dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

Głosujących
40. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • poniżej 2 ton

    6 15,00%
  • 2-3 tony

    16 40,00%
  • 3-4 tony

    10 25,00%
  • 4 i więcej

    8 20,00%
Strona 1100 z 1421
Pokaż wyniki od 21.981 do 22.000 z 28404
  1. #21981
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Co do powietrza czy zimne czy ciepłe do spalania lepsze pamiętam że już dość dawno temu był podejmowany ten temat na którymś wątku forum.
    O ile mnie pamięć nie zawodzi to chyba nawet kolega czp1 miał zrobiony taki podgrzewacz na czopuchu.

  2. #21982

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Co do powietrza czy zimne czy ciepłe do spalania lepsze pamiętam że już dość dawno temu był podejmowany ten temat na którymś wątku forum.
    O ile mnie pamięć nie zawodzi to chyba nawet kolega czp1 miał zrobiony taki podgrzewacz na czopuchu.
    O ile mnie pamięć nie myli to około 2 lata do tyłu jeszcze jak wiele można się było dowiedzieć od panów "Z" to któryś z nich o tym pisał.

    PS
    A co do pobierania ciepła z czopucha to tu bym był ostrożny, kotły nie mają takich wysokich temp. a jak jeszcze odejdzie na ogrzanie powietrza to mogą być kłopoty w kominie.
    Ostatnio edytowane przez zbigmaz01 ; 07-01-2015 o 18:08

  3. #21983

    Domyślnie

    Cytat Napisał SiNi Zobacz post
    Jeśli chodzi o dostarczenie świeżego powietrza do kotłowni to problemu z tym nie mam. W przyszłości jednak myślę by pociągnąć sobie jakąś kibel rurę z zewnątrz bezpośrednio do dmuchawy i pozatykać wszystkie nieszczelności - zostanie tylko co do szczęścia potrzebne.
    Zaczynam schodzić z dmuchawą, mimo że żoneczka mi dała znać, iż po ostatnim podniesieniu dmuchawy jakby jaśniej w kotle się zrobiło.
    Skoro tak ostro dmuchasz to coś nie jest tak, może masz zatkane otwory powietrzne popiołem w palniku, lub za mały ciąg kominowy.
    Po co montowałeś RCK? według mnie jest on potrzebny do ustabilizowania ciągu kominowego, ale stabilizacja jego polega na tym że przy dużych różnicach ciśnień zmniejsza ci ciąg kominowy, a nigdy go nie zwiększy od systemu bez RCK.

  4. #21984
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmaz01 Zobacz post
    A co do pobierania ciepła z czopucha to tu bym był ostrożny, kotły nie mają takich wysokich temp. a jak jeszcze odejdzie na ogrzanie powietrza to mogą być kłopoty w kominie.
    Masz rację ale zależy to też od samej kotłowni.
    Kurde nie pamiętam kto miał zrobione to podgrzewanie, skleroza chyba powoli daje się we znaki

  5. #21985
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Maher masz rację ale Sini pisał że RCK cały czas pracuje a cug dalej jak diabli czyli świeżego oddechu nie powinno mu brakować

  6. #21986
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Daje,daje.
    Ja podgrzewałem powietrze ale ktoś mi powiedział,że to bez różnicy.Dziś wiem,że ma to wpływ na jakość spalania.
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  7. #21987
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Maher masz rację ale Sini pisał że RCK cały czas pracuje a cug dalej jak diabli czyli świeżego oddechu nie powinno mu brakować
    Można by powiedzieć,że jest go aż nad to.
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  8. #21988

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Masz rację ale zależy to też od samej kotłowni.
    Kurde nie pamiętam kto miał zrobione to podgrzewanie, skleroza chyba powoli daje się we znaki
    A nie czasami timon?

  9. #21989

    Domyślnie

    Cytat Napisał minertu Zobacz post
    Można by powiedzieć,że jest go aż nad to.
    Ale jakby miał dobry cug to nie musiałby tak ostro dmuchać i pewnie by nie miał sadzy na ściankach.

  10. #21990
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Nadmiar luftu szkodzi procesowi spalania i również powoduje powstawanie sadzy.
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  11. #21991
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SiNi

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Manchester
    Posty
    119

    Domyślnie

    Po pracy jestem, to mogę napisać. Dzięki za radę z dmuchawą. Z nadmuchem zszedłem do 50% i jest poprawa. Żona już nie zajrzy dziś by opisać co się w środku dokładnie dzieje, ale z tego co zerknęła jest dużo lepiej - mniej spieków i jaśniej.

    Co ciekawe dziś był kominiarz i wyczyścił komin. Wiele z niego nie wybrał. Zainteresował się RCK - pierwszy raz to widział, ale domyślił się do czego i stwierdził, że dobre ustrojstwo. Kociołek też był obejrzany dokładnie i zapytał się o cenę. Żona nie wiedziała, ale powiedziała, iż tani to nie był. Spodobało mu się to, że praktycznie nie ma co się w kotle zatkać, a jakby jednak do tego doszło to łatwo odetkać.

    Cug w kominie sprawdzony i ciągnie, że ho ho...

    Nie jestem specjalistą, więc mogę się mylić, ale odniosę się do dyskusji na temat temperatury powietrza dostarczanego do procesu spalania. Jak już wspomniano zimniejsze jest gęstsze. Jeżeli powietrze jest gęstsze to w danej jednostce objętości jest więcej tlenu. To tlen jest potrzebny do procesu spalania i jeżeli go braknie to węgielek nam się nie dopali dobrze, a może nawet i czad powstać (lepiej żeby się nie spaliło niż CO kocił zaczął produkować). W takim wypadku wygląda, że zimniejsze jest lepsze. Gdy dostarczymy cieplejsze to wystarczy troszkę dmuchawkę podkręcić i tlenu nam nie braknie.
    Co do podgrzewania zimnego powietrza do procesu spalania to myślę, że nie chodzi tutaj to jego temperaturę, a bardziej o różnicę temperatur. Czasem jest cieplejsze, czasem zimniejsze i wypadałoby wg tego korygować siłę z jaką dmucha nasza dmuchawka aby jak najlepiej dopalić nasz wungielek. W przypadku podgrzewania zazwyczaj uzyskuje się dość stałą temperaturę i wtedy taka korekta nie jest konieczna.
    Co o tym myślicie? Biorę to na chłopski rozum, bo z fizyki to noga jestem
    110m2, CWU 150l zasilane z CO, brak ocieplenia
    RBR 17kW + Wilo Strators Pico 25/1-6
    https://esterownik.pl/sterownik/3880

  12. #21992

    Domyślnie

    Cytat Napisał minertu Zobacz post
    Nadmiar luftu szkodzi procesowi spalania i również powoduje powstawanie sadzy.
    Czyli zakładami że SiNi ma duży ciąg kominowy, zakłada RCK aby wyrównać i ograniczyć ciąg, dmucha wentylatorem na 65% i powstają sadzę na ściankach pieca - tak to mam rozumieć?
    U mnie więcej niż 40% na dmuchawie nigdy nie było przy normalnym ciągu, czyli SiNi powinien zjechać dmuchawę przynajmniej poniżej moich ustawień?

  13. #21993
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SiNi

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Manchester
    Posty
    119

    Domyślnie

    Ile muszę zjechać to zależy od groszku. W tym momencie dmucham sporo mniej bo 50%. Sam nie mam jak doglądać kociołka, więc ciężko szybko dojść do dobrych ustawień. Jeszcze się uczę palić, bo tak to bym się nie pytał tutaj na forum.
    110m2, CWU 150l zasilane z CO, brak ocieplenia
    RBR 17kW + Wilo Strators Pico 25/1-6
    https://esterownik.pl/sterownik/3880

  14. #21994
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Macher zapomniałem nicka innego Zbyszka z dalekiej północy bo tak rzadko zagląda teraz ale on miał takie cudo ( groszek ) że żeby go dopalić jako-tako musiał dla 8kW w grupowym wiać coś 53%.
    Rzadko się tak zdarza ale widać zdarza.
    Przeważnie jak widzimy wystarcza ustawienie dla tej mocy 36 do 39% i jest ok ale jak widać nie jest to żadną regułą.

  15. #21995
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SiNi

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Manchester
    Posty
    119

    Domyślnie

    A może też być tak, że z dmuchawką czy sterownikiem coś nie wyszło i inne ustawienia trzeba mieć u siebie żeby hulało jak u innych.
    110m2, CWU 150l zasilane z CO, brak ocieplenia
    RBR 17kW + Wilo Strators Pico 25/1-6
    https://esterownik.pl/sterownik/3880

  16. #21996

    Domyślnie

    Cytat Napisał SiNi Zobacz post
    Ile muszę zjechać to zależy od groszku. W tym momencie dmucham sporo mniej bo 50%. Sam nie mam jak doglądać kociołka, więc ciężko szybko dojść do dobrych ustawień. Jeszcze się uczę palić, bo tak to bym się nie pytał tutaj na forum.
    Ja zawsze jechałem dmuchawą od najniższej wartości w górę i nigdy nie przekraczałem takich dużych wartości bo wychodziłem z założenia że bardziej dmuchając zwiększam szybkość spalin w piecu i duża część z nich odda energie w kominie niż w wymienniku, po drugie spowoduje większe prawdopodobieństwo powstania spieków. Minertu ciekawą opcje zasugerował że duże zwiększenie powietrza spowoduje też powstanie sadzy na ściankach, ale raczej nie będę tego sprawdzał bo szkoda opału.

  17. #21997
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SiNi

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Manchester
    Posty
    119

    Domyślnie

    To co Minertu napisał wydaje mi się prawdopodobne. Otóż proces spalania rozpoczyna się normalnie, ale jak sporo dmuchamy to niestety ochładzamy węgiel, który się pali i zamiast dopalić się do końca jego drobinki gasną - powstaje nam ładna sadza, która to lubi osadzić się na wymienniku czy w kominie.
    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Ja zawsze jechałem dmuchawą od najniższej wartości w górę i nigdy nie przekraczałem takich dużych wartości bo wychodziłem z założenia że bardziej dmuchając zwiększam szybkość spalin w piecu i duża część z nich odda energie w kominie niż w wymienniku[...]
    To już wiemy, że temperaturę spalin masz tak wysoką, iż kwasówka Ci się topi. Wybacz, ale nie mogłem się powstrzymać.
    Ostatnio edytowane przez SiNi ; 07-01-2015 o 21:29
    110m2, CWU 150l zasilane z CO, brak ocieplenia
    RBR 17kW + Wilo Strators Pico 25/1-6
    https://esterownik.pl/sterownik/3880

  18. #21998
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Ja zawsze jechałem dmuchawą od najniższej wartości w górę i nigdy nie przekraczałem takich dużych wartości bo wychodziłem z założenia że bardziej dmuchając zwiększam szybkość spalin w piecu i duża część z nich odda energie w kominie niż w wymienniku, po drugie spowoduje większe prawdopodobieństwo powstania spieków. Minertu ciekawą opcje zasugerował że duże zwiększenie powietrza spowoduje też powstanie sadzy na ściankach, ale raczej nie będę tego sprawdzał bo szkoda opału.
    A warto się przekonać.
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  19. #21999

    Domyślnie

    Cytat Napisał SiNi Zobacz post
    To co Minertu napisał wydaje mi się prawdopodobne. Otóż proces spalania rozpoczyna się normalnie, ale jak sporo dmuchamy to niestety ochładzamy węgiel, który się pali i zamiast dopalić się do końca jego drobinki gasną - powstaje nam ładna sadza, która to lubi osadzić się na wymienniku czy w kominie.

    To już wiemy, że temperaturę spalin masz tak wysoką, iż kwasówka Ci się topi. Wybacz, ale nie mogłem się powstrzymać.
    Masz większy kociołek, trochę mniejszy domek (nie wiem jak tam z ociepleniem), a spaliny wyższe - jak to można zrozumieć?

    Cały czas zresztą uważam że przy moim kominie systemowym lepszym wyborem byłby jednak dla mnie RBR-17kW (mamRBR-11kW) pomimo że dzisiaj wyciągnąłem z niego najwyższą moc tej zimy czyli 4,2kW i prawie dobiłem do 20kg/24h.
    Ostatnio edytowane przez Maher ; 07-01-2015 o 21:46

  20. #22000
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Cytat Napisał SiNi Zobacz post
    To co Minertu napisał wydaje mi się prawdopodobne. Otóż proces spalania rozpoczyna się normalnie, ale jak sporo dmuchamy to niestety ochładzamy węgiel, który się pali i zamiast dopalić się do końca jego drobinki gasną - powstaje nam ładna sadza, która to lubi osadzić się na wymienniku czy w kominie.

    To już wiemy, że temperaturę spalin masz tak wysoką, iż kwasówka Ci się topi. Wypacz, ale nie mogłem się powstrzymać.
    Można i tak to tłumaczyć. Nadmiar powietrza powoduje ,że rozrzedzimy temp spalin. Po kilkunastu cyklach trend zaczyna się zmieniać i w efekcie zaczyna częściej podawać. To samo zrobi nam za duży i zmienny ciąg kominowy. Nie jedni psioczą ,że sobie coś ubzdurałem .
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

Strona 1100 z 1421

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony