnego ogrzewania (na mam sieci gazowej) i raczej nie myślę o domu pasywnym. Chciałem by był powiedzmy energooszczędny.

  14. #12414
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Czy ktoś już tobie wyliczał zapotrzebowanie na ciepło w wersji z wentylacją mechaniczną i grawitacyjną? No i czy masz dobraną wstępnie pompę w obu wersjach?
    A jak już będziesz znał koszty pompy ciepła + odpowiednio przewymiarowane ogrzewanie podłogowe to przelicz na ile "-dziesiąt lat" starczy to tobie na ogrzewanie propanem...

  15. #12415

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia
    Kowaldo -
    jesli masz wątpliwości poproś sprzedawcę niech Ci przeliczy po jakim okresie zwrócą się koszty potrójnej szyby..
    Mozna niekiedy przyjąć że dopłata 5- 10% do wartości zamówienia daje szansę, że oszczędności zwrócą sie w ciagu 2-5 lat.
    Jeśli dopłata jest większa to trzeba przyjąć i dłuższy okres na zwrot z tej inwestycji. Chociaż wszystko będzie zależało od cen energii.
    Finlandia, gdzie znalazłeś sprzedawcę, który taki coś zechce Ci policzyć?
    We Wrocławiu zwizytowałem ok. 10 firm ze stolarką okienną PCV i ALU i zauważyłem, że większość sprzedawców nie jest gotowa na takie poświęcenie. Mają swoje teorie i je forsują, nie przestawiają jednak rzeczowych argumentów, a takie w stylu: "ciepłego montażu nie praktykujemy, bo to taki marketing", "klienci rzadko to biorą, więc niech Pan przemyśli", z tego wychodzi, że sprawdza się, to co napisał jareko we wcześniejszej odpowiedzi do mnie=> myśl i nikt za Ciebie decyzji nie podejmie trzeba sobie więc radzić samemu, albo wespół z życzliwymi Forumowiczami

  16. #12416

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek
    Czy ktoś już tobie wyliczał zapotrzebowanie na ciepło w wersji z wentylacją mechaniczną i grawitacyjną? No i czy masz dobraną wstępnie pompę w obu wersjach?
    A jak już będziesz znał koszty pompy ciepła + odpowiednio przewymiarowane ogrzewanie podłogowe to przelicz na ile "-dziesiąt lat" starczy to tobie na ogrzewanie propanem...
    Właśnie jestem na etapie oczekiwania na ofertę i weryfikowania dokonań mojego projektanta
    Faktycznie jednak żadnych głębszych wyliczeń wariantowych nikt nie robił. Pompa została obliczona na 15kW, to również będzie mam nadzieję zweryfikowane Dom jest duży, pompa wg jego wyliczeń zwróci się po 5-6 latach. Ale może jesteśmy w błędzie?

  17. #12417

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowaldo
    Cytat Napisał finlandia
    Kowaldo -
    jesli masz wątpliwości poproś sprzedawcę niech Ci przeliczy po jakim okresie zwrócą się koszty potrójnej szyby..
    Mozna niekiedy przyjąć że dopłata 5- 10% do wartości zamówienia daje szansę, że oszczędności zwrócą sie w ciagu 2-5 lat.
    Jeśli dopłata jest większa to trzeba przyjąć i dłuższy okres na zwrot z tej inwestycji. Chociaż wszystko będzie zależało od cen energii.
    Finlandia, gdzie znalazłeś sprzedawcę, który taki coś zechce Ci policzyć?
    We Wrocławiu zwizytowałem ok. 10 firm ze stolarką okienną PCV i ALU i zauważyłem, że większość sprzedawców nie jest gotowa na takie poświęcenie. Mają swoje teorie i je forsują, nie przestawiają jednak rzeczowych argumentów, a takie w stylu: "ciepłego montażu nie praktykujemy, bo to taki marketing", "klienci rzadko to biorą, więc niech Pan przemyśli", z tego wychodzi, że sprawdza się, to co napisał jareko we wcześniejszej odpowiedzi do mnie=> myśl i nikt za Ciebie decyzji nie podejmie trzeba sobie więc radzić samemu, albo wespół z życzliwymi Forumowiczami

    oczywiście chodzi o stolarkę PCV i drewnianą sorry

  18. #12418
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowaldo
    Dom jest duży, pompa wg jego wyliczeń zwróci się po 5-6 latach. Ale może jesteśmy w błędzie?
    Chętnie zapoznam się z tymi wyliczeniami bo dla mnie to co najmniej szybko by nie powiedzieć ekspresowo. Chyba, że liczone dla porównania z ogrzewaniem prądem, przy obliczeniach nie uwzględniono zużycia prądu przez samą pompę i przyjęto, że budujesz dom na Syberii

  19. #12419
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał pchelek
    To ten pierwszy debowy jest z Poznania
    A ten drugi z Okolic Szczecina
    1. Czy nazwa kończy się na "-bud"?
    2. Ten na "W" czy na "P"?

  20. #12420
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    tanie mięso jedzą psy

Strona 621 z 1566

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony