dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie z199 - energooszczędny

    Dzień dobry. Moja przygoda życia i cel - zrobić z tego projektu dom jak najbardziej energooszczędny. Wiem, że są tutaj ludzie z bardzo dużą wiedzą w tym temacie. Choćby nie wiem ile bym czytał to nie dorównam, dlatego proszę o pomoc.

    Projekt domu to z199 z pracowni z500. Długo szukałem - zależało mi na parterówce z salonem+jadalnią minimum 40m2 plus 4 pokoje/sypialnie o atrakcyjnym metrażu. Również zależy mi na garażu z lewej strony - ponieważ dom będzie ustawiony do lewej strony ogrodzenia i wjazd właśnie przy tej stronie jest najbardziej korzystny. Wjazd do działki jest od strony zachodniej. Metraż domu to 167m2 + garaż dwustanowiskowy. W projekcie jest drewniany strop chce zmienić na monolit, a dach zamiast gotowych wiązarów tradycyjna więźba - to tyle zmian jeżeli chodzi o konstrukcje. Poddasze będzie służyć jako strych, ale chciałbym za np. 10 lat mieć możliwość zrobienia tam jakiegoś dużego pokoju rozrywki bądź inne pomieszczenie - w końcu jest tam spora powierzchnia więc szkoda, żeby to zawsze było tylko strychem.

    W pomieszczeniach nie przewiduje większych zmian, raczej będzie tak jak w oryginale, na rzucie skreśliłem okna, które będę chciał usunąć bo nie widzę potrzeby, aby one były w tym miejscu, a dzięki temu zmniejszę ucieczkę ciepła, poniżej opisze mój plan i pytania - i proszę o weryfikacje - mam nadzieje, że wspólnie z Waszą pomocą uda mi się zbudować energooszczędny dom.

    1. Usunięcie okien i kominka, w domu nie będzie kominów (to co usunięte zaznaczone na rzucie na czerwono)
    2. Ściany zewnętrzne pustak ceramiczny 25 cm + styropian 30 cm. Brałem pod uwagę również SILKA oraz pustaki z Keramzytobetonu - ale z tego drugiego mało ludzi buduje i nie wiem czy ryzykować - niby bardzo dobry materiał, mało z tego domów - więc zrezygnowałem i postawiłem na sprawdzony pustak ceramiczny 25.
    2. Podłogówka na całej powierzchni uytkowej, czyli 167m2. I tutaj pytanie co z podłogówką na poddaszu? robić od razu z możliwością odłączenia góry, czy zrobić tylko jakieś wyjścia na górę, aby w przyszłości móc zrobić podłogówkę? (raczej do opcji numer dwa się przymirzam)
    3. Dach nie wiem jak ocieplić czy wełna czy pianka? I ile tego dać - nie wiem : ( Na dachu będzie dachówka CREATON DOMINO - płaska.
    4. Ogrzewanie CO CWU pompa ciepła gruntowa - mam możliwość podpięcia gazowego, ale lepiej chyba będzie całkowicie odciąć się od gazu.
    5. Okna chciałbym jak najbardziej ciepłe bo z tego co się dowiedziałem to właśnie przez okna potrafi najwięcej uciec ciepła: chce ciepły montaż, ciepłe parapety - no i nie wiem co jeszcze i na jakie współczynniki jeszcze zwrócić uwagę.
    6. Zwykłe fundamenty, ale jak najlepiej ocieplone i zaizolowane - tutaj prosiłbym o jakieś wskazówki jak to zrobić. Płyta fundamentowa odradzana przez wszystkich architektów u których byłem - niestety tacy architekci. Wiem, że płyta potrafi lepiej trzymać ciepło itp. ale niestety skoro architekci odradzają tzn. że nie ogarniają tematu i lepiej chyba z tego zrezygnować. Robiłem również wyceny u firm, które przyjeżdżają i robią całą płytę - projekt itp. ale kwota 90 tys zabiła mnie - więc raczej odpuszczam i będę robił tradycyjne fundamenty - grunt bardzo dobry, był badany, nawet śmiało można by robić podpiwnicze. Czekam na kolejne wyceny, ale raczej nie będzie taniej.
    7. Garaż dwustanowiskowy ściana garażu sąsiadująca z pomieszczeniem gospodarczym i schowkiem - nie wiem czy tutaj coś kombinować i dodatkowo ocieplać, izolować ?
    8. Okna od strony salonu chce dać większe, aby więcej światła wpadało, ale nie wiem jeszcze dokładniej jakie te okna, ogólnie zależałoby mi na dużych przeszkleniach - podobają mi się takie - jednak muszę to rozplanować dobrze bo jak już rozrysowałem to duże przeszklenie wychodziło za narożnikiem - więc to raczej mija się z celem.
    9. Okna od północy są do podłogi - ale myślę, je zmniejszyć bo będą to pokoje dzieci więc chyba lepiej, aby te okna były normalne dla poczucia bezpieczeństwa dzieci - taką sugestię podsunęła mi użytkowniczka Elfir - za co bardzo dziękuję.
    10. Wentylacja - Rekuperacja z odzyskiem ciepła

    Bardzo proszę o pomoc i sugestie. Dzisiaj idę do architekta omawiać wszystkie zmiany.


    Link do rzutu -> większe zdjęcie: https://image.prntscr.com/image/JCL4...61tII1I6xg.png
    Link do projektu: https://z500.pl/projekt/176/Z199,dom...ne-ogolne.html
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 20-11-2017 o 11:09

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Przy pompie ciepła więcej jak 20cm styropianu nie ma kompletnie sensu. Ja u siebie dałem 15. Kiedyś to obliczałem i różnica w rachunkach między 15 a 20 wyszła 40zł rocznie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony