dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 3790

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaszmo Zobacz post
    Witajcie. Od kilku dni staram się jakoś rozwiązać problem z zaplanowaniem pozbywania się ścieków z budowanego domu, a ponieważ temat mnie przerósł to postanowiłem zapytać o to mądrzejszych w tym temacie. Sprawa wygląda tak: w pozwoleniu na budowe mam szambo, ale bardzo mi się to nie podoba więc zdecydowanie wolałbym montować oczyszczalnię. Problemem jest niestety działka gdyż najprawdopodobniej nie da rady zmieścić nigdzie studni chłonnej tak by było przepisowe 30m od wody pitnej. Wpadło mi więc do głowy rozwiązanie przedziwne - zrobić oczuszczalnię a odprowadzenie z niej do szamba. Zaletą byłoby to że nie będzie ryzyka zapachu z szamba, może jest sposób na wykorzystanie takiej wody z oczyszczalni co by mogło spowodować rzadsze wołanie wozu (słyszałem np o możliwości powtórnego użycia jej do spłukiwania toalety)? Wadą na pewno koszt. Czy takie rozwiązanie ma w ogóle rację bytu?
    Rozwiązanie ma rację bytu, ale kumuluje wady obu: i szamba, i oczyszczalni, czyli z jednej strony wysokie koszty inwestycji, a z drugiej skazanie na szambowóz. Zaznaczam, że inwestycja by była droższa także o koszty instalacji "drugiego obiegu" oczyszczonych ścieków.
    Jeżeli sobie wyliczysz, że oszczędności z tytułu wtórnego użycia wody są na tyle duże, że inwestycja ci się sensownie zwróci, to nie ma sprawy.

    Tylko zacznij od sprawdzenia, dlaczego masz w projekcie szambo. Może mieszkasz w aglomeracji albo MPZP nie dopuszcza oczyszczalni?
    W drugim kroku sprawdź, czy nie możesz odprowadzić ścieków oczyszczonych do jakiegoś rowu lub strumyka. Tu nie obowiązuje 30 m od studni.

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki Beja za uwagi. Mieszkam w aglomeracji, MPZP nie ma na moim terenie a w warunkach zabudowy mam szczelne szambo - więc bym je zrobił. Czy to oznacza, że nie mam prawa zamontować też oczyszczalni? Niestety rowu ani strumyka nie ma bo to jest raczej las i droga piaszczysta.
    Koszty postaram się jakoś policzyć, choć nie ukrywam że mam nadzieję że może uniknąłbym zapachów z szamba (tego się obawiam), a to duża zaleta.Rozumiem, że tej wody nie mogę użyć do podlewania ogrodu z racji tych 30m od studni, tak?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaszmo Zobacz post
    Dzięki Beja za uwagi. Mieszkam w aglomeracji, MPZP nie ma na moim terenie a w warunkach zabudowy mam szczelne szambo - więc bym je zrobił. Czy to oznacza, że nie mam prawa zamontować też oczyszczalni?
    To ciekawy przypadek. Aglomeracja wprowadza wyższe wymagania odnośnie jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi. Skoro nie wprowadzałbyś ani do wód ani do ziemi, to nie mogliby cię ścigać.
    Ale mogą się pojawić trudności. Po pierwsze bezwładność urzędnicza, po drugie inne przepisy. To trzeba sprawdzić dla twojego miejsca zamieszkania - w szczególności rozporządzenia dyrektora RZGW lub Dyrekcji Ochrony Środowiska (czy to jeszcze istnieje?).

    Cytat Napisał Kaszmo Zobacz post
    Niestety rowu ani strumyka nie ma bo to jest raczej las i droga piaszczysta.
    Koszty postaram się jakoś policzyć, choć nie ukrywam że mam nadzieję że może uniknąłbym zapachów z szamba (tego się obawiam), a to duża zaleta.Rozumiem, że tej wody nie mogę użyć do podlewania ogrodu z racji tych 30m od studni, tak?
    Ścieki oczyszczone to wciąż ścieki. Według przepisów chyba nie możesz nimi podlewać użytków. Ale nagimnastykowałbym się, żeby znaleźć odpowiedni przepis.
    Zainteresuj się jeszcze tym wątkiem: http://forum.muratordom.pl/showthrea...mi-r%C4%99kami
    Może doświadczenia kolegów na coś ci się przydadzą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony