dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pumanet

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie rów melioracyjny przed domem

    Witam,

    Poszukuję pomysłu na wykończenie rowu melioracyjnego przed ogrodzeniem domu aby nie bawić się w jego koszenie.
    Czym wyłożyć coś takiego aby było ładnie i praktycznie.

    Myślałem o wyłożeniu kostki ażurowej a pod nią jakąś folię aby trawa nie przerastała ale nie wiem czy będzie to estetyczne.

    Może ma ktoś jakieś pomysły?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Możesz rozłozyć płyty ażurowe, ale lepiej, żeby przerosła je trawa. Wtedy będzie to stabilniejsze. Niestety, trzeba czasem trawę podkosić.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pumanet

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyprinus
    Możesz rozłozyć płyty ażurowe, ale lepiej, żeby przerosła je trawa. Wtedy będzie to stabilniejsze. Niestety, trzeba czasem trawę podkosić.
    no właśnie a ja nie chcę kosić, już mam tyle koszenia na podwórku, że mi wystarczy.

    może ktoś jeszcze pomoże z jakimś pomysłem???

  4. #4

    Domyślnie

    Bezobsługowy (prawie) jest rów wyłożony czarną włókniną (trzeba ją przyszpilić co ok. 0,5m) i obsadzony roślinami płożącymi. Nadają się irgi, tawulec pogięty, gęsto posadzone trzmieliny. Trzeba wziąć tę włókninę, która nie ma splotów, tak, aby za kilka lat się rozpadła.
    Tyle, że zanim krzewy się rozrosną, to masz wystawę włókniny. Na początku nie za pięknie, ale po 2 latach już jest nieźle.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Albo zalej wszystko betonem. Na pewno nie będziesz musiał niczego kosić.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Same płyty azurowe nie zapobiegna wymywaniu gleby przez wode opadowa i zamulania rowu.
    Lepiej podsadzic barwinkiem i krzewami, ktore juz wczesniej zostaly wymienione.
    Osobiscie preferowałabym barwinek, czy trzmielinę Fortune'a bo sa zimozielone i rów nie bedzie zapychany opadłymi liścmi.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    jeszcze irga dammera dobrze się sprawdzi. Płożąca, zimozielona, gałązki ukorzeniają się (wzmacnia skarpę), jesienią i zimą ma czerwone owoce - dekoracyjne no i dodatkowe jedzonko dla ptaków jest

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pumanet

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    dziękuje wszystkim za pomysły

  9. #9

    Domyślnie

    a może wyłożyć kostką np. granitową

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pumanet

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anuleek
    a może wyłożyć kostką np. granitową
    tzn. jak by to miało wyglądać?
    jak by to wyszło cenowo?

  11. #11

    Domyślnie

    Chyba zapominamy po co jest rów melioracyjny - otóż często (i to przez dłuższy czas) stoi w nim woda. Muszą być tam rośliny znoszące takie środowisko. W moim rowie (przylegającym do płotu) są śliczne rośliny wodne - kwitnące (kolor żółty i wrzosowy), nie mam pojęcia jak się nazywają.
    Niestety rów jest zapuszczony, rosną chwasty, rok temu był nawet okaz barszczu Sosnowskiego. Też się zastanawiam co posadzić, ale trawa to chyba najlepsze rozwiązanie - darń dobrze ochroni skarpę przed wymywaniem, opadaniem. No i nie zaszkodzi jej zalanie.

    ALbo wyłożyć dół takimi korytkami betonowymi (są specjalne do rowów, odprowadzania wody z dróg etc.) a samą skarpę roślinami.

  12. #12

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że nikt tu nie miał zamiaru sadzić roślin na dnie rowu, chodziło właśnie o wzmocnienie boków. Krzewy płożące umocnią to lepiej niż trawa.
    To wrzosowe u Ciebie BK to pewnie krwawnica
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawnica_pospolita
    A żółte mogą być irysy albo jaskry albo jeszcze coś innego. Jak wygląda to żółte?

  13. #13

    Domyślnie

    Tak, to ta roślina którą pokazałaś. Żółte - zrobię zdjęcia wiosną.

    Dzięki! Nie wiedziałam że mam fajne cenne rośliny pod domem.

    Barszcz Sosnowskiego - mam nadzieję że już nam nie wyrośnie.

  14. #14

    Domyślnie

    A wiesz, że barszcz zwyczajny, to warzywo? Ale, nie Sosnowskiego!
    http://www.survival.strefa.pl/r/barszcz.htm
    Cieszę się, że nie masz zamiaru usuwać roślin, które rosną tam dziko
    W końcu one były tam pierwsze
    Pozdrawiam niedalekiego Sąsiada

  15. #15

    Domyślnie

    Kurczę sama nie wiem czy to zwyczajny czy Sosnowskiego, ale miał takie długie i grube łodygi, wyglądał jak to co rośnie u nas nad Odrą.


    Zastanawiam się czy nie przenieść tych kwiatów (krwawnica i te żółte - prawdopodobnie jaskry) do okolic oczka wodnego (obok rowu) które chcę zrobić - aranżacja byłaby z głowy

    Pozdrawiam sąsiadkę

    Zdaje się że wykańczała nam domy ta sama ekipa (dream team Mr Waldek G. and spółka)

  16. #16

    Domyślnie

    Nie, to u Ciebie to raczej ten groźny, Sosnowskiego. Nad moim stawem krwawnica sama się posiała, jaskry też
    Chyba Wam polecałam Waldemara Jesteś z niego zadowolona?
    Pozdrawiam.

  17. #17

    Domyślnie

    Tak, wszystko u nas robili - weszli do domu bez sufitu i tynkiem do poprawek, a wyszli jak już mieszkaliśmy

    Pozdrawiam
    Beata

  18. #18

    Domyślnie

    To się cieszę, że Waldemar się sprawdził. Ja do dzisiaj jak mam jakiś problem natury budowlanej (niezwiązany już z naszym domem), dzwonię do niego. Zawsze mi pomógł
    Pozdrawiam.
    Dorota

  19. #19

    Domyślnie

    pumanet a ten rów u Ciebie jest z widocznym spadkiem, czy raczej poziomy?

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pumanet

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomciooo
    pumanet a ten rów u Ciebie jest z widocznym spadkiem, czy raczej poziomy?
    no właśnie dosyć stromy jest ten spadek. Dlatego mam trudności z jego wykoszeniem. Przycinałem go elektryczną podkaszarka, ale chyba coś się silnik przegrzał i została mi tylko spalinówka na kołach.
    Ale tak poza tym mam tyle koszenia na podwórku, że naprawdę już chociaż chciałem żeby mi ten rów odpadł z obowiązków.


    Po prostu chciałbym coś zrobić żeby już o nim zapomnieć i mieć spokój, a jakieś roślinki będą chyba wymagały jakiejś opieki od czasu do czasu.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony