dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie projekt DOM W ASARINACH pracownia ARCHON

    (Wersja lustrzana)
    http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m4ba76c039d9c6



    Witam Wszystkich

    Mam nadzieje, że odezwą się tu osoby które budowały lub zamierzają budować na wąskich(< 16m) działkach. Jakie ograniczenia czy niespodzianki napotkaliście w swoich domach?

    Obecnie jestem na etapie wprowadzania zmian do projektu(wczesniej przerabiałem m.in. słowika z archetonu czy D10 muratora ale niestety nieprzekraczalna szerokość dla mojego domu to 7.5m) i będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi co można jeszcze zmienić albo czego nie zmieniać, aby wprowadzić wszelkie potrzebne udogodnienia i oczywiście niczego nie zepsuć.

    Kilka słów o działce i lokalizacji domu.
    Działka(13-14m szerokości licząc od granicy północnej i długości ok 80 m) z wjazdem od południa Dom skierowany salonem na stronę południową, wejście od strony północnej(zdaje sobie sprawę że taka orientacja spowoduje, że często będzie mi rodzina wchodzić do domu przez salon jednak jest to jedno z ograniczeń mojej działki)

    Lista planowanych zmian:

    Dom
    - likwidacja balkonu, taras połączony z salonem wydaje mi się wystarczającym miejscem przeznaczonym do letniej rekreacji, co więcej argument o miejscu potrzebnym na wietrzenie pościeli zupełnie mnie nie przekonuje tym bardziej, że samych okien balkonowuch nie likwiduje
    - zwiększenie szerokości okien balkonowych z 100cm na 120cm(?)
    - taras tylko od strony południowej, bez stałego zadaszenia. Może jakaś markiza. Samej formy tarasu i materiałów do jego budowy jeszcze nie wybrałem.
    - likwidacja narożnego dużego przeszklenia, zastąpienie go oknem z wyjściem na taras o szerokości 240cm + takie samo okno po drugiej stronie kominka - generalnie dążę do tego aby cała południowa ściana parteru łącząca salon z tarasem była przeszklona
    - dodanie jeszcze jednego okna 150cm na ścianie wschodniej(?)
    - likwidacja otworów okiennych zlokalizowanych na zachodniej ścianie(zarówno parter jak i poddasze) lub ich ewentualne zastąpienie luksferami
    - likwidacja otworów okiennych na poddaszu zlokalizowanych na wschodniej ścianie(50cm wysokość, 160 szerokość)(?)
    - poszerzenie okna w sypialni zlokalizowanej przy północnej ścianie w związku z likwidacja okien na elewacji wschodniej, może jakieś połaciowe(?)
    - dwie sypialnie na poddaszu od strony południowej idą w użytek dla dzieci, a że ja dzieci nie chce faworyzować oba pomieszczenia mają wyglądać tak samo. Z powodu likwidacji okien bocznych przyda się po połaci tylko że z powodu odległości od działki sąsiada połać po stronie zachodniej wypada mi prawie w samym szczycie dachu! Czy ktoś tak ma? Oczywiście jestem świadom niedogodności wynikających z takiej wysokości okna.

    Generalnie czekam teraz na wizualizacje aby sprawdzić, czy proponowane zmiany mają sens.

    - likwidacja kotłowni na parterze
    - kuchnia - wiatrołap - łazienka
    (... tutaj proszę spojrzeć na załącznik)
    - doprojektowanie piwnicy pod całym domem - ok 70 m, pod salonem chwilowo pomieszczenie gospodarcze w przyszłości może jakiś pokój rekreacyjny z wiadomymi rzeczami , kotłowania w piwnicy pod kuchnią, reszta piwnicy spiżarnia itp.
    - podniesienie parteru o jedne pustak aby zwiększyć wysokość salonu(teraz tylko pytanie czy kosztem obniżenia poddasza, czy raczej podnieść cały dom)
    - schody...w projekcie są drewniane ażurowe i na dzień dzisiejszy skłaniam się ku pozostawieniu zarówno ich formy jak i lokalizacji tylko że wtedy będzie się wchodziło na parter z salonu dlatego alternatywny pomysł to przeniesienie ich na zachodnią ścinane tak aby stworzyć ciąg wiatrołap - schody do piwnicy i na poddasze

    Garaż
    Dwustanowiskowy, zlokalizowany przy wjeździe na działkę daje to nam jakieś 30-40 m odległości od domu.

    Ogrzewanie(kotły na...)
    Typy są trzy.
    - gaz: do nitki mam ok 100 m co daje nam koszt przyłącza ok 8-10k , Panowie z gazowni łaskawie zejdą na 1.7k pod warunkiem, że dam sobie puścić linię przez całą działkę do planowanego złącza rozdzielającego nitkę na inne planowane domy.
    Biorąc jednak pod uwagę szerokość mojej działki i ewentualne przyjemności z takiego rozwiązania(mój garaż musiałby być przesunięty) skłaniam się ku decyzji odmownej. Oczywiście nitkę można by pociągnąć wzdłuż ulicy nie przecinając przy tym żadnej działki ale to już się nie opłaca w gazowni więc na razie mamy pat.
    - węgiel: jak nie gaz to co? ewentualnie komin trzeba będzie dostosować do obsługi obu typów pieców
    - pompa ciepła, przynajmniej 50k, chyba mnie chwilowo nie stać.

    Decyzja ciężka tym bardziej, że do węgla mam wyjątkową awersję i gdyby nie koszty podłączenia gazu nie było by dyskusji.

    Ogrzewanie(typy)
    Wstępnie.Podłogówka na parterze, grzejniki na poddaszu.

    Wentylacja:
    WM+reku, chwilowo jestem po rozmownie z Panami z rekuperatory.pl. Cenią się okrutnie od 20k netto, przy czym 10 to robocizna za 4 dni no i te ekstra 7 stów na zaprogramowanie sterownika. Na szczęście ugryzłem się w język i nie powiedziałem Panu że na sterownikach co nie co się znam.

    (?) oznacza brak pewności co do proponowanej zmiany


    Jeżeli fundusze pozwolą w domu zostanie postawione akwarium roślinne o pojemności 500-1000l, co oczywiście wraz z wypełnieniem podłożem, kamieniami czy korzeniami jak również szafką na której będzie to wszystko stać stanowić będzie dość poważne obciążenie dla podłogi(stropu) na której będzie stać. Z rozmowy z moim architektem wynika, że w przypadku lokalizacji takiego akwarium np. w piwnicy konieczne jest wytypowanie miejsca gdzie będzie stało to szkło i doprojektowanie ewentualnego wzmocnienia podłoża.

    To tak z grubsza, liczę na Wasz odzew w końcu jeżeli coś się zepsuje na etapie projektu to potem ciężko to naprawić.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmianyparter.jpg
Wyświetleń:	210
Rozmiar:	10,7 KB
ID:	64694  
    Ostatnio edytowane przez mariusz.k ; 08-07-2011 o 20:45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony