dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie rysy na fundamencie po ubijaniu

    Panowie prosze o rade

    A mianowice 2 tygodnie temu zostały wymurowane fundamenty z bloczków . . W miedzy czasie zrobilismy miejsce na taras i ganek z przodu i odsypalismy piach od fundamentów. wczoraj murarz zasugerował aby wrzucic piach do srodka i dobić wibrujaca płyta 200 kg . Ubijał na 3 warstwami i wyszło pieknie dobite. Kiedy wczoraj wieczorem oglądałem wyniki pracy myslałem że dostane zawału - w miejscach gdzie nie było piasku - są dwie delikatne rysy o szerokosci [ 0.5 mm ] idące po spoinach . jedna przy ganku gdzie licząc od góry od góry - 4 na 6 bloczków a od strony tarasu 5 na 6 bloczków!!

    Ne mogłem spac juz mówie po pieniądzach , po co wziąłem sie za tą budowe - a rano murarz mówi ze to nie problem, ze tak sie zdarza a dom sie nie rozleci , bo to ława trzyma konstrukcje a na fundament z bloczków najwiekszy nacisk jest od góry . Zrozpaczony zadzoniłem po kierownika budowy ten popatrzał , pokiwał głową i powiedział że mamy szescie ze sie mury nie rozeszły bo by trzeba było od nowa murowac - a tak stwierdził ze to nie problem i mozna murowac dalej - przesmarowac szpary dysperbitem i nie ma problemu .


    jakoś to do mnie nie przemawia prosze o pomoc i opinie na ten temat

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Kierownik ma rację.
    Obsypać docelowo fundamenty możliwie jak najszybciej.

  3. #3

    Domyślnie

    ok postaram sie jak najszybciej obsypac - bo juz majstry zaczeli murować .

    Troche sie uspokoiłem ale czy w późniejszym czasie to nie bedzie sie jakoś rozchozić ? mury nie bedą pękać ?? poprostu boje sie tego ze dostanie troche wilgoci i mrozu i bedzie rozpychac ?

    czy moje obawy są bezpodstawne? przyznam sie ze nie znam sie na budownictwie - tyle co wyczytam na tym forum...

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    na bloczkach nie masz wieńca?

  5. #5

    Domyślnie

    nie - a powinienem ??

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    teraz pewnie tak....

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał poludniowa Zobacz post
    nie - a powinienem ??
    Zwykle wieńczy się ściany fundamentowe mające 1 m i więcej wysokości.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Zwykle wieńczy się ściany fundamentowe mające 1 m i więcej wysokości.
    Ale tu nie jest zwykła systuacja. Jest juz uszkodzona ściana , nie wiemy jaka jest długa. Uszkodzenie moze sie nadal powiększać. Ja bym zrobił wieniec.

  9. #9

    Domyślnie

    ściana fundamentowa ma 90 cm - dzisiaj dzwoniłem do kierownika odnosnie wienca tez nic nie mówił , nie kazał zasypywać tylko obserwować jak sie mur zachowuje . Wiencxa juz nie da rady bo zaczeli murować sciany ...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ale tu nie jest zwykła systuacja. Jest juz uszkodzona ściana , nie wiemy jaka jest długa. Uszkodzenie moze sie nadal powiększać. Ja bym zrobił wieniec.
    Nie neguje. Potwierdzam.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał poludniowa Zobacz post
    Wiencxa juz nie da rady bo zaczeli murować sciany ...
    Kolego to że zaczeli murować to żadna przeszkoda, każdy budowlaniec co tu zagląda to potwierdzi. No Ty muisz sie za kieszeń i serducho trzymać.

    Pomijając kwestie czysto techniczne Ty jako inwestor nie będziesz spokojny przez lata ze względu na to pęknięcie. Będziesz patrzył na te ściany i je oglaał i jak pęknie tynk pół metra dalej dostiesz "zawału", nie życze tego, ale zrób teraz wszystko abyś potem Ty spał spokojnie.

  12. #12

    Domyślnie

    To prawda, ja mam fundamen lany i po jednej zimie wyskoczyło mi małe pęknięcie, do dziś sie nie powiększa, ale co obok przechodze to tam zaglądam.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Kolego to że zaczeli murować to żadna przeszkoda, każdy budowlaniec co tu zagląda to potwierdzi. No Ty muisz sie za kieszeń i serducho trzymać.

    Pomijając kwestie czysto techniczne Ty jako inwestor nie będziesz spokojny przez lata ze względu na to pęknięcie. Będziesz patrzył na te ściany i je oglaał i jak pęknie tynk pół metra dalej dostiesz "zawału", nie życze tego, ale zrób teraz wszystko abyś potem Ty spał spokojnie.


    ok mur z cegły jest juz do okoła na wysokość 1 m - co proponujecie jakie rozwiązanie na tym etapie - czy jeszcze da rade coś zrobić ???

  14. #14

    Domyślnie

    znalazłem jeszcze ciekawy artykuł - czy ktoś jeszcze może sie do niego odnieść ?

    http://remont.wieszjak.pl/fundamenty...damentow-.html

    a dokładnie ten fragment

    "Pojawienie się rys na powierzchni fundamentów murowanych, kiedy występują one wzdłuż spoin, nie jest czymś bardzo groźnym, pod warunkiem że ich rozwarcie się nie powiększa. Po wyczyszczeniu powierzchni należy wtedy rysy pokryć zaprawą i obserwować czy pojawiają się nowe zarysowania. W przypadku głębszych rys, zwykłe wypełnienie może nie wystarczyć, dlatego wykonuje się dodatkowo klamry spinające pęknięte fragmenty fundamentu. Całkowicie uszkodzone cegły fundamentów murowanych mogą wymagać wymiany i wykonania żelbetowego wieńca. Po stwierdzeniu, że naprawione uszkodzenia postępują i ubytki się powiększają, należy się zwrócić o poradę do konstruktora, który może zalecić podbicie fundamentów, czyli całkowite ich pogłębienie i wzmocnienie."

    Generalnie wszyscy z bliskiego otoczenia uważają ze niepotrzebnie panikuje - ze rysy to dopiero bedą sie pojawiac jak dom bedzie "osiadał" sam nie wiem co na ten temat myśleć ...

  15. #15

    Domyślnie

    lawa jest z bloczkow ? czy z betonu? trudno zrozumiec o co chodzi

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    greyzone

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    201

    Domyślnie

    Widziałem coś takiego jak opisujesz na jednej z budów.
    Majster też zagęszczał piach w środku bez uprzedniego zasypania z zewnątrz fundamentów i normalne, że ściana z bloczka może popękać.
    Zrobili tak:
    wyskrobali tyle ile się dało zaprawy tam gdzie była szczelina i narzucili nowej, wcześniej bloczki zostały zwilżone woda tak, żeby z zaprawy woda za szybko nie odeszła.
    Do tej pory nic się z tym nie dzieje. Nie pęka dalej, tynk się trzyma.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony