dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 201
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    deratus

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    koło Bydgoszczy
    Posty
    121

    Domyślnie Bufor ciepła - jak jest naprawdę

    Wydaje mi się, że nie do końca jest prawdą lansowana teza na forum, że bufor ciepła nie jest potrzebny, że podłogówka sama w sobie jest wystarczająca. Otóż na blogu p. Teliżyna znalazłem informację,że warunkiem stabilnej pracy sprężarki jest jej częstotliwość włączeń/ wyłączeń,która nie powinna być większa niż 2 x godz. A jest to bezpośrednio związane z mocą sprężarki i pojemnością wodną układu.Jeden z producentów zaleca na 1 kW mocy pompy ok. 15-20 litrów wody. A więc przy założeniu powierzchni do ogrzania np. 130 m2 ,średniej ilośc rur fi 16 na 1m2 - 7mb oraz pojemności wodnej tych rur na 1m2 - 0,113 l/m wychodzi ilośc wody w układzie ok. 103 l. Czyli patrząc na w/w zalecenie producenta jest potrzebna pompa o mocy 5,14 - 6,9 kW. Można więc przyjąć, że optymalna moc pompy dla powierzchni 130 m2 wynosi 6kW.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    ...dla tego żeby nie gdybać, cofnij się do wypowiedzi tych, co nie mają bufora (większość użytkowników) i zobaczysz, że po pierwsze akumulacyjność podłogi jest całkowicie wystarczająca, po drugie - sprężarka załącza się jak należy, czyli niezbyt często. Moim skromnym zdaniem - bufor tak, ale w przypadku posiadania grzejników na poddaszu lub w domu drewnianym z poddaszem użytkowym, gdzie strop nad parterem nic nie zakumuluje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał deratus Zobacz post
    częstotliwość włączeń/ wyłączeń,która nie powinna być większa niż 2 x godz. A jest to bezpośrednio związane z mocą sprężarki i pojemnością wodną układu.
    Ja nie mam bufora (miałem 160l, ale zlikwidowałem po pierwszym sezonie, bo nie miało to sensu) i sprężarka załaczała mi się zimą mniej więcej 2 razy na dobę - zgodnie z harmonogramem taniej taryfy. Podłogówka to ładnych parę m3 betonu, w dodatku oddaje ona ciepło na bieżąco w ilościach, które pozwalają zazwyczaj na ciągłą pracę sprężarki, więc z tą ilością wody bym nie przesadzał. Powtórzę moje zdanie jeszcze raz: bufor, a w zasadzie sprzęgło to zło konieczne dla źle zaprojektowanych instalacji lub instalacji o małej bezwładności (np. same grzejniki). Po co grzać wodę w pc do wyższej temperatury, skoro będzie się ona mieszać do niższej w "buforze" ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    @deratus
    Skoro mnie wywołano do tablicy, to kilka słów komentarza. (tutaj ten wpis). Trochę od tyłu na to patrzysz.
    Nie dobierasz przecież mocy pompy pod objętość zładu wody. Kolejność to zapotrzebowanie ciepła -moc pompy - odpowiednia do tego instalacja.
    Dopiero z tej kombinacji i ewentualnie innych potrzeb wynika, czy bufor jest czy nie jest potrzebny - a w 99% jednoobiegowych instalacji nie sterowanych na pętlach, jak pisze rwxw - nie jest potrzebny.
    Praktycznie każda podłogówka liczona na niską temperaturę zasilania 30-35 stopni spełnia warunek objętości i akumulacyjności i bufor jest wtedy zbędny.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekW_BB Zobacz post
    TBufor jest potrzebny, gdy w domu są grzejniki.
    Też nie zawsze, ja mam na górze grzejniki i bufora nie mam.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Ja nie mam bufora (miałem 160l, ale zlikwidowałem po pierwszym sezonie, bo nie miało to sensu) i sprężarka załaczała mi się zimą mniej więcej 2 razy na dobę - zgodnie z harmonogramem taniej taryfy. Podłogówka to ładnych parę m3 betonu, w dodatku oddaje ona ciepło na bieżąco w ilościach, które pozwalają zazwyczaj na ciągłą pracę sprężarki, więc z tą ilością wody bym nie przesadzał. Powtórzę moje zdanie jeszcze raz: bufor, a w zasadzie sprzęgło to zło konieczne dla źle zaprojektowanych instalacji lub instalacji o małej bezwładności (np. same grzejniki). Po co grzać wodę w pc do wyższej temperatury, skoro będzie się ona mieszać do niższej w "buforze" ?
    A pompka od podłogówki cały czas Ci chodzi czy okresowo, bo rozkminiam teraz podłączenie pompy powietrznej zrobionej z klimatyzatora mitsubishi i nie wiem jak sterować pomką ? dodam że do tej pory grzałem bufor 500l grzałkami ele. sterownik pogodowy ustalał temp po przez zawór mieszający i działało super, tylko chcę taniej stąd pompa

  7. #7

    Domyślnie

    a ja mam bufor i to z mieszaczem - zaraz mnie pompiarze 'zlinczuja'
    ale ja sobie sam zaprojektowalem instalacje i firma (viessmann) zrobila tak jak chcialem.
    jedyne co moglem zrobic to zainstalowac mniejsza (slabsza) pompe.
    na 220m2 podlogi mam 10kW - dzisiaj wiem, ze moglem dac spokojnie 8.
    Sciany ytong 24+20cm styro grafitowego
    dach - piana zamknietokomorkowa 20cm
    okna - 3 szybowe najcieplejsze na rynku
    WM
    100% podlogowki

    Dlaczego bufor?
    mam kominek z plaszczem wodnym ktory priorytetowo dogrzewa 750 litrowy bufor.
    kominek dosyc mocny 22kW. Gdy bufor jest zagrzany do 60-70 stopni i w kominku dalej jest ogien otwiera sie elektrozawor i zalacza druga pompa ogrzewajaca grzejniki w piwnicy + 2 w garazu - ot tak to sobie wymyslilem.
    energia z bufora wystarcza na kilka godzin ogrzewania zanim wystartuje sprezarka.
    ogrzewanie zaprogramowane tylko na druga taryfe

    czy montowalbym bufor gdybym nie mial podlaczonego do niego kominka??
    na pewno nie - jego wklad w bezwladnosc podlogowki jest niewielki.
    fizyki nie da sie oszukac. czymze jest 750kg wody w porownaniu do kilkunastu ton wylewki??
    Marcel

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cieplo wlasciwe wody jest ponad 4x wieksze niz cieplo wlasciwe betonu. 750kg wody zakumuluje tyle ciepla co 3T betonu (na 1K). Ale.... beton podgrzejesz o 2-3*C a wode w buforze o 30*C a wiec przemnazamy te roznice akumulacyjnosci przez minimum 10 na korzysc wody. Wychodzi w sumie rownowaznosc akumulacyjnosci 30T betonu, a to juz waga wylewki na jakis 200m2 podlogi.
    Ja bym nie lekcewazyl takiego bufora, chyba ze gdzies pobladzilem z wyliczeniami
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sali Zobacz post
    A pompka od podłogówki cały czas Ci chodzi czy okresowo
    Zależy to od sterowania układem. Jakie planujesz ? U mnie priorytet ma sterowanie pokojowe, które włącza lub wyłącza pc. Gdy pc jest wyłączona to obiegówka też nie działa, bo nie ma takiej potrzeby. Gdybym miał sterowanie tylko pogodowe, to obiegówka pewnie by działała.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał deratus Zobacz post
    Otóż na blogu p. Teliżyna znalazłem informację
    Wracając jeszcze do blogu... Bardzo fajnie są na nim opisane zastosowania bufora dla różnych typów instalacji kiedy bufor jest potrzebny. Jest tam też napisane jedno bardzo ważne zdanie: "Praktycznie każda podłogówka liczona na niską temperaturę zasilania 30-35 stopni spełnia ten warunek i moim zdaniem bufor jest wtedy zbędny." Niestety słabo się ono rzuca w oczy i czytając nieuważnie łatwo można je przeoczyć, a ono dotyczy dużej części instalacji domowych z pc.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 14-12-2011 o 10:40
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcel232 Zobacz post
    a ja mam bufor i to z mieszaczem - zaraz mnie pompiarze 'zlinczuja' .... Dlaczego bufor?
    Dlaczego mają Cię linczować ? Miałeś taki powód umieszczenia bufora jaki opisałeś i nie widzę w tym nic zdrożnego. Po co kominek z płaszczem do pc? Widocznie chciałeś się zabezpieczyć przed brakami prądu (obiegówkę łatwiej utrzymać na ups-ie lub małym generatorze), zdywersyfikować źródła ciepła, miałeś inne powody, czemu nie. To, że ktoś inny by się na taki układ ewentualnie nie zdecydował, nic nie znaczy.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #12

    Domyślnie

    Kominek z plaszczem mam dlatego, ze nie do konca wiemy co chcemy miec w piwnicy

    ot po prostu wybudowalismy 100m2 piwnicy, okna pod powierzchnia gruntu + doswietlacze.

    Gdy bedziemy chcieli 1 z pomieszczen przeznaczyc na jakis dodatkowy pokoj (typu sauna, silownia, bar??) to bedziemy mogli go spokojnie ogrzewac kominkiem.
    na scianach piwnicznych mamy 15cm styropianu wiec jest to naprawde 'ciepla' piwnica.

    przy kominku z plaszczem mozemy w nim palic caly dzien (wiadomo pierwszy sezon kazdy zafascynowany plomieniem w salonie )nie przegrzewajac domu: bo najpierw grzany jest bufor, potem piwnica i garaz - a tam jest co grzac .

    cieplo oddawane przez kominek do pomieszczenia jest rozprowadzane przez WM.
    Ostatnio edytowane przez marcel232 ; 14-12-2011 o 23:29
    Marcel

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Ja też mam bufor i cały czas mieszane uczucia bo każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Częściowo na wybór bufora wpływ miały solary które też są tam podpięte. Kombinuję doświadczalnie na różne sposoby z instalacją grzewczą i co trochę inne wnioski Przy podłogówce trudno o jakieś sensowne sterowanie które byłoby kompromisem dla stabilnej temperatury powietrza, komfortowej temperatury podłogi, ilości startów sprężarki, dwóch taryf i dużych przeszkleniach które mocno dogrzewają w słoneczne dni. Jeśli na pewne sprawy przymknie się oko to każdy układ jest dobry. Coraz bliżej mi do dobrych ustawień które to wszystko mają pogodzić i powinno być ok. Nie polecałbym bufora dla osób które chcą mieć proste instalacje i nie zamierzają wnikać w szczegóły regulacyjne - to zazwyczaj się nie sprawdza. Przy obecnych, mocno dodatnich temperaturach trudno kombinować z ustawieniami Pozdrawiam Adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Niestety pobłądziłeś.
    Owszem akumulacyjność bufor i podłogówki dobrze oszacowałeś, ale nie wziąłeś pod uwagę tego, jak bardzo będzie się różniła sprawność PCi przy grzaniu samej podłogówki i bufora.
    Nie wzialem pod uwage, bo nie tego dotyczyly moje "rozwazania". Chodzilo mi li tylko o porownanie pojemnosci cieplnej tej ilosci wody do ilosci betonu w wylewce. Wnisek byl taki, ze nie nalezy tego lekcewazyc.
    Co do sensownosci takiego rozwiazania nic nie "wyrokowalem"
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Chodzilo mi li tylko o porownanie pojemnosci cieplnej tej ilosci wody do ilosci betonu w wylewce.
    100m2 podłogówki o masie 16t przy Dt=5* to bufor, który równoważy pojemność bufora wodnego 1t przy Dt=16,27*. Inaczej 1m3 wody podgrzanej o 40* (Dt=40*) magazynuje tyle ciepła co w/w podłogówka podgrzana o 12,3*.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 18-12-2011 o 21:22
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Wszystko się zgadza, tylko nie zapominajcie, że piszecie o buforze współpracującym z pompą ciepła (ten dział, to "Pompy ciepła").
    Dlatego przy pc jedynym sensownym buforem jest podłogówka, bufor wodny jest nieefektywny (mała Dt).
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja kombinuję między pompę a mieszacz wstawić takie coś http://allegro.pl/komis-gigant-zmiek...990954892.html zamiast bufora i dać w tym grzałki na wszelki wypadek co o tym myślicie ? bo na razie mam bufor grzany grzałkami niedawno kupiłem pompę powietrzną z klimy, ale mam wymiennik i chcę to jakoś rozsądnie połączyć z istniejącą instalacją ?

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rafał_
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sali Zobacz post
    Ja kombinuję między pompę a mieszacz wstawić takie coś http://allegro.pl/komis-gigant-zmiek...990954892.html zamiast bufora i dać w tym grzałki na wszelki wypadek co o tym myślicie ?
    Prościej i taniej będzie zastosować prosty odcinek rury 6/4 cala do tego trójnik. Trójnik na na rurę, grzałka w trójnik od dołu. Może być taka grzałka. Wlot wody z boku trójnika, wylot na drugim końcu rury. Mam takie cudo na wszelki wypadek, testowałem i działa
    Ostatnio edytowane przez Rafał_ ; 23-12-2011 o 10:43

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    TAnia ta grzalka. Podobny model z termostatem to juz ok 500 zl.

    A mozna takie cudo do podgrzewania wody wzasobniku do yzszej temp zeby zabezpieczyc sie przed legionella?
    Czy macie tez na to jakies patenty? Moja PCi nie ma wogole grzalek.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  20. #20

    Domyślnie

    Pyxis
    Do wykańczania legionelli wystarczy w zbiorniku CWU grzałka 2kW z termostatem. Cena ok. 110zł.

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony