dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 301 z 902
Pokaż wyniki od 6.001 do 6.020 z 18033
  1. #6001
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a stoi na trawniku woda po zimie?

  2. #6002
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Elfir - co może podgryzać świerki serbskie ? Mają ok 60 cm wysokosci. Posadzone we wrzesniu przezimowały bez problemu. W kwietniu ich doły zaczęły żółknąć, ale gdy zrobiło się ciepło puściły młode pędy, równiez na tych przebarwionych gałązkach. Teraz widzę, że coś im jednak jest. Nie wiem czy to pojedyńczy problem, bo z jednej strony zaatakowana jest część igieł i nowych pąków, z drugiej strony widać uszkodzenia na zdrewniałym już pniu - z bliska to dziury otoczone jakąś brązową masą. Nie sądzę by to była żywica. Czy to mogą być dwa rózne szkodniki ? Niżej kilka zdjęć.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7371n.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	62,6 KB
ID:	117054Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7372n.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	55,1 KB
ID:	117055Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7373n.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	61,6 KB
ID:	117057
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7369n.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	57,7 KB
ID:	117053  
    Ostatnio edytowane przez marmur7 ; 22-05-2012 o 19:31

  3. #6003
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    może być grzyb Sirococcus conigenus, ale trochę za wcześniej się pojawił. Albo przędziorek - trzeba obejrzeć pędy pod lupą.

    Dziury - nie masz czasem jakiegoś szkodnika? Coś w stylu bielojada olbrzymiego?

  4. #6004
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Nie znam się na robalach. Jest trochę pajęczynek i mogę potraktować świerki środkiem na przędziorka choć nie wiem który zwalcza postać dorosłą. Robali typu bielojad nie zauważyłem. Czy drzewkom nie zaszkodzi jednoczesny oprysk antygrzybiczny i antyrobalowy ?

  5. #6005
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie zaszkodzi. Uważaj na temperaturę zastosowania oprysku. Niektóre działają do 20 stopni.

  6. #6006

    Domyślnie Bez, dereń

    Bez i dereń posadzone obok siebie mają poskręcane liście i takie małe jak by je ledwo co wypuściły a jest już koniec maja. Te liście w końcu osiągają normalne rozmiary ale późno (rosną od dwóch lat), a całe rośliny są o połowę mniejsze od pozostałych, posadzonych w ty samym czasie. Wygląda to tak jakby w tamtym miejscu ziemia była skażona. Co to może być?

  7. #6007

    Domyślnie

    Elfir, czy parrocja perska i ambrowiec powinny mieć już liście (pomorskie, 7A) ? Kupiłam te drzewka w marcu i wtedy sadziłam, były kupione w doniczkach, oczywiście nie miały liści. No i nie mają do teraz. Mają pączki, ale przyglądam się codziennie i nie widzę czy one się powiększają, więc chyba nie. Nawet na mojej katalpie są już małe liście, a ona zaczyna później wegetację niż pozostałe moje drzewa. Odrywałam już kawałek gałązki i nie jest ona zupełnie sucha, ale też nie jest taka super miękka i zielona.
    Nie wiem czy czekać jeszcze i to normalne, czy reklamować drzewka ? Dodam, że mają odpowiednie stanowisko i glebę obojętną (no może lekko kwaśną, bo ph jest około 6,5).
    Ostatnio edytowane przez kondoria ; 23-05-2012 o 13:54

  8. #6008
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a stoi na trawniku woda po zimie?
    Kurcze, nie wiem Chyba nie. Ale powierzchnia jest wyrównana, więc woda pewnie gdzieś spływa...
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  9. #6009
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał fredzia-phiphi Zobacz post
    Bez i dereń posadzone obok siebie mają poskręcane liście i takie małe jak by je ledwo co wypuściły a jest już koniec maja. Te liście w końcu osiągają normalne rozmiary ale późno (rosną od dwóch lat), a całe rośliny są o połowę mniejsze od pozostałych, posadzonych w ty samym czasie. Wygląda to tak jakby w tamtym miejscu ziemia była skażona. Co to może być?
    Nie mam pojęcia. Podobne objawy, ale w sadach, dają fitoplazmozy - zakażenia wirusowe.
    Kup szczepionkę mikoryzową i Biosept Active. Najpierw zastosuj biosept na odkażenie podłoża a potem zaszczep mikoryzą. Może pomoże?

  10. #6010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kondoria Zobacz post
    Nie wiem czy czekać jeszcze i to normalne, czy reklamować drzewka ? Dodam, że mają odpowiednie stanowisko i glebę obojętną (no może lekko kwaśną, bo ph jest około 6,5).
    Reklamuj. Pewnie przemarzły w szkółce.
    Oba drzewka lubią gleby lekko kwaśne.

  11. #6011
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał naberia Zobacz post
    Kurcze, nie wiem Chyba nie. Ale powierzchnia jest wyrównana, więc woda pewnie gdzieś spływa...
    Jak woda nie stoi, to nie powinno być problemów z lekkim obniżeniem poziomu rabaty.

  12. #6012

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Reklamuj. Pewnie przemarzły w szkółce.
    Oba drzewka lubią gleby lekko kwaśne.
    Ok, dziękuję, właśnie wysłałam maila do sklepu. Ciekawe co odpowiedzą...

  13. #6013
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kala67
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    9.703
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1353

    Domyślnie

    A ja z takim pytankiem:
    czy przycina sie po przekwitnięciu kalinę koralową, żarnowiec i bez???

  14. #6014
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kalinę nie, bzom usuwa się kwiatostany o ile to mozliwe a żarnowca mozna ściac o 1/3-1/2 by się ładnie zagęścił.

  15. #6015
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar khb
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-480
    Posty
    591
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    witaj Elfir kończymy budowę domu
    mam w planach stworzenie niewielkiej rabaty w narożniku działki, marzą mi się rododendrony, piwonie irysy i "migdałek" ; doradziłabyś co jeszcze dosadzić ?

  16. #6016
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    radziłabym ci przede wszystkim przemyślenie jeszcze raz obsady rabaty.
    Różanecznik - gleba wybitnie kwaśna, stanowisko cieniste lub półcieniste
    Migdałek trójklapowy - gleba obojętna, stanowisko słoneczne.
    Piwonie, kosaćce syberyjskie - gleba lekko kwaśna, stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione
    Gdyby to były natomiast kosaćce bródkowe to gleba musiałaby być obojętna, bardzo przepuszczalna, i niezbyt wilgotna.

    Dlaczego rabata w narożniku jest "mała"?
    Zwykle narożnik oddalony jest od patrzącego i wymaga posadzenia czegoś większego lub w dużych grupach. Pojedyncze rośliny raczej umieszcza się na pierwszym planie ogrodu.

  17. #6017
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jak woda nie stoi, to nie powinno być problemów z lekkim obniżeniem poziomu rabaty.
    Dziękuję Elfir
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  18. #6018
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar khb
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-480
    Posty
    591
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    radziłabym ci przede wszystkim przemyślenie jeszcze raz obsady rabaty.
    Różanecznik - gleba wybitnie kwaśna, stanowisko cieniste lub półcieniste
    Migdałek trójklapowy - gleba obojętna, stanowisko słoneczne.
    Piwonie, kosaćce syberyjskie - gleba lekko kwaśna, stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione
    Gdyby to były natomiast kosaćce bródkowe to gleba musiałaby być obojętna, bardzo przepuszczalna, i niezbyt wilgotna.

    Dlaczego rabata w narożniku jest "mała"?
    Zwykle narożnik oddalony jest od patrzącego i wymaga posadzenia czegoś większego lub w dużych grupach. Pojedyncze rośliny raczej umieszcza się na pierwszym planie ogrodu.
    Elfir jakie roślinki proponujesz, prosze Ciebie o podpowiedź w kwestii bylin, chciałabym żeby ta rabata była obsadzona dość gęsto; szukałam też jakichś aranżacji w necie

  19. #6019
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    Elfir nie wybierasz sie na Chelsea Flower? Alunek dzis tam wybywa.

  20. #6020

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie mam pojęcia. Podobne objawy, ale w sadach, dają fitoplazmozy - zakażenia wirusowe.
    Kup szczepionkę mikoryzową i Biosept Active. Najpierw zastosuj biosept na odkażenie podłoża a potem zaszczep mikoryzą. Może pomoże?
    Hej, dzięki, może tak być, bo w tym miejscu wcześniej rosły takie chore, poskręcane jabłonie i śliwy

Strona 301 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony