dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kaśka73
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław/ Kiełczów
    Posty
    2.530

    Domyślnie Jaki zasobnik bedzie najlepszy?

    chodzi mi o kupienie takiego co będzie miał najlepsza jakość w stosunku do ceny
    ma mieć 300l i dwie wężownice: każdy sprzedawca chwali swój mam metlik w głowie, zachwalają ACV, Galmeta i De Dietricha?
    jaki wybrać?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie ma większej różnicy między zasobnikami. Zazwyczaj firma produkująca kolektory kupuje zbiorniki w innej firmie i tylko je okleja swoim logiem, więc czasami może być tak, że zbiorniki z różnych firm powstają w tym samym miejscu.
    A może warto rozważyć zbiornik z nierdzewki (np Termica)? Cena wyraźnie wyższa ale zbiornik praktycznie wieczny.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kaśka73
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław/ Kiełczów
    Posty
    2.530

    Domyślnie

    nazwa firmy nie mówi mi nic ale sprawdze co i jak (ciekawe czy coś może być droższe od proponowanego uno 300l)???????
    no i bardzo dziekuję bo już myślałam że nikt nie ma problemu z wyborem zasobnika tylko ja

  4. #4

    Domyślnie

    Sprawdź sobie ceny w sklepach internetowych (np fuego.pl). Będziesz miała jakieś porównanie. Generalnie takie 300 l 2-wężownic to koszt ok. 2-3 tys zł netto. Nierdzewka z Termiki to powyżej 4 tys netto katalogowo.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.

    Cytat Napisał Kaśka73 Zobacz post
    nazwa firmy nie mówi mi nic ale sprawdze co i jak (ciekawe czy coś może być droższe od proponowanego uno 300l)???????
    no i bardzo dziekuję bo już myślałam że nikt nie ma problemu z wyborem zasobnika tylko ja
    A dla czego dwuwężownicowy? a może lepiej dwa po jednej wężownicy, najpierw przemyśl co i jak chcesz to wszystko podłączyć. Poczytaj troszkę: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja2 i zdecyduj.
    pozdrawiam.
    Witold

  6. #6

    Domyślnie

    Ja zastosowałem ACV SME 200l
    Chciałem 300l ale niestety kotłownia mała a 200l Acv podobno = 300 l (Mam taka nadzieje)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gkobe Zobacz post
    Ja zastosowałem ACV SME 200l
    Chciałem 300l ale niestety kotłownia mała a 200l Acv podobno = 300 l (Mam taka nadzieje)
    Jak 200 litrów może się równać 300 litrów? Przecież to nierealne. Nie wiem co miał na myśli sprzedawca z ACV który twierdził, że 200=300, ale po tym co na tym forum wyczytałem o produktach ACV i sile perswazji sprzedawców tych produktów (poczytaj o kłopotach użytkowników solarów ACV, których sprzedawcy zapewniali o ich wysokiej sprawności), wszystko jest możliwe.

  8. #8

    Domyślnie

    Kolektory piece Acv mnie nie interesuja cena nie idzie z jakoscia (podobno) co innego jest z zasobnikami wytrzymuja wieksze temperatury (a i cene miałem bardzo promocyjna wiec wstyd byloby nie kupic)

  9. #9

    Domyślnie

    Ja osobiście jestem przeciwnikiem układów z 2 zbiornikami.
    Dziwnie kolega kolektor1 porównuje osprzęt, co jest nawet bardzo tendencyjnym artykułem.
    Najpierw rozpatruje się układ z 2 zbiornikami po 200L każdy a potem porównuje z jednym zbiornikiem biwalentnym 200L a nie 400 jeżeli chodzi o wężownice i ich powierzchnie. 400L ma 1,8m2 a nie 0,7m2.
    Z rzeczywistego układu widzę, iż na samym przelewaniu są ubytki pomimo izolacji rurek, dodatkowo dochodzi sterownik co będzie mierzył temperatury w zbiornikach i dodatkowa pompka, ze 2 zawory, filtr siatkowy, rurki... Wg pana Witolda jeden i drugi przypadek to koszty tego samego rzędu. Jeżeli patrzeć na zbiorniki to tak, a co z dodatkowym osprzętem na który 500zł nie starczy o robociźnie nie wspominając?.
    Inna para kaloszy to jak w 1 zbiorniku woda jest zimniejsza i zaczniemy przelewać to się będzie mieszać i nie będzie ciepłej wody jak w solarze tylko się zmiesza i wypadkowa temperatur naprawdę zaskakuje (na niekorzyść, co też się mocno zdziwiłem).

    Prosta rada - im prościejszy układ tym lepiej. To co niby więcej solar w układzie 2 zbiorników nagrzeje to na przelewach stracicie, a odczucie komfortu jest gorsze niż przy jednym zbiorniku. Wiem jak było gdy był tylko jeden 300L a jak jest teraz po dołożeniu 140L. Ale i tak każdy zrobi jak chce i jak mu się wydaje. Ja jestem o tyle szczęśliwy, iż mogłem sprawdzić to na żywo.

    Co do zbiorników ACV 200 które mieszczą 300L - mili państwo jesteśmy świadkami przełomowego odkrycia i kandydata do nagrody Nobla... normalnie żal...

  10. #10

    Domyślnie

    nobla nie dostane, ajak ktos madry to zrozumie ze nie chodzi o pojemnosc tylko o max temp pracy

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja osobiście jestem przeciwnikiem układów z 2 zbiornikami.
    A to niby dla czego?
    Dziwnie kolega kolektor1 porównuje osprzęt, co jest nawet bardzo tendencyjnym artykułem.
    Jeżeli sądzisz, że promuję układy z dwoma zbiornikami to faktycznie jest to tendencyjne. Ale zwróć uwagę, że bardzo często klienci posiadają już jeden zbiornik i nonsensem jest wywalanie go zastępując innym.

    Najpierw rozpatruje się układ z 2 zbiornikami po 200L każdy a potem porównuje z jednym zbiornikiem biwalentnym 200L a nie 400 jeżeli chodzi o wężownice i ich powierzchnie. 400L ma 1,8m2 a nie 0,7m2
    Chyba nie bardzo zrozumiałeś. Jeżeli połączymy z sobą dwa takie same zbiorniki szeregowo to instalacja solarna nagrzewa tylko ten pierwszy, nie sumujemy pojemności obu.
    Z rzeczywistego układu widzę, iż na samym przelewaniu są ubytki pomimo izolacji rurek, dodatkowo dochodzi sterownik co będzie mierzył temperatury w zbiornikach i dodatkowa pompka, ze 2 zawory, filtr siatkowy, rurki... Wg pana Witolda jeden i drugi przypadek to koszty tego samego rzędu. Jeżeli patrzeć na zbiorniki to tak, a co z dodatkowym osprzętem na który 500zł nie starczy o robociźnie nie wspominając?.
    A na co druga pompka?, filtr, przecież tego nigdzie nie narysowałem! Jeżeli zwiększymy ilość kolektorów przy stałym zbiorniku to dopiero wtedy zastosujemy podmieszanie ale nie prędzej.
    Inna para kaloszy to jak w 1 zbiorniku woda jest zimniejsza i zaczniemy przelewać to się będzie mieszać i nie będzie ciepłej wody jak w solarze tylko się zmiesza i wypadkowa temperatur naprawdę zaskakuje (na niekorzyść, co też się mocno zdziwiłem).
    Tak faktycznie jak zrobisz układ z dwoma zbiornikami tak jak to jest narysowane to kicha. Co innego jest narysowane bo to tylko służy do wyjaśnienia jak to działa co innego wykonać taki układ w rzeczywistości.
    Na tych rysunkach brakuje dwóch zaworów między zbiornikami, gdzie na lato zamykany jest zbiornik od kotła (ten drugi) i ciepła woda idzie na krany tylko ze zbiornika solarnego (bez żadnego podmieszania). Można zrobić to na dwóch zaworach, można to zautomatyzować i zrobić na trójdrożnym, wykorzystując dodatkowe wyjście z elektroniki solarnej.
    Kombinacji jest wiele zależy to od indywidualnych upodobań, ludzie zajmujący się tym profesjonalnie wiedzą o co chodzi.
    Co do kosztów:
    zasobnik 300l z dwiema - 3356 zł katalogowo
    zasobnik 300 z jedną - 2269zł katalogowo + zasobnik 140l z jedną - 1124zł =3393zł, różnica nie wielka.
    Kocioł gazowy, węglowy, czy jaki inny nie grzeje nam 300l tylko 140 l. a więc straty mniejsze, kolektory grzeją zimną wodę z przyłącza a więc sprawność instalacji solarnej większa.
    W lecie to rybka jak się zrobi ale od jesieni do lata ma to znaczenie. Spróbuj mając instalacje to poobserwować, mam liczniki ciepła na dwóch takich samych instalacjach, różnica jest widoczna.
    Oczywiście nie zawsze można dać dwa zbiorniki a to kotłownia za mała a to w ogóle nie ma miejsca na zbiornik, realia są różne.
    pozdrawiam.
    Witold

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kaśka73
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław/ Kiełczów
    Posty
    2.530

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post

    Na tych rysunkach brakuje dwóch zaworów między zbiornikami, gdzie na lato zamykany jest zbiornik od kotła (ten drugi) i ciepła woda idzie na krany tylko ze zbiornika solarnego (bez żadnego podmieszania). Można zrobić to na dwóch zaworach, można to zautomatyzować i zrobić na trójdrożnym, wykorzystując dodatkowe wyjście z elektroniki solarnej.
    Kombinacji jest wiele zależy to od indywidualnych upodobań, ludzie zajmujący się tym profesjonalnie wiedzą o co chodzi.
    Co do kosztów:
    zasobnik 300l z dwiema - 3356 zł katalogowo
    zasobnik 300 z jedną - 2269zł katalogowo + zasobnik 140l z jedną - 1124zł =3393zł, różnica nie wielka.
    Kocioł gazowy, węglowy, czy jaki inny nie grzeje nam 300l tylko 140 l. a więc straty mniejsze, kolektory grzeją zimną wodę z przyłącza a więc sprawność instalacji solarnej większa.
    Witold
    czytam cały czas uważnie żeby nie było
    jak pytałam instalatorów o takie rozwiązanie z dwoma zbiornikami to słyszałam tylko że tak się nie da niestety, więc instalujemy od razu zbiornik 300l z dwoma wężownicami

  13. #13

    Domyślnie

    Tak jak kolega wyjaśnił wyżej - da się, pytanie czy takie rozwiązanie nas zadowala?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Cytat Napisał Kaśka73 Zobacz post
    czytam cały czas uważnie żeby nie było
    jak pytałam instalatorów o takie rozwiązanie z dwoma zbiornikami to słyszałam tylko że tak się nie da niestety, więc instalujemy od razu zbiornik 300l z dwoma wężownicami
    Problem polega na tym, że dzisiaj za instalację solarne zabierają się wszyscy instalatorzy c.o. I uważam, że to dobrze bo jest przynajmniej konkurencja.
    Ale, instalatorzy zawsze najchętniej będą instalowali jak najdroższe urządzenia bo na tym się najwięcej zarabia. A jak się już na tym nie znasz to cię i tak skroją.
    Trudno jednak wymagać abyś znała się na wszystkich zawiłościach montażu instalacji. Po to są fora aby nie stać się ofiarą takich poczynań. To są twoje pieniądze i zawsze możesz zadać pytanie dla czego nie można zrobić tak czy inaczej. Argumentacja, że tak się nie robi i już od razu w moich oczach dyskwalifikuje takich instalatorów. Podkreślę jeszcze raz, że opisane przeze mnie rozwiązanie nie zawsze ma zastosowanie i nie wszędzie można zastosować ale to zawsze wyjaśniam w miarę czytelnie swoim klientom. Ciekaw więc jestem jakich argumentów używają Twoi instalatorzy.
    A tak na marginesie zadaj im pytanie jakiej otuliny i o jakiej grubości zastosują na instalację?
    pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 07-07-2011 o 21:14

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Tak jak kolega wyjaśnił wyżej - da się, pytanie czy takie rozwiązanie nas zadowala?
    Widzisz yaba to jest problem, bo nie jesteś w stanie w miarę obiektywnie stwierdzić co nas będzie zadowalać.
    Z przykładu Pani Kasi widać wyraźnie, że zastosowanie nawet zbiornika biwalentnego będzie ją też zadowalać. A to dla tego, że nie będzie ona w stanie porównać swojej instalacji z inną inaczej wykonaną. Dopiero wykonanie dwóch takich samych instalacji może dać nam pełen obraz. A to wszystko zależy od doświadczenia instalatora i zaufania klienta do niego oraz stosowanych argumentacji. Ale, żeby Pani Kasia mogła zdecydować jakie rozwiązanie wybrać musi być partnerem w rozmowie albo zdać się całkowicie na doświadczenie instalatorów. I tu jest dylemat.
    Swego czasu montowałem instalację w Kownie na Litwie. Klient nie mógł wyjść z podziwu jak mu dobrze grzeją kolektory. Śmiałem się z niego bo jakie on miał porównanie jak to była prawdopodobnie pierwsza instalacja w tym mieście.
    Inny przykład: dzwoni do mnie instalator, że przy podobnych instalacjach moje kolektory grzeją o ok. 7 stopni gorzej niż bliźniacza. Zdębiałem i długo nie mogłem rozwiązać problemu. Przez przypadek dowiedziałem się, że bliźniacza ma umieszczony czujnik w górnej części zbiornika a w mojej w dolnej. Kazałem przełożyć w mojej do góry i okazało się wręcz odwrotnie. Podsumowując :niby gorzej a w konsekwencji lepiej.
    pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 08-07-2011 o 18:17

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gkobe Zobacz post
    nobla nie dostane, ajak ktos madry to zrozumie ze nie chodzi o pojemnosc tylko o max temp pracy
    Czy ty uważasz, że w mniejszym zbiorniku 200L i temperaturze wody 80*C będą mniejsze straty niż w 300L i temperaturze wody 45*C?

    Zbiornik 300L będzie miał większą stratę w stosunku do zbiornika 200L dla tych samych temperatur.
    Nagrzej zbiornik do 80*C i zobacz jak będzie szybko temperatura spadała... a im niższa temperatura tym wolniej... ciekawe czemu?

  17. #17

    Domyślnie

    Podłączę się pod temat, aktualnie stoję przed wyborem producenta zasobnika, wstępnie oszacowałem że potrzebuję o objętość 120-160l ciepłej wody. Ponieważ dolna część zbiornika nie nagrzewa się do pełnej temperatury, to zakładam wstępnie że zasobnik jest wykorzystany nie w 100% tylko dla uproszczenia w 50-70% (powiedzmy że jest zimny dzień), zatem szacuję że cały zasobnik powinien mieć jakieś 250-300 litrów. Czy takie szacowanie ma jakieś uzasadnienie? Opcja dwóch zasobników, wygląda całkiem logicznie, jednak nie zmieszczę w piwnicy w kotłowni 2 zasobników a nie mam w domu strychu żeby tam upchnąć jeden.
    Te zasobniki z blachy nierdzewnej z firmy Termica, wyglądają interesująco i bardzo mnie kusi żeby taki kupić, bo za 1/3 ceny więcej mamy spokój z elektrodami i zużywaniem emalii. Czy ktoś próbował jak one się spisują?
    PS na allegro są wystawione jakieś dziwne tani zasobniki z blachy nierdzewnej 0.6mm (spodziewałbym się 3-4mm) w cenie zbiornika emaliowanego, czy ktoś mógłby ocenić co to za cudo?

  18. #18

    Domyślnie

    Termica dobra firma. Taniej nierdzewki nie znam ale tez o niej słyszałem. Prawdopodobnie made in China, ale nie musi to jej od razu dyskwalifikować.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Prawdopodobnie made in China, ale nie musi to jej od razu dyskwalifikować.
    Producent jak się trzyma parametrów to ok, ale mnie nadal ciekawi jak można zrobić zbiornik 300 litrów z blachy 0.6mm, wydaje mi się że przy napełnieniu wodą zachowa się jak balon.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Zadam pytanie pewnie trywialne, ale nie znalazłam na nie jeszcze odpowiedzi. Zasobni biwalentny 300 litrów. Górna wężownica do kotła gazowego, dolna do solarów. W okresie zimowym, gdy solary mają efektywność minimalną - jak to działa ? Czy podgrzewa się gazem całe 300 litrów? Jak to się przekłada na zużycie gazu? Do tej pory wystarczał nam zasobnik 80-100 litrów, stąd nie wiem, czy te 300 l grzane gazem to dobry pomysł. Będę wdzięczna za opinie, poparte najlepiej własnym doświadczeniem i wytłumaczenie , jak to wszystko działa (skąd woda dopływa,jak się steruje itp.)

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony