dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie solar ale trochę inaczej...

    większość(no może nie zupełnie) nowo powstałych domów posiada, albo będzie posiadać wentylację mechaniczną, okna w większości skierowane na południe i kolektory słoneczne do grzania cwu.
    i teraz zamiast kombinować z dogrzewaniem powietrza wentylacyjnego,powiększaniu okien od południa i montażu solara na dachu...
    wybudować na ścianie południowej(całej jej powierzchni)kolektor powietrzny który będzie nam za pośrednictwem jakiegoś sterownika i systemu przepustnic dogrzewał mieszkanie poprzez WM i wodę przez wymiennik ciecz -powietrze...
    co sądzicie???
    zapraszam do dyskusji
    ps. dodam tylko że kolektor powietrzny to nic innego jak panel który grzeje powietrze a nie wodę.
    do zbudowania tymi ręcami
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 26-06-2011 o 21:16

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    czyżby to było zbyt proste?
    czytając różne tematy na tym forum odnosi się czasem wrażenie że dobre to jest wtedy jak ma ze dwa procesory, kilka pompek pompeczek, całą masę rurek, kabelków,jest piekielnie drogie i trzeba wciąż coś ustawiać,przestawiać
    czy rozwiązanie znacznie prostsze ma prawo bytu w tych czasach?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    No właśnie jasiek i jak Ci idzie z tym kolektorem. Pisałeś, że dziś temp. wewnątrz kolektora doszła do 80 stopni ale nie podałeś szczegółów.
    Na południowej ścianie mam dwa okna i będę musiał rozbić kolektor na 3 mniejsze. Cyrkulacja powietrza pomiędzy kolektorami i domem poprzez kanały umieszczone pod podłogą domu w warstwie ocieplenia, w centralnym punkcie kratka z nadmuchem ciepłego powietrza, sterowanie za pomocą czujnika temperatury jako dodatkowa funkcja w sterowniku wentylacyjnym.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Jak już robić, to robiłbym full-komplet.

    Bezkierunkowy solar powietrzno-cieczowy na całej ścianie.
    -Jako potężne wsparcie ogrzewania.
    Proste to do bólu a działa dobrze.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Proste to do bólu a działa dobrze.
    chyba właśnie jest za proste ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Możesz jaśniej?
    Co znaczy ZA proste?
    To - źle?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Możesz jaśniej?
    Co znaczy ZA proste?
    To - źle?

    Adam M.
    Adam ... dla nas proste to znaczy że jest dobrze ...
    żeby to ludziom sprzedać trza by to bardziej skomplikować, przecież nikt nie wierzy że kawał czarnej blachy przykręcony do ściany i osłonięty jaką szybą zagrzeje mu chałupę...
    o tym że tą blachą można tak przy okazji wody sobie nagrzać to już nawet nie wspomnę ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Ahya
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    201

    Domyślnie

    A ja właśnie coś takiego planuję, bo lubię to co proste i co można tymi ręcami. Umieszczę na szczycie kolektora wlot do WM i ciepełko jak znalazł. Nawet mi do elewacji ta czarna ściana będzie pasować Zastanawiam się tylko, czy robić na całej ścianie, czy tylko części, ściana ma ok 25 m2 powierzchni od południa (już bez powierzchni okna).

    I tu mam pytanko do jasiek71- czy pomimo tego robić jeszcze czerpnię pod dachem, tak jak u Ciebie i Konrada? I jak podgrzać wodę tym kolektorkiem?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ahya Zobacz post
    A ja właśnie coś takiego planuję, bo lubię to co proste i co można tymi ręcami. Umieszczę na szczycie kolektora wlot do WM i ciepełko jak znalazł. Nawet mi do elewacji ta czarna ściana będzie pasować Zastanawiam się tylko, czy robić na całej ścianie, czy tylko części, ściana ma ok 25 m2 powierzchni od południa (już bez powierzchni okna).

    I tu mam pytanko do jasiek71- czy pomimo tego robić jeszcze czerpnię pod dachem, tak jak u Ciebie i Konrada? I jak podgrzać wodę tym kolektorkiem?
    rób na całej ścianie..., co co z kilku m2 ?
    kolektor będzie czerpnią zimową..., ale trzeba zrobić rozdzielacz na czerpnię ścienną np. od północy

    odnośnie ogrzewania wody to wystarczy duży wymiennik ciecz/ powietrze w recyrkulacji powietrza w tym kolektorze ...
    ostatnie dziesięć stron w "solar tymi ręcami"... pisałem o tym...
    schemat w moim dzienniku

    oczywiście wszystko trzeba ogarnąć odpowiednim dedykowanym sterownikiem
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Fajnie. Wymyśliliście "Ścianę Trombe'a"

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał G.N. Zobacz post
    Fajnie. Wymyśliliście "Ścianę Trombe'a"
    raczej zwykły kolektor powietrzny ...
    ściana jest akumulatorem ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Ahya
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    201

    Domyślnie

    A może połączyć kolektor powietrzny z kolektorem pod dachem? Tak aby powietrze najpierw przechodziło przez ten ścienny, potem pod dachem i przy kalenicy było pobierane przez WM. Będę mieć dachówkę, więc taki układ wydaje mi się chyba najlepszy, bo dachówka nie nagrzeje mi się tak szybko jak blacha, ale też nocą odda trochę ciepła zaakumulowanego. Co myślisz??

    Drugi mój patent, to takie wpięcie powietrznej pc aby powietrze pobierała właśnie spod dachu. Czy wtedy całoroczny COP nie będzie większy??

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ahya Zobacz post

    Drugi mój patent, to takie wpięcie powietrznej pc aby powietrze pobierała właśnie spod dachu. Czy wtedy całoroczny COP nie będzie większy??
    tylko TO ma sens ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #14

    Domyślnie

    Witam , mialem kiedys w takcie budowy zwykla czarna beczke pomalowana na czarno i dzialalo jako solany pogrzewacz wody i to calkiem niezle .Robiac czesc strychu kombinuje czy by nie wpakowac pod kalenice wlasnie jakis czarny zbiornik ,oczywiscie od strony poludniowej ,wylozyc scianki dokola niego dobrym izolatorem i pomalowac je na czarno ,oraz przykryc ciemnka szyba.Zbiornik ma dzilaac jako wstepne podgrzewanie wody,z zalozenia bez zadnych ,pomp,sterownikow i diod,zbiornik wpiety normalnie w instalacje wodna ciesnieniowa ,wlot wody z dolu ,a wylot na dom z gory,gdyz cieplesza woda zawsze zbiera sie u gory zbiornika.Kombinowal ktos z czyms takim moze?Pzdr
    Regulamin forum

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał gumis107 Zobacz post
    Witam , mialem kiedys w takcie budowy zwykla czarna beczke pomalowana na czarno i dzialalo jako solany pogrzewacz wody i to calkiem niezle .Robiac czesc strychu kombinuje czy by nie wpakowac pod kalenice wlasnie jakis czarny zbiornik ,oczywiscie od strony poludniowej ,wylozyc scianki dokola niego dobrym izolatorem i pomalowac je na czarno ,oraz przykryc ciemnka szyba.Zbiornik ma dzilaac jako wstepne podgrzewanie wody,z zalozenia bez zadnych ,pomp,sterownikow i diod,zbiornik wpiety normalnie w instalacje wodna ciesnieniowa ,wlot wody z dolu ,a wylot na dom z gory,gdyz cieplesza woda zawsze zbiera sie u gory zbiornika.Kombinowal ktos z czyms takim moze?Pzdr
    a co zrobisz z tym zbiornikiem w zimie ?
    wodę będziesz spuszczał ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #16

    Domyślnie

    dokladnie ,zamierzam zapodac zawor i spusczac wode.Pzdr
    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony