dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Rhyacophila

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    internet
    Kod pocztowy
    77-876
    Posty
    2

    Domyślnie Kłopot z solarem - utrata ciepła w zasobniku - prośba o komentarz

    Jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich bardzo serdecznie.

    Generalnie mam spory orzech do zgryzienia z moim solarem.

    Czy to możliwe, że system solarny w pochmurne dni (przy minimalnej pracy) może wyciągnąc z zasobnika (300 litrów) ciepło z wody? Po wczesniejszym podgrzaniu jej piecem???


    A więc,
    Grzeję wode piecem CO, a solar miał być wygodną alternatywą na lato. Lecz ku mojemu rozczarowaniu temperatura wody potrafi spaść w kilka godzin o 35-40 st C – podkreślam, że przy znikomym zużyciu.

    Coś nie działa, jak trzeba i wydaje mi się, że solar jest źle podłączony.

    Kilka spostrzeżeń:

    Palę w piecu by ogrzać wodę dwa razy dziennie, wieczorem mam 70 st w zasobniku. Następnego dnia rano zasobnik wskazuje ledwo 30. W nocy wszyscy spali, nikt nie podlewał kwiatów ciepłą wodą...

    Dzień kolejny. Jest pochmurno, solar coś tam tłoczy ale temperatura na dachu osiąga 30 i trochę, glikol też coś kolo tego więc szału nie ma. Wieczorem palę w piecu by podnieść ciepło wody. Rozgrzewam piec do 70, po jakimś czasie woda w zasobniku rosnie pod 70. Ku mojemu zdziwieniu, po godzinie grzania zaczyna rosnąc temperatura glikolu do ok 60. W międzyczasie zauważam znaczny spadek temperatury wody. Wcześnie rano wszystkie zegary pokazują coś koło 40. (piec, zasobnik, glikol).

    Dzień następny, nie wytrzymuję i wyłączam solar (wbrew zaleceniom) na noc. Palę pod 70, myję zęby idę spać. Rano temperatura w zasobniku 65st. Dzień jest b. Słoneczny. Właczam solar. Sterownik pokazuje na dachu temp 120 st. Co chwila temp. Rośnie a pompa kolektorowa nie zaskakuje. Temp. Rośnie do 160 wywołujac alarm. System alarmowy włącza (dopiero) pompę kolektorową. Sytuacja powtarza się w dniach kolejnych...

    Dzwonię po fachowców ( tych co zakładali). Co słyszę „panie niemożliwe”. Coś pogrzebali w ustawieniach – tu jeden do góry tam w dół.
    Fakt faktem zmieniło się na lepsze. Po podgrzeniu piecem temp glikolu przestał się podnosic, woda przez noc pozostaje ciepła. Niestety w pochmurne dni, przy pracy solaru na niskich temperaturach wcześniej nagrzana woda w zasobniku spada! Tak jak dziś z 65 na 35.

    Prosze o wyrażenie swojej opinii.

    Pozdrawiam,
    Adam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Zrób zdjęcie jak podłączona jest instalacja kolektora do zbiornika.
    Spadek temperatury wody w zbiorniku może być spowodowany przez funkcje "chłodzenia kolektora w nocy" - niektóre automatyki mają taką opcję - moim zdaniem powinna być zakazana.
    Dowiedz się czy masz coś takiego i jeśli tak to postaraj wyłączyć.

    Co to za kolektory?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #3

    Domyślnie

    NIeco podobny problem u mnie. Podejrzewam, że w mojej instalacji kolektorów ciepła następuje niezamierzone przeze mnie wychładzanie zbiornika nocą. Instalatorzy nie zaprogramowali nocnego schładzania, zresztą zjawisko występuje przy niskich temperaturach, gdzie nie ma mowy o zabezpieczeniu przed przegrzaniem. Zaobserwowałem że jeszcze ok. godziny po zmierzchu, kiedy grzania dawno już nie ma temperatura na kolektorze jest rzędu 30 st. podczas gdy zbiornik nagrzał sie do 40 st. a na zewnątrz od dawna jest ok. 6 st. (lub mniej). Żadna pompa nie pracuje, sterownik nie sygnalizuje żadnych akcji. Podejrzewał, że normalnie grawitacyjnie następuje obieg wody powodujacy wychładzanie zbiornika - rano zbiornik jest zimny (ok. 13 st.). Przy dużym letnim grzaniu zjawisko może byłoby i pozytywne ale w okresie przejściowym zdecydowanie nie. Obniża to uzysk ciepła i ekonomiczność całego przedsięwzięcia. Pytanie jest takie - jak zwerfikować czy zjawisko zachodzi tak jak podejrzewam żebym mógł udowodnić to firmie instalującej żeby ten błąd poprawili. Kolektory próżniowe ale to chyba bez znaczenia (poza tym, że chyba mniej schładzają). Myślę że u założyciela tego wątku występuje podobny problem. Pytanie jest też jak układy solarne są standartowo zabezpieczone przed grawitacyjnym obiegiem?
    pozdrawiam, mmiodek

  4. #4

    Domyślnie

    Dodam, że u mnie nie nstępuje utrata ciepła zbiornika z grzania kotłem, bo kocioł grzeje wężownicą w górnej części zbiornika a kolektor w dolnej. Tak, że tracę raczej tylko to ciepło z dołu zbiornika. Ponieważ zwykle wieczorem 3÷4 osoby sie myją, kąpia itp. to do dolnej części napływa zimna woda z sieci i ta strata w sumie jest niewielka. Ale tak dla zasady chciałbym zjawisko wyeliminować.
    pozdrawiam, mmiodek

  5. #5

    Domyślnie

    Kilka propozycji:
    - Maksymalna wymagana temperatura wody T2 - 85 stopni.
    - Ochrona kolektorów przed zamrożeniem - wyłączone
    - Temperatura krzepnięcia płynu: -25 stopni
    - Włączenie funkcji urlopowej: wyłączony

    Jeśli nic z tych rzeczy jak napisał RAPczyn zrób fotę zbiornika a raczej sposobu podłączenia.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmiodek Zobacz post
    Myślę że u założyciela tego wątku występuje podobny problem. Pytanie jest też jak układy solarne są standartowo zabezpieczone przed grawitacyjnym obiegiem?
    Tu w zasadzie nie ma standardów. Ale jeżeli coś takiego wystąpi to zabezpiecza się na dwa sposoby.
    1. Instalatorzy zakładając instalację powinni zasyfonować podłączenie instalacji do zbiornika i to w zasadzie powinno wystarczyć.
    2. Założyć zawór zwrotny na instalacji co spowoduje, że instalacja jest zamknięta , tak jak by był zawór na niej zamknięty jak nie chodzi pompa.
    Ale najpierw należy sprawdzić czy faktycznie to zjawisko występuje. A można zrobić to w ten sposób, ze po nagrzaniu zbiornika i odczekaniu jakiś czas "pomacać" którąś z rurek solarnych czy nie jest ciepła. Jak jest ciepła to założyć zawór zwrotny. Czasami to zjawisko wystąpi przy jakiejś konkretnej temp. zbiornika, nie zawsze w pełnej gamie temperatur.

  7. #7

    Domyślnie

    Hejka

    Ja też swego czasu miałem taki problem, ale sobie poradziłem. Okazało się, że zawór zwrotny w grupie pompowej się zawiesił i był cały czas otwarty.
    Przepłukałem instalację pompą i się odwiesił a na wszelki wypadek domontowałem dodatkowy przy wylocie zimnego glikolu ze zbiornika i problem ustał.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam, koledzy czy jest sens wstawić w tym miejscu zawor zwrotny jak zaznaczyłem na schemacie żeby nie mieć problemów z uciekającym cieplem w solar na dachu poprzez grawitacje, pytam bo moja instalacja nie jest jeszcze uruchomiona i wstawienie zaworu to nie problem tylko czy nie pogorszy sytuacji pracy instalacji. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	543.jpg
Wyświetleń:	829
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	264439
    Ostatnio edytowane przez toma1 ; 08-06-2014 o 18:09

  9. #9

    Domyślnie

    A gdzie ten schemat?

    Mi nie pogorszył pracy instalacji.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał toma1 Zobacz post
    Witam, koledzy czy jest sens wstawić w tym miejscu zawor zwrotny jak zaznaczyłem na schemacie żeby nie mieć problemów z uciekającym cieplem w solar na dachu poprzez grawitacje, pytam bo moja instalacja nie jest jeszcze uruchomiona i wstawienie zaworu to nie problem tylko czy nie pogorszu sytuacji pracy instalacji.
    Wystarczy zasyfoniwać.

  11. #11

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem na czym polega to zasyfonowanie?
    pozdrawiam, mmiodek

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmiodek Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem na czym polega to zasyfonowanie?
    Rurka z ciepłym glikolem podłączona jest do górnej części wężownicy w zbiorniku. Rurka ta prawdopodobnie idzie z góry od kolektorów i poprzez kolano ( lub wygięcie pod kątem prostym w wypadku nierdzewki karbowanej ) podłączona jest do wężownicy. A powinna być podłączona tak: idzie z góry od kolektorów schodzi poniżej podłączenia jakieś 20-25 cm, s powrotem wraca do góry i dopiero wtedy podłączona do wężownicy. Tworzy takie "U" dokładnie jak ta litera poniżej podłączenia.
    Teraz prawdopodobnie ciepło idzie do góry bo nie ma w zasadzie żadnych przeszkód, jak będzie "U" ( czyli zasyfoniwanie ) ciepło musiało by pójść najpierw w dół później do góry a w dół już nie pójdzie.

  13. #13

    Domyślnie

    To w sumie zasyfonowane u mnie jest bo mam nadmiar rury i schodzi cos tam do dolu i potem dopiero do góry idzie.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Ja dziś zauważyłem podobny problem i doszedłem do wniosku że założę zawór zwrotny na zasilaniu wężownicy

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dik72

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam.
    Mam podobny problem wynoszenia ciepła z zasobnika do solarów "grawitacyjnie" Moje pytanie :Czy każda grupa pompowa posiada zabezpieczenie przed grawitacją .

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał dik72 Zobacz post
    Witam.
    Mam podobny problem wynoszenia ciepła z zasobnika do solarów "grawitacyjnie" Moje pytanie :Czy każda grupa pompowa posiada zabezpieczenie przed grawitacją .
    W zasadzie każda, jednak zawór może się zawiesić i wtedy może dojść do wyprowadzania ciepła na kolektory. Jednak najlepszym "patentem" jest zasyfonować "ciepłą" rurkę. Co by nie mówić i tak wiąże się to ze spuszczeniem glikolu.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dik72

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    20

    Domyślnie

    Instalator poprawił instalacje zakładając zawór zwrotny ,na pytanie czy zasyfonowanie ciepłej rurki nie rozwiąże problemu usłyszałem że ciężko jest z odpowietrzeniem układu. Jedyne co zauważyłem to spadek przepływu na rotametrze ( przepływomierz elektroniczny ) Przed założeniem zaworu na 3 biegu pompy 7.2 l/m po założeniu zaworu 6.7 l/m. Jak na razie zawór hamuje wyprowadzanie ciepła z zasobnika na solary

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Ile masz kolektorów i jakie masz zainstalowane???
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dik72

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Ile masz kolektorów i jakie masz zainstalowane???
    Hewalex 2x ks2600 tlp zbiornik 300l

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał dik72 Zobacz post
    Instalator poprawił instalacje zakładając zawór zwrotny ,na pytanie czy zasyfonowanie ciepłej rurki nie rozwiąże problemu usłyszałem że ciężko jest z odpowietrzeniem układu.
    Od kiedy instalatorzy stosują mechaniczne pompy do napełniania nie ma żadnych problemów z odpowietrzaniem układu. Jak on po przeróbce odpowietrzał układ?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony