dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Solar w wylewce balkonowej/pod kostką brukową? Czy to głupie?

    Witam,

    przyszła mi do głowy taka myśl, może bardzo głupia, a może nie. Mam balkon 6mkw, który przez większość dnia jest osłoneczniony. Na razie jest goły. Zastanawiam się czy gdyby na styropian nałożyć pętle z pexa, na to cienka warstwa wylewkowa, oczywiście izolacja, klej, płytki, czy to by sprawdziło mi się jako wspomaganie podgrzewania zasobnika cwu 220L. Domyślam się, że ciemna płytka nagrzeje się do ok 50 stopni i zawsze te kilka ładnych godzin by zbiornik nagrzewała. Koszt praktycznie żaden, a zawsze coś można ugrać (dążę do tego, żeby przejść z W3 na W2 i płacić niższy abonament za gaz).

    Drugi mój pomysł to taka rurka pex pod kostką brukową grafitową na podjeździe. Jakby nic z tego nie wyszło, to przynajmniej mógłbym sobie zrobić podgrzewanie podjazdu zimą .

    zapraszam do dyskusji

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    redpradnik

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie .

    Nie sadze by przez beton dobrze się rura nagrzewała - a w zimie co bedziesz podgrzewal balkon? czy na osobnej petli to zrobisz i wytniesz ten fragment :/

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Było...
    To działa...
    Stary i sprawdzony pomysł.
    Poszukaj szczegółów.
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    To może juz lepszym sposobem byłoby umieszczenie takich rurek w dachu, zwłaszcza jak ktos ma czrny dach, np. między deskami a wełną w tej szczelinie wentylacyjnej. Powierzchnia dachu duzo wieksza więc i wydajnośc lepsza. To dobry pomysł? U mnie to już za późno ale może ktoś...
    Uwierz w to czego nie widzisz, a ujrzysz to w co wierzysz-św. Augustyn

  5. #5

    Domyślnie

    Poważnie przemyślę, mam nadzieję, że mobilizacji starczy. A rurki pod dachem to też wg mnie nie najgłupszy pomysł, tyle że nie pod deskami a nad deskami, na papie pomiędzy łatami, pod blachodachówką, ale u nie za późno. Może kiedyś mój Tata zrobi u siebie jak będzie dach krył. Ja u siebie kiedyś na pewno (tylko kiedy...) zrobię jeszcze solar z grzejnika płytowego.

    Jakby mi tylko ktoś podsunął pomysł na inteligentny termostat - jak zrobić tak, żeby np. zawór/pompka uruchamiała się gdy temperatura jednego źródła jest wyższa (wyższa o daną wartość) od drugiego źródła a w innej sytuacji zawór/pompka odłącza się? Jakieś proste i tanie rozwiązanie?

    Pamięta ktoś ile wody jest w 100m pexa 16 i 20? Ewentualnie jaka jest średnica wewnętrzna w mm?

  6. #6

    Domyślnie

    Ja chciałem się pochwalić swoim patentem jeśli chodzi o podgrzewanie wody latem. Ułożyłem na nieocieplonym, nieużytkowym stryszku nad jętkami 3 kaloryfery rurowe ( takie przemysłowe z blachą owinięta dookoła ) o pojemności ok. 80 litrów przez które przepływa zimna woda zasilająca zbiornik cwu ogrzewany latem grzałką elektryczną a zimą turbodymem kominkowym. Dzisiaj jest na zewnątrz 22 st.C, na stryszku jest 41 st.C a temperatura wody w kaloryferach wynosi 35 st.C. W upalne dni gdy na zewnątrz dochodziło do 30 st.C zaobserwowałem 45 st.C w kaloryferach. Na okres zimowy odcinam dopływ wody na stryszek i spuszczam wodę z kaloryferów.
    Termostat i zawór trójdrożny z siłownikiem kupisz w tym sklepie http://www.insbud.org/pl

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał pismag Zobacz post
    Ja chciałem się pochwalić swoim patentem jeśli chodzi o podgrzewanie wody latem. Ułożyłem na nieocieplonym, nieużytkowym stryszku nad jętkami 3 kaloryfery rurowe ( takie przemysłowe z blachą owinięta dookoła ) o pojemności ok. 80 litrów przez które przepływa zimna woda zasilająca zbiornik cwu ogrzewany latem grzałką elektryczną a zimą turbodymem kominkowym. Dzisiaj jest na zewnątrz 22 st.C, na stryszku jest 41 st.C a temperatura wody w kaloryferach wynosi 35 st.C. W upalne dni gdy na zewnątrz dochodziło do 30 st.C zaobserwowałem 45 st.C w kaloryferach. Na okres zimowy odcinam dopływ wody na stryszek i spuszczam wodę z kaloryferów.
    Termostat i zawór trójdrożny z siłownikiem kupisz w tym sklepie http://www.insbud.org/pl
    zgadzam się z tobą, testowałem takie rozwiązania i działają choć na forum jest masa osób które stwierdzą że to g... warte, co będzie jak nie będzie słońca itd.itp.
    ale porównując zaoszczędzoną energię od wiosny do jesieni to pompa ciepła wcale nie wypada o wiele lepiej.
    ps. nic nie mam do pomp ciepła, tylko że jak ktoś chce grzać wode sezonowo to takie rozwiązanie jest niezłą alternatywą prostą jak przysłowiowy cep, oczywiście bojler elektryczny w tańszej taryfie
    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony