dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar antonio17
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    02-649
    Posty
    1

    Domyślnie licznik prądu legalizacj

    Witam- proszę o poradę.





    Posiadam licznik rumuński MOD-2CM4 z 1985 roku, legalizacja z 1988 (ważna 15 lat).
    W mieszkaniu otrzymałem meldunek postanowieniem sądu w 1997r. i od razu podpisałem umowę z SZE o dostarczanie energii elektrycznej (nikt nie sprawdzał licznika wiszącego od 1988,pomiar jest w mieszkaniu).
    Ostatnio zauważyłem że wiecej płacę za prąd i poprosiłem znajomego inż.elektryka o pomoc i sprawdzenie dokładności pomiaru.
    Stwierdził on że objawy są jak po użyciu magnesu neodymowego (licznik wskazuje zawyżony pomiar) i będa kłopoty z ZE.
    Odpowiedziałem mu że nikt w mieszkaniu nie ingerował w plomby ani zaden magnes nie był nigdy stosowany, czego jestem pewny.
    Jego odpowiedż brzmiała mniej więcej tak; nikogo nie interesuje dlaczego licznik źle wskazuje,licznik ma przedawnioną legalizację ale jak zgłosisz do sprawdzenia lub będzie losowa kontrola, to zrobią ekspertyzę i 100% że napiszą o magnesie, oraz zastosują wysoka karę bo prewencyjnie zawsze tak robią.
    Poczytałem na forach, i znalazłem podobne sytuacje w której ZE pomimo braku legalizacji licznika, obciążył abonenta karą, po ekspertyzie licznika za nielegalny pobór energii przy użyciu magnesu, a sprawy cały czas toczą się w sądzie.

    Znajomy podpowiedział żeby przy remoncie przypadkowo rozwalić licznik na kawałki(uniemożliwia ekspertyzę) i zgłosić wypadek to założa za 200 zł. nowy i nie ma sprawy.

    PYTANIE-
    1.Czy pomimo braku legalizacji,w wyniku przypadkowej kontroli , mogą go zabrać do ekspertyzy i jeżeli stwierdzą (zawsze tak robią) użycie magnesu zasądzić karę?
    2.Zakładając hipotetycznie że przy remoncie roztrzaskałem licznik na kawałki to czy nie jest to najbezpieczniejsze wyjście?
    3.Proszę o konkretny numer rozporządzenia, ustawy bądź aktu prawnego który jasno to definiuje - zakaz przeprowadzenia ekspertyzy na liczniku z przedawniona legalizacją.

    [email protected]

  2. #2

    Domyślnie

    Ad.2.
    W tym przypadku, moga Ci zarzucic, ze licznik nie dzialal od dlugiego czasu....nawet przed remontem

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    w najkrótszym skrócie:

    brak legalizacji urządzenia pomiarowego = BRAK LICZNIKA = nielegalny pobór energii
    Ja znam jeszcze większy skrót: NPE. A do rzeczy, to odbiorca nie ma obowiązku dbać o legalizację, bo licznik nie jest jego własnością. Brak legalizacji = nielegalne naliczanie opłat.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak się zastanwiam w czym jest problem. Samemu sobie załozyłes ten licznik czy podmieniłeś? z postu wynika, z enei. Energetyka podpięła go i dąła plombę, tak? Jeśli tak to nie ma żadnego problemu, zgłasza sie tylko podejrzenie o zbyt wysokim naliczaniu prądu i prosba o zmianę licznika.
    a tzw. magnesowanie to dziąła odwrotnie, czyli nalicza mniej metrażu.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ryzykował bym walczenia z ZE o zawyżanie wskazań tego licznika.
    Jeśli licznik jest na klatce schodowej to w razie co masz prawie pewną wygraną w sądzie - tylko pewnie nie masz ochoty się szarpać...
    Na Twoim miejscu napisał bym pismo (nic na gębę) do ZE z pytaniem na jakiej podstawie naliczają Ci opłaty na podstawie urządzenia pomiarowego z nieważną legalizacją. Dołączyć daty z plomb. Porobić zdjęcia.
    ZE przyleci samo wymienić licznik i nic nikomu nie mówić o zawyżaniu opłat...
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony