dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Zmiana zdania i konsekwencje prawne?

    Witam, pewien dalszy sąsiad który nigdy nie był Stroną w postępowaniach zażądał od nas wręcz blokującej kwoty za przyłącze do wodociągu biegnącego w naszej działce!. Po konsultacjach prawnych (AN i WT były OK) wyszło, że nie ma ku temu prawa. Nachodził i mękolił, więc coś mu obiecaliśmy (dla świętego spokoju) ale on propozycje odrzucał -chciał więcej. W końcu po ok. 1.5 roku oświadczyliśmy ostatecznie, że albo przyjmuje naszą propozycję "rekompensaty" albo wykonamy przyłącze zgodnie z prawem ale bez jakiejkolwiek "rekompensaty". Propozycję odrzucił, ale po 2 tyg. przysłał pismo, że jednak się zgadza!

    W międzyczasie my zrobiliśmy przyłącze i on nas już nie interesuje, ale straszy sądem. Jak do tego podejść prawnie? Co jest wiążące?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    Witam, pewien dalszy sąsiad który nigdy nie był Stroną w postępowaniach zażądał od nas wręcz blokującej kwoty za przyłącze do wodociągu biegnącego w naszej działce!.
    Nie rozumiem. Jeśli wodociąg był na wszej działce, to co do tego miał sąsiad? W jaki sposób cokolwiek dotyczyło jego?

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, nie był stroną, ale niby kiedyś brał udział w budowie tego wodociągu na rzecz innego sąsiada mieszkającego dalej no i ten rurociąg biegnie koło niego Papiery czyste, wodociąg w naszej działce a gość nie daje żyć i nie pozwalał na prace podłączeniowe, więc dla świętego spokoju...

    Dosłownie siłą zrobiliśmy to przyłącze, nawet wezwał Policję która sprawdziła papiery i stwierdziła naszą słuszność! Teraz trzyma się tego, że coś mu obiecałam, ale warunkowo, a o tym nie chce pamiętać! A po tym co wyczyniał z nami przez tak długi czas, to zgodnie z ustaleniami, nie mam zamiaru mu nic dawać. Ufff!

    PS. Bardziej mnie interesuje ważność jego pisemnej zmiany decyzji w stosunku do decyzji ustnej.
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 11-08-2017 o 11:08

  4. #4

    Domyślnie

    Szczęśliwcy jesteście - taki niby sąsiad to cud natury... tej najgorszej

  5. #5

    Domyślnie

    Jak dla mnie to facet ma jakieś urojenia. Nic mu się nie należy i nie ma podstaw żeby dawać mu jakieś odstępne. Przykre, że musicie się z nim użerać.
    Sąd raczej z politowaniem odrzuci jakiekolwiek jego roszczenia.

  6. #6

    Domyślnie

    Wy nie daliście mu nic na piśmie. Odpowiedzieć, że skoro propozycję odrzucił, to wy już nie jesteście zainteresowani jakimikolwiek umowami z nim. Poza tym przysłał pismo po terminie, bo przeciż wyznaczyliście mu ostateczny termin wcześniej. Więc wasza propozycja się już przedawniła. To takie uwagi, gdyby coś jeszcze wspominał o jakiejś umowie. Zawsze odpowiadać: propozycja już jest przedawniona, a nową umową z panem nie jesteśmy zainteresowani.
    A tak prawnie to facet nic wam nie może zrobić i całe te jego urojenia to zwykły cyrk. Nie macie wobec niego żadnych zobowiązań.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedzi i słowa otuchy. Dzisiaj inny (normalny) sąsiad zdradził mi, że ten wariat chwalił się, że nas "załatwił" i że wystosował żądanie do sądu w kwocie aż 10 tys zł!!!.
    Problem w tym, że dla dowodu zostawiliśmy im też pismo z tą propozycją i oni teraz to wykorzystują.
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 23-08-2017 o 07:05

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kodeks cywilny:
    Art. 61.
    § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.
    Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ...
    Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
    Dzięki -takich paragrafów właśnie poszukuję, ale chyba jestem zmęczona bo jak to rozumieć?

    No rzeczywiście odwołanie było jednocześnie z tym oświadczeniem. Ale w jaki sposób mogłoby być odwołane wcześniej?
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 13-08-2017 o 00:07

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    No rzeczywiście odwołanie było jednocześnie z tym oświadczeniem. Ale w jaki sposób mogłoby być odwołane wcześniej?
    Zrozumiałem, że najpierw odrzucił propozycję.
    A wcześniej może dojść jak zastosujesz różne metody komunikacji. Np wyślesz coś listem, a zaraz zmienisz zdanie i osobiście odwołasz, zanim list dotrze.

  11. #11

    Domyślnie

    ale jaja, mieliśmy podobnie, ale wystarczył tysiąc i nasi b. się ucieszyli ale nasi byli stroną

  12. #12

    Domyślnie

    Nataly - nasi nie są stroną i nie chcieli przyjąć 3tys!
    Kaizen - wielkie dzięki za pomoc, pozwól jeszcze na wymianę kilku zdań żebym się gdzieś nie potknęła, bo to złożone trochę i oni niby mają znajomości w sądach też
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 23-08-2017 o 07:07

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Kluczowe pytanie.

    Kto jest właścicielem tego wodociągu ?

    Jeśli "wodociągi" to rzeczone oświadczenie ma wadę (art. 82 – 88 KC) z uwagi na błąd (działanie pod wpływem błędu art. 84 – 85 oraz art. 88 KC).
    Oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę- a taka sytuacja miała miejsce. Błąd, w tym przypadku, to mylne przeświadczeniu o stanie faktycznym, które miało wpływ na napisanie tego oświadczenia, bo rzeczony nie jest właścicielem wodociągu i nie ma do niego żadnych praw, choć twierdził coś innego.

    Można też oprzeć się na stwierdzeniu, że rzeczony użył podstępu – świadomie wprowadził w błąd, twierdząc że ma jakieś prawa do wodociągu,w celu złożenia przez Ciebie, oświadczenia woli o określonej treści.
    Jest to więc kwalifikowany rodzaj błędu, który wymaga od osoby uciekającej się do podstępu aktywnego i zamierzonego działania, nastawionego na uzyskanie korzystnego dla siebie oświadczenia woli.

    Jak uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli obarczonego wadami?

    Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu, podstępu, nie powoduje, że jest ono nieważne od samego początku. Żeby uznać go za nieważne konieczne jest złożenie przez Ciebie, oświadczenia na piśmie (za potwierdzeniem odbioru) o uchyleniu się od skutków prawnych Waszego oświadczenia.
    Z chwilą złożenia takiego oświadczenia wadliwa czynność prawna (wasze oświadczenie) przestaje wywoływać skutki prawne już w momencie jej dokonania, czyli z mocą wsteczną.

    To tylko w uzupełnieniu - ale jeśli sąsiad nie jest właścicielem wodociągu, warto takie oświadczenie mu wysłać.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dodam, że takie złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu/podstępu będzie też ułatwieniem w przypadku sprawy sądowej (odpowiedź na pismo procesowe).

    Przykładowy wzór: https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=983
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15

    Domyślnie

    sSiwy12 -wielkie dzięki! Szczegółów jest wiele i to zagmatwanych, nie o wszystkich tutaj pisałam, ale podstęp chyba był, bo dopiero rok od zakupu przez nas działek X zaczął rościć sobie prawa do wodociągu w naszej drodze. Gdybyśmy o tym wiedzieli u notariusza to tych działek z wadami prawnymi nigdy byśmy nie kupili. Ufff, co robić? Wydawało mi się, że sprawa jest prosta, ale w obliczu sądu, wolę poczytać i popytać, żeby nie wpaść w tarapaty. Nie wykluczamy wynajęcie prawnika, bo X nie chcemy już widzieć i z nim gadać!
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 23-08-2017 o 07:08

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    sSiwy12 -wielkie dzięki! Szczegółów jest wiele i to zagmatwanych, nie o wszystkich tutaj pisałam, ale w uzupełnieniu:
    ...
    Myślę, że nie powinnaś nic płacić. Dowodem jest choćby to, że dostałaś warunki z wodociągów. Wg mojej wiedzy, nie mogą uzależnić podłączenia do wody od podpisywania umów prywatnych. Możesz to podnieść w sądzie. Co do sprawy sądowej, to poczekaj spokojnie na pismo z sądu z pozwem. W tym piśmie będziesz miała wyszczególnione żądania strony przeciwnej. W tej chwili to sobie gdybasz. Bez sensu. Jak już dostaniesz pozew z sądu, idziesz do kancelarii prawnej i oni piszą ci odpowiedź dla sądu. Do tego zażądasz od powoda pokrycia kosztów zastępstwa procesowego tj pracy kancelarii, którą wynajęłaś. Jak tamten przegra, a moim zdaniem jest to bardzo prawdopodobne, to zapłaci za twojego prawnika. Z tego co piszesz ten upierdliwy sąsiad to jakiś prymityw. W sądzie szybko go wyprostują.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 14-08-2017 o 07:25
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    To wszystko prawda, ale:
    - ale należy mieć na uwadze to co będzie rozpatrywał (ewentualnie) sąd,
    - będzie rozpatrywał tylko to co znajdzie się w piśmie procesowym,a
    - a w piśmie procesowym będzie "sprawa" o niedotrzymanie oświadczenia woli, więc
    - więc nieistotne dla sprawy będzie to, czy były podstawy prawne do żądania zapłaty, czy też ich nie było, bo sprawa dotyczy tylko i wyłącznie "oświadczenia woli".

    Dlatego uważam, że skorzystanie z tego co pisałem w postach # 18 i #19 w zasadzie zamyka sprawę, bo oświadczenia woli po prostu nie będzie.


    Oczywiście, sąsiad może wytoczyć następną (nową) sprawę o nieuznanie błędu/podstępu, ale na podstawie tego co napisał autor, jego szanse na wygranie wynoszą 0%.

    Szanse, że sąsiad wygra sprawę o spełnienie oświadczenia woli (bez oświadczenia błędu/podstępu) są na poziomie większym niż 50%.


    Moim zdaniem - oczywiście.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 14-08-2017 o 09:03
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    ...
    - a w piśmie procesowym będzie "sprawa" o niedotrzymanie oświadczenia woli, więc
    - więc nieistotne dla sprawy będzie to, czy były podstawy prawne do żądania zapłaty, czy też ich nie było, bo sprawa dotyczy tylko i wyłącznie "oświadczenia woli"...
    Jak zawsze masz rację. Odnosiłem się do istoty sporu, bo wydaje mi się, że sąsiad i tak do tego wróci.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    (...) Nie życzę nikomu sytuacji, gdzie wariat do tego grozi podpaleniem...
    Zgłoś na policję groźby karalne. To dodatkowo zmniejszy jego szanse w sądzie.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Odnosiłem się do istoty sporu, bo wydaje mi się, że sąsiad i tak do tego wróci.
    I w sumie o to chodzi - tyle, że już na "naszych warunkach" bo będzie musiał udowodnić, że był stroną - a tego nijak nie dowiedzie, co więcej stronami w takim postępowaniu, będą i wodociągi i urząd i sprzedawca działki. Aż mi go szkoda.

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Co do sprawy sądowej, to poczekaj spokojnie na pismo z sądu z pozwem. W tym piśmie będziesz miała wyszczególnione żądania strony przeciwnej..
    Złota zasada - nie wychodzić przed szereg.

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    Zgłoś na policję groźby karalne. To dodatkowo zmniejszy jego szanse w sądzie.
    Niekoniecznie zmniejszy - może zwiększyć, bo sąsiad będzie twierdził że to pomówienie związane z ........ - oczywiście przy braku świadków.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 14-08-2017 o 12:53
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony