dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 49
  1. #21

    Domyślnie

    xmsg - z czego masz wygenerowane te wykresiki? Ręcznie wklepujesz dane czy to sterownik?

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    To lepiej zdegradować glikol w instalacji niż włączyć nocne chłodzenie żeby czasami nie zmarnować promila energii??
    Oczywiście, że nie. Są inne rozwiązanie zamiast glikolu w, których temat przegrzewu, degradacji nie istnieje.
    Woda jako nośnik grzewczy.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Oczywiście, że nie. Są inne rozwiązanie zamiast glikolu w, których temat przegrzewu, degradacji nie istnieje.
    Woda jako nośnik grzewczy.
    No ale jak ktoś ma założoną instalację z glikolem to przecież nie ma innego rozwiązania jak nocne chłodzenie lub zakrycie solarów.
    Nie rozumiem po co tu coś kombinować - dom nie będzie użytkowany przez rok więc najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakrycie solarów. Szkoda prądu na chłodzenie i kasy na rolety.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Też tak uważam. Zbić z desek i OSB solidną okiennicę, zasłonić kolektor i tyle.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Dla tych co chcą zaoszczędzić na prądzie dotyczącym schładzania nocnego,
    podaję liczby. Nikt chyba nie zauważył jak działa wtedy pompa.
    To są 1-2 minutowe okresy pracy, a potem oczekiwanie na przekazanie energii trwające ok. 30 minut.
    Takich cyklów jest ok. 20 na całą noc.

    Zawyżony (liczony na szybko) koszt schładzania używanego przez 2 tygodnie to 1kWh czyli jakieś 0,65PLN.
    Zakładając, że mamy cały czas słońce.

    PS. Koszt pracy pompy w dzień przez te 2 tygodnie to jakieś 2PLN.
    Sumę łatwo policzyć. Mniej niż litr paliwa.

    Pozdrawiam
    GREGOR
    Ostatnio edytowane przez xmsg ; 28-03-2012 o 15:02

  6. #26

    Domyślnie

    No rzeczywiście koszt niewielki. Ale i tak uważam, że proste rozwiązania są najlepsze. A najprostsze wydaje mi się zakrycie solarów, ewentualnie chłodzenie noce i wyjście na CO wspomagająco.
    Inna sprawa, że takie używanie instalacji przez rok bez używania jest bez sensu m.in. dlatego, że glikol będzie się degradował. Po roku zaczniesz używać instalacji, a wtedy glikol do wymiany.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    No rzeczywiście koszt niewielki. Ale i tak uważam, że proste rozwiązania są najlepsze. A najprostsze wydaje mi się zakrycie solarów, ewentualnie chłodzenie noce i wyjście na CO wspomagająco.
    Inna sprawa, że takie używanie instalacji przez rok bez używania jest bez sensu m.in. dlatego, że glikol będzie się degradował. Po roku zaczniesz używać instalacji, a wtedy glikol do wymiany.
    Witam.
    Chyba najprostrzym rozwiązaniem będzie wogóle spóścić glikol z kolektorów
    pozdrawiam.
    Witold

  8. #28
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skaitynas

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-160
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    lolek30 - przykryj sobie te solary na dachu. Jakiekolwiek kombinacje z chłodzeniem nocnym są w twoim przypadku bez sensu. Po co uruchamiać pompę w instalacji jak i tak nikomu to nie jest potrzebne? A tak to instalacja najpierw będzie w dzień grzać wodę, a potem ją w nocy chłodzić. Takie coś to można zastosować jak się jedzie na urlop a nie jak dom ma stać cały rok pusty. Ewentualnie otwórz sobie wyjście górnej wężownicy na piec i grzejniki (jak masz podpięte) - domu to nie zagrzeje ale zawsze schłodzi w miarę potrzeby zasobnik.
    Ciekawe ile taka roleta kosztuje. Pewnie więcej niż sam kolektor, więc opłacalność tego żadna.
    No cena jest wysoka, 4-5k, opłaca się głównie przy większej ilości kolektorów obok siebie. Za to brak przegrzań gwarantuje dłuższą bezawaryjność i żywotność instalacji. Zamontowałem czujnik wiatru i temperatury w instalacji i na razie działa bez zarzutu.

  9. #29

    Domyślnie

    Pytanie jak często zdarzają się poważne zaniki prądu, a jak się zdarzają to ile z nich przypada na piękny słoneczny dzień.
    U mnie tego lata, nieprzeszkolony ojciec sprawdzał sobie działanie kolektorów na sterowniku i po obserwacja wyłączył go przyciskiem (I/O) bo się wyświetlacz palił. Jak dla mnie największa wada konstrukcyjna sterownika, że ten przycisk jest na głównym panelu i bezproblemowo dostępny. W efekcie instalacja w piękny słoneczny dzień nie działała od godziny 11:00 do ok 16:00. Ku mojemu zdziwieniu nic złego się nie wydarzyło. Ani glikol nie wywalił do zbiornika ani nie zmienił koloru, więc z teraz już wiem, że z braku prądu nie ma aż takiej tragedii.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Przestoje długości 2-3 tygodni w instalacjach na domach jednorodzinnych nie są takie groźne.
    Większość producentów ma problemy z dużymi instalacjami np. w szkołach gdzie przerwa trwa 2 miesiące, m.in. dlatego zalecają a nawet wmawiają, że duże instalacje najbardziej opłaca się dobierać na 40% pokrycia zapotrzebowania.

    Jeśli komuś zdarzył się wyciek płynu z zaworu bezpieczeństwa lub zdarza się iż musi dobijać ciśnienia w instalacji, to taką instalację trzeba przejrzeć i usunąć usterki.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 01-09-2012 o 09:01
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał skaitynas Zobacz post
    No cena jest wysoka, 4-5k, opłaca się głównie przy większej ilości kolektorów obok siebie. Za to brak przegrzań gwarantuje dłuższą bezawaryjność i żywotność instalacji. Zamontowałem czujnik wiatru i temperatury w instalacji i na razie działa bez zarzutu.
    Zamiast tego pojawiają się już w sprzedaży wymienniki glikol-powietrze. Jeden taki wymiennik potrzebny jest na dwa kolektory i wtedy masz pewność,. że jeśli wyjedziesz z domu z całą rodziną nawet na rok kolektorom nic się nie stanie. Wymiennik taki montujesz pomiędzy kolektorami.

  12. #32

    Domyślnie

    Pomocy
    Przez 2 dni nie miałem pradu w domu..
    Wczoraj włączyli, a dzisiaj zorientowałem się, że nie mam ciepłej wody..
    temperatura na solarach na dachu jest ponad 120 stopni..a woda w zbiorniku zimna.. pompka chodzi cały czas normalnie.. wszystko wygląda zupełnie normalnie, nie ma żadnych wycieków.
    Co to może być??????
    Dodam, że próbowałem odpowietrzyć i z wężyka leci glikol..

  13. #33

    Domyślnie

    Czyżby glikol osiągnął temperaturę w której robi się z niego kisiel?

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał freelover13 Zobacz post
    . pompka chodzi cały czas normalnie.. wszystko wygląda zupełnie normalnie,
    A skąd wiesz, że chodzi pompa? A jak zachowuje się rotametr?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Czyżby glikol osiągnął temperaturę w której robi się z niego kisiel?
    Jeżeli to Chińskie próżniówki to nigdy do takiego stanu nie doprowadzą glikolu. Są za cienkie.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał freelover13 Zobacz post
    Pomocy
    Przez 2 dni nie miałem pradu w domu..
    Wczoraj włączyli, a dzisiaj zorientowałem się, że nie mam ciepłej wody..
    temperatura na solarach na dachu jest ponad 120 stopni..a woda w zbiorniku zimna.. pompka chodzi cały czas normalnie.. wszystko wygląda zupełnie normalnie, nie ma żadnych wycieków.
    Co to może być??????
    Dodam, że próbowałem odpowietrzyć i z wężyka leci glikol..
    Tak jak napisał kolektor1 sprawdź czy jest przepływ i ciśnienie na zimnej instalacji.
    Takie krótko trwałe, wysokie temperatury glikolu są praktycznie nieszkodliwe dla niego - zwłaszcza jeśli jest to glikol dobrej klasy.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  17. #37

    Domyślnie

    Pompa chodzi bo słychać..i jest gorąca..
    Rotametr jak rotametr..nic tam sie nie dzieje.. nic się nie rusza

    Woda normalnie leci tyle, że jako zimna jest zimna a jako ciepła też jest zimna

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał freelover13 Zobacz post
    Pompa chodzi bo słychać..i jest gorąca..
    Nie męcz pompy bo ją spalisz, nie może chodzić długo bez przetłaczania cieczy.
    Cytat Napisał freelover13 Zobacz post
    Rotametr jak rotametr..nic tam sie nie dzieje.. nic się nie rusza
    Spróbuj lekko uderzać w rotametr, potrafi się klinować, tylko nie za mocno bo się zbije. Postaraj się na przełączniku na pompie włączać i wyłączać pompę może się rotametr odblokuje, oczywiście jeżeli jest zatarty.
    Cytat Napisał freelover13 Zobacz post
    Woda normalnie leci tyle, że jako zimna jest zimna a jako ciepła też jest zimna
    Jest słonecznie i powinna lecieć ciepła.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 24-07-2015 o 16:59
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Solarek89
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-806
    Posty
    14

    Domyślnie

    Odgrzeję trochę temat, jeśli chodzi o braki prądu to naprawdę polecam zasilacz UPS tak czy inaczej. Ostatnio podłączałem znajomej, która ma solary i kominek. Zestaw przetwornica plus akumulator żelowy 100Ah, powinien wystarczyć na 15-20 godzin pracy pompy solarnej bądź kominka. Plusem jest to, że rzadko kiedy te pompy pracują jednocześnie i obie instalacje są zabezpieczone. Póki co braku prądu jeszcze nie było, ale nie trzeba wychodzić z domu z duszą na ramieniu wrzucając drewno do kominka wystarczające na kilka godzin.

  20. #40

    Domyślnie

    Akumulator żelowy 100Ah powiedzmy pińcet PLN
    przetwornica dająca sinus na wyjściu 250 PLN
    750 PLN sporo jak za gadżet

    Ja w tym roku w lipcu wyjechałem na miesiąc urlopu dom pusty bez poboru wody. A jak bufor przekroczył 65oC wszystko szło w ogrzewanie - tak wiem kuriozum w środku lata odpalać ogrzewanie ale skoro mnie w domu nie było to się podłoga wraz z fundamentami wygrzała

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony