dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 30
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 582
  1. #81
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    nic lepszego niż hedera nie znajdziesz. Ja bym próbowała z nią. Hedera jak zacznie rosnąć to potrafi posunąć się kilkadziesiąt cm. na sezon.
    Malkul chciałam jeszcze w sprawie juk- wg. mnie one fajnie wyglądają jak są łączone z niebieskawa trawą - owsem wieczniezielonym. On dodaje im lekkości,trochę 'wiatru' a jest w podobnej tonacji kolorystycznej. Tez jest do słońca i nawet na jałową glebę, i dobrze gra z kamieniami.
    REKLAMA

  2. #82

    Domyślnie

    magnolia cieszę się że wróciłaś do mnie Sprawdzę zatem te pnącze dokładniej. A mój plan na rabate traw ozdobnych widziałaś może?

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    nie mogę go rozszyfrować , powiększyc się nie da, a fotosik przekierowuje na swoja strone główną.
    Możesz mi wysłać skan na skrzynkę priv. - [email protected] Zerknę wtsedy. I napisz jeszcze gdzie chcesz mieć tę rabatę- dobrze by było gdybyś na planie rysowała sobie swoje zamysły- np. pas jukk, hortensje, gdzie i w jakim kształcie trawy, warzywnik, itp. Czasem jak narysujesz to może się okazać że chcesz coś całkiem innego, bo ta 'bryła' jest nieodpowiednia.
    REKLAMA

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał magnolia Zobacz post
    Hedera jak zacznie rosnąć to potrafi posunąć się kilkadziesiąt cm. na sezon.
    fakt, potrafi - w dobrym miejscu pół metra przyrostu spokojnie osiąga (chociaż to niewielki przyrostu w porównaniu z pnączmi naprawdę szybkorosnącymi), no i jesli chodzi o pnacza zmozielone to i tak nie ma konkurencji. Ja też bym próbowała.

  5. #85

    Domyślnie

    Jejku chciałam wszystkich podczytywaczy bardzo przeprosić ale cierpie na chroniczny brak czasu, budowa w toku więc wyborów i pracy mnóstwo, czasem nie do ogarnięcia, do tego praca zawodowa i dziecko, jeszcze raz wielkie PRZEPRASZAM. Ale cos tam udało mi się narysować (a praktycznie to mój mąż w progamie rysowała bo ja to tylko szkic na kartce i wytyczne więc z wielkimi obawami wstawiam zatem pierwszy zarys. Proszę o proady i krytykę z argumentami bo w sumie to będzie na wiele wiele lat miało nam służyć zatem musi być gut
    [IMG][/IMG]

  6. #86

    Domyślnie

    Rabata E ta wzdłuż chodnika po obu jego stronach planowo ma wyglądać tak: rząd Juka karolińska - Yucca filamentosa
    Będę tam musiała trochę rozluźnić i zdrenować podłoże na tych dwóch kawałkach (po obu stronach chodnika) bo wiem że nie lubi słabo odwadnianych i mokrych miejsc a wiadomo jak to w gliniastym podłożu. Myśle że fajnie by wyglądały wyściełane białym żwirkiem, średnej frakcji. Planuję je sadzic co 90cm-80cm, nie chcę żeby była jedna na drugiej tylko żeby były ładnie wyeksponowane.

  7. #87

    Domyślnie

    Stan na dziś: koparka roplantowała ziemię i czekam aż wzejda chwasty, wtedy zaproszę glebogryzarkę. Część pod rabaty przykryję czarną folią i poczekają do wiosny na roslinki.Teraz będę planować nasadzenia poszczególnych rabat i mam nadzieję, że z waszą pomocą będą optymalne wybory. Znawców proszę też spojrzeć na mój wstępny projkt powyżej i dać znać co jest nie tak. Cchiałabym się zabrać za kompstownik czy jest umieszczony ok?.

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    można pomarudzić?
    - rabata E- zostaw prawą, zrezygnuj z lewej- nie wydłużajmy tego optycznie. Jesli wzdłuż domu od frontu jest jasno zrób rabatę E wzdłuż domu , wtedy będzie nawiązanie.
    - ścieżka - nie można przysunąć jej do tarasu, żeby przy tarasie były te prostopadłe do niego rytmy?
    -altana- ja bym ją przesuneła w miejsce rabaty D. Altana za blisko tarasu trochę dubluje się funkcjami. A za altaną od strony domu rabata C
    - w rogu prawym przy garażach można zrobić rabatę = kwadrat, prostokąt- taki 'ząbek' dla urozmaicenia
    - za C w stronę domu rabata D, ale chyba węższa
    -B- węższa
    -A- rozbiłabym ją - rabata jak narysowałaś, ale szer 1-1.4 m i równolegle do niej w trawie jeszcze kilka rabat do niej równoległych- takie paski w trawie o różnych długościach, ale jednej szerokości- 80-100 cm. Ze 2 niech zaczynają się od chodnika, mogą się urywać różnie - coś w tym stylu jak kreseczki niżej
    -------------------
    ------- ------
    -----------------
    --------------------------------------------
    -rabata G- niech biednie wzdłuż ściany aż do lawendy- lawenda szerokości jak G
    - foliak- to taki tunel foliowy, tak?- przy garazu będzie mniej widoczny- może tam go dać, co?a na jego tle w trawie czereśnie równolegle do niego?
    Trochę rewolucję tu robię, co? Ale wyrysuj to sobie, może Ci się spodoba. Generalnie trzeba unikać już wydłużania działki, trzeba ja poszerzać optycznie
    REKLAMA

  9. #89

    Domyślnie

    Naniosłam zmiany zgodnie z propozycją magnolii.. W tym miejscu składam tez serdeczne podziękowania za "Magnoliowe marudzenie", które dla mnie jest budujące i bardzo mi potrzebne.
    [IMG][/IMG]
    nie wiem tylko czy wszystko zrozumiałam

    tu link do obrazka na fotosie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...8632b548f.html

  10. #90

    Domyślnie

    można też nie robić rabat równoległych i prostopadłych do domu lecz przeorganizować ogród pod kątem w stosunku do domu i tej całej długiej brukowanej części po prawej stronie
    miałam szczery zamiar wstawic rysunek ale o tej porze nocy procedura wstawiania zdjęć na forum mnie przerasta
    może jutro

  11. #91
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    dolna część ogrodu już mi się podoba, czeresniowe okolice też. Jeszcze trzeba poprawić co nieco. Zobacz jak będzie wyglądał ogród z ta miękką ścieżką- mi podoba się takie przełamanie konwencji. Albo ją połamać, żeby nie była prosta tylko z któw prostych lub skosów i linii prostych ( tylko skosy takie same= pod 1 kątem). I zamiast rabaty C narysuj kilka- ze 3 szt. takich rabat jak na dole , tylko mniejszych. Zamiast 2 rabat D, zrób 1 ale wypełniającą całą przestrzeń od ścieżki do warzywnika. To tak na 'szybko', trzeba popróbować.
    Ogród który wymyśliła Gosia ma w sobie dużą lekkość co mi się podoba, choć pomysł ewalm też jest fajny.
    REKLAMA

  12. #92

  13. #93

    Domyślnie

    ewalm właśnie zobaczyłam twój projekt i jestem w szoku, zupełnie zmienił się ten ogród nadal zachowując linie proste. Muszę wieczorem poprosic męża żeby mi to dokladnie przerysował i wstawię na forum. No naprawdę wygląda to ciekawie. ) patrze i patrzę i napatrzeć się nie mogę. Szybko muszę męża przycisnąć żeby przerysował, juz zacieram łapki. a póki co bardzo ale to bardzo dziękuję za tę propozycję. teraz wydaje mi się taki niesztampowy.

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tylko zwróć uwagę na strony świata. Warzywnik z kompostownikiem nie jest raczej dekoracyjny, więc trzeba go osłonić od strony ogrodu.
    Jeśli altanę dasz w głąb ogrodu i oś widokowa puścisz wzdłuż granicy warzywnika, tym bardziej trzeba będzie go czymś ładnym osłonić. A zbyt wysoka osłona będzie ci rzucać cień na grządki.

  15. #95

    Domyślnie

    Wiem właśnie też o tym pomyślałam juz to nawet rozrysowałam na papierze, kilka zmian będzie Kochana ja się bałam , że Ty już tu nie zaglądasz a ja dziewczyny bez Waszej pomocy to ciężko bym miała więc tym bardzej sie cieszę, że jadnak jesteś.
    Moze ktos podać roslinyktóre mają cechy do nasadzeń w ogrodach minimalistycznych (duże liście, wyraźne faktury). Próbuję sporządzić listę roślin do nasadzeń, żeby zaplanować rabaty. Jednak zdecydowałam, że ograniczę liczbę roślin stosując masowe nasadzenia. Naprwdę zależy mi na nowoczesnym , schludnym, minimalistycznym ogrodzie I nie poddam się.
    Z juz wybranych:
    1. Cisy kolumnowe
    2. powojnik maria skłodowska curie – ale wiem że dopiero jesień przyszłego roku-więc poczekam
    3. hosty o gigantycznych liściach (jakieś dwa rodzaje: jeden ciemnozielony a drugi jasnozielony)
    4. hortensja-limeligt lub Hortensja drzewiasta Anabelle - Hydrangea arborescens Anabelle zasadzone w szpalerze i podsadzone żurawką 'Citronelle’ lub zamiennie żurawka Lime Marmalade do tego jedna sztuka buduleja Dawida
    5. Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy) Mariken
    6. Lavandula angustifolia - Lawenda wąskolistna fioletowa
    7. yucca filamentosa juka karolińska
    8. trawy ozdobne na pewno: Hakonechloa macra, Miscanthus_sinensis_Morning_Light, Ostnica mocna Pony Taili - Stipa tenuissima, kostrzewy, Miskant chiński ' Zebrinus , Miscanthus_giganteus, Miscanthus Ferner Ferner Osten, rozpelenica japońska
    9. nasadzenia sezonowe z kwaitów jedno lub dwu rocznych będą sadzone w donicach (wg zachcianek a dany sezon)

  16. #96

  17. #97
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ostnica mocna - mało kto potrafi utrzymać długo w ogrodzie. Ma specyficzne wymagania, trudne do spełnienia.

    Tak naprawdę ogród nowoczesny możesz zrobić z każdych roślin. Starczy popatrzeć co wyprawiają w aranżacjach na chelsea show

  18. #98

  19. #99
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Gosiu w tym projekcie wg. mnie linie ścieżki i rabat tam gdzie mogą powinny być równoległe do siebie. To dobry pomysł, jednak dla mnie osobiście chyba za mocny. ładnie łamie kształt samej działki i giną przy tym masa podjazdu. Co do nasadzeń- najważniejsze żeby było za niedużo gatunków, tak jak wybrałaś. Wywaliłabym na pewno miskant giganteus- wg. mnie jest zbyt wybujały, brakuje mu delikatności. I zebrinus- chyba trochę oklepany, trudny do komponowania.
    Wejdź sobie on stronę Gardenarium i tak znajdź ogród minimalistyczny- ten jest eksternmalny w kwestii nasadzeń, ale zobacz jak świetne proste kształty i wg. mnie zachwycające są też podwójne ściany żywopłotu z cisa. Tam nie zrealizowano założenia wodnego, co łamało by monotonię tych nasadzeń, ale jest to świetny punkt wyjścia do myślenia o ogrodzie minimalistycznym.
    REKLAMA

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie


    tu narysowałam linię ścieżki która może łamać proste linie tego ogrodu tak jak pisałam kilka postów wcześniej.
    REKLAMA

Strona 5 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony