dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Szyber - czy jest potrzebny ?

    Mam pytanie czy w kominkach które nie są wyposażone fabrycznie w szyber powinno się go stosować. Mam kominek Jotula i instalator namawia mnie do zainstalowania szybra. Czy ma rację?

  2. #2

    Domyślnie

    Witam!

    Tarnawa nie ma szybra i b. dobrze. Mnie sprzedawca w sklepie też namawiał na szyber bo " jak to kominek bez szybra". Ale nie dałem się nawówić. I zrobiłem dobrze. Skoro budowa kominka nie przewiduje szybra to po co go montować. Przeczy to zasadzie działania takiego wkładu. Tarnawa ma regulacje dopływu powietrza i tym samym palenia na dolocie powietrza. Uważam to za lepsze rozwiązanie ponieważ wtedy we wkładzie panuje cały czas podciśnienie (powoduje je ciąg kominowy). W przypadku jakiejkolwiek nieszczelności we wkładzie spaliny nie wydostaną się na zewnątrz ponieważ będzie raczej zasysane powietrze do wkładu a nie na odwrót. W przypadku szybra jest na odwrót. Zamykamy wylot spalin, we wkładzie jest nadciśnienie. Jeżeli będzie on zamknięty a wystąpi nieszczelność to gdzie będą wydostawać się spaliny? Przez nieszczelność do pomieszczeń. Prawdopodobnie producenci uwzględnili tą możliwość i nie montują szybrów a regulację palenia stosują na wlocie powietrza. Według mnie jest to lepsze rozwiązanie, bezpieczniejsze.

    Pozdrawiam!

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    ja mam jotula i tez mnie namawiano na szyber...nie kupiłam go i dobrze...kominek sprawuje sie dobrze...jedno co kupiłam radiator..

  4. #4

    Domyślnie

    A w domu moich rodziców w kominku z płaszczem wodnym są DWA SZYBRY!

    Pierwszy to ten który jest zamontowany fabrycznie we wkładzie.
    Drugi zamontowany wyżej na kanale dymnym.

    Po zamontowaniu drugiego szybra ilość spalanego drzewa spadła o ok. 30%.
    Kominek ma ok. 35 KW i jest głównym ogrzewaniem domu o powierzchni ok 280 m2. Sprawuje się doskonale. Gdy odwiedzam rodziców temperatura jest (jak na mój gust) za wysoka. Rozpalają codziennie ok 16.00 - 17.00 i cały czas jest ciepło. Kominek został zamontowany podczas remontu generalnego połączonego z ociepleniem całego budynku i wymianą okien.

    Po tych doświadczeniach mój brat, który ogrzewa swoim kominkiem jedną kondygnację (ok 100 m2), także przerobił instalację i dodał dodatkowy szyber - jest zachwycony.

    Starowanie nawiewem powietrza to jedno, ale drugi szyber powoduje, że mniej ciepła zostaje wyciągnięte przez komin. Ciepło to zatrzymuje się akurat tam gdzie w większosci instalacji jest pobierane ogrzane powietrze do rozprowadzenia.

    Takie jest moje zdanie i doświadczenia przy dwóch instalacjach kominkowych.

    Pozdrawiam
    Bartek
    ---------------------------------------------------------
    GG 30869

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    zeby odzyskac ciepło które ma zamiar uleciec w komin to własnie do Jotula kupuje sie radiator przy innych kominkach nie wiem jak jest.

  6. #6

    Domyślnie

    Też byłem zdziwiony brakiem szybra w moim kominie ale już jestem spokojny: We wkładzie (Hajduk) jest coś w rodzaju szybra (w miejscu nałożenia przewodu spalinowego) z 3 możliwościami ustawień - jak powiedział sprzedawca, ustawienie to powinien zrobić ten, kto ustawi wkład i dopasuje to do parametrow komina. Potem nie ma potrzeby regulacji tego szybra - ilość DOPŁYWAJĄCEGO do spalania powietrza reguluje się osobną dźwignią.

  7. #7

    Domyślnie

    Kiedy powinno się zamontować szyber w kominie? podczas murowania komina? czy póżniej jest jakiś dostęp?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyss
    Kiedy powinno się zamontować szyber w kominie? podczas murowania komina? czy póżniej jest jakiś dostęp?
    Szybra w kominie się nie montuje.

    Można go zamontować tuż za wkładem kominkowym na kształtce wylotowej spalin lub w czopuchu.

    A poza tym takie szybry pomimo tych wszystkich w/w zalet mają też niestety wady, np. potrafią się zablokować lub się urywają i wtedy jest kłopot ponieważ trzeba się do nich dobrać, a żeby się do nich dobrać
    trzeba zdemontować część obudowy nad kominkiem.
    A takie niespodziewane remonty nie należą zapewne do przyjemności.

  9. #9

    Domyślnie

    A jak kominek otwarty, to podczas budowy kominka? Czy komina? Pytam poważnie - nie wiem.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Szyber w otwartym kominku jest zintegrowany z kominkiem na stałe, zamontowany jest nad paleniskiem przeważnie w postaci wąskiej stalowej listwy.Montuje się go podczas wznoszenia - budowy kominka.
    Pozdo... kominiarz.

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli przy stawianiu komina mnie to nie obchodzi. Dzięki.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyss
    Czyli przy stawianiu komina mnie to nie obchodzi. Dzięki.
    Dokładnie.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MrHatoBass

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    police
    Kod pocztowy
    72-010
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam
    Kominek nordflam 14 kw narożny kupiony w wyprzedaży 1600 złoty , komin stalowy( bardzo dobrze grzeje)- 300 złoty. Zabudowa szamotowa 400 złoty szamot z olx nowy, plus plytki też z wyprzedaży za 150 złoty.
    Wszystko robiłem sam .
    2 szczapy pali się 5 godzin , najważniejsza rzecz kominek musi mieć szyber , przy rozpalaniu uchylamy jak się rozpali zamykam na maxa .
    W moim wkładzie szyber zamkienty na maxa jest lekko uchylony to zabezpieczenie.
    Zamknięcie szybra powoduje zatrzymanie temperatury we wkładzie.
    Druga najważniejsza rzecz w środku w kominie pomiędzy parerem a 1 piertem trzeba zrobić ekran z szamotu .
    Efekt jest taki że dłużej utrzymuje się temperatura na parterze.
    Na piętrze komin od czoła siatka stalowa z otworkami i komin grzeje całe piętro.
    Najlepiej wyłożyć cały komin w środku szamotem ja tak mam i bardzo długo trzyma ciepło jak piec akumulacyjny .
    Nie mam na stałe za murowanego kominka od czoła mam drzwiczki i w kominie tez oczywiście niepalne dzięki temu mam możliwość na różne przeróbeki i modernizację.
    Ogrzewanie od maja do marca 2 metry drzewa dąb
    Powierzchnia 70m2
    Doradzam także okna 3 szybowe z ciepłym montażem i badanie termowizyjne .
    Uwaga lukswery są bardzo zimne dużo ciepła ucieka.
    Zainwestujcie w dobre drzwi zewnętrzne za 1400złoty z dobrym współczynnikiem u 1.0 i wiatrołap.
    Mam nadzieję że pomogłem
    Powodzenia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony