dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 309 z 902
Pokaż wyniki od 6.161 do 6.180 z 18033
  1. #6161
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dominique18

    Jaki tam jest układ stron świata?

    Masz nieco chaotycznie porozsadzane jakieś pojedyncze krzewy i drzewka na działce.

    Dziwnie masz zaplanowane posadowienie domu. Wychodzi na to, że z tarasu w ogóle nie widać ogrodu?
    Myślę, że w związku z tym przydałoby się dodatkowe miejsce wypoczynku w ogrodzie.
    Brakuje też jakiś ścieżek do budynku gospodarczego. Do czego on służy?

    Sad w zasadzie zrobiłaś w najbardziej atrakcyjnym miejscu w ogrodzie - osłoniętym od ulicy i części publicznej działki (podjazd). Szkoda, bo tam można było zrobić właśnie część ozdobną, wypoczynkową a sad lepiej, gdyby był z przodu działki.
    Wchodzi w rachubę przesadzenie drzew?

  2. #6162
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał marta&robert Zobacz post
    Najbardziej mnie teraz martwi kwestia małej jodły i brzozy, które rosną tuż obok planowanych fundamentów. Bardzo mi zależy żeby te drzewa przeżyły budowę, bo będą blisko okna w kuchni, czy jest sposób by je ochronić?
    Czy oba drzewa, gdyby przeżyły będą miały miejsce na to by się rozwijać? Nie będą wzajemnie sobie przeszkadzać? Może przesadzić jodłę, póki jest mała? (we wrześniu)
    Brzoza ma płytki i bardzo ekspansywny system korzeniowy. Może zniszczyć ocieplenie fundamentu, gdy jest posadzona za blisko. Poza tym będzie notorycznie zapychać liśćmi rynny.

    Cytat Napisał marta&robert Zobacz post
    problem sprowadza się w tym momencie głównie do kwestii które drzewa wyciąć. Mam ich dość dużo. Chcę bezwzględnie pozostawić wszystkie brzozy, ale reszta to - chyba - olszyna. Drzewa te są duże a bardzo kruche. Pod nimi rośnie gąszcz chwastów (już częściowo przez nas zlikwidowany, ale widać jak to wygląda u sąsiada), ziemia jest bardzo wilgotna, mijscami wręcz pokryta mchem. Żal mi wycinać dużych drzew, ale nie podoba mi się "klimat", który tworzą. Czy uważasz, że mimo wszystko warto je zostawić?
    Może wystarczy podciąć dolne gałęzie by wpuścić światło? Na pewno jakaś wycinka i tak by się przydała. Ale chyba nie rośnie tam tylko olcha - widzę poza brzozą dwa gatunki drzew (różnią się korą na zdjęciu nr 2 i 3).


    Cytat Napisał marta&robert Zobacz post
    Mamy możliwość zająć się tą częścią działki już teraz, bo nie będą tam prowadzone żadne prace budowlane, jak trzebaby się do tego zabrać? Wybronować ziemię?
    Może to będzie truizm, ale zaczyna się zawsze od projektu. Musisz sobie ustalić na planie:
    1. dom - taras - komunikację - teren gospodarczy (kompostownik, drewutnia)
    2. wypoczynek - elementy dekoracyjne (trawnik, rabaty) - elementy użytkowe (warzywnik) - część dziką

    Masz wilgotną glebę - trawnika na tym nie założysz bez drenażu lub podniesienia poziomu działki. Podniesienie poziomu jednak spowoduje zaschnięcie drzew. Czyli wyznacz sobie obszar przyszłego trawnika i tam raczej usuń drzewa. Usuń chwasty, podnieś poziom gruntu.

    W części dzikiej nie ma sensu plewić chwastów, bo zaraz wysieją się od sąsiada. Oczywiście, postarać się usunąć ile można. Szpadlem wykopać karpy tego uciążliwego chwasta (ostrożeń?).
    Skup się na posadzeniu roślin, które wyprą te niechciane. Wzdłuż ogrodzenia można dosadzić wilgociolubne i cienioznośne krzewy (czeremcha, kalina koralowa, dereń biały, bez czarny) oraz duże, silne paprocie (orlica, pióropusznik, narecznica), konwalie, sadziec, rodgersja itp. Można też posadzić iglaki (choina kanadyjska lubi wilgotne grunty)
    Obszary nie obsadzone przykryj tymczasowo czarną włókniną lub obkładaj gazetami.
    W przyszłości brzeg tego dzikiego zakątka, na granicy z trawnikiem, obsadzisz bylinami ozdobnymi - hostami, języczką, żurawkami, tawułkami Arendsa i kwitnącymi krzewami (hortensje, krzewuszki).

  3. #6163
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Elfir, mam w ogródku posadzoną w zeszłym roku wiśnię Kiku-Shidare. Zauważyłam u niej dziwna gałąź, która wyrasta jakby ze szczepienia (nie widzę dokładnie czy jest pod czy nad). Czy rozpoznasz na zdjęciu czy ta gałąź nie jest dzikusem. Wydaje mi się, że liście ma większe i tak do góry się pnie... Obciąć ją? Jeśli tak, to kiedy? jak?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0229.jpg
Wyświetleń:	418
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	119920

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0227.jpg
Wyświetleń:	417
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	119921
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  4. #6164
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie jestem pewna czy to dzikus ale obetnij bo psuje pokrój.
    Najlepiej byłoby to zrobić w sierpniu, ale jak ładnie zasmarujesz rany maścią przeciwgrzybową to możesz teraz.

  5. #6165
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  6. #6166
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir na drzewach owocowych, a to w końcu wiśnia, sadownicy obrywają dzikie odrosty. Ucięte odrastają z tego samego miejsca, oberwane nie.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  7. #6167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale raczej małe odrosty a to już spora gałąź. Jest prawie tak gruba jak główny pień.

  8. #6168
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Ale generalnie to dobry sposób?
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  9. #6169
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak, ale dla młodziutkich, niezdrewniałych przyrostów. Trzeba dobrze szarpnąć, by nie ciągnąc dużego paska kory. Wymaga wprawy.

  10. #6170
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Dzięki
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  11. #6171
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Czyli uciąć? Ale tak blisko pnia? czy zostawić jakąś bezpieczną odległość? Maścią uniwersalną posmarować tak?
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  12. #6172
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    maść musi być grzybobójcza. Pestkowe są bardzo wrażliwe na brunatną plamistość.
    Odciąć blisko pnia. Jak zostawisz kawałek to z pąków śpiących wyrośnie nowa gałązka.

  13. #6173
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Dzięki jeszcze raz Elfir
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  14. #6174

    Domyślnie

    Elfir dziękuję za zainteresowanie powiem szczerze, że nigdy nie myślałam żeby w sadzie był ogród, jakoś zawsze było mówione że tam będzie sad. Drzewa są tam młode, sadzone większość rok temu, w tym roku kilka. Jednak mimo że pomysł fajny nie bardzo widze całą tą "przeprowadzkę" Musiałabym sama sobie z tym poradzić bo męża nie ma w Polsce, sad bym dała rade ale krzewy to już czasowo bym nie wyrobiła. Za budynkiem gospodarczym jest kupka gruzu którą wykorzystamy do utwardzeń pod kostkę, jest tam też składane drewno opałowe żeby wyschło, potem ląduje w przybudówce przy budynku. Ten budynek jest stary i bedzie albo gruntownie remontowany albo burzony i na jego miejscu, ale prosto już postawiony nowy. Na chwilę obecna jest w nim wszystko co graci w domu, garażu ale nie ma dużej wartości. Kiedyś będzie zrobiony pod niego podjazdy i dostawiona jakaś wiata na samochód.

    z mojego malutkiego tarasu widać ogród dodatkowe miejsce wypoczynku chce żeby były chociaż dwa, altanka i jakaś ławka.
    Założenie było takie ze altanka od strony zachodniej niedaleko brzóz ale teraz jak myśle to może dobrze by było ją dać za domem niedaleko furtki na tył.
    Za ogrodzeniem jest taki dołek (około 3 ary) w którym zbiera sie woda z pól, nie wykluczone że jakby go pogłębić to by było źródło. Z tym że jest on nasz w 1/3 a reszta należy do faceta któremu jest obojętne co z tym będzie ale tego nie sprzeda.

    Droga publiczna prowadzi tylko do jeszcze 3 domów więc ruchu dużego nie ma.

    A jakby trampolinę dać a miejscu piaskownicy bo powinna sie tam zmieścić zanim zacznie sie spadek spod domu a piaskownice posunąć w sad? Chciałam mieć dzieci na oku ale i tak zawsze z nimi jestem na polu i sami nie wychodzą

    Porobiłam dzisiaj kilka zdjeć, moze one coś pokażą
















    W przyszłym roku planujemy robić kostkę i wtedy kamienie z rabat pod nią wykorzystam. Pościągam agrowłókninę i dam korę. przeszedł mi już zapał na kamienie, mimo że płukane to tyle chwastów w nich rośnie że mi sie nie nudzi

  15. #6175
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    musisz już teraz sobie ustalić gdzie wiata, gdzie dojazd. Bo jak posadzisz krzewy to nie będziesz przecież przesadzać, jak się okaże że ci kolidują z dojazdem.

    Robisz za małe grupy roślin jak na tak duży ogród. błędem jest też sadzenie miniaturek (jak tawuła japońska) pod ogrodzeniem - ich tak daleko nie widać. Pod ogrodzeniem duże grupy z dużych roślin. Miniaturki blisko tarasu, kącika wypoczynkowego czy ścieżek.

    Masz takie piękne tło dla ogrodu w postaci tego lasku i tak to straciłaś
    Teraz musisz się bawić w robienie osłony dla odkrytego terenu z przodku działki.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-06-2012 o 22:32

  16. #6176

    Domyślnie

    Wiata na pewno przed budynkiem i do niej dojazd . tak czy inaczej przed budynkiem miejsce musi zostać na wypadek remontu, burzenia.
    Chce narazie zrobic jakieś zacieniajace rabaty no i będe musiała pomyśleć o tych dużych roślinach pod ogrodzeniem. Klony mogą zostać czy je też przesadzić wgłąb bardziej ?

  17. #6177
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Można tak rozplanować wnętrze działki:


    Koło tarasu plac zabaw dla dzieci.

    Koło budynku gospodarczego altana z widokiem na duży trawnik osłonięty wysoką roślinnością, kępami drzew.

    Nie powiem ci w tej chwili czy klony mogą zostać czy nie. Do tego potrzebny jest projekt ogrodu. Jest sobie klon. Sam w sobie może być, w niczym nie przeszkadza w tej chwili. Ale czy w przyszłości stworzy kompozycję?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-06-2012 o 22:37

  18. #6178
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir, pięknie sobie z tym ogrodem poradziłaś. Nie mogę się opanować, żeby Cię nie pochwalić.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  19. #6179

    Domyślnie

    hmmm zmian dużo, ciężko mi sobie wyobrazić tą rewolucję w ogrodzie. musze mężowi pokazać.
    Wiem że przy sadzie jest piekne tło, zieleni, drzew na około jest dużo tylko nie obok tego kawałka

  20. #6180

    Domyślnie

    pestka56 bardzo łądnie chodz ja narazie jestem w szoku i teraz to już na prawdę nie wiem jak sie za to wszystko wziąść

    Bardzo dziekuję

Strona 309 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony