dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 89 z 111
Pokaż wyniki od 1.761 do 1.780 z 2206
  1. #1761
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał StefanW Zobacz post
    [B][B]
    nie zgadzam się z tym co twierdzisz, że radiatory w górnej części nie zdają egzaminu bo powietrze już się ogrzało więc nie ma co grzać. W tych górnych częściach spaliny mają często ponad 300stC, rura na zewnątrz gdzieś ok 200stC a powietrze dookoła niech ma gdzieś 100stC.
    To co ma ertx czyli ten radiator poziomy u góry to:
    1) - wysoka temperatura spalin bo początek tej długiej rury.
    2) - przepływ powietrza będzie związany z mocnymi zawirowaniami (turbulencjami) co znakomicie poprawia wymianę ciepła.
    Jakkolwiek powietrze tam jest najcieplejsze to i tak różnica temperatury "rura (radiator)-powietrze" jest bardzo wysoka i wymiana ciepła będzie bardzo znacząca
    Mając powyższe na uwadze twierdzę, że poziomy radiator będzie miał duży udział w wymianie ciepła.
    Nie zmienia to faktu który sygnalizowałem wcześniej, że ten górny odcinek uważam za niegodny polecania.
    Nie można tak prowadzić dyskusji,temperatury bierzesz sobie z czapy i dopisujesz do tego swoją mniemanologię.
    Z tego co napisałeś wynika że czym dalej od ognia tym cieplej, czyli czopuch jest chłodniejszy od elementów tej kiełbasy.

    Montujesz powietrzny wymiennik jednokierunkowy w strudze gorącego powietrza, która płynie od kominka, czopucha w kratki wyjściowe, po kiego, czy tam znalazłeś największą różnicę temperatur pomiędzy wymiennikiem a powietrzem?
    Gdyby to były krążki ceramiczne akumulacyjne to w początkowej fazie ładowały by się i od zewnątrz i od wewnątrz, a tak to działa tylko przez chwilę .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 27-09-2016 o 17:01
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #1762
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Nie można tak prowadzić dyskusji,temperatury bierzesz sobie z czapy i dopisujesz do tego swoją mniemanologię.
    Z tego co napisałeś wynika że czym dalej od ognia tym cieplej, czyli czopuch jest chłodniejszy od elementów tej kiełbasy.

    Montujesz powietrzny wymiennik jednokierunkowy w strudze gorącego powietrza, która płynie od kominka, czopucha w kratki wyjściowe, po kiego, czy tam znalazłeś największą różnicę temperatur pomiędzy wymiennikiem a powietrzem?
    Gdyby to były krążki ceramiczne akumulacyjne to w początkowej fazie ładowały by się i od zewnątrz i od wewnątrz, a tak to działa tylko przez chwilę .
    Dyskusje forumowe na poziomie teoretycznym, bez odpowiedniego poparcia doświadczeniem i praktyką, często sprowadzają się do słowotwórstwa i retoryki.....Może uprośćmy sobie drogę do porozumienia...Jeśli do komina nie leci 500-700 (800!) stopni, bo coś tam po drodze (krążki, rury albo wstążki....) tą temperaturę odbierze i pozostawi w domu, bez większego znaczenia jest, jaką teorie do tego wzoru podstawisz...Na końcu tej drogi dymu, przed wejściem do komina ma być 150-250 st.C.

  3. #1763
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Dyskusje forumowe na poziomie teoretycznym, bez odpowiedniego poparcia doświadczeniem i praktyką, często sprowadzają się do słowotwórstwa i retoryki.....Może uprośćmy sobie drogę do porozumienia...Jeśli do komina nie leci 500-700 (800!) stopni, bo coś tam po drodze (krążki, rury albo wstążki....) tą temperaturę odbierze i pozostawi w domu, bez większego znaczenia jest, jaką teorie do tego wzoru podstawisz...Na końcu tej drogi dymu, przed wejściem do komina ma być 150-250 st.C.
    Dokładnie, a mnie zaraz czeka praktyka, dopiero się schody zaczną

    Gdyby tą "kiełbasę" oddzielił całkowicie od kominka płytami krzemianowo-wapniowymi, z oddzielnymi kratkami wentylacyjnymi, zaciągając powietrze z dołu podłogi to może by coś więcej wycisnął.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 27-09-2016 o 18:49
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #1764

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Dyskusje forumowe na poziomie teoretycznym, bez odpowiedniego poparcia doświadczeniem i praktyką, często sprowadzają się do słowotwórstwa i retoryki.....Może uprośćmy sobie drogę do porozumienia...Jeśli do komina nie leci 500-700 (800!) stopni, bo coś tam po drodze (krążki, rury albo wstążki....) tą temperaturę odbierze i pozostawi w domu, bez większego znaczenia jest, jaką teorie do tego wzoru podstawisz...Na końcu tej drogi dymu, przed wejściem do komina ma być 150-250 st.C.
    Jak zatem należy traktować informacje producenta o temperaturze spalin ?
    W specyfikacji Blanka 12, jest zapis : temperatura spalin 295,0 ℃...bez krążków, rur i wstążek.

  5. #1765
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Dbx, a ile drewna producent zaleca spalać w Blance 12 jako jednorazowy wkład?
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  6. #1766
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Będę musiał się na coś zdecydować czy dokupić jakąś zwężkę i zredukować otwór do fi 200 i jechać dwusetką, czy raczej jechać kawałek rury fi 250, bo takie czopuch ma wyjście z kominka.

    Pytanie odnośnie rur rurek i rureczek:


    Czy odcinek rury fi 250 nad czopuchem, by lepiej oddawał ciepło bo większa powierzchnia, czy warstwa laminarna będzie grubsza a w strudze taka sama temperatura.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 27-09-2016 o 20:17
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  7. #1767
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Gdyby nie upadła atmosfera tego forum ostatnio, podłączyłbym takie ustrojstwo z radiatorami i bez. Jakieś mierniki podłączył...Tak jak to onegdaj z Eniem robiliśmy... A tak.... dziad(y) swoje, obraz swoje...
    No chyba nie ma sensu, zaraz znajdą się tacy co zapytają czy miernik legalizowany i czy dokładność 0,05%. Zainteresowani chyba wyciągną wnioski co do tego czy i ewentualnie gdzie i jaki radiator umieścić i czego po nim się spodziewać.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #1768

    Domyślnie

    To teraz kilka słów ode mnie po pierwszym rozpaleniu.
    Przy rozpaleniu na krótkim obiegu górny poziomy odcinek robi się tak samo ciepły jak dolny, opóźnienie jakieś 2-3 minuty. Po 10 minutach cały długi obieg był już ciepły.
    Po 12 minutach zamknąłem krótki obieg, przymknąłem dopływ powietrza na 50%. Po 20 minutach nie jestem w stanie dotknąć żadnej rury, podobnie z płaskownikami na rurach, są tak samo gorące jak rury. Czyli co prawa fizyki swoją drogą a radiator swoją ?

    Żałuję tylko, że nie pomierzyłem temp. spalin przed dospawaniem płaskowników i po.. Jutro ponawiercam otwory i zobaczę ile idzie w komin, podejrzewam że sporo tego będzie.
    Chodzi mi po głowie jeszcze jeden pomysł, poczekać z zabudową i na wiosnę pionowe odcinki dłuższego obiegu zastąpić kanałami z cegły szamotowej. Jest tylko jeden problem, za mało miejsca w poziomie na wpięcie dwóch trójników pomiędzy wkładem a kominem..
    Chyba, że ten górny poziomy zostawić i dalej już kanały z cegły szamotowej.
    Ostatnio edytowane przez ertx ; 27-09-2016 o 19:13

  9. #1769
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertx Zobacz post
    Po 20 minutach nie jestem w stanie dotknąć żadnej rury, podobnie z płaskownikami na rurach, są tak samo gorące jak rury. Czyli co prawa fizyki swoją drogą a radiator swoją ?
    .
    A te płaskowniki nagrzały się przez przewodzenie ciepła czy przez promieniowanie od rury?
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  10. #1770

    Domyślnie

    Jak powiesz mi jak to sprawdzić to Ci odpowiem

  11. #1771

    Domyślnie

    Dodatkowo rury mam opasane linką stalową, w miejscu opasania rury nie mogą jej dotknąć, centymetr dalej linkę już mogę trzymać praktycznie normalnie.
    Masz odpowiedź.

  12. #1772
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertx Zobacz post
    Czyli co prawa fizyki swoją drogą a radiator swoją ?

    Żałuję tylko, że nie pomierzyłem temp. spalin przed dospawaniem płaskowników i po.. Jutro ponawiercam otwory i zobaczę ile idzie w komin, podejrzewam że sporo tego będzie.
    Chodzi mi po głowie jeszcze jeden pomysł, poczekać z zabudową i na wiosnę pionowe odcinki dłuższego obiegu zastąpić kanałami z cegły szamotowej. Jest tylko jeden problem, za mało miejsca w poziomie na wpięcie dwóch trójników pomiędzy wkładem a kominem..
    Nic z tych rzeczy jeśli chodzi o fizykę, poczytaj jeszcze raz Wojtka i Baturę.
    No właśnie szkoda że temp, spalin nie pomierzyłeś.
    Po zamknięciu obudowy sytuacja troszkę się zmieni i to że nie możesz dotknąć rury niewiele może znaczyć bo może być tam powiedzmy 60 stopni też parzy.
    Kanały z cegły szamotowej i masz wymiennik akumulacyjny, opadowych możesz zrobić kilka jak miejsca starczy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #1773
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertx Zobacz post
    Jak powiesz mi jak to sprawdzić to Ci odpowiem
    Powieś na sznurku przy samej rurze taki sam kawałek blachy.
    Cytat Napisał ertx Zobacz post
    Dodatkowo rury mam opasane linką stalową, w miejscu opasania rury nie mogą jej dotknąć, centymetr dalej linkę już mogę trzymać praktycznie normalnie.
    Masz odpowiedź.
    Daj zdjęcie "kielbasy" teraz.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 27-09-2016 o 19:32
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  14. #1774
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Pytanie odnośnie rur rurek i rureczek:


    Czy odcinek rury fi 250 nad czopuchem, by lepiej oddawał ciepło bo większa powierzchnia, czy warstwa laminarna będzie grubsza a w strudze taka sama temperatura ?
    Zmniejszając, tracisz 25% powierzchni a to sporo. Coś niecoś się w rurze osadzi i tak laminarnie to tam nie będzie.
    Ja bym nie zmniejszał.

  15. #1775

    Domyślnie

    Tak z ciekawości zamocowałem teraz termoparę do rury i później do płaskownika, różnica 15 stopni (70/55).
    Zdjęcie wczorajsze.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160926_210443_resized_20160927_083611501.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	60,8 KB
ID:	368627  
    Ostatnio edytowane przez ertx ; 27-09-2016 o 19:41

  16. #1776
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertx Zobacz post
    Tak z ciekawości zamocowałem teraz termoparę do rury i później do płaskownika, różnica 15 stopni (70/55).
    O..oo to już coś znaczy.Jakieś pomiary są.
    Wiesz czemu spytałem że płaskowniki nagrzały się przez promieniowanie od rury, bo jeżeli tak jest, to przysłoniły część powierzchni wymiany i zysku może nie być będą wtedy tylko ozdobą.

    Zwiększyła się też ociupinkę akumulacja, te rury teraz ciężkie jak z żeliwa.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 27-09-2016 o 20:06
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  17. #1777
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertx Zobacz post
    Tak z ciekawości zamocowałem teraz termoparę do rury i później do płaskownika, różnica 15 stopni (70/55).
    Zdjęcie wczorajsze.
    Jeśli to są temperatury (70/55) normalnego użytkowania to szkoda Twojego zachodu z tymi "radiatorami".
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #1778

    Domyślnie

    Zrobiłem je tylko dlatego że nic mnie nie kosztowały, pospawali mi to w pracy. Jak coś dają to fajnie, jak nie to też OK.
    70 stopni miałem na rurze ale też wsad do kominka był taki na godzinne palenie, inaczej bym miał tu saunę.
    Ostatnio edytowane przez ertx ; 27-09-2016 o 19:49

  19. #1779
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał StefanW Zobacz post
    Zmniejszając, tracisz 25% powierzchni a to sporo. Coś niecoś się w rurze osadzi i tak laminarnie to tam nie będzie.
    Ja bym nie zmniejszał.
    A gdzie wtedy zmniejszyć, aż po wyjściu z wymiennika do komina?


    Cytat Napisał ertx Zobacz post
    Zrobiłem je tylko dlatego że nic mnie nie kosztowały, pospawali mi to w pracy. Jak coś dają to fajnie, jak nie to też OK.
    70 stopni miałem na rurze ale też wsad do kominka był taki na godzinne palenie, inaczej bym miał tu saunę.
    Nic to, w takim stanie to chyba drogi powrotnej nie ma, Pomyśl jeszcze nad odgrodzeniem całkowicie kominka płytami krzemianowo-wapniowymi od "kiełbasy" żeby nie oddziaływały na siebie, zanim zamkniesz w obudowie i zmierz na wyjściu spaliny niedługo zima.


    Co do stali jeszcze dopisze, że w zwykłej stali pod wpływem temperatury spada przewodność cieplna i tak dla przykładu ze stalą nierdzewną.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 29-09-2016 o 10:01
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  20. #1780
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertx Zobacz post
    Zrobiłem je tylko dlatego że nic mnie nie kosztowały, pospawali mi to w pracy. Jak coś dają to fajnie, jak nie to też OK.
    70 stopni miałem na rurze ale też wsad do kominka był taki na godzinne palenie, inaczej bym miał tu saunę.
    Nikt nie ma do Ciebie pretensji że chcesz coś ze swoich rurek odzyskać, miałeś okazję za free i ok szkoda że nie spaw ciągły i szkoda że nie w takim miejscu jak pisał Batura. Zabudujesz obudowę i wewnątrz od wkładu będzie temp. powiedzmy 80 stopni (fachowcy mnie poprawią) w takiej sytuacji osobiście rozdzielił bym te dwie części rozdzielić.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 89 z 111

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony