dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie PILNE - "uruchomienie" komina przez sąsiadów po 50 latach... - jakie wymogi?

    Witajcie,

    mieszkam w kamienicy na 1 piętrze, nade mną strych, pode mną sąsiedzi. Mamy wspólne kominy po dawnych piecach kaflowych, które zlikwidowano z 50 lat temu. Sąsiedzi sobie wymyślili, że skorzystają z takiego komina i zainstalują sobie kominek w pokoju. Pomimo, że jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości, nawet nie pytali mnie o zdanie, co jest przecież wymagane prawem...

    Ale istotniejsze jest dla mnie niebezpieczeństwo z rozpoczęciem użytkowania takiego komina po tak długim okresie. Czy na pewno nie są wymagane jakieś testy lub opinie kominiarskie, czy komin można użytkować? Moim zdaniem minimum to powinno się wykonać jakieś pierwsze uruchomienie pod nadzorem oraz testy szczelności komina na całej wysokości, a przede wszystkim w naszym mieszkaniu.

    Zakładam, że przegląd kominiarski jest niezbędny - co dokładnie powinno zostać wtedy sprawdzone? Bo, jak wiadomo, fachowcy są różni. Więc chciałbym wiedzieć, co powinien zrobić i tego dopilnować. Choćby czy powinno się sprawdzić w moim mieszkaniu, czy nie ma przebić z komina.

    I w ogóle, czy do takiego kominka nie powinien zostać zamontowany wkład kominowy, czego kiedyś się nie stosowało...

    Proszę o pilną opinię, nie chciałbym się pewnego dnia po prostu nie obudzić przez ich niedopatrzenia...
    Ostatnio edytowane przez Vendeur ; 16-12-2022 o 12:02

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Całkiem słuszny i uzasadniony niepokój! Przepisy są niejasne i pokrętne, ale z pewnością możesz żądać opinii kominiarskiej. Proponuję kontakt z jedną z organizacji kominiarskich, takich jak: Krajowa Izba Kominiarzy, Korporacja Kominiarzy w Opolu, czy MCK w Tarnowie....Wskażą kumatego fachowca w Twoim rejonie. Musisz jednak mieć świadomość, że jak sąsiad weźmie sobie jakiegoś Józka z papierami kominiarskimi, wolnego strzelca bez przynależności do w.wym. organizacji, który tylko podpisy sprzedaje, prawo będzie po ich stronie. Radzę działać rozsądnie.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest teraz, ale jak ok 30 lat temu zacząłem kupować mieszkania w kamienicach do remontu pod sprzedaż/wynajem, to znajomy kominiarz polecił, bym w sytuacji jaką masz (wolne kanały po piecach kaflowych) instalował kominek/kozę i zapraszał kominiarza, by ten kanał przypisywał do mojego mieszkania w odpowiednich papierach. Obowiązywała zasada, kto pierwszy tego komin, Jego argument - jak ktoś zacznie palić w kominku mokrym drewnem podłączonym do komina po piecu węglowym, to bardzo często pojawiają się plamy w mieszkaniach u sąsiadów wyżej.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Nie wiem jak jest teraz, ale jak ok 30 lat temu zacząłem kupować mieszkania w kamienicach do remontu pod sprzedaż/wynajem, to znajomy kominiarz polecił, bym w sytuacji jaką masz (wolne kanały po piecach kaflowych) instalował kominek/kozę i zapraszał kominiarza, by ten kanał przypisywał do mojego mieszkania w odpowiednich papierach. Obowiązywała zasada, kto pierwszy tego komin, Jego argument - jak ktoś zacznie palić w kominku mokrym drewnem podłączonym do komina po piecu węglowym, to bardzo często pojawiają się plamy w mieszkaniach u sąsiadów wyżej.
    Co mogłoby przed takimi plamami uchronić? Wkład do komina?

  5. #5

    Domyślnie

    Nie tylko przed plamami - dobrze zamontowany wkład uchroni was również przed czadem jesli komin jest nieszczelny. Jednak to sąsiedzi muszą pozwolić go sobie zainstalować a naprawdę to powinni to zrobić oni - jednak jeżeli ekspertyza kominiarska nie wykaże uszkodzeń sytuacja będzie trudna. Tu jednak potrzebne jest porozumienie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Co mogłoby przed takimi plamami uchronić? Wkład do komina?
    Wystarczy palić suchym i sezonowanym co najmniej dwa lata drewnem. Palić....nie wędzić, na pozamykanych dolotach powietrza. Paląc od góry, dodatkowo stajemy się niewidzialni i nieszkodliwi dla sąsiadów i środowiska.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Wystarczy palić suchym i sezonowanym co najmniej dwa lata drewnem. Palić....nie wędzić, na pozamykanych dolotach powietrza. Paląc od góry, dodatkowo stajemy się niewidzialni i nieszkodliwi dla sąsiadów i środowiska.
    I co, myślisz, że będę pilnował każdego dnia sąsiadów, co wkładają do kominka...?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    I co, myślisz, że będę pilnował każdego dnia sąsiadów, co wkładają do kominka...?
    Jeśli faktycznie będą palić każdego dnia praktycznie bez dłuższych przerw by komin się nie wychłodził za bardzo to by nie było aż tak źle. W innym wypadku powstawać może bardzo dużo agresywnych skroplin, które będą niszczyć zaprawę, na której murowano komin (już i tak zapewne nadgryzioną zębem czasu). Nawet jeśli teraz komin jest szczelny to nie wiadomo na jak długo.
    Gdy powstaną nieszczelności to w mieszkaniu tam gdzie komin zaczną pojawiać nieładne ciemne plamy, których się już nie zamaluje a jedynym rozwiązaniem będzie skucie tynku i wykonanie nowego a sąsiedzi powinni być zobligowani do pokrycia kosztu remontu. Warto może delikatnie uświadomić sąsiadów. Nie mówiąc już o ryzyku przenikania czadu, który będzie powstawał jeśli sąsiedzi nie potrafią poprawnie palić.
    Jeśli komin jest rozszczelniony to jest praktycznie nie do naprawy i rzecz jasna nie będzie mógł być nadal używany. Tak więc kwestia wkładu kominowego powróci. Najlepszym i najmniej kłopotliwym sposobem na przyszłość jest zamontowanie wkładu z nierdzewki już teraz.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9

    Domyślnie

    @maaszak

    Bardzo Ci dziękuję za rzeczową odpowiedź, tego potrzebowałem.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    W domu wielorodzinnym komin wspólna rzecz, to prawda.
    Podłączanie kominka poniżej bez sprawdzenia, co powyżej- trochę ryzykowne.
    A nóż-widelec ktoś mógł sobie zrobić w dymowym wentylację, wykuć otwór na drewnianą szafkę lub jak ja ostatnio się spotkałem przeprowadzić rury PCV od wody włącznie z kanalizą przez środek kanału dymowego. Jedno dobre palenie i pożar lub powódź gotowa.
    Najlepiej pogadać bezpośrednio z sąsiadem, zawezwać kominiarza, zrobić przegląd stanu technicznego i cieszyć się darmowym ciepłem od murowanego komina, który pięknie się nagrzeje i będzie grzał jak prawdziwy piec do samego rana . Gwarancją bezpieczeństwa jest regularne czyszczenie komina dymowego użytkowanego przez sąsiada. Dobry komin murowany nie musi mieć żadnej rury wewnątrz, natomiast to może potwierdzić majster kominiarski po ocenie komina wyłącznie na miejscu i wydać ew. zalecenia. Osobiście mam małą wiarę w agresywne skropliny ze spalania drewna, ale nie zaszkodzi powiesić w chałupie czujnika czadu - na wypadek jak sąsiad pomyli drewno z węglem. Pozdrawiam
    ...

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	woda w kominie dymowym.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	54,8 KB
ID:	462260

    woda w kominie, ma to sens - straży pożarnej nie trzeba wzywać
    ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony