dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 32
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 640
  1. #41

    Domyślnie

    Na razie te ustawienia są ok. Fakt nie wiem jak będzie jak zamieszkam i będą takie mrozy jak obecnie. Czy nie będę musiał zwiększyć podawania. Chociaż ja mam bufor i w zasadzie kocioł chodzi na pełnej mocy aż naładuje bufor a potem ma postój dość długi. Na jakimś innym forum przeczytałem, że własnie Smartfire wymaga bufora.
    Czekam na więcej informacji nt. błędu w sterowniku. Napisz więcej info. Potem zadzwonię do swojego instalatora.

    seaman i atika napiszcie swoje ustawienia. chciałbym porównać ustawienia zwłaszcza z Atiką, bo pisałaś, że masz komin fi180

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    mebs, generalnie bufor polecany jest przy kotłach na paliwo stałe.
    http://allegro.pl/izolowany-zbiornik...074893005.html
    Tu przykład najprostszego - bez wężownicy cwu.

    Piec cyklicznie dogrzewałby wodę z 35 na 75*C

  3. #43

    Domyślnie

    no ale w takim przypadku ślimak powinien się zapychać co 6h lub piec przestać pracować po 6h - po trzeciej próbie niedanego rozpalenia wlącza się alarm i trzeba ręcznie ponownie go włączyć. W zeszłym roku ślimak mi się nie blokował a w tym tylko 1 raz i wtedy sprawdzałem palnik i nie był zasypany. Dziwne to.
    Natomiast ja zauważyłem jeszcze coś innego ale to jest związane z buforem.
    Dzisiaj potwierdziło się też, że jednak komin 200 jest chyba za duży. Dzisiaj były u nas takie warunki, że ciąg kominowy był bardzo silny! Mieszkam teraz w starym poniemieckim domu gdzie komin jest duży i palę węglem w zwykłym piecu. Ciąg kominowy był tak silny, że niemal zamykało drzwiczki od pieca i tak świszczało jakby wiał jakiś huragan. Takiego ciągu nie było od 2003r od kiedy palę i mieszkam w tym domu. Jak byłem dzisiaj na budowie i Smartfire zaczął pracować na pełnej mocy to było dość głośne dudnienie w kominie. Przez krótki okres, jak piec wszedł na pełną moc, to wpadł też w rezonans. Jednak po chwili się uspokoił. Do tej pory przy pracy na pełnej mocy owszem było słychać dudnienie w kominie ale ciche. Dzisiaj było dość głośne. Nie wiem czy zostawić to w spokoju czy coś z tym zrobić - zamontować szyber na kominie czy założyć jakąś opaskę na palnik (piszą o czym takim w nowej instrukcji). Tylko, jak ty pisałeś, u ciebie nic to nie pomogło? Zakładałeś tą opaskę na palnik??
    Co do bufora to jego rozmiary są spore. Ja mam dużą kotłownię, jest w niej jeszcze miejsce na składowanie peletu, to wstawiłem bufor. Ponadto kupiłem go po bardzo okazyjnej cenie, bo firma się likwidowała i była naprawdę duża wyprzedaż. Gdyby nie to, to chyba bym nie montował.
    Czyli mówisz, że atika i seaman to marketingowe działania firmy Lazar?????? No cóż...

  4. #44

    Domyślnie

    Co do moich ustawień. To niemożliwe żeby moje ustawienia nie były w stanie podgrzać kotła. Przecież wtedy pompa obiegowa nie pracuje. Podgrzewa ci tylko wode w kotle! Dopiero powyżej 55 stopni (nie pamiętam dokładnie) pompa się załącza. Mi piec bez problemu pracuje na temp. 58 jak ładuje bufor. I w miarę ładowania temp. na piecu i na buforze rośnie. Teraz mam ustawioną temp. 70 na piecu i 65 na buforze. To trochę niżej niż planuję. Muszę przetestować przy ustawieniu 85 na piecu i 80 na buforze.
    Czy sterownik pokojowy masz podłączony do sterownika kotła??
    U mnie sterownik pokojowy steruje pompą na dużym obiegu (od bufora na grzejniki i podłogówkę) i rozładowuje bufor. A sterownik pieca steruje pompą na małym obiegu (od pieca do bufora) i odpowiada za ładowanie bufora. Te dwa sterowniki są niezależne i wydaje się to zdawać egzamin. Chociaż teoretycznie sterownik kotła też może mieć czujnik pokojowy, pogodowy, sterować mieszaczem. Piszę teoretycznie bo tak pisze w instrukcji a nie sprawdzałem. Może właśnie u Ciebie problem leży gdzieś w sterowaniu?? Bo to też dziwne, żeby tylko przy podłogówce piec chodził non stop na 3 biegu. Albo Twój domek ma mega apetyt na ciepło. Ale tego nie podejrzewam skoro jest dobrze ocieplony tak jak pisałeś.

  5. #45

    Domyślnie

    możecie pokazać zdjęcia jak wygląda podłączenie pieca do czopucha komina ?

  6. #46

    Domyślnie

    Czyli wniosek.... jednak za mało piszemy o naszych kotłach szkoda że nie czytałeś forum przed zakupem kotła...
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 09-08-2016 o 11:39

  7. #47

    Domyślnie

    06-05-2011 09:37 - data założenia tematu na forum a ja zakupiłem kociołek w lipcu, szukałem, niestety kociołek był tak nowy, że nigdzie nie było o nim opinii, może ldatego, że nikt go jeszcze nie miał w praktyce

  8. #48

    Domyślnie

    mebs dla Ciebie na rade jest już za pozno ale może innym się przyda... kotły kupujemy nie jako nowości ( to nie komputery) ale takie co są z rok, dwa lata już na rynku ,sa pozbawione"chorób wieku dziecięcego'' sprawdzone przez innych użytkowników którzy w razie "co" będa chcieli podzielić się wiedzą.. sorry mebs ale teraz Ty robisz za królika doświadczalnego

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Mebs...ja jestem z woj. zachodniopomorskiego a dokładniej city Gryfino, jak ci pasuje mogę podać namiary na mojego serwismana ( jego pomagier kiedyś mi powiedział, że jak serwisant widzi w swojej komórce mój numer to aż podskakuje ale jedno muszę mu przyznać, że jak coś się dzieje to półgodziny i jest na miejscu - bo też jest z Gryfina na moje szczęście ).
    Piotrek42...w swojej pracy spotykam się z wieloma kotłami oraz paru znajomych ma w swoich domach też peleciaki różnych producentów i uwierz mi nie ma idelanych urządzeń. Czy to Kostrzewa czy Defro czy inni zawsze są jakieś problemy. Kwestia to czy producent poważnie podchodzi do klienta. Kocioł to nie kilo ziemniaków. Współczuję Mebsowi bo wiem ile nerwów taki problem może zeżreć.
    Mebs...u mnie nie ma żadnych wibracji, podczas pracy kocioł jest w bardzo niewielkim stopniu słyszalny ale moja kotłownia jest bez przejścia od strony mieszkalnej tak więc jak chcę do niej wejść to muszę wyjść z domu ( ma to wady i zalety ). Wczoraj dzwoniłem do serwisu przyszły wentylatory na łożyskach kulowych ale okazało się że nie pasują do Smart Fire i Lazar ma w tym tygodniu dostosować przejściówkę do naszych kotłów. Postaram się dzisiaj spisać nastawy na jakich pracuje kociołek i podać je wieczorem. A ha w moim regionie sewisant zamontował 9 takich kotłów i z tego co wiem trzy są trochę problematyczne ( czyli śluza, retorta itd. ) a pozostałe 6 chodzą jak pszczółeczki ( nie licząc wymiany sterowników ).

  10. #50
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Mebs moje ustawienia:
    100% - moc nadmuchu
    - praca podajnika 16 sek
    - przerwa podajnika 9 sek
    50% - histereza H2 5 stopni C
    - moc nadmuchu 69%
    - praca podajnika 8 sek
    - przerwa podajnika 17 sek
    30% - histereza H1 2 stopnie C
    - moc nadmuchu 58%
    - praca podajnika 6 sek
    - przerwa podajnika 24 sek
    Histereza kotła Hk 3 stopnie C
    Czyszczenie co 6 h
    Temp. CWU 50 stopni
    Histereza zasobnika CWU 7 stopni
    Temp. zadana kotła 75 stopni
    Sterowanie pogodowe wyłączone
    Krzywa grzewcza kotła 0.8 65 stopni
    Przesunięcie krzywej 0 stopni
    Zawory mieszające i pompy odpowiadające za kaloryfery uruchamiają się przy 55 stopniach
    Mebs...ja mam trochę inne rozwiązanie bo mam tak jakby trzy układy grzewcze: jeden podłogówka w domu, drugi kaloryfery góra, a trzeci to część usługowa domu ( gabinet żony ) na parterze również podłogówka. Bardzo dobrze spisuje się zasobnik cwu firmy ACV. Jest to tak jakby zbiornik a wewnątrz drugi zbiornik. Gdy ustawię sobie temp. cwu na 50 stopni ( lubimy gorącą wodę do kąpieli ) to na dole zasobnika mam około 75 stopni i odpada problem z legionellą. Kocioł bezawaryjnie chodził cały styczeń. Teraz jak już pisałem czekam na nowy wentylator. Popiołu jest nie dużo, przy obecnych temp. zewnętrznych wybieram popiół co miesiąc, przy -20 stopniach co 2 tygodnie.

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Mebs....co do delty spalin to sprawdzę jutro a przy rozpalaniu podaje pelet przez 120 sek. Kiedyś zmienilem pelet ( obecnie pale barlinieckim ) to musiałem wydłużyć do 140 sek. A spróbuj na sterowaniu fazzy logic. U mnie na początku był problem z rozpalaniem, kocioł zasypywał się peletem ale przyjechał serwis firmowy z Lazara i pozmieniali ustawienia i jakoś poszło. Przy fazzy logicu kocioł nie powienien gasnąć tylko ma modulować moc do istniejącego zapotzrebowania. Chociaż z drugiej strony u mnie fazzy logic sprawdzał się przy niskich temperaturach, przy +5 i więcej nie bardzo to mu szło. A na dzień dzisiejszy spalanie wynosi: zasypałem pełen zasobnik w piątek ( 10 worków po 15 kg ) z samego rana i jeszcze dzisiaj mam pelet w zasobniku, myślę że jutro będzie trzeba dosypać. Pozdrawiam i życzę mocnych nerwów.

  12. #52

    Domyślnie ...

    pawelkokosz

    ja mam na rozpalanie ustawione 90 sek, i u mnie rozpala idealnie, i znowu pytanie, skoro ja mam wszedzie ustawione mniejsze dawki niż Ty, dlaczego spalam tyle

    Czekam na serwis z Lazara, mam nadzieję, że na miejscu wyjaśnią mi więcej rzeczy, zauważyłem że nie mam możliwości w opcjach wejść w coś takiego jak krzywa grzewcza kotła i przesunięcie krzywej dlaczego?! za co jest ta funkcja odpowiedzialna?

    na fazzy logic nie próbowałem, bo Lazar twierdził, że nie mam na tym iść, nawet nie wiedziałem za co to jest odpowiedzialne, bo mi nie wytłumaczono widzisz, kolejna lekcja, teraz jak przyjedzie ktoś kumaty od nich, mam nadzieję kumaty, to może łatwiej na podstawie mojej już wiedzy i doświadczenia, wyjaśnią mi pewne rzeczy, które pomogą mi samodzielnie ustawiać kociołek, - P.S. już wiem dużo, ale to za mało, kto wie, głównie chodzi o te turbulencje, spalanie za duże, ale jakby nie było turbulencje gorsze

    czekam na tą deltę spalin

    z góry dzieki człowieku, chociaż ktoś kumaty się na tym forum znalazł!!

    Bo wizycie serwisu z firmy Lazar, odnowię rozmowy i opiszemy coś więcej, może uda się nam naprawić co zepsuli

  13. #53
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Witam znowu Mebs...najogólniej rzecz biorąc krzywa grzewczato zależność temperatury wody w kotle zależy od temperatury zewnętrznej. Ta zależność jest opisana dwoma parametrami: nachyleniem krzywej oraz jej poziomem. Chodzi o to do jakiej temperatury będzie kocioł grzał wodę przy określonej temp zewnętrznej. A przesunięcie krzywej to jest inaczej tak jakby korekta w stopniach Celsjusza co do tej krzywej. Ostatnio zauważyłem, że gdy zabraknie mi pelletu to rozpala za pierwszą grzałką, podczas gdy były mrozy to dopiero musiał przejść cały jeden cykl ( 1, 2, 3 grzałka ), wywalał komunikat że nie ma możliwości rozpalenia kotła po czym startowałem go raz jeszcze i rozpalał się za pierwszą grzałką. Z moim serwismanem doszliśmy do wniosku, że podajnik jest za długi albo zbyt mały czas podawania pelletu. Ale to mała pierdoła. A ha u mnie kod serwisowy to 9999, jak go wprowadzę to mogę zmieniać ustawienia, spróbuj u Siebie może będzie ten sam.
    A co do mojej "kumatości" to nie przesadzaj, są dużo lepsi ode mnie....

  14. #54

    Domyślnie :)

    OK, to ruzumiem, że masz zainstalowaną pogodówkę ja sobie to odpuściłem ...
    Kody znam, spokojnie, mam dosteo do wszystkiego
    Co do rozpalania - u mnie na pocatku były z ttym straszne problemy, zapychał się regularnie, nie rozpalał przy 3 próbach, od czasu jak mi wymienili zapalarke na nową, bo stara się spaliła, wszystko odpala przy 1 grzałce i jeszcze nie zdarzyło się inaczej, a podawanie mam na 90 sek /niektórzy nawet sugerowali, aby to na 60 sek ustawić, tylko wtedy czasami nie rozpalał.
    Pamietaj o tej delcie, bo to mi nie daje spokoju, mam swoje widzimi się, odnośnie tego jak powinna być ona ustawiona, ale producent mówi zupełnie coś sprzecznego, stąd moje pytanie, może Twojemu serwismanowi się to udało rozkminić a z racji wiedzy wie na ile to bezpieczne i skuteczne.

  15. #55

    Domyślnie

    Witajcie w klubie. Też jestem posiadaczem kotła Smartfire. Miałem napisać w cudzysłowie szczęśliwym ale jeszcze nie chciałbym przesądzać. Wiele z uwag tu opisanych to wypisz wymaluj moje problemy. Szczególnie chodzi o zbyt duży komin i jego ciąg. Właśnie mają mi instalować modulator ciągu (czy jakoś tak). Póki to wygrzewam mój dom od połowy stycznia 2012. Tynkowanie i wylewki były robione koniec listopada a dom jest jeszcze nie ocieplony więc wysokie zużycie pelletu składam na razie na karb wygrzania i wysuszenia domu (aktualnie max moc to 90 kg/doba). Sterownik ma być wymieniony ponieważ ma wady jak już opisywaliście.
    Jeśli chodzi o moje uwagi to przede wszystkim funkcja fuzzy logic przy aktualnie dużym zapotrzebowaniu energetycznym całkowicie się nie sprawdziła, piec nie nadążał. Dopiero przestawienie go na tryb standardowy i max. moc pomogło. Tak przy okazji ja również zastanawiam się, czy 21 kW to wystarczająca moc na mój dom. Według Polskiej Normy (nie europejskiej) powierzchnia użytkowa wynosi 211 m2. Co o tym sądzicie. A tak w ogóle to moc kotła liczy się do powierzchni podłog czy użytkowej?

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcus NT Zobacz post
    Jeśli chodzi o moje uwagi to przede wszystkim funkcja fuzzy logic przy aktualnie dużym zapotrzebowaniu energetycznym całkowicie się nie sprawdziła, piec nie nadążał.
    mógłbyś rozwinąć tę myśl?
    co to znaczy nie nadążał?
    R-290 pod strzechy

  17. #57

    Domyślnie

    "Nie nadążał" - chodzi o to, że piec się wychładzał poniżej 55 C i wyłączał pompę (czyli również nie było obiegu na grzejniki i podłogówkę). Po dojściu do zadanej temperatury pompa się włączała, trwało to pewien czas do momentu aż temperatura na piecu spadła poniżej 55 C i tak w koło. Jak zauważyłem w fuzzy logic czasy podawania i przestoju były bardziej "ekonomiczne" niż w trybie standardowym (mam na myśli w obu przypadkach moc 100%). Na razie nie chcę wyrokować na temat ustawień pieca z powodu prawdopodobnie zbyt dużego ciągu. W symie mogę zgodzić się z firmą Lazar, że to może wpływać na sprawność - w trybie fuzzy logic temperatura spalin wynosiła 120-130C, a w trybie standardowym wynosi czasami ponad 150 C. Ale na ten czas tryb standardowy to jedyna opcja aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne podłogówki i grzejników. Dodam, że nawet teraz temp. kotła nigdy nie doszła mi do zadanych 65 C i oscyluje pomiędzy 56-58 C.

  18. #58
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Marcus NT co do mocy ja mam powierzchnię całkowitą domu 215 m2 i mam kocioł 21 kW, uważam że w zupełności wystarcza a nawet jeśli brać pod uwagę samo c.o. to jest to za dużo. Te 21 kW to jest ze sporym nadmiarem ale dla c.w.u. jest to dobrze. Przykład: córka wali pełną wannę gorącej wody, żona na dole coś robi w zlewie a ja biorę prysznic i woda w dalszym ciągu jest gorąca ( kociołek daje radę z nagrzaniem ). Co do temp. spalin u mnie gdy kocioł idzie pełną parą zwłaszcza pod wieczór gdy wszyscy "pływają" w wannie to temp. spalin dochodzi do 180 stopni nawet, podczas gdy w czasie silnych mrozów na samo c.o. temp. spalin to 120-130 stopni. Mówisz, że wygrzewasz teraz domek to nie zwracaj uwagi na spalanie, ja tak miałem od września do końca listopada, kocioł szedł na maxa, w domu było 25 stopni i wszędzie pootwierałem okna a kocioł żarł pellet jak młody koń owies ( ale fakt - nigdy do 90 kg nie dojechałem, u mnie max. to 75 kg ). I kolejna dziwna sprawa: kocioł bez problemu u mnie dochodzi z temp. do zadanych 75 stopni, nawet w największe mrozy gdy dzieciaki w swoich pokojach poodkręcały kalafiory na maxa ( a przy kaloryferach jest duży odbiór ciepła - miałem ten jeszcze jeden problem gdy serwisant po pewnym czasie pracy kotła podłączył u mnie górę domu z kaloryferami to temp. powrotu potrafiłą spaść do 40stopni i kociołek głupiał i się wyłączał ) to kocioł uzyskuje te 75 C. Co do sterowania Fuzzy Logic tak jak powiedziałem wcześniej kocioł dziwnie pracuje, tzn. potrafi się załączyć wtedy kiedy nie było potrzeby, gdy w domu nie było odbioru ciepła albo włączył się po czym po 30 sekundach schodził do minimum.
    Mebs...u mnie delta spalin na początku była 7 stopni, obecnie jest zwiększona przez serwismana do 9 stopni. Jest to informacja sprawdzona.

  19. #59

    Domyślnie

    pawelkokosz, napisałeś, że masz powierzchnię całkowitą 215 m2 i wg Ciebie 21 kW jest wystarczająca. Tylko, że ja mam 211 m2 ale pow. użytkowej....więc dalej nie jestem pewny co do odpowiedniej mocy kotła w moim domu. Na wszelki wypadek założyłem kominek 17kW, myślałem wtedy o wielkich mrozach. I chyba dobrze zrobiłem. Tak czy siak, po ociepleniu domy przyszła zima zweryfikuje wszystko.
    Co mi się jeszcze przypomniało a propos sterownika. Nie wiem czy wy tak macie ale ja "złapałem" kilka razy mój sterownik na jakiejś (wg mnie) nieprawidłowości. Więc tak, włącza się funkcja pogrzebacza, trwa to oczywiście pewien czas i po jej wyłączeniu (znika ikonka pogrzebacza) włącza się napis praca, podajnik przez kilka minut podaje pellet ale piec nie pracuje. Następnie znowu włącza się pogrzebacz i dopiero po tym przeczyszczeniu (czyli wysypaniu pewnej ilości nie spalonego pelletu do popielnika) włącza się rozpalanie i w dalszej kolejności właściwa praca. Pierwsze myślałem, że to może być związane ze zbyt wysoką temperaturą spalin. pawelkokosz pisze jednak, że on sam ma dużo wyższe temp.spalin więc jednak coś nie tak ze sterownikiem. Tak czy siak jest do wymiany ze względu na brak prawidłowej kalibracji ilości paliwa. Zapytam przy okazji: czy ktoś z was ma ten kocioł z pneumatycznym podawaniem paliwa z dodatkowego zasobnika?

  20. #60

    Domyślnie

    Witam

    Do mebs: co to znaczy ktos od nich? Jesli przesledzisz czlowieku moj profil zrozumiesz wnet!

    Moje uwagi:

    Lazar pracowal na podlogowce przy -24 w domu temp wskazywala 19 stopni. Dopiero tydzien temu zainstalowalem grzejniki na gorze i grzalem tylko pare dni.
    Moj instalator przyjechal do mnie z nowym oprogramowaniem i sterownikiem.
    Odstawilem piec 2 dni temu. Planuje wprowadzic sie przed nastepnym sezonem grzewczym, zaraz po nastepnej zimie opisze swoje nowe uwagi.
    W tym sezonie by utrzymac cieplo w domu spalilem 2 tony peletu.
    Pozdr
    Projekt Rafa

Strona 3 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony