dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie uczulenie na ziemię w doniczce

    mam zagwostkę - projektuję wnętrze domu dla małżeństwa, których córeczka podobno uczulona jest na ziemię do kwiatów (nie znam szczegółów, to jedyna informacja, jaką dostałam). Para bardzo chciałaby miec rośliny w salonie (i pewnie nie tylko tam), więc mam to uwzględnic w projekcie. Z ciekawości chcialabym zapytac, czy jest jakaś rada na to, może jest jakiś rodzaj ziemi (i związany z nią rodzaj roślinności), który byłby bezpieczny dla małej dziewczynki. Może ograniczyc się do pomieszczeń, gdzie dziecko będzie przebywało mniej, niż w pozostałych? Szczerze powiem, że zupełnie się na tym nie znam, raczkuję w temacie roślin (moje w domu albo gniją, albo usychają ) i byc może walnęłam tu jakąś głupotę - proszę o wyrozumiałośc

  2. #2

    Domyślnie

    Podejrzewam, że nie jest uczulona na ziemię, ale na jakiś składnik w niej zawarty, a gleba do rzecz wielce skomplikowana; grzyby, roztocze i wiele innych elementów. Nie bardzo natomiast rozumiem dlaczego chcą mieć rośliny w pokoju jeśli dziecko jest uczulone.
    Rozwiązanie jest dość proste. Trzeba zaproponować uprawę hydroponiczną czyli bez ziemi. Zamiast tego stosuje się roztwór soli mineralnych wlewany do specjalnych doniczek. Hydroponika to cała spora dziedzina, więc trudno opisac tu szczegóły, ale w internecie powinno byc o tym dużo informacji. Większość roślin sie do tego nadaje, ale są też takie które muszą mieć glebę.
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedź Pójdę tym tropem
    Jeśli chodzi o rośliny w pokoju, to rozkład salonu "kusi" zrobieniem w jednym miejscu miejsca wypoczynkowego - coś na kształt zimowego ogrodu. Jest ono trochę na uboczu, odosobnione. Oczywiście zrezygnują z tego, jeżeli nie zaproponuję żadnego rozwiązania problemu, ale wiem, że baaaardzo im się coś takiego marzy...
    Podejrzewam, że nie jest uczulona na ziemię, ale na jakiś składnik w niej zawarty, a gleba do rzecz wielce skomplikowana; grzyby, roztocze i wiele innych elementów
    też mi się tak wydaje, ale nie wiem, czy oni robili dziecku jakies szczegółowe testy alergiczne (przy okazji podpowiem).
    Jeszcze raz dziękuję

  4. #4

    Domyślnie

    Tulla, niekoniecznie musi chodzic o "ziemie", ale oprocz tradycyjnych substratow torfowych mozna rosliny uprawiac rowniez w innych podlozach. Najpopularniejsze to kokos (polecam), welna mineralna(nie polecam), perlit(polecam). Do nabycia w dobrych sklepach ogrodniczych. Poki nie wiadomo na co konkretnie uczulone jest dziecko, ciezko cos doradzic. Moze warto najpierw pojsc zrobic testy?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Mój domowy alergolog twierdzi, że najczęstszą przyczyną alergii, nie jest ziemia, tylko pleśnie, czyli grzyby rozwijające się w niej. Dlatego wyjściem jest tylko hydroponika, ale pod warunkiem częstej wymiany płynów tak, aby w uprawie nie było duzych stężeń grzybowych. Innym wyjściem jest cotygodniowa sterylizacja podłoża, co znów przy innych kulturach( torfowych, włóknistych, żelowych) jest zbyt pracochłonne.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Mój domowy alergolog twierdzi, że najczęstszą przyczyną alergii, nie jest ziemia, tylko pleśnie, czyli grzyby rozwijające się w niej. Dlatego wyjściem jest tylko hydroponika, ale pod warunkiem częstej wymiany płynów tak, aby w uprawie nie było duzych stężeń grzybowych. Innym wyjściem jest cotygodniowa sterylizacja podłoża, co znów przy innych kulturach( torfowych, włóknistych, żelowych) jest zbyt pracochłonne.
    Jesli okazaloby sie ze alergie powoduja grzyby to wcale nie trzeba uciazliwej hydroponiki ani cotygodniowej sterylizacji, czy jakiejs chemii, wystarczy podlac podloze raz na dwa - trzy miesiace jednym z preparatow biologicznych. Ja polecam dostepne w Polsce Polyversum:
    http://www.biopartner.com.pl/polyversum.html
    A preparaty zachodnie wraz z opisem tu:
    http://www.cabi-publishing.org/pdf/B...67Chapter1.pdf

  7. #7

    Domyślnie

    Też obstawiam grzyby i pleśnie.
    Można uprawiać rośliny - każde - w takiej śmiesznej galarecie. Mam tego trochę w domu. Mnie rośliny w tym normalnie rosły. To się nazywa wodny kryształ - zajrzyj tutaj:

    http://iglaki.agrosan.pl/forum/index...25bf9c320ecb98

  8. #8

    Domyślnie

    Mój domowy alergolog twierdzi, że najczęstszą przyczyną alergii, nie jest ziemia, tylko pleśnie, czyli grzyby rozwijające się w niej. Dlatego wyjściem jest tylko hydroponika, ale pod warunkiem częstej wymiany płynów tak, aby w uprawie nie było duzych stężeń grzybowych. Innym wyjściem jest cotygodniowa sterylizacja podłoża, co znów przy innych kulturach( torfowych, włóknistych, żelowych) jest zbyt pracochłonne.
    to rozwiązanie raczej odpada, bo to są małe, roztrzepane leniuchy
    bardzo dziękuję za odzew i podpowiedzi

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kat27

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-286
    Posty
    1

    Domyślnie

    Polecam bardzo ciekawy artykuł, o tym, jak zorganizować ogród dla alergika. Może się komuś przyda: http://www.mojealergie.pl/wszystko_o...emy_ogrod.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony