dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 348 z 902
Pokaż wyniki od 6.941 do 6.960 z 18033
  1. #6941
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał naberia Zobacz post
    ... Muszę jeszcze gdzieś zmieścić drzewka owocowe. A takie chyba najlepiej sadzić w słońcu prawda?

    Aha, Elfir, chciałam się jeszcze zapytać jak rozpoznać chorobę, bo chyba z serbów skoczyła mi na koreankę Robi się z nią tak samo - rudzieją jej igły Co robić?
    Elfir, sadzi się drzewka owocowe w słońcu? czy lepiej półcieniu? Pisałaś wcześniej o moreli. Polecasz ją na ziemię gliniastą? Czy jest smaczna (podobna smakiem do zagranicznej) Choruje?

    Dołączam zdjęcie koreanki. Pomożesz mi zidentyfikować choróbsko?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0452.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	129864

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0451.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	129865
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  2. #6942
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Wrzosy też dużo ładniej wyglądają posadzone po kilkanaście sztuk z jednej odmiany. Bardziej naturalnie. Zamiast lawendy lepiej dosadzić pomiędzy nimi trawy. Poza tym można wykorzystać to, że niektóre krzewinki wrzosów lub wrzośców są niziutkie, zaledwie kilkanaście cm wys., a są i takie, które mają po 70 cm.
    Ja mam posadzone w grupach po 3 szt. Po środku są trawy:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0461.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	129866

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0465.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	129867

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0467.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	129868

    Elfir, a jaką trawę byś mi poleciła do zasiania w pełnym słońcu. Masz jakąś sprawdzoną firmę?
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  3. #6943
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Drzewka owocowe tylko w słońcu. Słońce jest potrzebne do produkcji cukrów w owocach.
    Warzywnik też w pełnym słońcu.

    Morela - na działce teściów morela ma małe, ale słodkie owoce. Na gliny z tego co wiem, dobrze nadaje się czeresnia i grusza.
    Kazda roślin ma w zasadzie jakiegoś szkodnika lub chorobę.

    Koreanka - ma prawidłowe stanowisko? Obetnij uschnięte, opryskaj topsinem i zapobiegawczo możesz podlać (czyli do gleby) Bioseptem SL (powinen ograniczyć rozwój grzybów w glebie typu Phytoftora)

    Trawnik - nie mam ulubionej firmy. Nie zakładam zawodowo trawników. Wiem, że znajoma firma siała mieszanki na profesjonalne trawniki golfowe - pioruńsko drogie nasiona, ale trawa wolno i równo rosła.

    Te wrzosy już zimowały, czy sa świeżo posadzone?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-08-2012 o 11:43

  4. #6944
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Dzięki Elfir.

    Wrzosy zimowały.

    Nie wiem jakie stanowisko powinna mieć koreanka. Zrobię jak pisałaś. A ze świerkami postąpić tak samo??
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  5. #6945
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A świerki też chorują?

    Jodła korańska winna mieć glebę przepuszczalną! żyzną o umiarkowanej wilgotności.
    Obawiam się, że na nieprzepuszczalnej glinie w dołku zebrała się woda i korzenie podgniły.

  6. #6946
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    To pewnie nie da się jej już odratować?

    Teraz mi się przypomniało. Ona zaczęła brązowieć (tak jak i serby) w upały. Nie było deszczów...
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  7. #6947
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    napisałam jak ją ratować przecież.

  8. #6948

    Domyślnie

    Cytat Napisał naberia Zobacz post
    Dołączam zdjęcie koreanki. Pomożesz mi zidentyfikować choróbsko?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0452.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	129864

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0451.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	129865
    To może być np nekrotyczne zamieranie igieł. Proponuję oprysk środkiem zwalczającym: Discus lub Amistar. Wydaje mi się jednak, że i mszyce są na tej koreance.

  9. #6949
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Pytałam czy w ten sam sposób potraktować serby?
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  10. #6950
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeśli chorują TAK samo, to tak.

  11. #6951

    Domyślnie

    Elfir magnolia jest biała, sąsiadka powiedziała, ze to niespotykane, więc pytam fachowca. Mam nadzieję, ze drzerwku się pory roku nie pomyliły.
    Elfir mam jeszcze drugie pytanie, czy pęcherznice, obcina się na jesieni nisko po ziemi aby sie rozkrzewiły, czy zostawia takie jak są. Mam zielone i bordowe.
    Nasz dziennik budowy
    ''Nie ma krytyki szkodliwej, tylko brak krytyki przynosi szkodę''. Kisiel.

  12. #6952
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Mszyc nie zauważyłam...
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  13. #6953

    Domyślnie

    Teraz ja trochę znowu pomarudzę. Ponieważ mąż w końcu wykończył cokół wokół budynku to ja mogę dokończyć otoczenie tarasu. Wczoraj ustawiliśmy pustaki które mają podtrzymywać skarpkę. zdjęcie poniżej - robione wieczorem więc trochę kiepskiej jakości

    Doradzcie mi proszę teraz w sprawie nasadzeń.
    szerokość skarpki przy tarasie to około 1.5 m i zwęża się po łuku w stronę rynny.
    Jakie Waszym zdaniem roślinki by tam pasowały? Elfir swego czasu proponowała mi po prawej stronie bliżej tarasu jakiś krzew szczepiony na pniu ale ja chyba bym wolała coś stożkowego bardziej - ogólnie rabata ma być bardziej sucholubna - jest bardzo nasłoneczniona - strona pd.
    To co nabazgrałam w paintcie to idąc od prawej strony : Stożkowy jakiś iglak, tuja kulista lub kosodrzewina, budleja wg propozycji Elfir lub może Clematis?, od frontu jałowiec płożący Golden Carpet - pomiędzy jak by się zmieściły to lawenda i może macierzanka . Co wy na to ?
    Mały kwadracik po prawej stronie - albo kosodrzewina albo tuja kulista - po obu stronach schodków.

  14. #6954
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał żona m Zobacz post
    Elfir mam jeszcze drugie pytanie, czy pęcherznice, obcina się na jesieni nisko po ziemi aby sie rozkrzewiły, czy zostawia takie jak są. Mam zielone i bordowe.
    Pęcherznice obcina się przede wszystkim zaraz po posadzeniu o 1/3-1/2 (jak niemal każdy liściasty sezonowy). Potem to albo strzyżenie w zywopłot, albo odmładzanie.
    Ale skoro są rzadkie, to zetnij wiosną o połowę.

  15. #6955
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał anula302 Zobacz post
    Jakie Waszym zdaniem roślinki by tam pasowały? Elfir swego czasu proponowała mi po prawej stronie bliżej tarasu jakiś krzew szczepiony na pniu ale ja chyba bym wolała coś stożkowego bardziej - ogólnie rabata ma być bardziej sucholubna - jest bardzo nasłoneczniona - strona pd.
    To co nabazgrałam w paintcie to idąc od prawej strony : Stożkowy jakiś iglak, tuja kulista lub kosodrzewina, budleja wg propozycji Elfir lub może Clematis?, od frontu jałowiec płożący Golden Carpet - pomiędzy jak by się zmieściły to lawenda i może macierzanka . Co wy na to ?
    Mały kwadracik po prawej stronie - albo kosodrzewina albo tuja kulista - po obu stronach schodków.

    Zdecyduj się czy ma być sucholubna rabata, czy chcesz mieć tam powojnika i "tuje" które preferują bardziej wilgotne gleby.
    Z pionowych wybierz jakiegoś kolumnowego jałowca, ewentualnie jodłę jednobarwną "Archer's Blue" lub podobną. Zamiast jałowca płożącego, na którego tam jest zdecydowanie za mało miejsca, posadź okrywowe wiosenne byliny zimozielone (żagwin - ale on nie może miec za sucho, smagliczka górska, płomyk szydlasty, ubiorek wieczniezielony) czy krzewinkę wawrzynka główkowatego.
    Możesz też u podnóża rabaty zrobić wąski pasek z trawami ozdobnymi, np. kostrzewą. Albo posadź niską bylinę - kocmiętkę, wiesiołek okazały, lebiodkę "Aureum"

  16. #6956

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Zdecyduj się czy ma być sucholubna rabata, czy chcesz mieć tam powojnika i "tuje" które preferują bardziej wilgotne gleby.
    Z pionowych wybierz jakiegoś kolumnowego jałowca, ewentualnie jodłę jednobarwną "Archer's Blue" lub podobną. Zamiast jałowca płożącego, na którego tam jest zdecydowanie za mało miejsca, posadź okrywowe wiosenne byliny zimozielone (żagwin - ale on nie może miec za sucho, smagliczka górska, płomyk szydlasty, ubiorek wieczniezielony) czy krzewinkę wawrzynka główkowatego.
    Możesz też u podnóża rabaty zrobić wąski pasek z trawami ozdobnymi, np. kostrzewą. Albo posadź niską bylinę - kocmiętkę, wiesiołek okazały, lebiodkę "Aureum"
    Wyjścia to ja zbyt dużego nie mam - tam poprostu jest patelnia ale czasami podlewam ogródek więc sucholubna rabatka jest narzucona raczej przez naturę.
    Nawet jeden jałowiec bliżej prawego brzegu się nie zmieści?
    Z przodu przed rabatą posadzenie czegoś może nie przetrwać koszenia moich ogrodników - w tym roku bardzo łądnie skosili mi kilka razy wrzosy które otoczone były kamykami- ale jeszcze się nad tym zastanowię.
    Elfir a czy zaciąg nadmorski będzie tam pasował.
    Ostatnio edytowane przez anula302 ; 09-08-2012 o 14:53

  17. #6957
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zawciąg nadmorki pasuje, tylko nie zwisa.
    Jałowce mają 1,5 m średnicy

  18. #6958

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Pęcherznice obcina się przede wszystkim zaraz po posadzeniu o 1/3-1/2 (jak niemal każdy liściasty sezonowy). Potem to albo strzyżenie w zywopłot, albo odmładzanie.
    Ale skoro są rzadkie, to zetnij wiosną o połowę.
    Dzięki, obetnę wiosną jak radzisz, po posadzeniu były mikre, nie chciałam ich ruszać.
    Nasz dziennik budowy
    ''Nie ma krytyki szkodliwej, tylko brak krytyki przynosi szkodę''. Kisiel.

  19. #6959

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W moich projektach jest zwykle dużo drzew, by zrównoważyć bryłę domu w krajobrazie.
    Takich ogrodów z wąskimi rabatkami tylko pod płotem, jak planujesz u siebie, ja prawie nie projektuję.
    Niestety mnie też coś takiego wyszło. Zupełnie jednak nie wiem, co ma z tym zrobić. Zrobić na środku wyspę z brzozami. Zrobić jakiś szpaler ze świerków serbskich.
    Wygląda to tak












    Planuje na pewno po drugiej strony widocznej ścieżki zrobić rabatę, ale raczej nie z wysokich drzew, raczej cisy, piwonie, róże, może jeden kolumnowy buk, może bliżej tarasu przy skarpie katalpa.

    Przy płocie mam posadzone od bramy (nieużywanej może być w zasadzie zakryta roślinością daglezje, świerki (północno wschodnia część mojej działki), dalej glediczije (4 małe wśród miskantów, na takim półwyspie, który będzie się zwiększał wśród miskantów, radziłam się wiosną w kwestii ich rozsadzenia), w rogu oprócz widocznej brzozy, są 3 małe dorenboos, dalej południowa część mojej działki to sosny.

    Co być radziła zrobić z tym plackiem na środku??

  20. #6960

    Domyślnie

    Elfir czy mam rozumieć że zakupić jeden rodzaj ze zwisających, zaproponowanych przez Ciebie bylin i obsadzić brzeg , czy te byliny pomieszać w grupach? Czy ewentualnie na tym skalniaku kosodrzewina się zmieści?

Strona 348 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony