Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
Witam

Chciałbym zapytać jak zachowuje się układ płaskich kolektorów słonecznych w momencie dużego nasłonecznienia i braku prądu. Chodzi o typową instalację solarną 2 płaskie panele, naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa itp. Jakoś brak mi odwagi i niechęć kuszenia losu co by było gdyby nie było UPS`a. Jak zachowuje się taki układ.

Zakładamy, że w kolektorze jest już 110*C - woda zamienia się w parę i przejmuje to naczynie przeponowe i krąży sam glikol?
Kiedy może dojść do sytuacji wzrostu ciśnienia na naczyniu przeponowym?
Jakiego rzędu muszą być temperatury w kolektorze by zadziałał zawór bezpieczeństwa?
Kiedy może dojść do zżelowania czynnika?

Mam nadzieję, że użytkownicy, którzy tego doświadczyli a najlepiej instalatorzy się podzielą wiedzą na ten temat.
Nie oczekuję odpowiedzi, że w prawidłowo wykonanej instalacji takie coś nie ma miejsca tylko co się dzieje jak jednak do tego dojdzie?
Co zrobić w przypadku jak przypadnie słoneczny dzień a energetyka ogłosi konserwację transformatora np 6godzin? Zakrywać kolektory czy czekać aż instalacja sama się wybroni?
Witam.
To zależy od długości instalacji i wielkości dobrze dobranej pojemności naczynia. Przy dwóch kolektorach i bardzo krótkiej instalacji i małego naczynia może dojść do rozerwania rurki w kolektorze, to przećwiczyłem na sobie. Natomiast sytuacja przy prawidłowo dobranym naczyniu jest taka, że dwa kolektory to na ogół ok. 4 litry łącznie. a więc przy gotowaniu te 4 litry przez kolektory są wpychane do instalacji, gdzie ten wzrost objętości powinien być przejęty przez naczynie lub inne urządzenie kompensujące ciśnienie. Zawór bezpiecz. na ogół jest na 6 bar i nie powinien nim wylecieć glikol. To jest prawidłowa sytuacja.
Jeżeli chcesz sprawdzić czy masz prawidłowo zrobioną instalację to w dzień słoneczny ją zatrzymaj na 3 godziny, takie gotowanie glikol swobodnie wytrzyma. Dopiero jak będziesz przez całe lato tak gotować to glikol ulegnie degradacji i zamieni się w brunatną ciecz. O ile glikol ma cały czas kolor zielony lub czerwony jest dobry i nie należy go wymieniać nawet po 5 latach.