dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie KIlka pytań o wyłączniki schodowe (podwójne)

    Czy można wykonać następującą kombinację (system Berker B.Kwadrat):

    - wyłącznik schodowy podwójny, w którym jeden klawisz jest połączony z pojedynczym schodowym (umożliwia załączanie jednego konkretnego obwodu), a drugi klawisz działa jako normalny wyłącznik pojedynczy (czyli nie jest spięty z żadnym innym wyłącznikiem, tylko załącza samodzielnie jeden konkretny obwód)
    - wyłącznik schodowy podwójny, w którym jeden klawisz jest połączony z pojedynczym schodowym (umożliwia załączanie obwodu X), a drugi klawisz jest połączony z innym pojedynczym schodowym (umożliwia załączanie obwodu Y)

    Jeśli dobrze rozumiem, to drugi przypadek jest właśnie genezą powstania takiego tworu jak wyłącznik podwójny schodowy.
    A co z pierwszym przypadkiem?

  2. #2

    Domyślnie

    pierwszy przypadek można tez bez problemu zrealizować, po prostu podłaczasz go tak jak zwykły włacznik, pozostawiając dla tego klawisza jeden z trzech styk niepodłaczony

  3. #3

    Domyślnie

    Gira na przykład wszystkie wyłączniki ma schodowe. Nie ma "zwykłych".
    Z powodu jednej blaszki wartej ułamek centa nie chcą sobie robić bajzlu w katalogach, produkcji, logistyce i sprzedaży. Instalatorowi/ klientów i też jest łatwiej, bo liczy ile włączników i po sprawie.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za poradę
    To jeszcze jedna sytuacja - zewnętrzny schodkowy zapalający światło zewnętrzne tylko przy drzwiach, wewnętrzny - jakiś (też pojedynczy schodkowy?) zapalający całość oświetlenia zewnętrznego (czyli przy drzwiach + pozostałe na około domu).
    Czy tę część wewnętrzną się da załatwić w jakiś sposób pojedynczym wyłącznikiem, czy trzeba brać podwójny schodkowy i wtedy jedna połówka załatwia tylko drzwi, a druga - pozostałą część?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał salik Zobacz post
    Czy tę część wewnętrzną się da załatwić w jakiś sposób pojedynczym wyłącznikiem, czy trzeba brać podwójny schodkowy i wtedy jedna połówka załatwia tylko drzwi, a druga - pozostałą część?
    Da się. Wystarczy tylko swój dom wyposażyć w inteligentną instalację.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał salik Zobacz post
    Czy tę część wewnętrzną się da załatwić w jakiś sposób pojedynczym wyłącznikiem, czy trzeba brać podwójny schodkowy i wtedy jedna połówka załatwia tylko drzwi, a druga - pozostałą część?
    Da się.
    Oprócz wyłączników potrzebne są zwykłe przekaźniki i diody prostownicze.
    Całość zmieści się w puszce instalacyjnej pod wyłącznikiem.
    Koszt materiałów ~20-30zł. Kwestia kilku minut na wymyślenie "układu".

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Gira na przykład wszystkie wyłączniki ma schodowe. Nie ma "zwykłych".
    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, co to jest ten wyłącznik schodowy i jak on działa?

  8. #8

    Domyślnie

    Basia_KRK Gdzie Ty się budujesz?
    Z Twoich pytań wynika, że w Twojej okolicy nie ma elektryków!

    Wyłącznik schodowy pozwala zapalić światełko w jednym miejscu (schody na dole) i zgasić w drugim miejscu (schody na górze).
    Wyłącznik schodowy pozwala wybrać rodzaj zasilania np: lampa przed domem zapalana na czujkę ruchu lub na stałe.
    To tak w skrócie, więcej tutaj ==> http://pl.wikipedia.org/wiki/Łącznik_instalacyjny

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Basia_KRK Gdzie Ty się budujesz?
    Z Twoich pytań wynika, że w Twojej okolicy nie ma elektryków!
    Hehe Robert, moi elektrycy mówią swoim językiem, który akurat w aspekcie elektryczności jest dla mnie mało zrozumiały Dzięki za wyjaśnienie i linka - teraz chyba wszystko jest już dla mnie jasne

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Jeśli pozwolicie podłączę się z problemem, z którym mimo schematu nie mogę sobie poradzić: mam dwie puszki, w każdej po 2 przewody - w jednej jest przewód oznaczony jako "zasilanie" i "schodowy", w drugiej "schodowy" i "lampowy". Między tymi puszkami są 2 lampy. Czy ktoś może mi łopatologicznie napisać, które kable podłączyć do każdego z wyłączników schodowych?
    Pzdr

  11. #11

    Domyślnie

    ile żył mają te przewody?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Wszystkie przewody mają po 3 żyły.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar crab
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Zielona strona Warszawy
    Posty
    169

    Domyślnie

    Cytat Napisał mk64 Zobacz post
    Jeśli pozwolicie podłączę się z problemem, z którym mimo schematu nie mogę sobie poradzić: mam dwie puszki, w każdej po 2 przewody - w jednej jest przewód oznaczony jako "zasilanie" i "schodowy", w drugiej "schodowy" i "lampowy". Między tymi puszkami są 2 lampy. Czy ktoś może mi łopatologicznie napisać, które kable podłączyć do każdego z wyłączników schodowych?
    Pzdr
    Puszka z zasilaniem
    Łapiesz przewód "zasilanie"
    niebieski łączysz kostką/skręcaniem do niebieskiego ze "schodowy"
    brązowy do włącznika schodowego pod 1 (główny)
    żółty - izolujesz (masz za mało żył między puszkami)
    Łapiesz przewód "schodowy"
    podpinasz żółty i brązowy do 2 i 3 we włączniku

    Puszka z lampowym
    Łapiesz przewód "lampa"
    niebieski łączysz kostką/skręcaniem do niebieskiego ze "schodowy"
    brązowy do włącznika schodowego pod 1 (główny)
    żółty - izolujesz (jak wyżej za mało żył)
    Łapiesz przewód "schodowy"
    podpinasz żółty i brązowy do 2 i 3 we włączniku

    Dwie lampy zwyczajnie łączysz kostką bo w pierwszym punkcie świetlnym powinny wystawać dwa przewody

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne za info. Zaraz zabieram się za podłączanie.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Połączyłem wg Twoich wskazówek i działa połowicznie. Światło można włączyć tylko tym wyłącznikiem, którym się je wyłączyło.

  16. #16

    Domyślnie

    masz tu kawałek schematu, jeśli dobrze zrozumiałem puszki i przewody to podłączenie wg rysunku powinno zadziałać, proponuję też żyłę żółto-zieloną użytą w przewodzie "schodowy"oznaczyć na końcach (przy podłaczeniu do włącznika) kawałkiem czerwonej izolacji

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Podłączam wg tego schematu i... to samo, czyli jeśli wyłączę światło jednym wyłącznikiem, to mogę je ponownie włączyć tylko tym samym.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mk64 Zobacz post
    Podłączam wg tego schematu i... to samo, czyli jeśli wyłączę światło jednym wyłącznikiem, to mogę je ponownie włączyć tylko tym samym.
    To znaczy, że źle podłączyłeś. niezgodnie ze schematem podanym przez edde
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  19. #19

    Domyślnie

    jesteś pewien że podłączasz łącznik schodowy a nie zwykły? schodowy jest przełączny, zwykły rozłączny, proponuję sprawdzić łącznik (miernikiem, jakąś próbówką, itp), tym sposobem zidentyfikujesz zaciski na włączniku (tzn. który jest który jak na rysunku), przy prawidłowym łaczniku schodowym prąd podany na umowny zacisk 1 (czyli ten górny na schemacie) przekazywany jest w jednej pozycji klawisza na zacisk 2 a po przełączeniu klawisza na zacisk 3, nie istnieje w nim stan rozłączenia, jeżeli podłączysz go odwrotnie prąd podany zacisku np. 2 pojawi się w jednej pozycji klawisza na 1 a po przełączeniu nie będzie go ani na 1 ani na 2
    a w ogóle co to za osprzęt? może fotkę zacisków, od tyłu zapodaj

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Wyłącznik to produkt Elektrotaaj ze Szczecinka i opisywany jest jako schodowy. Ma z tyłu 3 zaciski - jeden oznaczony "P", na który podawałem fazę i dwa pozostałe, do których podłączałem schodowy. Fotki nie mam teraz czym zrobić.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony