dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie podłoga z desek na legarach -czy warto?

    Czy warto ułożyć deski na legarach?
    Chodzi mi zarówno o cenę, jak użytkowanie.
    A jakie drewno może wchodzić w grę: sosna, modrzew, co jeszcze?

  2. #2

    Domyślnie podłoga z desek

    Ja zrobiłam zwykły parkiet i płytki i teraz żałuję, głównie ze względu na dzieci /można chodzić boso i nikt się nie przeziębi/ i jest zdecydowanie cieplej. Myślę ,że koszt i parkietu i podłogi na legarach aż tak bardzo by się nie różnił- ja mam parkie4t z egzotyków i kleje kosztowały majątek. Radziłabym jednak pomśleć o czymś innum niż sosna/chyba, że w sypialni/ bo to jest bardzo miękkie drewno.

  3. #3
    MR
    Guest
    MR

    Domyślnie

    Koniecznie na legarach. Po pierwsze: są bardziej stabilne. po drugie w przypadku ewentualnego rozsychania robią się mniejsze szpary i nie trzeszczą tak przy chodzeniu. Najlepiej gdy legary sa przynajmniej częściowo wbetonowane w ostateczną wylewkę. Do nich przybija się lub wkręca deski.
    Mam podłogę sosnową na legarach - użytkuje ją od pażdziernika. W sumie jest OK - fajnie wygląda ale drewno jest trochę zbyt miękkie - szczególne do miejsc najbardziej użytkowanych: hol i salon. W sypialniach OK.

  4. #4
    tomek_2
    Guest
    tomek_2

    Domyślnie

    Sosna jest ok pod warunkiem, ze jestesmy gotowi na cyklinowanie i lakierowanie co jakies 2-4 lata. Jest miekkim drewnem, zwlaszcza te deski, ktore dzisiaj sa dostepne (no chyba, ze sa miejsca, gdzie drewno sosnowe jest lepszej jakosci, nie wiem). W pokoju mam podloge sosnowa z lat 60-tych i sie jeszcze jakos trzyma jest po jednym cyklinowaniu i lakierowaniu 8 lat temu i w tej chwili nadaje sie w sumie do cyklinowania i lakieru. W kuchni za to mam podloge sosnowa z nowych desek (ma 4 lata) i wyglada fatalnie, nadaje sie tylko do lakierowania. Jest b. miekka i sie srednio nadaje do eksploatowanych pomieszczen (np w kuchni - tak jest u mnie) Tym niemniej jest to wybor ekologiczno-ekonomiczny ale malo praktyczny chyba.

  5. #5

    Domyślnie podłoga z desek

    zastanowiłabym się nad wciskaniem legarów w wylewkę; należy raczej pod nie coś podłożyć bo inaczej będzie z tego świetne pudło rezonansowe chyba , że ta podłoga jest na parterze.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    We wszystkich instrukcjach jakie miałem w ręku jest mowa o kładzeniu legarów na paskach korka/pianki poliuretanowej w celu eliminacji przenoszenia dźwięków.
    Jasiu

  7. #7
    maginda
    Guest
    maginda

    Domyślnie

    A my słyszeliśmy (jeszcze nie mamy doświadczenia, bo podłoga dopiero za 3 m-ce), że postęp w dziedzinie chemii budowlanej umożliwia już klejenie desek (bez legarów). Są dwa takie fajne sklepy na Bartyckiej w Warszawie, gdzie można usłyszeć wiele ciekawych rzeczy.

    W nowobudowanym domku będziemy mieć podłogę z desek dębowych. Za radą naszego stolarza (pełne zaufanie - robił nam parkiet do mieszkania) będą one miały wymiary 12 cm x ok. 100 cm (podobno mniejsze ryzyko łódkowania). Użyjemy też dobrego kleju np. Uzin.

    Jeśli chodzi o rodzaj drewna, gorąco polecam wiąz. Mamy taki parkiet w mieszkaniu, ale niestety nie udało nam się teraz dostać tego drewna.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    podloga na legarach musi byc zaplanowana i uklada sie ja bezposrednio na plycie lub stropie ( zadne zalewanie betonem ) mozna polozyc deski swierkowe sosnowe lub modrzewiowe;na podloge mozna pozniej polozyc parkiet tylko trzeba to uwzglednic przy ustalaniu poziomu podlogi

  9. #9

    Domyślnie

    u mnie to wygląda tak: legary, pomiędzy legarami wełna akustyczna i deski na pióro i wpust. Użytkujemy od około roku deskę sosnową, ale tylko w sypialniach i mimo to można ją bardzo szybko uszkodzić. Wystarczy, że spadnie komuś np. wieszak z szafy na podłogę i już jest mała ryska . Nie wspomnę o moim 10 m-cznym synku, który właśnie przechodzi etap stukania wszystkim co mu wpadnie w rączki w podłogę...
    Wygląda pięknie, ale trzeba naprawdę uważać przy użytkowaniu.
    Bułka

  10. #10

    Domyślnie

    Bułka, a czym zabezpieczoną od góry tę podłogę?
    olej, czy jakiś lakier (jaki?).
    Pozdrowienia

  11. #11

    Domyślnie

    Podłoge mam pomalowaną lakierem Dulux'a, a czym była "mazana" przed to muszę sprawdzić, bo już nie pamiętam. Poszukam butelek albo faktur i napiszę w poniedziałek. Chyba to było coć Vitol.... NIE no nie pamiętam i nie będe zmyślać Sprawdzę. Obiecuje

  12. #12

    Domyślnie

    w calym domu mam deski, na polpietrze w sypialniach swierkowe a na parterze (saloon, kuchnia, korytarz, gabinet) modrzewiowe, wygladaja pieknie, pieknie, ale widac rysy po kilku miesiacach, jednak mnie to nie przeszkadza, lubie podniszczone rzeczy, to nie znaczy, ze nosze same lekkie ubrania, na wage
    deski sa na legarach, pomiedzy nimi welna mineralna a pod legarami punktowo pianka

  13. #13

    Domyślnie

    Niestety nie znalazłam tego płynu, którym zabezpieczaliśmy deski Przeszukałam garaż i szopkę w poszukiwaniu butelek, ale chyba przy okazji ostatnich porządków musiałam wyrzucić resztki
    Tym razem nie pomoge

  14. #14

    Domyślnie

    Chciałabym deski na legarach , ale trochę żal mi wysokości . Ile muszą najmniej mieć te legary - na Forum czytałam , że 7 cm, a w jakimś Przewodniku Budowlanym , że 3cm. Możecie coś poradzić? Pozdrawiam
    Pozdrawiam Marzena

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    u mnie jest minimum 17 cm a to dlatego, ze mam jeszcze dane ocieplenie miedzy legarami 15 cm welny mineralnej
    paj^

  16. #16

    Domyślnie podloga z olchy ??

    Kolega namowil mnie na podloge z olchy.
    Nawet kupilem juz deski, ale przeczytalem na stronie Instytutu Technologii Drewna, ze olcha jest rakotworcza i alergogenna.
    To co ja mam teraz zrobic ??
    Jakiego drewna nalezy uzyc na przyzwoita podloge na legarkach??

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jayer
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    492
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Czolem!

    Po przeprowadzeniu dochodzenia , robimy w salonie i jadalni drewniana podloge na legarach. Dokladnie tak jak u Paja. 15cm legar, 10 cm welny...
    Ma byc cieplo
    Jeszcze szukam dobrej ceny na brzoze. Ale chyba sie nie da. Na razie ma byc sosna.

    Pozdro

    Jay

  18. #18

    Domyślnie Re: podloga z olchy ??

    Cytat Napisał aluko
    Kolega namowil mnie na podloge z olchy.
    Nawet kupilem juz deski, ale przeczytalem na stronie Instytutu Technologii Drewna, ze olcha jest rakotworcza i alergogenna.
    To co ja mam teraz zrobic ??
    Jakiego drewna nalezy uzyc na przyzwoita podloge na legarkach??
    czy mozesz podac jakis link do tej opinii ze olcha jest rakotworcza, interesuje mnie kto cos takiego wymyslil i na jakiej podstawie.

  19. #19

    Domyślnie

    u mnie jest 15 cm welny mineralnej, jest jeszcze cieplej

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Ze olcha jest toksyczna stoi na stronie Instytutu Technologii Drewna

    www.itd.poznan.pl/VADCUM/Olcha.htm

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony