dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 49 z 49
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solarek89 Zobacz post
    Odgrzeję trochę temat, jeśli chodzi o braki prądu to naprawdę polecam zasilacz UPS tak czy inaczej. Ostatnio podłączałem znajomej, która ma solary i kominek. Zestaw przetwornica plus akumulator żelowy 100Ah, powinien wystarczyć na 15-20 godzin pracy pompy solarnej bądź kominka. Plusem jest to, że rzadko kiedy te pompy pracują jednocześnie i obie instalacje są zabezpieczone. Póki co braku prądu jeszcze nie było, ale nie trzeba wychodzić z domu z duszą na ramieniu wrzucając drewno do kominka wystarczające na kilka godzin.
    A i tak 99% ludzi pomyśli, że za cenę tego akumulatora i przetwornicy (ok 1000zł) kupi 5m3 drzewa...

  2. #42

    Domyślnie

    Bo taka jest prawda, akumulator to bezsensowny zakup jako bufor popracuje 5 lat i co dalej? Poszedłem w ongrid i co produkuje korzystam lub oddaje w sieć jak nie ma prądu wyciągam generator i działam dalej.

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Solarek89
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-806
    Posty
    14

    Domyślnie

    Sensowny czy bez to już kwestia indywidualna - gdyby to miał być backup tylko dla solarów to okej, może lepiej byłoby założyć jakiś panel pv. Ale tu też chodzi o zimę - podtrzymanie pracy pompy co, w tym wypadku od kominka i cwu. Całość kosztowała 900zł brutto, przetwornica pełny sinus. Dodam jeszcze że podłączałem to w domu gdzie w tym rejonie co jakiś czas nie ma prądu i dodatkowo budują obwodnicę miasta 40m dalej więc może być różnie, a czasem spokój i pewność że wykąpiesz się w ciepłej wodzie jest bezcenna

  4. #44

    Domyślnie

    Akurat brak ciepłej wody jest małym problemem, bo zazwyczaj jak wyłączą prąd to i wodociągi nie podają wody.
    Większy problem to komplikacje układu grzewczego typu brak odbioru ciepła, zagotowanie pieca kominka, wyrzucenie wrzątku w kanał, spadek ciśnienia itp.
    Do solarów u siebie nie stosuję UPS`a, bo zaniki mogę na palcach jednej ręki w roku policzyć. Ale są okolice, że często występują braki dostaw prądu i UPS jest jak najbardziej uzasadniony.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Bo taka jest prawda, akumulator to bezsensowny zakup jako bufor popracuje 5 lat i co dalej? Poszedłem w ongrid i co produkuje korzystam lub oddaje w sieć jak nie ma prądu wyciągam generator i działam dalej.
    Akumulatory żelowe prawidłowo użytkowane 10lat dają radę. A przynajmniej te modele co stosujemy do podtrzymywania telewizji przemysłowych.

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Solarek89
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-806
    Posty
    14

    Domyślnie

    10 lat to już niezły wynik. Ale nawet jeśli byłoby to 5-6, to potem do wymiany będzie sam aku, przetwornica zostaje. Wgl według mnie to przy kotłach i kominkach to taki ups to jest opcja niezbędna, może niekoniecznie 100Ah, ale chociaż 40-50 - u mojego klienta wymieniałem kocioł "na wszystko" na kocioł na pellet, to opowiadał że mając jeszcze stary kocioł często jak była wichura itp to wracał specjalnie z pracy sprawdzić czy jest prąd i czy wszystko ok. Coś w tym jest. Zdaję sobie sprawę że może być i cały rok kiedy UPS w ogóle nie przełączy się na pracę z aku, ale jak będzie jeden taki dzień to każdy powie "grrr, a mogłem sobie to założyć"
    pozdrawiam

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solarek89 Zobacz post
    Całość kosztowała 900zł brutto, przetwornica pełny sinus. Dodam jeszcze że podłączałem to w domu gdzie w tym rejonie co jakiś czas nie ma prądu i dodatkowo budują obwodnicę miasta 40m dalej więc może być różnie, a czasem spokój i pewność że wykąpiesz się w ciepłej wodzie jest bezcenna
    Można jeszcze taniej. Na All...o można nabyć przetwornice, same, bez akumulatorów, używki, bo i tak tą małą żelówkę trzeba wymienić na większy samochodowy.
    Z tym czystym sinusem to tez tak myślałem na początku ale skoro pompa chodzi sporadycznie na aku, to też da sobie radę przy sinusoidzie aproksymowanej.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  8. #48

    Domyślnie

    Dokładnie pompa ruszy nawet przy sinusojdzie modyfikowanej. U mnie jak wymieniali słupy energrtyczne kolektory chodziły na agregacie prądotwórczym z najzwyklejszym AVR`em. Czasami tylko sterownik pluł błędem "Brak przepływu" ale wszystko OK.

  9. #49
    Banned
    Wojtko55

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bialystok
    Kod pocztowy
    15-814
    Posty
    204

    Domyślnie

    Ciekawe, bo sam rozmyślałęm nad rezerwowym zasilaniem. Widzę trzeba cały temat przeczytać

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony