dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Kominek z płaszczem wod. jako jedyne źródło CO-przepisy bud.

    Witam,
    1. napiszcie proszę, jak to jest od strony przepisów bud., czy dom, w którym jedynym źródłem CO jest kominek z płaszczem wodnym, zostanie bez problemów odebrany i oddany do użytku przez nadzór, czy kto tam się tym zajmuje.

    2. Czy ktoś z Was mieszka w domu, w którym jedynym źródłem CO jest właśnie kominek z PW. Bardzo proszę o opinię zarówno od strony użytkowej (czy taka opcja się sprawdza), jak i od strony technicznej (sposób wykonania, połączenie kaloryferów z podłogówką).

    Rozważam taką właśnie opcję, bo po 1. mam dostęp do drewna w dobrej cenie, po 2. nie chcę wydawać kasy na kolejny piec, po 3. mam małe pomieszczenie gosp., po 4. bardzo podona mi się sam kominek i nie przeraża mnie odrobina bieganiny w okół niego.

    Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie Re: Kominek z płaszczem wod. jako jedyne źródło CO-przepisy

    Cytat Napisał seblo
    Witam,
    1. napiszcie proszę, jak to jest od strony przepisów bud., czy dom, w którym jedynym źródłem CO jest kominek z płaszczem wodnym, zostanie bez problemów odebrany i oddany do użytku przez nadzór, czy kto tam się tym zajmuje.
    Jako jedyne źródlo ciepła nie możesz zastosować kominka. W budynku jednorodzinym mozesz zastosować kominek jako dodatkowe źródło ciepła.
    Zgodnie z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
    § 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie
    wymaga ogrzewania, powinien być wyposa-
    żony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia
    ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi
    lub kominkami.


    2. Dopuszcza si´ stosowanie pieców i trzonów kuchennych
    na paliwo staΠe w budynkach o wysokoÊci do
    3 kondygnacji nadziemnych wΠàcznie, je˝eli nie jest to
    sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania
    przestrzennego, przy czym w budynkach zakΠadów
    opieki zdrowotnej, opieki spoΠecznej, przeznaczonych
    dla dzieci i mΠodzie˝y, lokalach gastronomicznych
    oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji
    ˝ywnoÊci i Êrodków farmaceutycznych — pod
    warunkiem uzyskania zgody wΠaÊciwego paƒstwowego
    inspektora sanitarnego.
    3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem
    lub zamkni´tym wkΠadem kominkowym mogà
    byç instalowane wyΠàcznie w budynkach jednorodzinnych,
    mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji
    indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych,
    w pomieszczeniach:
    1) o kubaturze wynikajàcej ze wskaênika 4 m3/kW nominalnej
    mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej
    ni˝ 30 m3,
    2) speΠniajàcych wymagania dotyczàce wentylacji,
    o których mowa w § 150 ust. 9,
    3) posiadajàcych przewody kominowe okreÊlone
    w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
    4) w których mo˝liwy jest dopΠyw powietrza do paleniska
    kominka w iloÊci:
    a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy
    cieplnej kominka — dla kominków o obudowie
    zamkni´tej,
    b) zapewniajàcej nie mniejszà pr´dkoÊç przepΠywu
    powietrza w otworze komory spalania ni˝
    0,2 m/s — dla kominków o obudowie otwartej.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    No tak, tyle tylko że te przepisy mówią o kominku otwartym, a nie o rozbudowanej i ogrzewającej cały dom instalacji (obojętne czy powietrznej czy wodnej)
    A co z pieco-kominkami, piecami kumulacyjnymi na paliwa stałe, których paleniska są wyposażone w szyby dające widok ognia?
    A co ze zautomatyzowanymiw 100 %-ach kominkami lub piecykami na pelety z zasobnikami mogącymi pomieścić zapas paliwa na cały sezon grzewczy i zapewnić bezobsługowe ogrzewanie przez całą zimę?
    To też "kominki" - wszak widać w nich ogień i są ozdobą domów.
    Niestety przepisy nie idą w parze z techniką - nie nadążają.
    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam Was ponownie i dzięki za odpowiedzi.
    Okazuje się jednak, że kominek z PW jako jedyne źródło CO zostanie odebrany bez żadnych problemów - otrzymałem taką informację od kierownika budowy.
    Na zdrowy rozsądek tak mi się wydawało, bo przecież kominek z PW to nic innego jak tradycyjny piec do spalanie drewna, tylko, że nie w pomieszczeniu gosp, lecz w salonie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Cytat Napisał seblo
    Witam Was ponownie i dzięki za odpowiedzi.
    Okazuje się jednak, że kominek z PW jako jedyne źródło CO zostanie odebrany bez żadnych problemów - otrzymałem taką informację od kierownika budowy.
    Na zdrowy rozsądek tak mi się wydawało, bo przecież kominek z PW to nic innego jak tradycyjny piec do spalanie drewna, tylko, że nie w pomieszczeniu gosp, lecz w salonie.
    warunkiem koniecznym dla odbioru jest wzorowo działająca wentylacja w pomieszczeniu gdzie znajduje się kominek - na to zwóć uwage nie tylko ze wzgledu na sam odbiór - ale i dla własnego zdrowia - warto zmierzyć ciąg w kanałach wentylacyjnych

    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Zmień kierownika budowy Możesz mieć kłopoty. No chyba, że kominek jako główne źródło ogrzewania wstawisz do kotłownil lub zrobisz adaptacje salonu na kotłownię.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7

    Domyślnie

    Seblo.Poprzedniej zimy(a była dość ostra) paliłem wyłącznie w kominku z pł wod.Mam co prawda dodatkowo gaz z butli ale nie korzystałem z powodu oszczędności.Mam dom ok 200 m/2 i spaliłem ok 13 mp drewna (suchy dąb i grab). CO i CWU . Wiech

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki az odpowiedzi.
    Co do mojego kierownika bud, to nie zamierzam go zmieniać, bo w moim małym mieście cieszy się niezłą opinią.
    "sSiwy12" - Czy to co piszesz opierasz na jakiś konkretnych przepisach budowlanych, jeśli tak to proszę Cię o przytoczenie konkretnych przepisów, które jasno zakazują tego typu sytuację. Osobiście nie spotkałem się z tego typu zakazem. Ale specjalistą od prawa bud. nie jestem - czekam na Twoją odpowiedź.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał seblo
    Na zdrowy rozsądek tak mi się wydawało, bo przecież kominek z PW to nic innego jak tradycyjny piec do spalanie drewna, tylko, że nie w pomieszczeniu gosp, lecz w salonie.
    Tak mi się też wydaje...

    Ja należę do tego chyba nielicznego grona, którego dom zasilany jest w ciepłą wodę (w sezonie zimowym) orac co tylko kominkiem z pw...

    Komfort....no cóż...
    Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to super komfortowa sprawa...a chodzi tu o spadki temperatur...
    I jeszcze jedno...może najważniejsza sprawa...
    Chodzi o odczuwalne promieniowanie cieplne...
    U nas kiedy czasem temperatura jest w okolicach 20-21 st. to nie jest tak "ciepło" jak to widać na termometrze...chodzi o to, że w momencie kiedy dom nie jest ogrzewany nie odczuwamy promieniowania, które przy nawet tych 19 st. jeśli pracują grzejniki to nie odczuwa się tych 19 stopni jako zimnych...
    Ale to takie moje odczucia...

    Z innej strony...w pomieszczeniu, w którym mam podłogówkę a to sporą bo w prawie cały dół, spadki temperatury są prawie żadne, taka masa śweitnie akumuluje ciepło...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  10. #10
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Systemy z kumulacją maja taka zaletę że rozkład dobowy temperatur jest stabilny. Co do pieca wodnego [ kominka] w salonie .... mam mieszane uczucia do wkładów całkowicie wodnych tzn odbierających ciepło od samego dołu paleniska. Dla mnie kominek to widok ognia i promieniowanie ciepłem . Niestety moje doświadczenia z kominkami całkowicie wodnymi nie są zachęcające do polecania tego rozwiązania. Z przepisów prawnych to jest coś takiego w projekcie jak kotłownia ... a wkłady wodne maja dopuszczenia jako KOTŁY CO na paliwa stałe i tak są traktowane przez przepisy . Darek B www.kafle-kominki.pl
    Darek B

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek B
    Niestety moje doświadczenia z kominkami całkowicie wodnymi nie są zachęcające do polecania tego rozwiązania.
    Na pewno bardziej zachęcające niż DGP
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wiochman
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Broniszów, Zielona Gora, Poland, Poland
    Posty
    513
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Zmień kierownika budowy Możesz mieć kłopoty. No chyba, że kominek jako główne źródło ogrzewania wstawisz do kotłownil lub zrobisz adaptacje salonu na kotłownię.
    Z tego co wiem to właśnie tak jest. Kominek PW może być jedynym źródłem ciepłla pod warunkiem że stoji w kotłowni. Absurd, ale nie jedyny w nszym kraju.
    Pecunia non olet
    Dziennik Budowy
    Komentarze

  13. #13

    Domyślnie

    Koleżanka miała taki sam problem, tez chciała aby kominek był jedynym źródłem ciepła.
    Niestety tak nie można, i połozyla podłogówke na prąd i ona widnieje jako typ ogrzewania a kominek jako dodatkowe żródło.

    Nadmienie że ma pożądną wentylacje (nie wiem jak się nazywa to profesjonalnie - mechaniczną, taka z odzyskiwaniem ciepła i zmozliwością chłodzenia w lecie).

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mynia_pynia
    Nadmienie że ma pożądną wentylacje (nie wiem jak się nazywa to profesjonalnie - mechaniczną, taka z odzyskiwaniem ciepła i zmozliwością chłodzenia w lecie).
    Rekuperator
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    do odbioru pożycz od kogoś farelkę będzie inne źródło ciepła
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  16. #16

    Domyślnie

    Ja tylko nieśmiało wtrącę - na czas kiedy odbierano nasz dom (wrzesień 2006) jedynym żródłem ogrzewania był kominek z DGP. I notabene tak jest do dzisiaj - co prawda czekamy właśnie na piec elektryczny (to już lada dzień), ale na czas odbioru nic poza kominkiem nie było. Nie mieliśmy żadnych problemów.
    Pozdrawiam

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ale w Twoim przypadku kominek nie jest jedynym (głównym) źródłem ogrzewania domu, a to zmienia istotę zagadnienia.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wiochman
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Broniszów, Zielona Gora, Poland, Poland
    Posty
    513
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał mynia_pynia
    Koleżanka miała taki sam problem, tez chciała aby kominek był jedynym źródłem ciepła.
    Niestety tak nie można, i połozyla podłogówke na prąd i ona widnieje jako typ ogrzewania a kominek jako dodatkowe żródło.

    Nadmienie że ma pożądną wentylacje (nie wiem jak się nazywa to profesjonalnie - mechaniczną, taka z odzyskiwaniem ciepła i zmozliwością chłodzenia w lecie).
    Ja tez zamierzam tak zrobic. Kominek co prawda DGP ale w okresach gdzie nie bedzie mnie dluzej w domu elektryczna podlogowka na taryfie nocnej zapewni mi bezpieczna temperature. Wiec u mnie oficjalnie podobnie-glownym źródłem ciepła ogrzewanie elektryczne.
    Pecunia non olet
    Dziennik Budowy
    Komentarze

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar IWONA PELLETS
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    99

    Domyślnie

    Witam,
    Dla osób które maja podobne problem, chciał bym przedstawić kominki hybrydowe na pellet i drewno które posiadają odpowiednie atesty na to że mogą być jedynym źródłem ogrzewania. http://www.iwonapellets.pl/ Pozdrawiam

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Droga firmo,
    idea profilu płatnego jest trochę inna. Przy okazji zabierania głosu w wymianie doświadczeń można się zaprezentować z fachowej stronyi dzięki podpisom i ramce reklamowej Inwestorzy będą mieli ułatwiony dostęp.
    To wyżej - to tylko ogłoszenie reklamowe które może być traktowane przez budujących jako spam..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony