dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 23
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 574

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    _Alexandra

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    @
    Posty
    26

    Domyślnie Próżniowe czy płaskie???

    [
    Ostatnio edytowane przez _Alexandra ; 19-11-2012 o 18:23

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Alexandra Zobacz post
    Witam,
    jestem zdecydowana na montaż solarów i bardzo proszę o plusy i minusy w/w kolektorów - konkretnie.

    Szczerze mówiąc to im więcej czytam, tym większy mam mętlik w głowie - proszę o pomoc w wyborze - zgóry wielkie dzięki!!!
    Witam.
    A co się spodziewasz po kolektorach? Lub inaczej, jakie wymogi stawiasz instalacji solarnej?
    pozdrawiam
    Witold

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj jako kobieta nie odpowiem Ci ściśle technicznie ale napisze jak jest. My zamontowaliśmy kolektory próżniowe marki Solar-Tech. Polski producent, od razu z projektem i montażem. Wyszło nas to korzystnie cenowo ale co ważne jesteśmy zadowoleni. Od tej technicznej strony to mąż bardziej orientuje się dlaczego próżniowe są lepsze , bo on z nimi rozmawiał, dla mnie plusem była konkurencyjna cena, szybki ,czysty i bezproblemowy montaż i działanie bez zastrzeżeń, a korzystamy już 2 rok no i długa gwarancja do tego. Jakbyś chciała więcej informacji to męża zapytam ale wydaje mi się , że jakbyś zadzwoniła do solar-tech to wszystko Ci wyjaśnią, są bardzo przystępni i wiarygodni wg mnie

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał ooksana Zobacz post
    Witaj jako kobieta nie odpowiem Ci ściśle technicznie ale napisze jak jest. My zamontowaliśmy kolektory próżniowe marki Solar-Tech. Polski producent, od razu z projektem i montażem. Wyszło nas to korzystnie cenowo ale co ważne jesteśmy zadowoleni. Od tej technicznej strony to mąż bardziej orientuje się dlaczego próżniowe są lepsze , bo on z nimi rozmawiał, dla mnie plusem była konkurencyjna cena, szybki ,czysty i bezproblemowy montaż i działanie bez zastrzeżeń, a korzystamy już 2 rok no i długa gwarancja do tego. Jakbyś chciała więcej informacji to męża zapytam ale wydaje mi się , że jakbyś zadzwoniła do solar-tech to wszystko Ci wyjaśnią, są bardzo przystępni i wiarygodni wg mnie
    Witam. No właśnie, "jako kobieta" jak ta firma jest polskim producentem to ja jestem kacykiem perskim.
    Kolektory są chińskiej produkcji! Mają jeden z gorszych z gorszych współczynników strat mocy, co to znaczy to proszę przeczytaj : http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja5. Jest na końcu tabela porównująca te kolektory z innymi, wypadają jako jedne z gorszych pod względem uzysków energetycznych. Jeżeli chodzi o Solar Keymark na te kolektory to ma je każde chińskie badziewie, bo dobrych a też są takie nikt ze względu na cene nie sprowadza. Kolektor może nie grzać byle był i dostanie Solar Keymark, więcej : http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja6
    Jaka wiarygodność, jak na wstępie zapierają się pochodzenia.
    A tak dla przestrogi: wszystkie kolektory, które nasywają się HEAT PIPE (prócz jednej znanej firmy, bo tam to jest majstersztyk) są chińskiej produkcji o kiepskich uzyskach energetycznych.
    Pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 01-09-2011 o 19:08
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  5. #5

    Domyślnie

    Widzę, że ma Pan coś przeciwko Kobietom Panie Witoldzie... "Jako kobieta" twierdzę, że to mało grzeczne dlatego nie chce mi się z Panem dyskutować szczególnie, że rzuca się w oczy jawna reklama kolektorów bachus- jeśli w Pana interesie jest krytykowanie tego wszystkiego co nie wyszło z firmy bachus to w takim razie rozumiem te ataki na moją opinię i moją osobę - czuję się poważnie zniesmaczona

    A to, że nie znam się na technicznych parametrach, budowie czy działaniu kolektorów nie oznacza, że jeśli się coś sprawdza tak jak moje kolektory to o tym nie wiem

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał ooksana Zobacz post
    Widzę, że ma Pan coś przeciwko Kobietom Panie Witoldzie... "Jako kobieta" twierdzę, że to mało grzeczne dlatego nie chce mi się z Panem dyskutować szczególnie, że rzuca się w oczy jawna reklama kolektorów bachus- jeśli w Pana interesie jest krytykowanie tego wszystkiego co nie wyszło z firmy bachus to w takim razie rozumiem te ataki na moją opinię i moją osobę - czuję się poważnie zniesmaczona

    A to, że nie znam się na technicznych parametrach, budowie czy działaniu kolektorów nie oznacza, że jeśli się coś sprawdza tak jak moje kolektory to o tym nie wiem
    Witam.
    Jeżeli czuje się Pani urażona to serdecznie przepraszam! Nie mam nic przeciw kobietom bo jak ubogi byłby świat bez Was.
    Ale, szanowna ooksano to nie ja pierwszy zareklamowałem firmę S...ch i nie ja pisałem, że to producent. Napisałem tylko sprostowanie, że to nie producent a importer z Chin podszywający się pod producentów. Czytając Pani wypowiedź odniosłem wrażenie, że to właśnie Pani reklamuje kolektory wspomnianej firmy. Jeżeli jest inaczej to jeszcze raz przepraszam.
    W moim interesie nie jest krytykowanie tego co nie jest moim produktem, jest wiele firm w Polsce wobec których nie pozwoliłbym sobie na krytykę bez pokrycia choćby ze względów prawnych (zjedli by mnie z kopytami w 3 minuty).
    A czy by uwierzyła mi Pani w to co ja piszę gdyby w stopce nie było reklamy? Czy w którejkolwiek wypowiedzi tu na tym blogu jest choćby cień zachęty do kupowania moich wyrobów, umieszczane linki są do obszerniejszych moich artykułów ale nie do cennika.
    A gdyby Pani wcześniej przeczytała np. takie opracowanie: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja7 to czy decyzja o zakupie właśnie tego zestawu z tej firmy też byłaby taka sama? A jak Pani myśli jak czuł się ten gość któremu trzeba było wymienić kolektory na inne ( tu wyraźnie się zareklamuję: moje) wywalając dodatkowe 9 tysięcy?
    Czy to co ja piszę jest nie prawdą? Czy nie jest to potrzebne? Czy nikt nie skorzystał z tego co ja piszę?
    pozdrawiam.
    Witold
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Alexandra Zobacz post
    Chcę mieć cały czas gorącą wodę, a jak wyczytałam u niektórych użytkowników nie dają efektów. Nie wiem już sama czy to firma czy zła instalacja jest tego powodem...
    Witam.


    Tak cały czas to nie. W skali roku to będzie ok. 60% a lecie (kwiecień - wrzesień włącznie) to można liczyć na ok 95%. Ale jeżeli założysz kolektory próżniowe o bezpośrednim przepływie, broń Boże heat pipe, bo to chińska mina. Na podobne uzyski można liczyć również przy kolektorach płaskich aczkolwiek ciepła będzie troszeczkę mniej. Nie należy również zapominać, że nawet najlepsze kolektory na dachu nie dadzą nam spodziewanych efektów jeżeli instalatorzy spiepszą instalację o co nie trudno.
    pozdrawiam.
    Witold

  8. #8

    Domyślnie

    A co wg was instalatorzy "pieprzą" najczęściej co odbija się znacząco na wydajności?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    A co wg was instalatorzy "pieprzą" najczęściej co odbija się znacząco na wydajności?
    Witam.
    A to proste pytanie: przede wszystkim dobór powierzchni kolektorów w stosunku do ilości wody w zasobniku oraz wielkość zasobnika do wielkości zużycia.
    A spowodowane jest tym, że nie wiedzą jaką moc można uzyskać z kolektora i przy budowie instalacji ile tego ciepła dotrze do zbiornika.
    Mało kto w danych technicznych pisze jaka jest maksymalna moc kolektora, zaś chętnie wszyscy piszą jaka jest sprawność kolektora.
    I dla przykładu który z kolektorów wybierzemy: ten, który ma maksymalną moc 1200W i sprawność 48% czy kolektor o sprawności 82% ale bez podanej mocy? albo kolektor, który ma sprawność 75% i posiada Solar Keymark? A instalatorzy najczęściej wybierają chińszczyznę bo na niej się najwięcej zarabia co widać w temacie wydajność solarów.
    pozdrawiam.
    Witold

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    pytanie zatem za 100 punktów.
    wiem żeby omijać chińszczyznę - bo to pusta oszczędność....
    a jaką firmę byście polecili? z Waszych doświadczeń co wynika?

  11. #11

    Domyślnie

    Hej!!!
    Ja osobiście mam Hewalexa i jestem bardzo zadowolona zestaw: HEWALEX 3 SLP-300W

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał atsyrut Zobacz post
    pytanie zatem za 100 punktów.
    wiem żeby omijać chińszczyznę - bo to pusta oszczędność....
    a jaką firmę byście polecili? z Waszych doświadczeń co wynika?
    Moim zdaniem "jedyną słuszną" - Paradigma/Ritter Solar.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Przy tak silnym promieniowaniu to chyba przegrzew jest na wszystkich kolektorach płaskich też.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał solwis Zobacz post
    Przy tak silnym promieniowaniu to chyba przegrzew jest na wszystkich kolektorach płaskich też.
    Tak pod, warunkiem że kolektor płaski umieścimy w próżni. Zastanawiam się kiedy w końcu dotrze co do niektórych, że pojedyncza szyba oraz metalowa rama to nie jest praktycznie żadna izolacja. No i jeszcze te otwory wentylacyjne.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Tak pod, warunkiem że kolektor płaski umieścimy w próżni. Zastanawiam się kiedy w końcu dotrze co do niektórych, że pojedyncza szyba oraz metalowa rama to nie jest praktycznie żadna izolacja. No i jeszcze te otwory wentylacyjne.
    No to trochę mógłbyś się zdziwić.
    W płaskich jest jeszcze wata, ale nie zmienia faktu, że w próżni to one nie pracują.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Tak pod, warunkiem że kolektor płaski umieścimy w próżni. Zastanawiam się kiedy w końcu dotrze co do niektórych, że pojedyncza szyba oraz metalowa rama to nie jest praktycznie żadna izolacja. No i jeszcze te otwory wentylacyjne.
    Widzę, że zaślepienie na jedynie słuszne heat pipe jest u Ciebie już nie wyleczalne. Co z ciebie za fachman od kolektorów jeżeli nawet nie znasz budowy kolektorów płaskich! Yaba już wspomniał o warstwie wełny pod absorberem, boki ram są też tą samą wełną izolowane. A jak myślisz co jest izolatorem w styropianie, ten że styropian czy warstwa powietrza zamknięta w nim? To samo do tyczy wełny. O ile wiem to po próżni właśnie powietrze jest najlepszym i najtańszym izolatorem. Wystarczy porównać temperatury stagnacji Twoich heat pipe ( 240 stopni ) i dobrych kolektorów płaskich (205 stopni ). Mówi Ci to soś?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał solwis Zobacz post
    Widzę, że zaślepienie na jedynie słuszne heat pipe jest u Ciebie już nie wyleczalne. Co z ciebie za fachman od kolektorów jeżeli nawet nie znasz budowy kolektorów płaskich! Yaba już wspomniał o warstwie wełny pod absorberem, boki ram są też tą samą wełną izolowane. A jak myślisz co jest izolatorem w styropianie, ten że styropian czy warstwa powietrza zamknięta w nim? To samo do tyczy wełny. O ile wiem to po próżni właśnie powietrze jest najlepszym i najtańszym izolatorem. Wystarczy porównać temperatury stagnacji Twoich heat pipe ( 240 stopni ) i dobrych kolektorów płaskich (205 stopni ). Mówi Ci to soś?
    Oczywiście że od dołu kolektory płaskie są izolowane wełną mineralną. Z dokładnością izolacji tych boków jest jednak różnie (w zależności od producenta). Powiedz mi natomiast co izoluje kolekor płaski od góry oprócz szyby?. Czy nie ma w nim otworów wentylacych? Powietrze jest dobrym izolatorem pod warunkiem że ma b. małą wilgotność. Czy wiesz co to jest temperatura stagnacji i w jakich warunkach się ją bada?
    Ostatnio edytowane przez in*s*7 ; 08-02-2012 o 14:21

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Oczywiście że od dołu kolektory płaskie są izolowane wełną mineralną. Z dokładnością izolacji tych boków jest jednak różnie (w zależności od producenta). Powiedz mi natomiast co izoluje kolekor płaski od góry oprócz szyby?. Czy nie ma w nim otworów wentylacych? Powietrze jest dobrym izolatorem pod warunkiem że ma b. małą wilgotność.
    Zadałem sobie jednak trochę trudu aby powyznaczać z wykresów i tabelek parę cyfr. Dla Twojego wspaniałego kolektora Chińskiej produkcji spadek zysków energetycznych przy różnicy temperatur Tm-Ta =80 stopni wynosi 66%. Czyli jeżeli na dworze jest -15 a z kolektora uzyskujemy glikol o temperaturze 65 stopni. Porównałem tą samą metodą kolektor płaski Polskiego producenta przy tych samych założeniach Tm-Ta=80 stopni i o dziwo spadek zysku energetycznego wyszedł mi też 66%. Czyli śmiało można powiedzieć, że Twoje próżniowe mają takie same parametry spadków zysków energetycznych co płaskie. Ale z ciekawości znalazłem takie kolektory płaskie, które ten spadek energetyczny mają w granicach 54% przy tej samej różnicy a więc są o 11% lepsze od tych próżniowych.
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Czy wiesz co to jest temperatura stagnacji i w jakich warunkach się ją bada?.
    A jak myślisz?

  19. #19

    Domyślnie

    Panowie dajcie luz. Każdy ma swoje zdanie i naprawdę trudno będzie przekonać jednych do zdania drugich i odwrotnie bo jedynego i złotego środka nie ma.

    U mnie kocioł gazowy jeszcze nie działa, bo nie mam jeszcze przyłącza gazu i jeszcze tam nie mieszkam. Dzisiaj jak zajrzałem na budowę temperatura w całym zbiorniku wynosiła 45*C. Mam zbiornik 300L i 3 kolektory płaskie o łącznej powierzchni 5,4m2 powierzchni czynnej.
    Proszę o odpowiedź (bo chyba to będzie najrzetelniejsza informacja) czy uzyski energetyczne średnio na dobę w okolicach 10kWh czy to dobry wynik jak na płaskie kolektory i jak się ma to do próżniowych instalacji. Rekord jaki miałem na koniec stycznia to 14kWh ale zbiornik był lekko wystudzony. Jak brakuje jakiś parametrów to dajcie znać.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Panowie dajcie luz. Każdy ma swoje zdanie i naprawdę trudno będzie przekonać jednych do zdania drugich i odwrotnie bo jedynego i złotego środka nie ma.

    U mnie kocioł gazowy jeszcze nie działa, bo nie mam jeszcze przyłącza gazu i jeszcze tam nie mieszkam. Dzisiaj jak zajrzałem na budowę temperatura w całym zbiorniku wynosiła 45*C. Mam zbiornik 300L i 3 kolektory płaskie o łącznej powierzchni 5,4m2 powierzchni czynnej.
    Proszę o odpowiedź (bo chyba to będzie najrzetelniejsza informacja) czy uzyski energetyczne średnio na dobę w okolicach 10kWh czy to dobry wynik jak na płaskie kolektory i jak się ma to do próżniowych instalacji. Rekord jaki miałem na koniec stycznia to 14kWh ale zbiornik był lekko wystudzony. Jak brakuje jakiś parametrów to dajcie znać.
    Co do porównania do innych kolektorów płaskich to porównania nie mam. Może pomogą koledzy z innych firm.
    Na instalacji do wspomagania c.o którą wykonałem na 3 kolektorach próżniowych Solar- Tech (5,64 m2 powierzchni czynnej) klient uzyskuje corocznie ok. 5000 kwh/rok. Czy to dużo, czy mało, nie wiem.

Strona 1 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony