dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 264 z 902
Pokaż wyniki od 5.261 do 5.280 z 18033
  1. #5261

    Domyślnie

    Witaj Elfirku,

    Mam pytanie, moje irgi z zimozielonymi liśćmi są całe brązowe już miałam je mocno podciąć, ą tu widzę, że z gałązek wychodzą nowe pąki. Co mam teraz z nimi zrobić ? Podciąć czy zostawić?
    Czy one wogóle przemarzły czy to jest normalne że tak wyglądają.

  2. #5262
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Trajkotka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Elfir i Trajkotka, mam parę pomysłów, które chętnie podrzucę do przemyśleń w związku z garażem, warzywnikiem i ogrodzeniem. Jeśli nie macie nic przeciwko mojemu wtrącaniu się, napiszę wieczorem
    Ja nie mam nic przeciwko :*
    Elfir pewnie też nie będzie miała, bo Ją tak męczę tym moim grodem, że niedługo będzie mnie miała dość ... ale się nie wypowiadam za Nią

    Mam jeszcze jeden problem w związku z bramą wjazdową ... brama będzie się otwierała na boki, a wejście do furtki ma być po schodkach przed bramą. Zastanawiam się jak zrobić ogrodzenie, żeby było wygodnie wchodzić i w ogóle jak wykończyć schodki?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	achodki 1.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	109593   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schodki.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	109594   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wjazd.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	59,9 KB
ID:	109595  

  3. #5263
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał anula302 Zobacz post
    Witam Elfir. Czy możesz mi jeszcze powiedzieć jakie cisy widziałaś u mnie, i czy ewentualnie Klon flamingo można zamienić na jakieś wiśnie?
    Tam chyba miały być kolumnowe - dobierz sobie wg. upodobania, one sa podobne do siebie, więc nie ma to specjalnego znaczenia

    Wiśnia - może być np. Kanzan, bo korona rośnie w górę i nie będzie kolidowac z iglakami pod płotem.

  4. #5264
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nagietka_a Zobacz post
    Witaj Elfirku,

    Mam pytanie, moje irgi z zimozielonymi liśćmi są całe brązowe już miałam je mocno podciąć, ą tu widzę, że z gałązek wychodzą nowe pąki. Co mam teraz z nimi zrobić ? Podciąć czy zostawić?
    Czy one wogóle przemarzły czy to jest normalne że tak wyglądają.
    Nie podcinać!
    Przecież przemarzły tylko liście, jak u wielu zimozielonych.
    Dopiero w maju tnie się przemarznięte gałązki, kiedy widać wyraźnie, że nie puszczają liści.

  5. #5265
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trajkotka Zobacz post
    Ja nie mam nic przeciwko :*
    Elfir pewnie też nie będzie miała, bo Ją tak męczę tym moim grodem, że niedługo będzie mnie miała dość ... ale się nie wypowiadam za Nią
    Przy działkach z nachyleniem bardzo ciężko jest radzić nie widząc tej działki na oczy. Na twoich zdjęciach droga dojazdowa wygląda na jakąś boczną, polną dróżkę i w tej sytuacji chyba nie ma tam ruchu, który przeszkadzałby warzywniakowi.

    Schody mozna puścić bokiem skarpy a nie w poprzek, ale tak naprawdę zależy to od waszych finansów. Możesz je także wyprofilować w kształcie pochylni w wąwozie.
    Mogą też być rozłożyste, reprezentacyjne:


    Możesz też furtkę zrobić przy bramie i nie robić schodów, co będzie tańsze.

  6. #5266
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir, a jakby Trajkotka zrobiła warzywnik skrzyniowy? Mogłaby go spokojnie umieścić nad oczyszczalnią. Bo to taki ładny pomysł, żeby z przodu zrobić zagajnik.
    Ja mam warzywnik skrzyniowy i to jest świetne, bo nie muszę na czworakach pielić. Truskawki i poziomki też tu hoduję.
    Garaż paskudny osłoniłabym pergolami z pnączami, winorośl można zaprowadzić, bo to przecież nasłoneczniona strona. Trajkotka chciałaby rododendron, ale chyba tu za mało miejsca i cały dzień byłby na słońcu

  7. #5267

    Domyślnie

    Witam,

    Dzieki waszej pomocy, tył domu mam juz wstepnie zagospodarowany. Propozycja elfir zostala zaakceptowana. Mam teraz pytanie odnosnie przodu. Wrzucam dwa zdjecia widok z wjescia do domu. Tak jest na dzien dzisiejszy. Prosze o propozycje czy w jakis sposob pozmieniac ksztalt tych rabat, i co ciekawego mozna tam posadzic aby wygladalo to efektownie od strony drogi jak i patrzac z okna jadalni. Od furtki na prawo zastanawiam sie nad poprowadzeniem sciezki w kierunku oczyszczalni i malego tarasu, moze zamiast sciezki jakies inne rozwiazanie. Na zdjeciu gdzie jest sciezka na podjazd jest pas ziemi miedzy domem a sciezka o szerokosci ok. 1m. Czy tam cos posadzic czy zostawic trawnik?

    Prosze jeszcze o propzycje zasadzenia drzewek owocowych (jablon, czeresnia, sliwka) moze cos jeszcze jakies maliny, borowki, w ktorym miejscu najlepiej to posadzic.

    Za wszelkie propozycje bardzi dziekuje.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0295.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	109663   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0296.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	109664   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0297.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	109665   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka2_elfir2.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	109666  

  8. #5268
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Elfir, a jakby Trajkotka zrobiła warzywnik skrzyniowy? Mogłaby go spokojnie umieścić nad oczyszczalnią. Bo to taki ładny pomysł, żeby z przodu zrobić zagajnik.
    Warzywa nie są w stanie przeszkadzać oczyszczalni, niezależnie czy w skrzyniach czy w gruncie.

    Jesli chodzi o garaże, to trzeba do nich zrobić brukowany podjazd, dlatego tak bardzo nie leżą mi w tym miejscu

  9. #5269
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał tczechow Zobacz post
    Mam teraz pytanie odnosnie przodu. Wrzucam dwa zdjecia widok z wjescia do domu. Tak jest na dzien dzisiejszy. Prosze o propozycje czy w jakis sposob pozmieniac ksztalt tych rabat, i co ciekawego mozna tam posadzic aby wygladalo to efektownie od strony drogi jak i patrzac z okna jadalni.
    Ja bym na 100% uprościła kształt rabaty przy tym złamaniu płotu. Te esy-floresy będzie ciężko kosić.
    Potrzebujesz ścieżki od frontu na tyły, do tarasu, coby gości, którzy wpadli na grilla nie prowadzić przez dom, tylko przez ogród. Przejście musi mieć min 80 cm, ale lepsze będzie szersze, ok 1 m.
    Gdzie masz śmietnik?

    Drzewa i krzewy owocowe możesz umieścić tylko tam, gdzie nie ma drenażu i rozsączania oczyszczalni.
    Ja bym zrobiła gdzieś przy placu zabaw, coby dzieci mogły sobie skubać.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-04-2012 o 20:51

  10. #5270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Gdzie masz śmietnik?
    Śmietnik jest na pierwszym zdjęciu (poprzedni post) przy podjeździe. tam ma wyznaczone miejsce, czeka na jakies obicie z desek aby nie byl az tak widoczny. Bardzo prosze o narysowanie w wolnej chwili jakiegos ksztaltu rabaty oraz propozycje obsadzenia. wklejam rzut przodu.[/
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka2_bez_garazu2.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	73,8 KB
ID:	109678  

  11. #5271
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy ty masz wyjście tarasowe z boku wysuniętej częsci domu?

  12. #5272
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja bym ścieżki poprowadziła pod budynkiem:

  13. #5273
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Trajkotka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Przy działkach z nachyleniem bardzo ciężko jest radzić nie widząc tej działki na oczy. Na twoich zdjęciach droga dojazdowa wygląda na jakąś boczną, polną dróżkę i w tej sytuacji chyba nie ma tam ruchu, który przeszkadzałby warzywniakowi.

    Schody mozna puścić bokiem skarpy a nie w poprzek, ale tak naprawdę zależy to od waszych finansów. Możesz je także wyprofilować w kształcie pochylni w wąwozie.
    Mogą też być rozłożyste, reprezentacyjne:


    Możesz też furtkę zrobić przy bramie i nie robić schodów, co będzie tańsze.
    Tak naprawdę ta droga to ulica, ale bez asfaltu i chyba prędko sie go nie doczekamy, drogą biegnie jakby wąwozem i jest uczęszczana głównie przez ciągniki, bo samochodów nikt nie chce niszczyć na dziurach

    Schody bokiem bardziej mi chyba pasują. Furtkę przy bramie też braliśmy pod uwagę. Pomyślimy

    A jakie roślinki można wsadzić w te dziurki na skarpie? myślałam o jakiś płożących?
    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Elfir, a jakby Trajkotka zrobiła warzywnik skrzyniowy? Mogłaby go spokojnie umieścić nad oczyszczalnią. Bo to taki ładny pomysł, żeby z przodu zrobić zagajnik.
    Ja mam warzywnik skrzyniowy i to jest świetne, bo nie muszę na czworakach pielić. Truskawki i poziomki też tu hoduję.
    Garaż paskudny osłoniłabym pergolami z pnączami, winorośl można zaprowadzić, bo to przecież nasłoneczniona strona. Trajkotka chciałaby rododendron, ale chyba tu za mało miejsca i cały dzień byłby na słońcu
    Pestka, a jaki duży masz ten warzywnik?
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Warzywa nie są w stanie przeszkadzać oczyszczalni, niezależnie czy w skrzyniach czy w gruncie.

    Jesli chodzi o garaże, to trzeba do nich zrobić brukowany podjazd, dlatego tak bardzo nie leżą mi w tym miejscu
    Ok, czyli warzywnik zostaje na drenażu przynajmniej jarzynki nie będą miały sucho. Mam nadzieję, ze uda mi się tam zmieścić wszystko.
    Elfir, te dwie ciemno zielone miejsca to jakieś specjalne roślinki? I jasno zielone - sprayem zamalowane miejsca?

    A co z drzewkami owocowymi? Lepiej z przodu przed drenażem czy w okolicach studni i placu zabaw?

    No właśnie - podjazd :/ ... myślę, ze wystarczył by do tego pierwszego garażu, tzn do połowy.

  14. #5274
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jasnozielone to rośliny ozdobne, o które będziesz normalnie dbać a ciemnozielone to: żywopłot oddzielający warzywnik od części "oficjalnej" i drzewo -soliter.
    Sad bym zrobiła przy warzywach.

  15. #5275
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Mój warzywnik i sad zajmują większość ogrodu od zachodniej strony. Pod oknami sypialni mam 6 wiśni, 5 agrestów, 2 aronie, mały maliniak. Skrzynie, 180 x 180 cm każda, są 4 piętrowe. Dwie zajmują wyłącznie truskawki i trochę poziomek. Jedna jest pomidorowa, albo paprykowa, albo ogórkowa, a w jednej na górze zioła, a niżej sałata, rzodkiewki... Robiąc zdjęcie za plecami miałam duży maliniak (jakieś 250 x 250 cm) w rogu ogrodu, przestrzeń roboczą i kompostowniki.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2009-21VI_warzywnik.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	109690

    Mam też borówke amerykańską (4 szt), ale posadziłam ją na granicy wrzosowiska i lasku we frontowej części ogrodu Lubi kwaśno, to tam ma.

    Tu masz 2 fajne skrzynki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wooden_Garden_Bed_Garden_Flower_planter.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	109691 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Suncast-WGBLT48-48-Inch-by-48-Inch-Cedar-Wood-Tiered-Garden-Bed-With-Trellis_2.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	54,9 KB
ID:	109692

    Jest taki wątek „Jak zrobić ukryty ogródek warzywny”
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 03-04-2012 o 22:17

  16. #5276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    czy ty masz wyjście tarasowe z boku wysuniętej częsci domu?
    Tak w tej czesci tez ma byc taras taki maly dokladnie jak wymiar tej wneki. Te sciezka z prawej strony drzwi juz istnieje, tak bym ja zostawil. Bo szkoda mi mojej ciezkiej pracy wlozonej w ulozenie tego kawalka chodnika .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka2_taras_przod.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	109704  

  17. #5277
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Witam,
    Elfir czy mogę prosić o radę jak zagospodarować tę grupę kamieni ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skalniak2.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	109705

    Przyszły skalniak położony jest z tyłu budynku od strony północnej.
    W odległości ok 6-7m jest ściana domu w kierunku płd a w odległości ok 2m ściana domu w kierunku zach.
    Za kamieniami w odległości ok 1 -1,5 jest ogrodzenie - docelowo niskie, wzdłuż rosną lawendy.
    Po prawej stronie ledwo widoczna akacja (na razie przymocowana do palika z brzozy).
    Czerwoną strzałką obok lawend, zaznaczyłem miejsce na wyższą roślinę - jest tam zostawione miejsce wśród kamieni aż do podłoża-taka zatoczka.
    Obecnie nie ma już tych małych kamieni wokół - zebrałem je bo byłoby ciężko coś tam posadzić- w ich miejsce jest trochę mniejszych (od tych wielkich na skalniaku) lub tam gdzie są wielkie po prostu jest odgarnięte do ziemi.
    Poniżej załączam jeszcze usytuowanie w terenie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	usytuowanie skalniaka.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	33,9 KB
ID:	109706
    Choć skalniak będzie od północy to będzie miał światło słoneczne z rana od wschodu, latem w godzinach południowych bo dom wtedy nie jest w stanie zasłonić go, wczesnym wieczorem od zachodu, gorzej wiosną i jesienią - na pewno mniej słońca.
    Ostatnio edytowane przez q-bis ; 04-04-2012 o 08:17 Powód: doprecyzowanie
    WARTO? WARTO!

  18. #5278

    Domyślnie

    Witaj Elfir,
    mam pytanie: jasienia posadziłam trzy śliwy wiśniowe (pissardi) szczepione, teraz dwie z nich wypuściły małe listki, takie jakieś bordowe-brązowe (nie wiem czy taka barwa jest ok?) z tego co czytałam to przed liśćmi powinny pojawić się kwiatki, więc nie wiem czy z tymi moimi jest coś nie tak? I mam problem z trzecią, nie ma za bardzo pąków, takie malutkie, ledwie widoczne, nic się z nią nie dzieje, a jak jej dotknęłam to zauważyłam, że się "gibie", tzn. przy korzeniu, tak jakby była źle wkopana, nie ukorzeniła się. Co z nią zrobić? wykopać i wkopać jeszcze raz, czy dać jej więcej czasu?

  19. #5279
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ngel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    582

    Domyślnie

    Elfir porszę o pomoc- mam dwa pytania
    po pierwsze w jakiej odległości sadzić zawciąg nadmorski żeby się zrobił z tego taki szpaler? Chciałam zrobić obwódkę rabatki z niego
    i po drugie- czy sosnę bośniacką też można "uszczykiwać" tak jak czarną żeby nie urosła zbyt duża a raczej się zagęszczała?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję
    Ten blask, który inni we mnie dostrzegają
    niech trwa bo dotąd mialam go za mało...

  20. #5280
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał summer78 Zobacz post
    Witaj Elfir,
    mam pytanie: jasienia posadziłam trzy śliwy wiśniowe (pissardi) szczepione, teraz dwie z nich wypuściły małe listki, takie jakieś bordowe-brązowe (nie wiem czy taka barwa jest ok?) z tego co czytałam to przed liśćmi powinny pojawić się kwiatki, więc nie wiem czy z tymi moimi jest coś nie tak? I mam problem z trzecią, nie ma za bardzo pąków, takie malutkie, ledwie widoczne, nic się z nią nie dzieje, a jak jej dotknęłam to zauważyłam, że się "gibie", tzn. przy korzeniu, tak jakby była źle wkopana, nie ukorzeniła się. Co z nią zrobić? wykopać i wkopać jeszcze raz, czy dać jej więcej czasu?
    Posadziłaś jesienią. A opalikowałaś? Daj jej czas. Jeśli puszcza listki to znaczy, że żyje. Moja śliwa też nie kwitła w pierwszym roku po posadzeniu. A listki są bordowo-brązowe przez cały sezon .
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 04-04-2012 o 10:31

Strona 264 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony