dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tibor Ferenczy

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Dębica
    Posty
    5

    Domyślnie Samodzielne wykonanie ogrodzenia. Jak to zrobić

    Witam,

    Mam zamiar wykonać ogrodzenie ok 70m.
    Cel jest następujący: Słupki stalowe + drewniane sztachetki (tak jak na wsi )
    Kiedyś w przyszłości chciałbym te słupki pokryć murowaniem i zrobić podmurówkę - takie ogrodzenie z prawdziwego zdarzenia. Narazie jednak chciałbym się przede wszystkim ogrodzić jak najszybciej i jak najtaniej, dlatego chciałbym sam to wykonać. Proszę o porady od czego zacząć na co zwrócić uwagę, czy np. budować z gotowych elementów (tanio) czy lać fundament, sam nie wiem - skoro w przyszłości chciałbym coś konkretniejszego, to może fundament.
    Czy moje blade pojęcie jest słuszne skoro myślę tak:
    1. Wykonuje nawiertem dołek pod słupek o głębokości poniżej głębokości przemarzania ok.1,2m
    2. Odległość pomiedzy nawiertami zgodnie z zakupionymi wcześniej gotowymi elementami.
    3. W otwór wrzucam słupek, powiedzmy rura o dł 2,7m gr scianki 2-3mm - doprowadzam do pionu.
    4. W otwór w którym znajdzie się słupek wkładam kilka drutów o długości ok 1,2m i zalewam wszystko zaprawą.
    5. Słupek stoi prosto, zaprawa twarda - zakładam element w kształcie litery "H" do którego będę łączył gotowe murki.
    6. W ten sposób powstanie mi całe ogrodzenie, nie wiem tylko co ile metrów i w jaki sposób zamontować podpórki do słupka ( takie pod kątem 45st.) ?
    7. Do słupków przyspawam 4cm x 4cm plaskownika o gr 3mm, powiedzmy 20cm od góry i 20cm od murku.
    8. W plaskowniczkach powiercę otwory powiedzmy fi 6mm, następnie zakupie ceowniczka 140m powiedzmy 20mm gr scianki 1mm.
    9. Wszystko poskręcam i będę miał gotowe ogrodzenie przed montażem sztachetek. Po montażu sztachetek malowanie.

    Bardzo proszę o porady, krytykę zniosę każdą - zdaję sobie sprawę jak mało wiem, nie jestem budowlancem ale mam dwie zdrowe dłonie, wiec myslę, że z pomocą porad od fachowców na forum dam sobie radę

    Bedę bardzo wdzięczny za każdą radę
    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Jedna uwaga albo dwie:
    1. Drutów do dziur gdzie są metalowe słupki dawac nie musisz, bo po co - możesz je wypełnić kamulcami by mniej betonu weszło. Beton niech będzie taki solidny
    2. Elemencik H nakładasz [jest to tzw. przelotówka] jak jeszcze do tego betoniku może się przykleić pomiędzy dwa słupki dajesz deskę zastępującą podmurówkę
    3. Odległość między dwa słupkami ok 2,5 - 2,55 m [typowy rozstaw słupków]
    4. Zwykle w takie H wchodzi okrągły słupek o fi 60, lub o boku długości 60 mm

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    edomek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na Twoim miejscu ustawiłbym najpierw narożne słupki i je wypoziomował ( za pomocą szlaufwagi, ok 30 zł), potem sznurek i masz poziom pomiędzy.
    Do słupków dospawałbym kawałki żelastwa ( pręty, profile co tam masz), zabezpieczy to słupek przed przekręcaniem się. Zrobiłbym sobie dystans do słupków, aby idealnie rozłożyć odległości między nimi. Żeby nie okazało się później, że brakuje 2cm aby skręcić.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    edomek;
    e mnie mówi się szlauch , w każdym razie jedna mała uwaga - jeśli się dospawuje pręcidła do słupków, to sam słupek może być nieco krótszy, co pozwala zaoszczędzić na rurach [profilach].
    Kolejna sprawa - rury czy słupki powinny być zabetonowane w środku lub dokładnie przykryte by się w nich woda nie zbierała.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tibor Ferenczy

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Dębica
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki za uwagi, za kilka dni zacznę działać !: )

    Pozdrawiam serdecznie

  6. #6

    Domyślnie

    to klikaj zdjęcia z postępu prac i efektu finalnego - przyda mi się za jakiś czas

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maksiu74
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    12

    Domyślnie Ogrodzenie

    Panowie nie trzeba nic dospawywać, jeżeli słupki są okrągłe wystarczy je lekko młotkiem spłaszczyć, zapobiegnie to ich obracaniu się. A co do betonowania w środku, jeśli nie mamy "kapelusików" dekielków, to najprostszym sposobem jest napakowanie w rurę jakiś gazet i pozostawienie~3 cm wolnego miejsca na beton. Nie ma sensu pakować betonu w całą rurę. Gazeta zapobiegnie spadaniu zaprawy.. ładnie zacieramy i malujemy np w kolorze słupka.

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    edomek;
    e mnie mówi się szlauch , w każdym razie jedna mała uwaga - jeśli się dospawuje pręcidła do słupków, to sam słupek może być nieco krótszy, co pozwala zaoszczędzić na rurach [profilach].
    Kolejna sprawa - rury czy słupki powinny być zabetonowane w środku lub dokładnie przykryte by się w nich woda nie zbierała.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał maksiu74 Zobacz post
    to najprostszym sposobem jest napakowanie w rurę jakiś gazet i pozostawienie~3 cm wolnego miejsca na beton.
    Lub psiknięcie kulki pianki montażowej - ładnie wypełni i nie opadnie pod ciężarem betonu.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Ja bym proponował kupić słupki ocynkowane, zwykle są to słupki o przekroju 60x40mm. Do nich można dokupić plastikowy dekielek zapobiegający napełnianiu wodą. Dospawywać nic nie trzeba, gdyż można do nich dokupić obejmy montażowe, które zakłada się na słupek i skręca śrubami. Dzięki temu, że słupki są ocynkowane, nie będzie trzeba ich malować raz na kilka lat.

    http://sklep.cras.pl/ogrodzenia-atex...ynk-60x40.html

    Tak jak ktoś już wspomniał - najpierw trzeba wmurować słupki narożne, założyć na nie elementy typu H (tyle że narożne) i rozciągnąć żyłkę, aby wyznaczyć sobie wysokość kolejnych podmurówek.
    Potem należy zacząć od jednego z końców i po kolei jednocześnie wmurowywać kolejny słupek, zakładać podmurówkę systemową i element H i dopiero wtedy przechodzić do następnego słupka. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, czy po zamurowaniu wszystkich słupków wejdą nam podmurówki systemowe. Ponadto podmurówka i element H zabezpiecza już słupek przed przekrzywianiem w świeżym betonie. Taki sposób montażu sam przećwiczyłem w tym roku, w 3 osoby montowaliśmy około 30-40mb ogrodzenia dziennie (razem z montażem paneli ogrodzeniowych ocynkowanych).

    pzdr
    Ostatnio edytowane przez homecactus ; 17-09-2013 o 16:04

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar paroofka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    165

    Domyślnie

    Mnie doradzono żeby te słupki zrobić w cokolikach - raz że wygląda to lepiej, a dwa że jest jednak bardziej solidne i mniej podatne na ruchy gruntu Cokoliki mam obłożone płytkami klinkierowymi (Terca) i wygląda to prawie jak zrobiono z cegły. Także to też jest jakiś sposób...
    Dom - mission complete
    (zasiedlony 11.2012)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony