dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 114 z 190
Pokaż wyniki od 2.261 do 2.280 z 3786
  1. #2261
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekspert ELPLAST+ Zobacz post
    Witam wszystkich!

    Jeżeli chodzi o rury kanalizacyjne to serdecznie polecam produkty firmy [moderowano] Zachęcam do odwiedzenia naszej strony: [moderowano] gdzie można uzyskać wszelkie potrzebne informacje.

    W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.

    Pozdrawiam!
    Tego typu reklamy nie przechodzą na tym forum. Są nie tylko niedozwolone, ale i zniechęcają. Warto poczytać o problemach użytkowników, wymienić się doświadczeniami, ale nie zaśmiecać wątków ogłoszeniami.
    Proszę sprawdzić skrzynkę odbiorczą - wysłałem Państwu wiadomość od moderatora.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  2. #2262
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie ZBS-6C na pół mokrym b15.
    Zapytam nieśmiało ile cie kosztowała ta przyjemość, ja coś takiego lub ZBP 7 C będe montował w przyszłym roku i chyba tę rozdzielnie umieszcze w garażu bo będe miał blisko ok 2-3m do ściany garażu.

    Oraz czy warto iść w coś takiego
    https://www.wfos.krakow.pl/srodki-kr...ytow-bankowych
    Ostatnio edytowane przez matiix ; 05-10-2017 o 10:38

  3. #2263

    Domyślnie

    czy dla 1 faceta stale oraz okresowo przebywającego w całorocznym domku letniskowym wystarczy osadnik 900L i pojedynczy pakiet in-dran lub delfin (sebico) o przepustowości 125L/dobę? wc, umywalka, prysznic, zlew - wszystko w trybie "eko" jak właściciel. dziękuję

  4. #2264

    Domyślnie

    Cytat Napisał problematyczny Zobacz post
    czy dla 1 faceta stale oraz okresowo przebywającego w całorocznym domku letniskowym wystarczy osadnik 900L i pojedynczy pakiet in-dran lub delfin (sebico) o przepustowości 125L/dobę? wc, umywalka, prysznic, zlew - wszystko w trybie "eko" jak właściciel. dziękuję
    Dla 1 osoby nie opłaca się robić oczyszczalni. Szybciej zrobiłbym szambo ze 3m3 lub więcej. Nie jestem wybitnym zwolennikiem kombinowania z drenażem i drastycznego spadku długości drenażu wskutek zastosowania super pakietów. Dlatego przepustowość jednego pakietu nie jest wystarczająca dla 1 osoby nawet dla oczyszczalni biologicznej - o ile taką być chciał

  5. #2265

    Domyślnie

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    Zapytam nieśmiało ile cie kosztowała ta przyjemość,
    Oczyszczalnia 8,1k zł z dwoma przybudówkami.
    Całość z rurami itd (w tym własny piasek) 10,5k zł.
    W cenie badanie geologa, pozwolenie wójta, żwir, studnia (krąg gratis od sąsiada) z 1 rurą i pokrywą,pół mokry b15, koparkowy, kabelek.
    Wszystko na vat 23%
    Wykonanie własne.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-10-2017 o 22:58
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #2266

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Dla 1 osoby nie opłaca się robić oczyszczalni. Szybciej zrobiłbym szambo ze 3m3 lub więcej. Nie jestem wybitnym zwolennikiem kombinowania z drenażem i drastycznego spadku długości drenażu wskutek zastosowania super pakietów. Dlatego przepustowość jednego pakietu nie jest wystarczająca dla 1 osoby nawet dla oczyszczalni biologicznej - o ile taką być chciał
    Dziękuję za odpowiedź. Czyli szambo + zamawiać wywóz co jakiś czas? Zarówno IN-DRAN jak i Delfin (Sebico) wszędzie piszą na stronie i w instrukcji że na 1 osobę wystarczyłyby 2 pakiety (zakładając zużycie 150L/dobe; a jeden pakiet może przyjąć do 125L/dobę), a dedykowany osadnik FANN (IN-DRAN) przez jakąś tam "specjalną" konstrukcję nie wymaga dodawania bakterii i stosowania filtra na wylocie. komu wierzyć? Opinii widzę zero. Czy 2000L w takim osadniku przy pakietach drenażowych to wystarczająco czy za dużo jak na 1 osobę? W ofercie mają jeszcze mniejszy tylko jeden osadnik 900L, ale z tego co czytałem na rodzimej stronce firmy to jest on przewidziany raczej do wody "szarej" (bez wc), a nie "czarnej" (z wc). Poza nimi są już tylko większe 3000L i w górę. No i w ogóle osadniki FANN są jakieś strasznie drogie, ze 2x od innych na rynku. Wywózka ścieków coraz droższa, może jakiś typ oczyszczalni jednak bardziej się opłaci, czy faktycznie nie ma dziś takiej opcji? Przewiduję że zużycie wody nie będzie większe jak 1,5-2,5m3 na miesiąc.
    Ostatnio edytowane przez problematyczny ; 07-10-2017 o 19:32

  7. #2267

    Domyślnie

    Cytat Napisał problematyczny Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Czyli szambo + zamawiać wywóz co jakiś czas? Zarówno IN-DRAN jak i Delfin (Sebico) wszędzie piszą na stronie i w instrukcji że na 1 osobę wystarczyłyby 2 pakiety (zakładając zużycie 150L/dobe; a jeden pakiet może przyjąć do 125L/dobę), a dedykowany osadnik FANN (IN-DRAN) przez jakąś tam "specjalną" konstrukcję nie wymaga dodawania bakterii i stosowania filtra na wylocie. komu wierzyć? Opinii widzę zero. Czy 2000L w takim osadniku przy pakietach drenażowych to wystarczająco czy za dużo jak na 1 osobę? W ofercie mają jeszcze mniejszy tylko jeden osadnik 900L, ale z tego co czytałem na rodzimej stronce firmy to jest on przewidziany raczej do wody "szarej" (bez wc), a nie "czarnej" (z wc). Poza nimi są już tylko większe 3000L i w górę. No i w ogóle osadniki FANN są jakieś strasznie drogie, ze 2x od innych na rynku. Wywózka ścieków coraz droższa, może jakiś typ oczyszczalni jednak bardziej się opłaci, czy faktycznie nie ma dziś takiej opcji? Przewiduję że zużycie wody nie będzie większe jak 1,5-2,5m3 na miesiąc.
    Sprawa wygląda stosunkowo prosto, FANN / IN-DRAIN wprowadził na rynek osadnik, które nie mają super parametrów wytrzymałościowych, a raczej udogodnienia transportowe. Nadal prowadzona jest kampania, która klientom mniej rozumiejącym działanie oczyszczalni, zaburza obraz sytuacji, a porównanie jest też proste. Bierzesz dwa osadniki i pytasz o ich wagę, oraz pojemność czynną i całkowitą. Plusik tam gdzie jest tego więcej. Gwarancja jest rzeczą cenną, ale nie raz i nie dwa widziałem, że nic nie dawała klientom, którzy zbytnio w nią wierzyli. To sprawa podobna do pytania, czy za złe działanie oczyszczalni odpowiada projektant. W teorii tak, ale w praktyce nie, bo to na wykonawcy spoczywa obowiązek wskazania błędów, o ile jest dobrym fachowce. Kończąc dodam, że woda szara, czy czarna - szambo i nadal podtrzymuję to co napisałem w pierwszej odpowiedzi.

  8. #2268

    Domyślnie

    @WojtekINST czyli mam rozumieć że oczyszczalni ekologicznych, tj. drenażowych w ogóle nie polecasz? Czy może nie polecasz żadnych, poza biologicznymi z "prądem", tj. kompresorem? A co z Biobadd5, Epurfix czy Biorock, gdzie media są zamknięte w szczelnym zbiorniku, a nie umieszczone bezpośrednio gruncie? Nie jestem w temacie dlatego zapytam czy oczyszczalnie drenażowe są jeszcze w Polsce legalne? Czytałem gdzieś że w Niemczech i Francji już nie są, ale np. w Szwecji wciąż są, tj. Indrann. Jeśli nie, to jakim prawem sprzedawcy wciąż je tu oferują? Czy za samowolę w ich korzystaniu są jakieś kary?
    Ostatnio edytowane przez problematyczny ; 08-10-2017 o 11:50

  9. #2269

    Domyślnie

    Cytat Napisał problematyczny Zobacz post
    @WojtekINST czyli mam rozumieć że oczyszczalni ekologicznych, tj. drenażowych w ogóle nie polecasz? Czy może nie polecasz żadnych, poza biologicznymi z "prądem", tj. kompresorem? A co z Biobadd5, Epurfix czy Biorock, gdzie media są zamknięte w szczelnym zbiorniku, a nie umieszczone bezpośrednio gruncie? Nie jestem w temacie dlatego zapytam czy oczyszczalnie drenażowe są jeszcze w Polsce legalne? Czytałem gdzieś że w Niemczech i Francji już nie są, ale np. w Szwecji wciąż są, tj. Indrann. Jeśli nie, to jakim prawem sprzedawcy wciąż je tu oferują? Czy za samowolę w ich korzystaniu są jakieś kary?
    Oooooo tu mnie złapałeś i muszę się zastanowić, czy nie polecam drenażowych ? No w sumie to nie polecam, bo klientom oferuję biologiczne, ale jak trafią się dobre warunki gruntowo-wodne oraz duża działka, a klient KONIECZNIE chce taką - to ją zrobię, ale po starem. Czyli dużym drenaż na żwirze płukanym i osadnikiem z filtrem - dwukomorowy. Oczywiście mowa tu tylko o lokalizacjach poza aglomeracją. Oczyszczalnie z " mediami zamkniętymi w szczelnym zbiorniku ", mogą być stosowane tylko w określonych, a w moich rejonach, bardzo rzadko występujących okolicznościach. W takich oczyszczalniach przepływ przez " media " następuje grawitacyjnie , co wymusza znaczną różnicę pomiędzy wlotem, a wylotem. W konsekwencji tylko sytuacje, w których były odwierty geologiczne, pokazujące dobre warunki na studnie chłonne dają możliwość korzystania z rozwiązań " bez zasilania ". Jednak ja głównie widuję klientów, którzy w takich oczyszczalniach " bez zasilania " mają przepompownię ścieków oczyszczonych, podającą do odprowadzenia. Czyli gdzie tu nie ma zasilania ????
    Podsumowując w Polsce w aglomeracji możesz robić oczyszczalnie biologiczne, a poza aglomeracją również osadniki z drenażem tradycyjnym.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 08-10-2017 o 20:55

  10. #2270

    Domyślnie

    Cytat Napisał problematyczny Zobacz post
    Nie jestem w temacie dlatego zapytam czy oczyszczalnie drenażowe są jeszcze w Polsce legalne?

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Podsumowując w Polsce w aglomeracji możesz robić oczyszczalnie biologiczne, a poza aglomeracją również osadniki z drenażem tradycyjnym.
    Oczyszczalnie są wyrobem budowlanym, a więc są legalne wtedy, kiedy spełniają odpowiednie paragrafy prawa budowlanego, przede wszystkim dotyczące wytrzymałości, szczelności, nietoksyczności itp.
    Natomiast skuteczność oczyszczania ścieków nie ma tu nic do rzeczy, przynajmniej w kwestii legalności. Za to odpowiada użytkownik, to znaczy za jakość ścieków wprowadzanych do środowiska.

    W Polsce dla małych oczyszczalni, do 5 m3/d mamy pewną pewną schizofrenię prawną. Najłatwiej jest tym, którzy wprowadzają ścieki do ziemi w ramach własnej działki, poza aglomeracją. Tutaj wolno właściwie wszystko i można nawet zamontować coś takiego, za co w każdym cywilizowanym kraju powinni zamknąć firmę, która to sprzedaje i jeszcze nazywa oczyszczalnią.

    Jak nie masz szczęścia do chłonnego gruntu i zdecydujesz się na odprowadzanie ścieków do rowu, to już wymagania rosną, bo wskakujesz do kategorii wymagań dla oczyszczalni do 2000 RLM.
    A jak jesteś w aglomeracji, to musisz spełnić takie same wymagania, jak cała aglomeracja, czyli wskakujesz do kategorii np. do 10 000 czy 100 000 RLM. I to już jest nierealne do spełnienia w oczyszczalni przydomowej.

    I teraz - cały dowcip polega na tym, żeby pobrać próbkę oczyszczonych ścieków i ją zbadać. W oczyszczalni biologicznej nie ma problemu, bo jest z niej wylot, ale w drenażowej? Tutaj jako miejsce wprowadzenia ścieków do ziemi uważa się początek drenażu, a więc we Francji i Niemczech, gdzie ujednolicono ten bałagan, żaden osadnik wstępny nie oczyści ścieków tak, aby spełniały wymogi przy ich wprowadzaniu do ziemi, a w Polsce zrobiono, a raczej utrzymano wyjątek i można wprowadzać do ziemi totalny syf, nie interesując się kompletnie tym, czy drenaż, patentowane pakiety czy tunele rozsączające w ogóle cokolwiek z tym robią.
    W takim świetle nie dziwię się, że ktoś daje gwarancję na działanie oczyszczalni drenażowej, bo jedynym kryterium weryfikacji może być pobranie próbki za osadnikiem, a przed pakietami.
    Zaznaczam, że nie znam treści gwarancji wymienianychwyżej firm i chętnie bym się z nimi zapoznał. Może być na priva.

  11. #2271

    Domyślnie

    @Beja

    Nie wiem co to znaczy "w ramach własnej działki, poza aglomeracją." możesz mi to wyjaśnić? Na obecnej, dosyć małej wsi na której mieszkam (~1400RLM) która jest jednocześnie siedzibą urzędu gminy często czytałem stosowanie nazewnictwa "aglomeracja miejscowości" tej i tej w kontekście omawiania właściwości tutejszej zbiorowej oczyszczalni ścieków. Jednak pomimo że stoi może 800m od ścisłego centrum tej wsi i urzędu gminy od ponad 10 lat i była w ostatnich latach modernizowana żeby obsłużyć także ościenne miejscowości (kolejne 600-1800RLM x2-3) to w pobliżu tego urzędu gminy znajduje się nowo wybudowany dom którego właściciel odmówił podobno poprowadzenia przez jego działkę jednej z nitek i takim sposobem sam korzysta z POŚ pytanie, czy więc można odmówić podłączenia urzędowi gminy jeśli w pobliżu istnieje kanalizacja w zamian za wybudowanie sobie POŚ? Nie znam bliższych szczegółów, tyle wiem z poczty pantoflowej,a widziałem tylko że właściciele tego domu nie mają za dużej działki i praktycznie kilka metrów od tyłu domu jest wysoki nasyp prawie do tylnego ogrodzenia. Wygląda to dziwacznie, taka "góra" za domem i praktycznie zero ogrodu tylko trawa, no ale...mieszkamy na równinie/dolinie chyba dosyć iłowo-gliniastej jak pamiętam z wykopów pod nitkę oczyszczalni xx-lat temu za obecnym domem w którym mieszkam
    Ostatnio edytowane przez problematyczny ; 10-10-2017 o 11:01

  12. #2272

    Domyślnie

    W momencie składania papierów do gminy, usłyszałem, że jednak rozważają poprowadzenie kanalizacji obok mnie.
    No i mi powiedzieli, że wtedy będę zmuszony się do nich podłączyć, chyba że będę miał ścieki minimum tak czyste, jak za oczyszczalnią komunalną.
    Jak to w końcu wygląda?
    Mam zbs-6c, ponad 90% gminy jest podłączone do kanalizacji.
    U mnie na razie brak i nie przewidują. Takie dostałem pismo od "kanalizacji"
    Stąd oczyszczalnia.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #2273

    Domyślnie

    Cytat Napisał problematyczny Zobacz post
    Nie wiem co to znaczy "w ramach własnej działki, poza aglomeracją." możesz mi to wyjaśnić?
    No chodzi o to, że jak masz studnię chłonną albo drenaż rozsączający na własnej działce (powinienem raczej napisać "w granicach własnej działki"), a ta działka leży na terenie nie objętym aglomeracją, to możesz odprowadzać do tego drenażu do 5 m3/dobę ścieków o parametrach: BZT zredukowane o 20%, zawiesina o 50%. Czyli tyle ile wypływa z osadnika gnilnego albo dziurawego szamba.

    Cytat Napisał problematyczny Zobacz post
    Na obecnej, dosyć małej wsi na której mieszkam (~1400RLM) która jest jednocześnie siedzibą urzędu gminy często czytałem stosowanie nazewnictwa "aglomeracja miejscowości" tej i tej w kontekście omawiania właściwości tutejszej zbiorowej oczyszczalni ścieków. Jednak pomimo że stoi może 800m od ścisłego centrum tej wsi i urzędu gminy od ponad 10 lat i była w ostatnich latach modernizowana żeby obsłużyć także ościenne miejscowości (kolejne 600-1800RLM x2-3) to w pobliżu tego urzędu gminy znajduje się nowo wybudowany dom którego właściciel odmówił podobno poprowadzenia przez jego działkę jednej z nitek i takim sposobem sam korzysta z POŚ pytanie, czy więc można odmówić podłączenia urzędowi gminy jeśli w pobliżu istnieje kanalizacja w zamian za wybudowanie sobie POŚ?
    Można odmówić podłączenia, ale nie wszędzie można wybudować POŚ na terenie aglomeracji. Poza aglomeracją - nie słyszałem jeszcze o takim zakazie.
    Tylko że jak sąsiad z POŚ jest na terenie aglomeracji, to jest obawa, że będą od niego wymagać wyższych parametrów oczyszczonych ścieków. Mam wrażenie, że po 1,5 roku obowiązywania nowych przepisów jeszcze wciąż urzędnicy w gminach nie bardzo wiedzą, jak postępować w takich sytuacjach.

    Cytat Napisał problematyczny Zobacz post
    Nie znam bliższych szczegółów, tyle wiem z poczty pantoflowej,a widziałem tylko że właściciele tego domu nie mają za dużej działki i praktycznie kilka metrów od tyłu domu jest wysoki nasyp prawie do tylnego ogrodzenia. Wygląda to dziwacznie, taka "góra" za domem i praktycznie zero ogrodu tylko trawa, no ale...mieszkamy na równinie/dolinie chyba dosyć iłowo-gliniastej jak pamiętam z wykopów pod nitkę oczyszczalni xx-lat temu za obecnym domem w którym mieszkam
    Podsumowując - masz grunt iłowo-gliniasty na terenie aglomeracji, z dostępem do kanalizacji i chcesz się ładować w POŚ? Szczerze odradzam.

  14. #2274

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Podsumowując - masz grunt iłowo-gliniasty na terenie aglomeracji, z dostępem do kanalizacji i chcesz się ładować w POŚ? Szczerze odradzam.
    Nie, ten dom jest już podłączony do kanalizacji. Oczyszczalnia przydomowa byłaby obok domku letniskowego poza aglomeracją gdzie by nie przewidziano kanalizacji.

  15. #2275

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    I teraz - cały dowcip polega na tym, żeby pobrać próbkę oczyszczonych ścieków i ją zbadać. W oczyszczalni biologicznej nie ma problemu, bo jest z niej wylot, ale w drenażowej? Tutaj jako miejsce wprowadzenia ścieków do ziemi uważa się początek drenażu, [...]
    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    [...] o parametrach: BZT zredukowane o 20%, zawiesina o 50%. Czyli tyle ile wypływa z osadnika gnilnego albo dziurawego szamba.
    Kiedyś, ktoś w ministerstwie wymyślił, że podczas odprowadzania ścieków do gruntu należącego do wprowadzającego, należy wykazać redukcję ścieku wyrażoną w % (dla BZT5 i zawiesiny). Była możliwość aby ten nieprzemyślany zapis zlikwidować - zlikwidowano tylko dla aglomeracji.

    Dlaczego nieprzemyślany? Skoro trzeba wykazać redukcję w % oznacza to, że trzeba zbadać ściek surowy. W przypadku oczyszczalni przydomowych jest to niemożliwe do realizacji. Różnorodność składu w dopływie w ciągu doby jest ogromna nie pisząc już o sytuacji, kiedy jako próbkę pobierze się duży kawałek papieru toaletowego albo coś co z nim spływa.

    Obowiązujące rozporządzenie dla oczyszczalni poniżej 2000 RLM, która w sposób okresowy odprowadza ścieki (czyli typowa przydomówka) dopuszcza uproszczony sposób pobierania próbek ale trzeba udowodnić, że wyniki są "reprezentatywne". Udowodnienie "reprezentatywności" dostarczonej próbki ścieków w przypadku przydomówki, będzie porównywalnie drogie jak przeprowadzenie typowych badań średniodobowych czyli w odstępach dwugodzinnych w fazach spodziewanego przepływu.

    Należy zaznaczyć, że nie można pobrać ścieku jako surowego bezpośrednio z osadnika gnilnego czy jakiejś innej "pierwszej" komory, bo nie jest to już ściek surowy.

    Wystarczyło wprowadzić parametr o określonej wartości na wyjściu i wiele problemów by to rozwiązało.


    Cytat Napisał Beja Zobacz post

    Jak nie masz szczęścia do chłonnego gruntu i zdecydujesz się na odprowadzanie ścieków do rowu, to już wymagania rosną, bo wskakujesz do kategorii wymagań dla oczyszczalni do 2000 RLM.

    Na marginesie Beja - dla ścieków odprowadzanych do urządzeń wodnych poza aglomeracją obowiązuje przedział od 2000 do 9999 RLM

  16. #2276
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,

    Przecież jedna i druga tabela podaje konkretne wartości, należy tylko zlikwidować zapisy % i temat będzie rozwiązany. Kiedyś czytałem argumentacje Ministerstwa odnośnie właśnie redukcji % i konkretnych wartości. Napisane było, że można pozostać przy określonej wartości redukcji, ale konkretna wartość stężenia nie może być mniejsza niż podana wartość w rozporządzeniu. Większość firm to jednak interpretuje całkiem inaczej, biorą pod uwagę redukcję % i nic więcej.



    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Kiedyś, ktoś w ministerstwie wymyślił, że podczas odprowadzania ścieków do gruntu należącego do wprowadzającego, należy wykazać redukcję ścieku wyrażoną w % (dla BZT5 i zawiesiny). Była możliwość aby ten nieprzemyślany zapis zlikwidować - zlikwidowano tylko dla aglomeracji.

    Dlaczego nieprzemyślany? Skoro trzeba wykazać redukcję w % oznacza to, że trzeba zbadać ściek surowy. W przypadku oczyszczalni przydomowych jest to niemożliwe do realizacji. Różnorodność składu w dopływie w ciągu doby jest ogromna nie pisząc już o sytuacji, kiedy jako próbkę pobierze się duży kawałek papieru toaletowego albo coś co z nim spływa.

    Obowiązujące rozporządzenie dla oczyszczalni poniżej 2000 RLM, która w sposób okresowy odprowadza ścieki (czyli typowa przydomówka) dopuszcza uproszczony sposób pobierania próbek ale trzeba udowodnić, że wyniki są "reprezentatywne". Udowodnienie "reprezentatywności" dostarczonej próbki ścieków w przypadku przydomówki, będzie porównywalnie drogie jak przeprowadzenie typowych badań średniodobowych czyli w odstępach dwugodzinnych w fazach spodziewanego przepływu.

    Należy zaznaczyć, że nie można pobrać ścieku jako surowego bezpośrednio z osadnika gnilnego czy jakiejś innej "pierwszej" komory, bo nie jest to już ściek surowy.

    Wystarczyło wprowadzić parametr o określonej wartości na wyjściu i wiele problemów by to rozwiązało.





    Na marginesie Beja - dla ścieków odprowadzanych do urządzeń wodnych poza aglomeracją obowiązuje przedział od 2000 do 9999 RLM

  17. #2277

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Na marginesie Beja - dla ścieków odprowadzanych do urządzeń wodnych poza aglomeracją obowiązuje przedział od 2000 do 9999 RLM
    Dlaczego?

  18. #2278

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Dlaczego?
    Par 13 ust 7 pkt 2 - Dz.U. 2014 poz. 1800.

    A dlaczego? To pytanie do ówczesnego Ministra Środowiska.

  19. #2279

    Domyślnie

    Jak to jest ze zgłaszaniem instalacji przydomowej oczyszczalni? Zgłaszać w urzędzie gminy czy starostwie powiatowym odpowiednim miejscu zamieszkania? Czy jeśli na terenie gminy są dofinansowania z urzędu do biologicznych oczyszczalni typu SBR to urząd może odmówić przyjęcia zgłoszenia przydomowej oczyszczalni drenażowej? Co jest wymogiem do "przejścia" takiej oczyszczalni? Czy każda obecnie dostępna na rynku w Polsce oczyszczalnia posiada wymagane przez prawo certyfikaty? Czy oczyszczalnie z marketów je mają? Co jeśli zakupię osobno osadnik i zestaw do rozsączania? Dwa różne certyfikaty? Czy w takiej sytuacji samodzielna instalacja (nie przez firmę) ma znaczenie dla zgodności z prawem? Instalacja byłaby poza aglomeracją, domek letniskowy, 1 osoba. Dziękuję.

  20. #2280

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Par 13 ust 7 pkt 2 - Dz.U. 2014 poz. 1800.

    A dlaczego? To pytanie do ówczesnego Ministra Środowiska.
    Dzięki za zwrócenie uwagi na ten szczególny przypadek. Uwaga wszyscy, którzy chcą odprowadzać ścieki z oczyszczalni przydomowej np. do własnego stawu!
    Cała reszta - jw.

Strona 114 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony