dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Klinkier ręcznie formowany – 2 płytki z 1 cegły?

    Klinkier ręcznie formowany – 2 płytki z 1 cegły?
    Kochani tak jak w temacie, czy jest to możliwe. Nie rozumiem polityki sprzedaży jednej z większych firm od klinkieru – płytka klinkierowa kosztuje więcej niż cegła pełna.
    Chodzi mi o wykończenie klinkierem ręcznie formowanym (konkretnie model Terra Cota) ok. 20m2 elewacji. Tak naprawdę wolałbym płytkę bo szkoda mi rezygnować z warstwy ocieplenia. Pomacałem sobie dzisiaj tą cegłę i nie widzę żadnej różnicy między lewą i prawą stroną i tak sobie pomyślałem czy gdyby przeciąć to ustrojstwo na pół, mogłbym uzyskać 2 połówki nadające się do położenia na ścianę. Mam wtedy dwie grube płytki, a w zasadzie cegły połówkowe w cenie jednej cegły pełnej.
    A jeśli da radę to podpowiedzcie czym to ciąć-szlifierka kątowa, ukośnica, jakaś maszyna wodna do płytek?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Klinkier ręcznie formowany – 2 płytki z 1 cegły?
    Kochani tak jak w temacie, czy jest to możliwe. Nie rozumiem polityki sprzedaży jednej z większych firm od klinkieru – płytka klinkierowa kosztuje więcej niż cegła pełna.
    Chodzi mi o wykończenie klinkierem ręcznie formowanym (konkretnie model Terra Cota) ok. 20m2 elewacji. Tak naprawdę wolałbym płytkę bo szkoda mi rezygnować z warstwy ocieplenia. Pomacałem sobie dzisiaj tą cegłę i nie widzę żadnej różnicy między lewą i prawą stroną i tak sobie pomyślałem czy gdyby przeciąć to ustrojstwo na pół, mogłbym uzyskać 2 połówki nadające się do położenia na ścianę. Mam wtedy dwie grube płytki, a w zasadzie cegły połówkowe w cenie jednej cegły pełnej.
    A jeśli da radę to podpowiedzcie czym to ciąć-szlifierka kątowa, ukośnica, jakaś maszyna wodna do płytek?
    Jak wracam do domu to przejeżdzam koło takiej budowy gdzie tak własnie robili. Cegła chyba nie klinkierowa tylko jakaś rozbiórkowa, ale to nie istotne. Leżała sobie sterta cegieł, obok przecinarka do glazury, cos jak to : http://dedra.pl/products/przecinarka...00w-z-przesuw/

    zrobienie tak ze 150 m2 elewacji trwało z tego co pamiętam ze 2-3 tygodnie.

    W firmie klinkierbud koło Warszawy z tego co wiem mozna zamowić usluge cięcia cegieł, przy 20m2 może warto zlecic pocięcie niż samemu sie bawić.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak najbardziej się da.
    Maszyna podobna jak poprzednik zalinkował. Do cięcia glazury, koniecznie z cięciem na mokro.
    U mnie z pełnej wychodziły dwie płytki o grubości ok. 1,5cm i środek. Jeszcze muszę wymyśleć co z tym środkiem zrobić :/
    Uszkodzonych płytek prawie brak, a ciętych miałem ok. 500 cegieł w ten sposób.

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę dokładnie o tym samym.
    Kupiłem pełne cegły ręcznie formowane za 2,46 (nuts 102 od CRH)
    Płytka 2 cm grubości (chyba 2 cm- na oko) 30 groszy taniej ??????
    Ja tego po prostu nie rozumiem.
    Kupie cegły , przetne i będe miał płytke ręcznie formowaną za 1,23.
    Moi budowlańcy mają sprzęt do cięcia, ale nawet gdybym miał sam kupować i ciąć to się po prostu opłaca.

    A już tego że płytka kątowa ręcznie formowanego klinkieru kosztuje 10 zl, już zupełnie nie rozumiem.
    Pzdr.

    ps. właśnie wpadłem na pomysł- cięcie wodą !
    Ostatnio edytowane przez gurek ; 10-05-2011 o 11:26

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    ...czyli rozumiem że robocizny i kosztu maszyn i tarczy nie liczycie... no fakt - to nic nie kosztuje... ten środek czyli odpad to też do lasu można wywieźć

    ...cegły można również łupać gilotyną do bruku... ale nie każdy rodzaj i pewnie nie na cienkie płytki...

    ...a tu są porządne przecinarki nadające się do tego a nie ta dedra do płytek w powyższym poście
    http://www.cedima.com.pl/pokaz.php?id_k=25&id_sub=51
    Ostatnio edytowane przez Rom-Kon ; 10-05-2011 o 12:33
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  6. #6

    Domyślnie

    Dlatego aby ograniczyć ilość cięcia o połowę myślałem o cieciu równo na pół, a nie dwóch 2-centymetrowych płytek.

  7. #7

    Domyślnie

    Srodek się do niczego nie nadaje- liczy się lico cegły - recznie formowane etc
    Gilotyna do bruku sie nie nadaje- takie cegły są za kruche

    Nie licze kosztu robocizny??
    Cięcie wodą będzie kosztowało grosze- zwłaszcza przy dużej ilości- nie trzeba żadnego porgramu- proste cięcie na wprost

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Demonizujesz. Ciecie cegły ręcznie formowanej na pół, to bułka z masłem....
    Koszt zdecydowanie niższy od chorej ceny za płytkę. Narożniki z płytek
    ręcznie formowanych to swoisty ewenement cenowy. Pól godziny warto
    taki z cegły rzeźbić. Oczywiście to informacje dla majsterkowicza. Bo firma
    wykonawcza to inna para kaloszy. Nie bawiłbym się w takie zabawy robiąc usługę...

  9. #9

    Domyślnie

    KB doradca nie przesadzajmy. Ciąłem do swojego domu około 30 m2 (do wewnątrz) cegły ręcznie formowanej (kmk-klinier, model selbu) na sucho za pomocą tarczy diamentowej kupionej w Castoramie za 100 PLN. Szło jak masło, wystarczyła jedna tarcza (z resztą ciągle ją jeszcze używam). Odcinałem dwa lica po 2 cm każdy, pęknięć prawie żadnych. Jedyny mankament to to, że bardzo pyli ale za to po cięciu na sucho mam gotową płytkę bez konieczności dodatkowego czyszczenia/suszenia.
    Oczywiście jestem w stanie zrozumieć, że jeśli robi to firma to są koszty pytanie tylko czy faktycznie aż tak duże. Jak podajesz: tarcza diamentowa kosztuje 1000 PLN - może tyle profesjonalna kosztuje ale pewnie starcza na bardzo bardzo długo. Straty w cięciu 30 % to chyba musi być jakiś partacz pilarz albo cegła bardzo kiepskiej jakości.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Płacz to jest jak już nie staje ani ani...

    Używam profesjonalnej tarczy włoskiej za 350 zeta do ciecia na mokro( fi 350). Można nią przeciąć ok 3000 cegieł szamotowych i jakieś 6000-8000 cegieł tzw ręcznie formowanych...

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał KB doradca Zobacz post
    Ponieważ sporo klientów porusza przy zakupie ten...

    ... potrzeba dobrej piły, tarczy (diamentowe powyżej 1000zł), dobrego wózka (dobre łożyska kosztuja po paręset zł sztuka)...

    ... musi wziąć pod uwagę wszystkie powyższe koszty dodatkowe oraz zastanowić się, czy jest w stanie właściwie pociąć cegłę, aby nie musieć uzupełniać braków po odpadach i otrzymać oczekiwany efekt.
    Powiem delikatnie:kolega wpisuje się w negatywny obraz "doradcy"
    Powiem mniej delikatnie: takich doradców powinniśmy tępić na forum.

    Dowód: szlifierką kątową 230 mm i tarczą diamentową do cięcia na sucho za 50 zeta (na targu bo w sklepie 100 - 120 zeta) ciąłem ponad dwa lata. Zrobiłem wszystkie roboty przy budowie domu. Cięcie kilkudziesięci kostek betonowych fundamentowych na paski po 10 cm, dachówek przy układaniu okien dachowych, kostek betonowych brukowych ponad 200 m2 (wpisywałem cztery koła i mam łuki na dojeździe). Ucinałem słupki żelbetonowe razem z prętami w starym ogrodzeniu, twardy beton B-35 lub więcej bo no chciał iść nawet młotem pneumatycznym i milion innych drobnych cięć przy domu. Cegła dla tego narzędzia to pikuś (Pan Pikuś).

    Tarcza jest zużyta (wytarta warstwa diamentowa) i zajechałem szlifierkę NuTool czyli kosztowało mnie to 50 zeta za tarczę i 120 za szlifierkę. Roboty nie liczę bo przecież na forum pytają ci co sami chcą zrobić.

    Podsumowując nawet jeśli brać pod uwagę straty pękniętych cegieł, przy takiej robocie zawsze, ale to zawsze wychodzi się na swoje. Satysfakcja bezcenna.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Bo cena za usługę to kwestia świadomości, a nie wymyślania dziwnych kosztów, dopisywania ich do kosztorysu i robienia głupich min jak Cie złapią za rękę...

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Bo cena za usługę to kwestia świadomości, a nie wymyślania dziwnych kosztów, dopisywania ich do kosztorysu i robienia głupich min jak Cie złapią za rękę...
    "Kwestia świadomości" wykonawcy i Inwestora ...kolega teraz kopertował garaż. Posadzkarz rozgarnął szypą (łopatą) beton i wziął 10zł/m2 i poszedł w długą... trzeba było położyć listwy, spoziomować, warstwa szczepna no i wylewka... ile za takie coś wziąć? też 10zł/m2? Ale przecież to za dużo bo już raz Inwestor za to zapłacił!!!
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Ty nie możesz odpowiadać za brak świadomości inwestora i buble poprzedników. No chyba, ze to śwagier...

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jack_waw

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzabij Zobacz post
    Jak wracam do domu to przejeżdzam koło takiej budowy gdzie tak własnie robili. Cegła chyba nie klinkierowa tylko jakaś rozbiórkowa, ale to nie istotne. Leżała sobie sterta cegieł, obok przecinarka do glazury, cos jak to : http://dedra.pl/products/przecinarka...00w-z-przesuw/

    zrobienie tak ze 150 m2 elewacji trwało z tego co pamiętam ze 2-3 tygodnie.

    W firmie klinkierbud koło Warszawy z tego co wiem mozna zamowić usluge cięcia cegieł, przy 20m2 może warto zlecic pocięcie niż samemu sie bawić.
    Zainteresowałem się mocno tematem i rzeczywiście firma Klinkierbud wykorzystuje taką maszynę. W sumie taka produkcja jest przemyślana. Z jednej cegły klinkierowej są 3 produkty: płytka nr 1 (zjednego boku), płytka nr 2 (z drugiego boku) i "środek" cegły który jest sprzedawany jako budulec do kominków czy kominów (takie informacje uzyskałem przez tel.). Maszyny nie chcieli pokazać, ale powiedzieli budowę wykonała podwarszawska firma.

  16. #16

    Domyślnie

    Osobiście wykonałem w wolnym czasie kilkaset płytek z ręcznie formowanego klinkieru- tnąc pełne cegły za pomocą szlifierki kątowej o tarczy 23cm.
    Z niejaka dumą powiem, że udało mi sie również wykonać kilkadziesiąt (30?) płytek kątowych, co wymagało nie lada ekwiolibrystyki.

    Koszty:
    Cegła pełna w składzie (nuths 102)- 2,50 (2,60 ?- nie pamieta, zeszły rok)
    Płytka w składzie- 2,3 (???)
    Płytka kątowa> 10 pln (nie pamietam dokładnie- nie kupowałem.

    Moje koszty
    Płytka 2,5/2= 1,25
    płytka katowa 2,5/2= 1,25; ew 2,5 jeśli chciałem żeby było idealnie z brzegami, ale spokojnie da sie z jednej cegły uzyskać dwie kątowe
    Szlifierka kątowa - miałem- ale kosztują poniżej 200 zl
    tarcza diamentowa- 60 pln

    Jako, że mam kilka m2 tego klinkieru na elewacji- to raczej jestem do przodu= polecam metode- pracochłonna, ale jest kupa zabawy.
    Aha- bez gogli i maski przeciwpyłowej ani rusz

  17. #17

    Domyślnie Cegła na podłodze

    Witam,

    Mam pytanie odnośnie tego czy taka przecinana cegła nadaje się do ułożenia na podłodze, w brodziku itp? Czy ktoś orientuje się jak jest z jej wytrzymałością.

    Pozdrawiam

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pollo_loco

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    68

    Domyślnie

    Nadaje się, ale musi być dobrze położona i zafugowana, żeby obciążenia na płytki szły w miarę równomiernie. Pytanie tylko na ile taki zwykły klinkier to jest praktyczne rozwiązanie na podłogę w pomieszczeniu sanitarnym. Podejrzewam, że będą problemy z utrzymaniem czystości - ja mam płytki klinkierowe w przedpokoju i jest to dość chropowaty materiał, który na podłodze na pewno mocno zbierałby brud.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony