dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 902
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 18033
  1. #201

    Domyślnie

    Elfir
    Chodzi o ten pas po drugiej stronie , zakręt gdzie widać schody wejściowe, donicę i zakręt ścieżki prowadzący do dalszej części ogrodu. U mnie w zasadzie jest bardzo podobnie jak u mb1971. mb1971 ułożyła na spadku przy ścieżce kamyki i wyłożyła rabatę korą. U mnie kora się nie sprawdzi bo jest delikatny spadek i pewnie ta kora by pofrunęła, dlatego nie mam pomysłu. Jest to strona południowa, odcinek ścieżki prowadzący od schodów wejściowych do tarasu (tak jak na zdjęciach powyżej). Z prawej strony ścieżki mam kamyki - opaska domu, natomiast patrząc z lewej strony od ogrodzenia jest pas roślin (powstający żywopłot z iglaków i krzewów), trawnik, łysiejące place i ścieżka. Myślalam może o trzmielinie lub jałowcach płożących... ale wolę zapytać eksperta. Najlepiej zrobię zdjęcia. Dziekuję za odzew.

  2. #202

    Domyślnie

    Elfir i jescze jedna prośba...
    Mam przy tarasie delikatną skarpę. Chciałabym uniknąć budowy murka, ewentualnie podeprzeć gdzieniegdzie drewnianymi palisadami.Chcę posadzić na niej kosodrzewinę i świerki białe Conica, a pomiędzy nimi floksy szydlaste. Czy myślisz, że to wystarczy aby ziemia się nie osuwała? Czym (jakimi roślinami) można oddzielić ten pas od trawnika? Czy wystarczy "odciąć" trawnik tworząc rowek?

  3. #203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Do odcinania trawnika od rabat tylko trwała przegroda, np. z kostki.
    Jeśli skarpa będzie niewielka i o długim kącie nachylenia możesz sadzić na niej wszystko, co tylko fantazja podpowie. Spadek bedzie za mały zeby deszcz spłukiwał glebę. Jeśli kat nachylenia bedzie ostry, to można podeprzeć skarpę tu i ówdzie kamieniami - np. wkopanymi pionowo łupkami

    A co do rabaty przy ścieżce - możliwości są nieograniczone!

  4. #204

    Domyślnie

    Dziękuję Elfir za odpowiedź.
    Tylko problem w tym, że ja nie chcę robić rabaty jako takiej. Wyobrażam sobie to w ten sposób, że jest to podkreślenie tej ścieżki. Jakiś pas szer. ok. 30 cm biegnący wzdłuż ściezki. Bukszpany i kuliste żywotniki mam z przodu, więc tu chciałabym coś innego.

  5. #205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To może z okrywowych bylin skalnych o zimozielonych liściach? wawrzynek, ubiorek, zagwin.

    Mam nadzieję, że nie sypiesz zima chodnika solą?

  6. #206

    Domyślnie

    Elfir, czy ja również mogę prosić Cię o radę...W weekend majowy przeorganizowalam moją skarpę wokół tarasu. Zmieniłam jej kształt ponieważ byla bardzo stroma, teraz ma łagodny spadek, jest dość mała-szerokość 1,5 m. Całość wyłożyłam agrowłókniną, przymocowałam drucikami, wsadziłam roślinki, podłączyliśmy linię kroplującą i wysypaliśmy wszystko korą. Niestety nie przeczytalam Twojej rady, iż kora zostanie zwiana przez wiatr. Czy jest jakiś sposób aby jednak ją zatrzymać? Nie chcialabym rezygnować z agrowłókniny ze względu na chwasty Na razie łudzę się , że dzięki linii kroplującej kora będzie wilgotna i zostanie na swoim miejscu
    Z góry dziękuję za pomoc

  7. #207

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanko, gdyz chcemy z mezem posadzic iglaki (krzaki) aby zrobil nam sie ladny zywoplot i zastanawiamy sie co bedzie najlepsze, chodzi mi oto aby krzaki od dolu nie zrobily sie gole tylko ladnie rozkrzewily i zaslonily widok z drugiej strony. Co najlepeij sie nadaje z krzewow na taki zywopolt.
    Dziekuje za rade.

    pozdrawiam
    Aneta

  8. #208

    Domyślnie

    Elfir, jesteś rozchwytywana

  9. #209
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    aska - jak kora będzie wilgotna to nie powinno być źle.
    Nazbieraj w lesie szyszek i tym ściółkuj - szyszki się klinują, zatrzymają też korę.

    anmaciejewska - jaką macie glebę? Jakie naświetlenie?
    Najpopularniejszy jest żywotnik zachodni "Smaragd".
    Ale mozna używać też jałowca chińskiego (np. odm. Obelisk)
    Krzewy iglaste utrzymują igły tylko w przypadku dobrego oświetlenia. Zacieniony zywotnik robi się ażurowy, a jałowiec schnie.
    Do miejsc zacienionych idealny jest cis, np. odmiana Hicksii - do cięcia lub Wojtek - kolumnowa.

  10. #210

    Domyślnie

    Z szyszkami to super pomysł-chyba tak zrobię zastanawiam się czy nie powciskac tam większych kamieni żeby zatrzymywaly korę...pewnie za jakiś czas jak roślinki podrosną nie będzie aż tak źle.....a jak prezentuje się żwirek na skarpce?

  11. #211

    Domyślnie

    Przepraszam za śmiałość mam nadzieję że jeszcze tego pytania nikt nie zadał Moje pytanie brzmi: jakie warstwy gleby dać pod skalniak na nie dużej skarpie by był trwały, a w szczególności interesuje mnie ostatnia warstwa gleby żeby była w miarę uniwersalna. Przepraszam i od razu mówię że laik ze mnie

  12. #212

    Domyślnie

    Witam.
    Elfir, a co oprocz tych powyzszych polecasz do posadzenia wzdluz ogrodzenia, z tylu domu? Miejsce jest bardzo naslonecznione. Myslalam o jakis iglakach, ale drzewkach. Prawie jednakowych, choc niekoniecznie.

  13. #213

    Domyślnie

    teren mamy odkryty i nasloneczniony, chcemy zagospodarowac ta czesc dzialki gdzie przez caly dzien swieci slonce

  14. #214
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Aska - żwirek i odłamki skalne w ogrodzie skalnym wyglądają na pewno naturalniej niż kora, która raczej ma się kojarzyć z lasem niż górami.

    Ale jeśli nadałaś już taki leśny charakter swojej niewielkiej skarpie to zamiast kamieni dałabym tam powyginane konary i pniaki uschniętych drzew. W starych, na wpół spróchniałych pniakach można nasadzić rojniki i rozchodniki.


    Emilka - a jakie gatunki chcesz uprawiać na tym skalniaku? Bo rośliny górskie pochodzą z naprawdę różnych środowisk. Inną glebę potrzebują te pochodzące z kwaśnych gór bazaltowo-granitowych (np. niektóre goryczki, lewizje) a inną te z dolomitów (np. dębik).
    Podstawa: gleba musi być przepuszczalna, a woda nie może stać przy korzeniach. Na sam dół można nawet dać odłamki skał, gruz, na to warstwę zwykłej przepuszczalnej gleby - jeśli pierwotna gleba na działce jest gliniasta to trzeba ją wymieszać z grubym piaskiem lub drobnym żwirem. Ostatnią warstwą jest ta przygotowana pod konkretne rośliny.
    To może być drobny żwir (bazaltowy lub granitowy - dla roślin kwaśnolubnych, wapienny, dolomitowy, z piaskowca - dla roślin zasadolubnych), nieco tradycyjnej ziemi i ewentualnie trochę kwaśnego torfu dla kwaśnolubnych.

    Klasyczne rośliny górskie potrzebują całkiem sporo wilgoci. W górach opady deszczu są częste, wysoka jest wilgotnośc powietrza. Wyjątkiem są np. nasze Pieniny, gdzie jest raczej sucho.
    Ale jak już wspomniałam woda nie może stać przy korzeniach. Dlatego skalniak powinno się podlewać często, ale niewielkimi dawkami wody.
    W ogrodach botanicznych w okolicy skalniaków buduje się oczka wodne i strumyki, by podnieć wilgotność powietrza.

    Wiele gatunków, która sadzi się na skalniakach wcale nie pochodzi z gór - mają one wtedy małe wymagania, podobne do większości popularnych, uprawianych w ogrodach bylin i nie trzeba specjalnie dla nich poprawiać gleby - np. rogownica, lawenda, bylice, rojniki.

  15. #215
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ellaj
    Elfir, a co oprocz tych powyzszych polecasz do posadzenia wzdluz ogrodzenia, z tylu domu? Miejsce jest bardzo naslonecznione. Myslalam o jakis iglakach, ale drzewkach. Prawie jednakowych, choc niekoniecznie.
    Jak masz dużo słonca i słabą glebę to świerk kłujący lub jodłę jednobarwną, jesli gleba jest przeciętna, to mogą to być świerki i daglezje, a jeśli wilgotna to choiny i jodły.

    Anmaciejewska - w takim razie, skoro jest słonce to kwestia waszego gustu - posadźcie to co wam się podoba.

    Ja akurat walczę na forum z żywopłotami z "iglaczków"

  16. #216

    Domyślnie

    Elfir
    zrobiłam zdjęcia mojej ścieżki, w oddali widać też moją mini skarpę przy tarasie. Tak jak pisałam chciałabym wzdłuż ścieżki pas roslin. Widziałam wczoraj ładne berberysy Admiration + jakieś karłowe iglaki. Myślisz, że się sprawdzą? Czy lepiej coś płożącego. Z góry dziękuję.


  17. #217
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak zrobisz rabatkę to pozostanie ci waski pasek trawnika miedzy żywopłotem przy ogrodzeniu a ścieżką. Moze po prostu zrób ciekawą , urozmaiconą rabatę na całej szerokości między scieżką a płotem? Bedzie ci dodatkowo osłaniać ogród na tyłach domu od ulicy.

  18. #218

    Domyślnie

    Elfir, bardzo Ci dziekuje za odpowiedz.

  19. #219

    Domyślnie

    Elfirku, z tymi konarami to bardzo dobry pomysł dziękuję-skorzystam na pewno.
    Wczoraj była u nas straszna wichura ale kora nam nie odleciala więc zaczynam wierzyć że będzie dobrze

  20. #220
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Dzień dobry, ja do Pani Elfir

    W jednym z rogów ogrodu, posadziłem (tworząc niewielki łuk) takie cuś:

    kallina roseum, kallina roseum, przerwa, przerwa, tawuła szara, migdałek trójklapiasty, tawuła szara, przerwa, przerwa

    Te rośliny stanowią tło dla rosnącego jakieś 2m przed nimi sumaka. Pytanie moje - co warto jeszcze wsadzić w miejsce tych przerw?

    Jest to stanowisko słoneczne, nieosłonięte, taki placyk o wymiarach 3.5x3.5m, gleba luźna, piaskowa, pod kalinami trochę użyźniona. Glebę mogę miejscowo wymienić lub użyźnić, bo nie ma tego dużo.

Strona 11 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony