Bakteria nazywa się Escherichia coli
Pierwsze objawy to biegunka. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2 dni, towarzyszy jej osłabienie, należy od razu zgłosić się do lekarza. Czyli objawy można pomylić np. z rotawirusem lub po prostu zwykłym zatruciem pokazrmowym.
Biegunce najczęściej, ale niekoniecznie towarzyszą silne bóle brzucha. Mogą też pojawić się nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, gorączka

Ciekawe czy zemsta faraona ma coś z tym wspólnego?

Tu mamy do czynienia z epidemią. Epidemia zaczęła się w Niemczech. Wszyscy chorzy zostali zaatakowani przez tę samą bakterię, która wywołała epidemię w Niemczech – Escherichia coli (bakteria EHEC).
Ciężkie zatrucia dotknęły: Niemcy, Szwecji, Wielka Brytania, Dania, Holandia. Są ofiary śmiertelne, wielu chorych, z objawami ciężkiego zatrucia jest hospitalizowanych.

Pierwotnie sądzono, że przyczyną zatruć są warzywa, pochodzące z upraw ekologicznych, dziś nie wyklucza się, że groźnymi bakteriami mogą być też skażone inne produkty!!!!!!!!!

Czyli pozostaje nam zjadać warzywa z ogródka i pić wodę przefiltrowaną, gotowaną ze studni, bo woda sieciowa może być zatruta. Aż strach pomyśleć co ta bakteria wyprawia z naszym organizmem.


Leczenie zatrucia bakterią E.coli

W leczeniu zakażenia bakterią E. coli przede wszystkim wskazane jest uzupełnianie płynów i elektrolitów. W leczeniu nie stosuje się antybiotyków, gdyż typ bakterii, będący odpowiedzialny za epidemię zatruć w Niemczech jest oporny na ich działanie.

Escherichia coli - bakteria pożyteczna, ale groźna. Pałeczka okrężnicy, bo taka jest jej medyczna nazwa, to gram ujemna bakteria, należąca do rodziny Enterbacteriaceae. Pod tym określeniem kryje się ok. 200 różnych bakterii, należących do tego samego gatunku. Jest to bardzo popularna bakteria, wchodzi ona w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka i zwierząt stałocieplnych. I tam czuje się na swoim miejscu, nie czyniąc organizmowi krzywdy, a przeciwnie. W jelicie spełnia ona bowiem wiele pożytecznych funkcji – uczestniczy w rozkładzie pokarmu, przyczynia się do produkcji witamin z grupy B i K. Z uwagi na swoją budowę, genetykę, metabolizm Escherichia coli znalazła wykorzystanie w nauce. To dzięki niej możliwe stało się poznanie mechanizmów replikacji DNA i zasad zapisu genetycznego. Hodowla Escherichia coli jest stosunkowo tania, a powstające mutacje są łatwe do identyfikacji i badań, zwłaszcza genetycznych. Dlatego też uczeni chętnie wykorzystują ją w modyfikacjach genetycznych w biotechnologii. W przemyśle bakterie tę wykorzystuje się w produkcji ludzkiego hormonu – insuliny.
E.coli, tak pożyteczna w jelicie grubym, w innych miejscach organizmu okazują się bardzo niebezpieczne. A, w pewnych sprzyjających okolicznościach, potrafią bardzo szybko się przemieścić.
z poradnika zdrowie
Zwykle E.coli powoduje jedynie zatrucia pokarmowe, ale, gdy dostanie się do układu moczowego, może stać się przyczyną poważnych zakażeń, zakażeń dróg moczowych. E. coli może być również przyczyną zapalenia opon mózgowych u noworodków. Niektóre szczepy mogą powodować zapalenia otrzewnej, czego powikłaniem może być sepsa. E.coli jest najczęstszą pałeczką gram ujemną, wywołującą sepsę. Na szczęście są to dość rzadkie przypadki - zakażenie E.coli najczęściej kończy się zatruciem pokarmowym, choć i ono mogą mieć różny przebieg. W wyniku zakażenia może dojść do wyniszczających biegunek choleropodobnych, czerwonkopodobnych, do krwotocznego zapalenia jelit, a w następstwie do zespołu mocznicowo-hemolitycznego i zakrzepicy.
z poradnika zdrowie