dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 113 z 190
Pokaż wyniki od 2.241 do 2.260 z 3785
  1. #2241
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Wojtek, mogę Ci to wszystko wytłumaczyć. Pisałem o tym wszystkim w swojej pracy dyplomowej, dokładnie opisałem wszystkie elementy min objętości osadników, komór itp. Mogę Ci przesłać, ale jak wrócę do domu bo nie mam przy sobie komputera gdzie mam pracę. Zadzwoń do mnie w środę po 16, będę w samochodzie to możemy o tym porozmawiać. Na priv wyślę Ci mój telefon.

  2. #2242

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Ściągnij instrukcje, poczytaj i zdecyduj, która bardziej ci odpowiada pod względem wymagań i ograniczeń. Wodę gruntową masz bardzo nisko, więc nie ogranicza cię np. głębokość wylotu ścieków w Biorocku.
    Nad oczyszczalnią jeszcze pomyślę. Z pewnością będzie to oczyszczalnia biologiczna. Nie widzi mi się doczyszczanie ścieków w drenażu. Co prawda tam gdzie się buduję obowiązującym standardem jest nieszczelne szambo Oczywiście każdy ma studnię głębinową, a praktycznie nikt nie ma żadnej stacji uzdatniającej wodę.


    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    20 metrów od oczyszczalni do domu to po pierwsze co najmniej 30 cm spadku. A to oznacza, że przy płaskiej działce musisz wyjść z z domku z kanalizacją naprawdę bardzo płytko, chyba że zdecydujesz się na większe zagłębienie oczyszczalni. Po drugie oznacza to znaczne wychłodzenie ścieków w zimie, więc należałoby jakoś zabezpieczyć termicznie rurę. Jakiś keramzyt, styropian czy coś w tym stylu. Za oczyszczalnią możesz ( a przy Biorocku nawet musisz) położyć rury głębiej, poza tym w oczyszczonych ściekach nie ma już tłuszczu, więc nie będzie problemu.
    Rura kanalizacyjna wychodzi na wierzchu gruntu. Będzie oczywiście poziom gruntu podniesiony ale trudno powiedzieć jak bardzo. Rury oczywiście będzie ocieplona. Czy studzienka rozdzielcza w jakiś sposób zapobiegnie wychładzaniu ścieków? Myślę, że posadowienie oczyszczalni będzie musiało być głębsze. Tylko czy każdy zbiornik można posadowić głęboko?


    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Przede wszystkim nie radzę, przy twoim gruncie.
    5-osobowa rodzina, w tym dzieci, to 750 litrów wody na dobę = tyle samo ścieków.
    Przy dopuszczalnym obciążeniu hydraulicznym 18 dm3/m2/d potrzebujesz 750 / 18 = 42 m2 powierzchni.
    Nawet to, co było zaprojektowane, czyli 3 x 11 x 0,6 m = 20 m2 byłoby o połowę za małe. Radzę przyjąć jeszcze rozsądny współczynnik bezpieczeństwa i zrobić naprawdę duży system rozsączający.
    Miałem nadzieję, że będę mógł zrobić studnię. Cóż... W między czasie wyszła jeszcze jedna historia. Mianowicie po rozmowach z sąsiadami, okazało się że co 4-5 lat jest wysoki poziom wód gruntowych. Na tyle wysoki, że sąsiadka która ma studnie kręgową twierdzi, że 3 lata temu wodę mogła ze studni kubkiem nabierać. Oczywiście nie zawsze jest aż tak wysoki.
    Wygląda na to że będę robił poletko w nasypie. Dlatego mam kilka pytań.
    1) Na jaką głębokość najlepiej wymienić grunt?
    2) Jakiej wysokości powinno być takie poletko?
    3) Poletko 11x5 metrów. Czy wymienić na całej tej powierzchni grunt czy tylko pod rurami?
    4) Drenaż ma służyc tylko do rozprowadzenia wody z oczyszczalni biologicznej. Czy warto zainwestować w tunele rozsączające ?

    Będę wdzięczny za podpowiedzi.

    Jaką jeszcze naprawdę dobrą oczyszczalnię biologiczną można brać pod uwagę?

  3. #2243

    Domyślnie

    Na dniach będę zakopywał ZBS-6c.
    Mam 2 pytania.
    Na jakiej minimalnej głębokości może iść rura ze ściekami z domu, oraz jaka minimalna głębokość z oczyszczalni do studni chłonnej?
    Strefa 3, woj śląskie, 30km do beskidu.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 23-08-2017 o 14:32 Powód: literówka
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #2244

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Na dniach będę zakopywał ZBS-6c.
    Mam 2 pytania.
    Na jakiej minimalnej głębokości może iść rura ze ściekami z domu, oraz jaka minimalna głębokość z oczyszczalni do studni chłonnej?
    Strefa 3, woj śląskie, 30km do beskidu.
    Wydaje mi się, że jest tam z 50cm nadbudowy od dołu rury wlotowej, czyli jeżeli nie chciałbyś dokupować nadstawek włazu to w teorii 30cm to głębokość minimalna od terenu do górnej powierzchni rury np. 160mm. Jest to bardzo mała wartość i wymaga dodania docieplenia. Ja za wartość minimalną uznaję 50cm nad rurą. W praktyce jednak jest to zazwyczaj 60cm, bo jak dodam nadstawki na włazy 30cm, to akurat tak wychodzi. Oczywiści w takich przypadkach zwiększam spadek na rurze kanalizacyjnej - jeśli wyjście z budynku było za płytko. W sumie jest to też odpowiedź na Twoje drugie pytanie, bo w układzie bez przepompowni do wspomnianych wysokości oraz gdy studnia chłonna jest blisko dojdzie z 10cm głębiej. Pamiętaj też, aby nie żałować żwiru płukanego do studni i zrobić porządny wykop, aby się on tam zmieścił

  5. #2245

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Wojtek, mogę Ci to wszystko wytłumaczyć. Pisałem o tym wszystkim w swojej pracy dyplomowej, dokładnie opisałem wszystkie elementy min objętości osadników, komór itp. Mogę Ci przesłać, ale jak wrócę do domu bo nie mam przy sobie komputera gdzie mam pracę. Zadzwoń do mnie w środę po 16, będę w samochodzie to możemy o tym porozmawiać. Na priv wyślę Ci mój telefon.
    Dzięki Artur, ale teraz mam szczyt sezonu i zero czasu na wczytywanie się w papierki. Chodziło mi tylko o jakiś nowy-inny pomysł i parę zdań na tłumaczenie klientom prawdy w oczy, że na tańszych systemach producenci oczywiście dają oszczędności i kombinują, aby się lepiej zareklamować, itp. itd.. Jak się obrobię to pomyślę o powrocie do tematu - z góry dzięki

  6. #2246

    Domyślnie

    Mam nierówną działkę.
    Grunt gdzie będzie oczyszczalnia jest 10cm wyżej odpoziomu gruntu przy wyjściu z piwniy. Dodatkowo znajduje się w odległości 10m od domui.
    W poniedziałęk będzie chudy beton i koparka.
    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Wydaje mi się, że jest tam z 50cm nadbudowy od dołu rury wlotowej, czyli jeżeli nie chciałbyś dokupować nadstawek włazu to w teorii 30cm to głębokość minimalna od terenu do górnej powierzchni rury np. 160mm. Jest to bardzo mała wartość i wymaga dodania docieplenia. Ja za wartość minimalną uznaję 50cm nad rurą. W praktyce jednak jest to zazwyczaj 60cm, bo jak dodam nadstawki na włazy 30cm, to akurat tak wychodzi. Oczywiści w takich przypadkach zwiększam spadek na rurze kanalizacyjnej - jeśli wyjście z budynku było za płytko. W sumie jest to też odpowiedź na Twoje drugie pytanie, bo w układzie bez przepompowni do wspomnianych wysokości oraz gdy studnia chłonna jest blisko dojdzie z 10cm głębiej. Pamiętaj też, aby nie żałować żwiru płukanego do studni i zrobić porządny wykop, aby się on tam zmieścił
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #2247

    Domyślnie

    Witam.

    Będę wdzięczny za informację jak prawidłowo zbudować poletko rozsączające w nasypie. Wymiary 11x5 z trzema nitkami. Jak głęboko trzeba wymienić grunt rodzimy (jesli trzeba)? Czy wymianę poprowadzić tylko pod rurami drenażowymi czy też na całym poletku? Jaka wysokość poletka będzie właściwa?

  8. #2248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aratak Zobacz post
    Witam.

    Będę wdzięczny za informację jak prawidłowo zbudować poletko rozsączające w nasypie. Wymiary 11x5 z trzema nitkami. Jak głęboko trzeba wymienić grunt rodzimy (jesli trzeba)? Czy wymianę poprowadzić tylko pod rurami drenażowymi czy też na całym poletku? Jaka wysokość poletka będzie właściwa?
    https://www.google.pl/search?q=drena...w=1072&bih=670

  9. #2249

    Domyślnie

    Dzięki za link.

    Przez google przebrnąłem dużo wcześniej. Jednak odpowiedzi na niektóre moje pytania brak.

    Nadal nie wiem czy wymianę robić tylko pod rurami drenażowymi czy na całej powierzchni poletka. Widziałem, że robią tak i tak. Nie wiem jakiej wysokości to poletko powinno być.
    W moim przypadku oczyszczalnia będzie biologiczna, więc chodzi o rosączenie wody. No i co ważne to woda gruntowa radykalnie podnosi się raz na kilka lat. Po "roku" poziom wody opada o kilka metrów i jest spokój przez 3-4 lata. Tak wynika z obserwacji sąsiadów którzy mieszkają tam z dziada pradziada.

  10. #2250

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aratak Zobacz post
    Dzięki za link.

    Przez google przebrnąłem dużo wcześniej. Jednak odpowiedzi na niektóre moje pytania brak.

    Nadal nie wiem czy wymianę robić tylko pod rurami drenażowymi czy na całej powierzchni poletka. Widziałem, że robią tak i tak. Nie wiem jakiej wysokości to poletko powinno być.
    W moim przypadku oczyszczalnia będzie biologiczna, więc chodzi o rosączenie wody. No i co ważne to woda gruntowa radykalnie podnosi się raz na kilka lat. Po "roku" poziom wody opada o kilka metrów i jest spokój przez 3-4 lata. Tak wynika z obserwacji sąsiadów którzy mieszkają tam z dziada pradziada.
    Nie oczekuj konkretnej odpowiedzi skoro zadajesz niekonkretne pytanie.
    Na jednej działce będzie sens wymieniać grunt, na innej nie. Na jednej działce kopiec będzie miał 1, a na innej 2 m wysokości.
    Miejsce wprowadzenia ścieków do ziemi musi być oddzielone warstwą 1,5 m gruntu od najwyższego poziomu wodonośnego wody użytkowej.
    Sam musisz zdecydować, czy zabezpieczyć się od najwyższego poziomu wody, czy zaryzykować zatopienie oczyszczalni raz na 3-4 lata. Oczywiście to drugie zdecydowanie odradzam. Ani to przyjemne, ani zdrowe, ani legalne.

  11. #2251

    Domyślnie

    Pytania były konkretne (post #2261). Tak mi się przynajmniej wydaje. Sytuacja gruntowa też raczej dokładnie przedstawiona.

    Po to inwestuję w oczyszczalnię biologiczną żeby mieć z tego jakąś przyjemność. Taplanie się raz na jakiś czas w zalanym poletku rozsączającym to żadna frajda. Inna sprawa, że taka zatopiona oczyszczalnia to już się raczej z biologiczną nie miałaby nic wspólnego.

    Zakładając, że wysokość wody gruntowej okresowo pojawi się na 0,5 mppt to drenaż powinien znajdować się na wysokości 1 mnpt + obsypka z ziemi. Dobrze rozumiem?

    Pozostaje sprawa wymiany gruntu. Na całym poletku czy tylko pod samymi rurami?

  12. #2252

    Domyślnie

    Pytania postawiłeś, ale nie dałeś danych do odpowiedzi.
    Co cię w ogóle skłania do wymiany gruntu?

    Poza tym odpowiedziałem ci:
    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Miejsce wprowadzenia ścieków do ziemi musi być oddzielone warstwą 1,5 m gruntu od najwyższego poziomu wodonośnego wody użytkowej.
    Jeżeli jesteś zdecydowany na drenaż to miejsce wprowadzania ścieków = dno drenażu. Z kolei wysokość kopca zależy od tego, na jakiej wysokości / głębokości zrobisz drenaż.
    Jeżeli ci to wypadnie powyżej poziomu obecnego gruntu, to IMHO nie ma najmniejszego sensu robić jakiejś wymiany gruntu.

  13. #2253

    Domyślnie

    Nie upieram się przy wymianie gruntu budując kopiec filtracyjny. Jednak przeszukując google natrafiłem na taką informację, że dolna warstwa kopca powinna być częściowo zagłębiona w gruncie.
    Z tego co piszesz to wystarczy usunąć trawę i budować poletko.

    W takim razie jeszcze jedno mnie zastanawia. Jaką grubość powinna mieć warstwa ziemi wysypana na drenażu? Ponieważ tutaj będzie w zasadzie rozsączana woda to czy 50 cm warstwa ziemi będzie wystarczająca przed zamarzaniem? Nie chcę budować kopca Kościuszki

  14. #2254

    Domyślnie

    U mnie ZBS-6C na pół mokrym b15.
    Obsypany ręcznie piaskiem po wlot i wylot.
    No i teraz patrzę na ten słabawy oryginalny "peszel" którym idą te 4 wężyki i mam wątpliwości, co do trwałości tego rozwiązania.
    Wydaje mi się, że to trochę słabe.

    Kolejną moją wątpliwość, wzbudza brak jakiegokolwiek zabezpieczenie przed dostaniem się nawet dziecka do panelu sterowania, kompresora.
    Jak można nie zabezpieczyć tego przed postronną osobą?
    Nie mam ogrodzenia, byle kto z ulicy może ściągnąć pokrywę i narobić szkód.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 31-08-2017 o 07:20
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #2255

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie ZBS-6C na pół mokrym b15.
    Obsypany ręcznie piaskiem po wlot i wylot.
    No i teraz patrzę na ten słabawy oryginalny "peszel" którym idą te 4 wężyki i mam wątpliwości, co do trwałości tego rozwiązania.
    Wydaje mi się, że to trochę słabe.

    Kolejną moją wątpliwość, wzbudza brak jakiegokolwiek zabezpieczenie przed dostaniem się nawet dziecka do panelu sterowania, kompresora.
    Jak można nie zabezpieczyć tego przed postronną osobą?
    Nie mam ogrodzenia, byle kto z ulicy może ściągnąć pokrywę i narobić szkód.

    Jeśli oczyszczalnia nie znajduję się daleko domu to polecam umieścić panel sterowania np. w piwnicy, wielokrotnie spotkałem się z takim rozwiązaniem przeglądając internet.
    Trzeba tylko dokupić dłuższe przewody elektryczne i węże.

    Pozdrawiam

  16. #2256

    Domyślnie

    16 metrów. Całą skrzynię musiałbym dać w piwnicy.
    Czyli zakup węży plus osłona.
    Przewód chyba nie musi być długi skoro całość zostanie w piwnicy.
    Cytat Napisał lukaszszpak Zobacz post
    Jeśli oczyszczalnia nie znajduję się daleko domu to polecam umieścić panel sterowania np. w piwnicy, wielokrotnie spotkałem się z takim rozwiązaniem przeglądając internet.
    Trzeba tylko dokupić dłuższe przewody elektryczne i węże.
    W instrukcji chyba jest zapis o długości węży, chyba max 6 metrów. Sprawdzę po powrocie do domu.


    Pozdrawiam
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #2257

    Domyślnie

    No racja, tylko węże i osłona

  18. #2258

    Domyślnie

    Najbardziej odpowiada mi Biorock. Natomiast pytanie brzmi czy jest jakaś oczyszczalnia działająca podobnie jak Biorock? Jesli jest to czy warto ją brać pod uwagę?

  19. #2259
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,

    Wtrącę się do dyskusji. Proponuję sprawdzić i policzyć, czy zastosowana dmuchawa może być tak daleko odsunięta od oczyszczalni. Nie bez powodów producent daje określona długość wężyków, powinno i jest to pewnie policzone. Chodzi o spadki ciśnienia. Musicie wziąć pod uwagę, że nie rozmawiamy tutaj o Bar-ach tylko o mbar, każdy metr więcej to spadek ciśnienia, przecież dochodzą nam tzw. straty liniowe, każde zagięcie wężyka, zmiana kierunku to strata miejscowa. Piszę o tym bo jak będzie zbyt małe ciśnienie to albo będzie problem z pracą mamutów, może być problem z odpowiednim mieszaniem cieczy w komorze biologicznej bo najzwyczajniej nie będzie odpowiedniego ciśnienia itp. Tych zależności jest wiele. Dodatkowo weź pod uwagę, że te wężyki w Wobet mają bardzo małą średnice. Przy układaniu w gruncie należy ułożyć to najlepiej w rurze PVC lub PP (jako zabezpieczenie) oraz dodatkowo ocieplić aby nie dochodziło do wykraplania cieczy, przy tak małych średnicach może pojawić się przez to problem.
    pozdrawiam


    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    16 metrów. Całą skrzynię musiałbym dać w piwnicy.
    Czyli zakup węży plus osłona.
    Przewód chyba nie musi być długi skoro całość zostanie w piwnicy.

  20. #2260

    Domyślnie

    Dzięki.
    Wydawało mi się że kiedyś widziałem iż max odległość to 6m.
    Teraz nie mogę tego znależć.
    Patrzyłem ostatnio za rurami osłonowymi do wężyków.
    Niestety każdy wężyk musiałby iść osobną osłonką. Rura taka u mnie kosztuje 1,3zł netto za metr.
    Na razie się wstrzymam. Koparka będzie do za kopania wszystkiego około wtorku.
    Na razie postawię urządzenie obok oczyszczalni, mam tam wysoką trwę jednoroczną.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170903_135751a.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	396018

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170903_135800b.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	396019
    Pas trawy ma około metra szerokości, potem rów i droga. Brak ogrodzenia.
    Trawę ścinam w marcu.
    Na jeden wyłaz zostanie nałożona nasadka 30cm.
    Drugi pozostanie tak jak obecnie.
    Koparka obsypie mi to ziemią.
    Sterownik postawie zaraz obok oczyszczalni.


    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Witam,

    Wtrącę się do dyskusji. Proponuję sprawdzić i policzyć, czy zastosowana dmuchawa może być tak daleko odsunięta od oczyszczalni. Nie bez powodów producent daje określona długość wężyków, powinno i jest to pewnie policzone. Chodzi o spadki ciśnienia. Musicie wziąć pod uwagę, że nie rozmawiamy tutaj o Bar-ach tylko o mbar, każdy metr więcej to spadek ciśnienia, przecież dochodzą nam tzw. straty liniowe, każde zagięcie wężyka, zmiana kierunku to strata miejscowa. Piszę o tym bo jak będzie zbyt małe ciśnienie to albo będzie problem z pracą mamutów, może być problem z odpowiednim mieszaniem cieczy w komorze biologicznej bo najzwyczajniej nie będzie odpowiedniego ciśnienia itp. Tych zależności jest wiele. Dodatkowo weź pod uwagę, że te wężyki w Wobet mają bardzo małą średnice. Przy układaniu w gruncie należy ułożyć to najlepiej w rurze PVC lub PP (jako zabezpieczenie) oraz dodatkowo ocieplić aby nie dochodziło do wykraplania cieczy, przy tak małych średnicach może pojawić się przez to problem.
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 03-09-2017 o 19:31
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 113 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony