dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Problem z paskiem w działce oddanym pod budowę ulicy

    Witam wszystkich
    Nie wiem czy to właściwy dział ale napiszę tu , jak by co proszę moderatora o przeniesienie w odpowiedni
    Generalnie jak w tytule nabyłem działkę budowlaną po czym za jakiś czas wystąpiłem o pozwolenie na budowę.
    W trakcie postępowania okazało się że działka ma wydzielony pasek 3 metry na szerokość 15 m i jest to także działka.
    Okazało się że ten pasek miasto zabrało x? lat temu pod budowę albo poszerzenie drogi jakimś dekretem.
    W tej chwili nie mam dostępu do drogi ponieważ ten pasek należy do miasta które nigdy go nie przekształciły na drogę.
    Najlepsze jest to że ta działka jest w moim ogrodzeniu które jest tam od co najmniej 30 lat.
    Miasto nigdy nie zmieniło statusu działki na drogowa i zostało to jako działka budowlana.
    Teraz żeby dostać zezwolenie na budowę zmusili mnie do dzierżawienia tego paska na moim podwórku i muszę za niego płacić.
    Czy można to jakoś odzyskać?
    Poprzedni właściciele nie skorzystali z zasiedzenia a na mnie żekomo to prawo nie przechodzi

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Musisz wyjaśnić jedną kwestię. Czy bez tego paska dasz radę się wybudować? Chodzi pewnie o szerokość działki. Jeżeli tak, to zrezygnuj z dzierżawy. Nikt nie może cię do tego zmuszać a gmina, w takim wypadku nie może uzależniać od tego wydania pozwolenia na budowę. Jeżeli działka jest za wąska lub z innych przyczyn budowa bez paska będzie niemożliwa, to musisz się na dzierżawę zgodzić ale... zabierając ten pasek, dawno temu gmina określiła cel na jaki ma być przeznaczony. Tu problem w tym, że twoja działka jest liczona bez tego paska. Wydanie pozwolenia na budowę z uwzględnieniem tego terenu dzierżawionego wydaje mi się bardzo dziwne, bo co jeżeli gmina nagle stwierdzi, że jednak go na drogę potrzebuje? To, że teraz twierdzą, że nie, to nie oznacza, że tak będzie zawsze. Okaże się, że twój dom stoi niezgodnie z przepisami. Chyba najlepiej zapytaj ich o to.

    Jest jeszcze taka możliwość (nie napisałeś), że ten pasek to jedyna droga dojazdowa do twojej działki. Wtedy, zamiast dzierżawy powinna być zastosowana służebność czyli działka jest gminy a ty zamiast dzierżawy masz ustanowioną służebność przejazdu, mediów itp. Zapytaj o podstawę prawną tego, że musisz ten kawałek wydzierżawić. Wydaje mi się, że to samowola urzędników.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 31-08-2017 o 07:49
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post

    Jest jeszcze taka możliwość (nie napisałeś), że ten pasek to jedyna droga dojazdowa do twojej działki. Wtedy, zamiast dzierżawy powinna być zastosowana służebność czyli działka jest gminy a ty zamiast dzierżawy masz ustanowioną służebność przejazdu, mediów itp. Zapytaj o podstawę prawną tego, że musisz ten kawałek wydzierżawić. .
    Raczej ustanowienie (sądowe) drogi koniecznej, bo z tego co pisał, dostęp jest tylko przez tą "wydzieloną" działkę.
    Sytuację komplikuje fakt, że zgodził się na dzierżawę i faktycznie dostęp do działki już jest - pytanie zasadnicze na jakich warunkach, czyli co może na tej dzierżawionej działce (budowlanej).

    Nie było prawdą, że zasiedzenie nie "przeszło" na nowego właściciela - ale już pozamiatane bo zgodził się na dzierżawę.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    No ale z dzierżawy może zrezygnować a gmina nie może odmówić mu ustanowienia drogi koniecznej?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Tak się dzieje gdy kupuje się realność bez okazania granic (geodeta, protokół itp.) Zbywający pokazuje co chce, a nabywca nie zna się na mapach , bo nie musi a potem jest ból. Warto zobaczyc co było zapisane w treści decyzji podziałowej o tym pasku który miał być drogą. Czy były tam jakieś warunki - czas, termin przekształcenia na drogę, termin wykupu przez gminę. Jesli były zapisane a nie wykonane. to można spróbować decyzję uchylić/zmienic/wzruszyć. Ważne jest czy w obecnym MPZP istnieje dalej zapis o poszerzeniu ulicy (celowość wykupu paska przyległego do ulicy). Dowiedz się więcej.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi
    W zasadzie po zakończeniu budowy będzie można zrezygnować z dzierżawy a gmina będzie musiała mi udostępnić dojazd ?
    Druga sprawa to że chce budować się w odległości takiej jak granica zabudowy czyli 5 m od ulicy . Czy muszę się martwić że ta działka która mnie oddziela od ulicy zmusi mnie do odsunięcia się dalej .Czy będę musiał się odsunąć od granicy działki o 4m ?i
    Ostatnio edytowane przez Piterek45 ; 31-08-2017 o 16:11

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piterek45 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi
    W zasadzie po zakończeniu budowy będzie można zrezygnować z dzierżawy a gmina będzie musiała mi udostępnić dojazd ?
    Druga sprawa to że chce budować się w odległości takiej jak granica zabudowy czyli 5 m od ulicy . Czy muszę się martwić że ta działka która mnie oddziela od ulicy zmusi mnie do odsunięcia się dalej .Czy będę musiał się odsunąć od granicy działki o 4m ?i
    Wystąp o warunki zabudowy. Tam będzie napisane w jakiej odległości od czego. Żebyś tylko nie wpadł na pomysł umiejscowienia domu częściowo na tym pasku.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Wystąp o warunki zabudowy. Tam będzie napisane w jakiej odległości od czego. Żebyś tylko nie wpadł na pomysł umiejscowienia domu częściowo na tym pasku.
    Nie no taki mądry haha to ja nie jestem ,obecna lepianka stoi właśnie 5 m od ulicy i jak ją rozbiórek chciałbym aby nowa stała w tej samej linii .
    Mówisz o warunkach zabudowy ,niby tak ale to trwa z 5 miesiecy a mając plan zagospodarowania nie muszę tyle czekać
    Ostatnio edytowane przez Piterek45 ; 31-08-2017 o 17:33

  9. #9

    Domyślnie

    Znalazłem w planie zagospodarowania taki zapis
    18. 1. Ustala się szczegółowe zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości: 5) Na obszarze planu nie określa się granic obszarów wymagających przeprowadzenia scaleń i podziałów nieruchomości. 2. lstniejące działki ewidencyjne oraz działki powstałe po odcięciu części pod drogę, nie spełniające przepisów szczegółowych dotyczących norm powierzchniowych, zachowuje się i dopuszcza pod zainwestowanie przy zachowaniu przepisów szczegółowych dla terenów, z wyjątkiem zapisów dotyczących minimalnych powierzchni działek budowlanych.
    Czy on się odnosi do mojej sytuacji ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piterek45 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi
    W zasadzie po zakończeniu budowy będzie można zrezygnować z dzierżawy a gmina będzie musiała mi udostępnić dojazd ?
    Druga sprawa to że chce budować się w odległości takiej jak granica zabudowy czyli 5 m od ulicy . Czy muszę się martwić że ta działka która mnie oddziela od ulicy zmusi mnie do odsunięcia się dalej .Czy będę musiał się odsunąć od granicy działki o 4m ?i
    Dlatego napisałem o zajrzeniu do MPZP (mapa i częśc opisowa) i poznaniu treści decyzji podziałowej. Prawo lokalne zapisane w MPZP może być nieco odmienne niż przepisy ogólne. Jesteś stroną postępowania i nikt nie robi ci łaski Jeśli działka nie posiada dojazdu to nie dostaniesz pozwolenia na budowe. 4 metry liczy sie od granicy działki na której stawiasz budynek , pasek się nie liczy bo do niego nie masz żadnych praw oprócz ewentualnego prawa przechodu i przejazdu, O ILE dostaniesz dzierżawę lub służebność, być może w drodze postępowania sądowego. Prawo takie musisz ujawnić w księdze wieczystej swojej nieruchomości na podstawie prawomocnej decyzji administracyjnej lub postanowienia sądu.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piterek45 Zobacz post
    Znalazłem w planie zagospodarowania taki zapis
    18. 1. Ustala się szczegółowe zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości: 5) Na obszarze planu nie określa się granic obszarów wymagających przeprowadzenia scaleń i podziałów nieruchomości. 2. lstniejące działki ewidencyjne oraz działki powstałe po odcięciu części pod drogę, nie spełniające przepisów szczegółowych dotyczących norm powierzchniowych, zachowuje się i dopuszcza pod zainwestowanie przy zachowaniu przepisów szczegółowych dla terenów, z wyjątkiem zapisów dotyczących minimalnych powierzchni działek budowlanych.
    Czy on się odnosi do mojej sytuacji ?

    Zapis jak zapis, wszystko zależy od interpretacji. Idź do urzędu z architektem czy projektantem, jeśli po wyjaśnieniu pojawia sie nowe wątpliwości to bedzie wiedział o co jeszcze się dopytać. Nie występuj o WZiZT , bo możesz wdepnąć.

  12. #12

    Domyślnie

    W tej chwili mam umowę dzierżawy tego paska i jest w moim władaniu

    W umowie jest zapis
    Nieruchomość zostaje wydzierżawiona z przeznaczeniem pod teren obsługi budynków
    Więc chyba jest wszystko ok
    Bertha ale rozumiem że mając taką umowę nie będą mogli robić problemu z pozwoleniem na budowę .
    Jakiś czas temu załatwiałem to żeby dostać pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę .
    Pozwolenie dostałem
    w ostatniej chwili zdecydowałem się na rozbiórkę
    Chce wystąpić o pozwolenie na nową budowę
    Ostatnio edytowane przez Piterek45 ; 31-08-2017 o 18:35

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Zadbaj aby umowa dzierżawy była ujawniona w ewidencji gruntów czyli w najczesciej geodezji (w Powiatowym/Miejskim Ośrodku Dokumentacji geod. i Kartograficznej), choc różnie to bywa umiejscowione w różnych regionach kraju.
    Właściciel paska składa "Wniosek o ujawnienie zmian w ewidencji gruntów..." , generalnie składa właściciel gruntu i on (wójt) podpisuje. Bywa że chodzi za tym dzierżawca, bo to jego interes aby dzierżawa była widoczna na wypisie; najczęściej dzierżawa jest jako osobna uwaga i trzeba popatrzec przy odbieraniu wypisu/wyrysu czy się wydrukowało. Niekiedy panienka musi nacisnąć dodatkowy klawisz aby się druknęło. To wszystko dla twojego spokoju na przyszłość.

  14. #14

    Domyślnie

    Generalnie nie wiem czy to ma znaczenie ale umowę dzierżawy załatwiałem w tym samym urzędzie co pozwolenie na rozbudowę.
    Mam nadzieję że do pozwolenia wystarczy okazanie umowy o dzierżawie tego paska.
    Tak było w przypadku tego pozwolenia na rozbudowę
    Ostatnio edytowane przez Piterek45 ; 31-08-2017 o 21:00

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Oczywiście że wystarczy, lecz po co nosić papiery kiedy jest (może być) zapisane we w rejestrach? Masz 18 lat, wiesz co robisz. Pięć razy pomyśl, popytaj starszych, dopilnuj projektanta aby nic nie kombinować w trakcie budowy i sprawnie zbuduj. Najwyższym stopniem zaufania jest kontrola. I nie przejmuj się, gdy nawet w typowym projekcie wyjdzie ci słup przed drzwiami łazienki. Nauka, tfuj! Praktyka zna takie przypadki.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    @Bertha

    Ewidencja jest zgodna ze stanem faktycznym, nie ma żadnych zmian - to jest działka budowlana, a MPZP precyzuje, że przeznaczona "pod obsługę budynków".
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piterek45 Zobacz post
    ......... ,obecna lepianka stoi właśnie 5 m od ulicy i jak ją rozbiórek chciałbym aby nowa stała w tej samej linii .
    Z tym może być problem - linia zabudowy.
    Nastąpi kolizja z odległością nowego budynku od granic Twojej działki (Rozporządzenie w sprawie WT ..... ) oraz kolizja z odleglością od drogi publicznej (Ustawa o drogach publicznych).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Z tym może być problem - linia zabudowy.
    Nastąpi kolizja z odległością nowego budynku od granic Twojej działki (Rozporządzenie w sprawie WT ..... ) oraz kolizja z odleglością od drogi publicznej (Ustawa o drogach publicznych).
    Dziś byłem w gminie w architekturze i dostałem informację że mogę budować w linii zabudowy i nie muszę się odsunąć od działki.
    Działkę dzierżawie i jest ona do obsługi mojej posesji
    Takie dostałem info od zastępcy naczelnika , jest to osoba która ostatecznie podpisuje pozwolenia na budowę
    Zapytałem czy muszę jeszcze to konsultować z kimś innym w urzędzie dostałem odpowiedź
    "Panie Piotrze to ja podpisuje decyzję" .
    Nie wiem co o tym myśleć
    Więc ufam że będzie dobrze
    Ostatnio edytowane przez Piterek45 ; 01-09-2017 o 13:23

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piterek45 Zobacz post
    Dziś byłem w gminie w architekturze i dostałem informację że mogę budować w linii zabudowy i nie muszę się odsunąć od działki.
    Działkę dzierżawie i jest ona do obsługi mojej posesji
    Takie dostałem info od zastępcy naczelnika , jest to osoba która ostatecznie podpisuje pozwolenia na budowę
    Zapytałem czy muszę jeszcze to konsultować z kimś innym w urzędzie dostałem odpowiedź
    "Panie Piotrze to ja podpisuje decyzję" .
    Nie wiem co o tym myśleć
    Więc ufam że będzie dobrze
    To, że możesz się wybudować to dosyć oczywiste. Zdaje się jednak, że zależało ci aby za dzierżawę nie płacić. Pytałeś o to czy musi być dzierżawa? Logicznym byłoby zrobienie tego o czym pisał Ssiwy czyli ustanowienie drogi koniecznej.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  20. #20

    Domyślnie

    Perm w sumie tak, myślą przewodnią była walka o pasek
    Będę walczył o ten pasek po skończeniu budowy żeby się nie zablokować.
    Zrezygnuje z dzierżawy a postaram się o służebność.
    Ale generalnie chodziło mi jak odzyskać ten pasek i przywrócić do działki
    Ostatnio edytowane przez Piterek45 ; 01-09-2017 o 18:04

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony