dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 29
Pokaż wyniki od 561 do 574 z 574
  1. #561
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    kose* - jesteś wielki człowieku. Takich zestawień to nam jak na lekarstwo. Świetna robota obnażająca 90% wywodów na forum jakie to jedne kolektory są ach i och i nawet w nocy grzeją wodę do 80*C a inne to przy lekkim wietrze w upał nawet nie ruszą.
    BRAWO, BRAWO, BRAWO !!!!
    No tak, ale wnioski zaczynają się uogólniać, nie wzięto pod uwagę kolektorów typu u rurka, które są bardziej wydajniejsze. I cała gama kolektorw z lustrem.
    Ale ogólnie potwierdzili dokładnie to samo co ja pisałem tu:
    http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php
    Wystarczy powtórzyć próbę dla 12 godzin i będzie prawie to samo.

  2. #562

    Domyślnie

    W tym przypadku nie zgodzę się z Tobą kolektor. Kose zrobił bardzo dużo, wystarczyło by aby postawił SLP i KSR10 i dało by to ogólny pogląd, dokładnie jak Chińską rurkę i Hewalexa z aluminium.
    Pewnie że jest całą gama innych kolektorów, i można by je zainstalować tylko kose zacznie brakować dachu Choć z drugiej strony ma jeszcze wolne ściany na których można powiesić skraplacze od pomp ciepła i weryfikować zużycie prądu

  3. #563

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    No tak, ale wnioski zaczynają się uogólniać, nie wzięto pod uwagę kolektorów typu u rurka, które są bardziej wydajniejsze. I cała gama kolektorw z lustrem.
    Ale ogólnie potwierdzili dokładnie to samo co ja pisałem tu:
    http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php
    Wystarczy powtórzyć próbę dla 12 godzin i będzie prawie to samo.
    No właśnie po eksperymencie kosego zostałem mocno zaskoczony. Wcześniej czytałem twój artykuł i też myślałem, że próżniowe ze względu na owalne rury będą zbierać ekstra promieniowanie nawet z samego rana. Ponadto myślałem po opiniach wielu instalatorów próżnia w kolektorach pozwoli na grzanie wody z niemalże jednakową mocą niezależnie od temperatury w zbiorniku. Eksperyment kosego przewrócił to wszystko do góry nogami.

  4. #564

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać, że wszyscy co chwalą próżniowe kolektory piszą o uzyskach z m2, ale jak weźmiemy i policzymy kolektory na sztuki (bo w zasadzie sztuki zajmują tyle samo miejsca na dachu) to wychodzi niemal to samo. Tylko różnica w cenie. Helwalex próżniowy jest 2 razy droższy od płaskiego a daje niemal to samo. Jeżeli chodzi o Hewalexa to ja nie widzę ekonomicznego uzasadnienia zakupu próżniowych, bo w tej cenie samias 3 próżniowych +300L będę miał 4płaskie i 400L. Nie trudno wyobrazić sobie co szybciej na siebie zarobi.

  5. #565

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    ponieważ moja praca powoli dobiega końca.
    BUHEHEHE ... To sobie przepowiedziałem wczoraj napisałem, że praca dobiega końca... a dziś dostałem potwierdzenie

  6. #566
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W tym przypadku nie zgodzę się z Tobą kolektor. Kose zrobił bardzo dużo, wystarczyło by aby postawił SLP i KSR10 i dało by to ogólny pogląd, dokładnie jak Chińską rurkę i Hewalexa z aluminium.
    A tak dokładnie z czym się nie zgadzasz, z tym co ja napisałem? Masz wszystkie dane, po przeliczaj wyjdzie podobnie.
    Te całe przeliczenie zależy przecież od tego jakie przyjmiemy kryteria. Ja się odniosłem do 1m2 pow. apertury, można przecież to samo przeliczyć w stosunku do sztuka do sztuki, a można do ceny co jest najbardziej miarodajne. Choć nie do końca., bo chińszczyzna może się prędzej rozlecieć, stracić na uzysku.
    Przeliczenie w stosunku do ceny pisałem już wiele lat temu tu:
    http://www.słoneczny.com.pl/klasyfikacja.php
    Zwróć uwagę Marcinie, ze w tym opracowaniu ( http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php ) nie wyciągałem żadnych wniosków, przedstawiłem tylko wyniki obliczeń oraz zasadę działania poszczególnych kolektorów.
    Z ostatnich wyliczeń wygląda na to, że Cińszczyzna i KSR10 idą łeb w łeb a płaski jest od nich lepszy. Ciekawe jak zniesie top Nikt, ze jego próżniówki są gorsze od płaskich!!!
    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    No właśnie po eksperymencie kosego zostałem mocno zaskoczony. Wcześniej czytałem twój artykuł i też myślałem, że próżniowe ze względu na owalne rury będą zbierać ekstra promieniowanie nawet z samego rana. Ponadto myślałem po opiniach wielu instalatorów próżnia w kolektorach pozwoli na grzanie wody z niemalże jednakową mocą niezależnie od temperatury w zbiorniku. Eksperyment kosego przewrócił to wszystko do góry nogami.
    Nie ma ekstra promieniowania, kolektor zamieni tylko tyle ile na niego padnie, czy to próżniowy, czy płaski, czy z lustrem, czy bez.
    Co do mocy, to trzeba poprosić kosego aby przedstawił wyniki z dnia całkowicie słonecznego ale dokładnie co jedną godzinę. Na tej podstawie będzie można wykreślić wykresy pracy poszczególnych kolektorów.

  7. #567

    Domyślnie

    Myślę, że jak kose udostępni dane do logowania na ekontrol to każdy będzie zadowolony.

  8. #568

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A tak dokładnie z czym się nie zgadzasz, z tym co ja napisałem?
    Nie chodziło mi o to że nie zgadzam się z przedstawionymi wnioskami czy informacjami zawartymi na Twojej stronce, tylko tym aby do tego porównania miały być brane jeszcze kolejne (inne modele ) kolektorów. Kose porównał 3 Ty piszesz że nie wzięto pod uwagę kolektory "U" i z lustrami.

  9. #569
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nie chodziło mi o to że nie zgadzam się z przedstawionymi wnioskami czy informacjami zawartymi na Twojej stronce, tylko tym aby do tego porównania miały być brane jeszcze kolejne (inne modele ) kolektorów. Kose porównał 3 Ty piszesz że nie wzięto pod uwagę kolektory "U" i z lustrami.
    Tylko zauważ, że na podstawie tych trzech kose zaczął uogólniać.:
    Cytat Napisał kose* Zobacz post
    Natomiast im jest cieplej kolektor płaski zaczyna mieć co raz większą przewagę nad płaskimi. Potwierdza się to co możemy odczytać z raportów z badań poszczególnych kolektorów. Poniżej skany.
    Z raportów badań wynika to, że w tabeli podana jest maksymalna wartość mocy. Płaski chodzi z mocą uzależnioną od kąta padania, próżniowy już nie co udowodniłem na rysunkach, tymi ze strzałkami. Znów jest ten mit propagowany.
    Dalej:
    Cytat Napisał kose* Zobacz post
    Poniżej przedstawiam uzyski w Watach konkretnego kolektora w zależności od różnicy temperatury panującej wewnątrz kolektora a temperaturą otoczenia.
    To nie uzyski a maksymalna moc kolektora uzyskana w bardzo specyficznych warunkach. To bardzo wielka różnica. I było by dobrze gdyby laboratoria podawały np. uzysk dzienny kolektora ale tego nikt nie robi.

    Cytat Napisał kose* Zobacz post
    Wady:
    ryzyko straty próżni po paru latach.
    A niby to jakim cudem?

  10. #570
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kose*

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    10

    Domyślnie

    witam,

    tak jak pisałem zdjęć więcej robić nie będziemy, wykresów z poprzednich dni z tamtego tygodnia też nie rysowałem ponieważ byłyby to poziome kreski na układzie współrzędnych. Sami jesteśmy w szoku że jak nie ma słońca próżniowe nie są w stanie podnieść temp wody w zasobnikach nawet o 1-2 stopnie. Przed montażem zestawów byłem święcie przekonany że owszem płaskie w pochmurny dzień nie będą działały, ale próżniowe z 5-7 stopni podciągną wodę, nic takiego się nie dzieje.

    Jeżeli chodzi o ekontrol mam wątpliwości jak go podłączyć, czy kolegów usatysfakcjonuje wskazanie tylko temperatur na poszczególnych zasobnikach??
    Bo jeżeli tak to podłączymy ekontrola pod jeden ze sterowników (powiedzmy pod płaski bo jest na środku), T1 będzie pokazywała temp. na kolektorze, T2 temp. na owym zasobniku od płaskiego, i powiedzmy przepniemy T3 w zasobnik od KSR a T4 w zasobnik od Hiteka, tak wystarczy? Czy woleli byście odczyt wszystkich temp na poszczególnych sterownikach? Wiem że Ekontrol może obsłużyć do 5-u urządzeń wiec teoretycznie nie ma problemu, tylko że do Hiteka jest inny sterownik. Więc albo podłączymy trzeci sterownik i zdublujemy czujniki temp na Hiteku żeby sterownik Hewalexa sczytywał tylko temperatury, albo całkowicie zrezygnujemy z org. sterownika w Hiteku i podłączymy go pod sterownik Hewalexowy. Czekam na sugestie.

    Odnośnie porównywania innych kolektorów, jeżeli któryś z forumowiczów ma taką możliwość aby wypożyczyć nam inny kolektor na powiedzmy miesiąc czasu, jesteśmy skłonni się poświęcić i zamienić któryś z naszych trzech na inny, dla nauki wszystko

    Pozdrawiam

    Kuba K.

  11. #571
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    wystarczyło by aby postawił SLP i KSR10 i dało by to ogólny pogląd,
    Oooo to jest ciekawe porównanie, mówiące nam co daje próżnia przy tej samej technologii wykonania kolektora. Jeden płaski, gdzie izolatorem jest wełna od spodu i powietrze z góry drugi tez płaski gdzie izolatorem jest próżnia. Z ostatnich porównań wziąłem uzyski: próżniowy przez cały dzień dał nam 3,5kWh, płaski dał nam 4kWh.
    Sprowadźmy to do tej samej powierzchni na którą pada promieniowanie. Płaski dał nam z 1m2 2,22kWh, próżniowy dał nam 3kWh. Czyli próżniowy przez cały dzień dałby nam o 0.78kWh więcej. O tyle próżniowy jest lepszy od płaskiego porównując tylko uzyskane uzyski.

  12. #572

    Domyślnie

    Kose.
    Ekontrol jest specyficzny i 1 sterownikiem nie ogarniesz kilku instalacji. Jak każdy czujnik będzie wpięty do odrębnego zbiornika nie będzie porównania mocy średniej z danego kolektora, i z jakiej temperatury startowała instalacja będzie znana tylko temperatura jaką osiągnął zbiornik.
    To że ekontrol może obsłużyć do 5 sterowników nie oznacza że 1 sterownikiem to ogarniesz - tylko na 1 stronie możesz mieć wgląd DO 5 sterowników ( o ile tyle zakupisz ).
    Więc jedynym sensownym rozwiązaniem jest zakup 3 sterowników za 3 *199 PLN ( bo teraz tyle kosztuje ) a to raczej się nie kalkuluje. Co innego jeśli ktoś z Hewalexa uśmiechnął by się do Ciebie i wypożyczył Ci te sterowniki. Hewalex też by z tego skorzystał bo miałby poównanie 2 ich kolektorów - tylko pytanie czy ich to interesuje.

  13. #573

    Domyślnie

    Wady:
    ryzyko straty próżni po paru latach.
    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A niby to jakim cudem?
    Rozszczelnienie. Można tanio takie rozszczelnione kupić, poszukaj na portalach aukcyjnych, to zobaczysz, że próżniowe się czasem rozszczelniają, a płaskie nie
    Cytat Napisał kose* Zobacz post
    Sami jesteśmy w szoku że jak nie ma słońca próżniowe nie są w stanie podnieść temp wody w zasobnikach nawet o 1-2 stopnie.
    Najlepiej widać na fotowoltaice ile na prawdę jest energii przy pochmurnym niebie, a jest jej 5-10%, a gdy pada, to i poniżej 5% w porównaniu ze słoneczną pogodą, więc z próżnego i Salomon nie naleje. Gdy dodamy straty na całej instalacji, to z tych 5-10% robi się 0.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 29-03-2014 o 20:57
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  14. #574
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kose*

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam,

    dawno mnie tu nie było, (montaże montaże montaże...)

    W końcu udało się podłączyć ekontrola oraz system schładzania wody w zasobnikach nocą. Poniżej przedstawiam uzyski z ostatnich paru dni. Wykresy obrazują temperaturę wody na poszczególnych zasobnikach.

    5.5.14r


    6.5.14r


    7.5.14r


    8.5.14r


    9.5.14r


    pozdrawiam

    Kuba K.

Strona 29 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony