dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 349 z 902
Pokaż wyniki od 6.961 do 6.980 z 18033
  1. #6961

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedną prośbę - mama mojego małżonka dostała w prezencie Berberys odmianę w pstrokate liście - ponieważ u niej za bardzo nic już się nie zmieści i działak raczej w półcieniu - proponuje abym posadziła go gdzieś u siebie. Teraz pytanie gdzie ? Czy w strefie oddzielającej teoretycznie jej posesję od naszej czy ewentualnie u mnie przy budynku po lewej stronie od rynny którą widać na zdjęciu wklejanym wcześniej. Doradźcie proszę coz tym fantem zrobić.

  2. #6962
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jata - Może wejdź językami rabat na środek trawnika. Możesz też podzielić trawnik na dwie częsci przecinającą go rabatą.

  3. #6963
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał anula302 Zobacz post
    Elfir czy mam rozumieć że zakupić jeden rodzaj ze zwisających, zaproponowanych przez Ciebie bylin i obsadzić brzeg , czy te byliny pomieszać w grupach? Czy ewentualnie na tym skalniaku kosodrzewina się zmieści?
    Raczej posadź kilka grup po kilka sztuk. Możesz dołożyć też rogownicę kutnerowatą - też zimozielona.

    Kosówki mają także miniaturowe odmiany o średnicy 30 cm w cięgu 10 lat.
    Nie powiem, czy i co się zmieści, bo musiałabym to sobie rozrysować.
    Narysuj sobie tę rabatę na papierze milimetrowym, sprawdz wielkości konkretnych odmian roślin na ibro lub stronie związku szkółkarskiego, wrysuj i zobaczysz dokładnie co się zmieści a co nie.

    Berberys - jak ja mam ci powiedzieć, gdzie go umieścić? Przecież nie znam planu nasadzeń twojego ogrodu, oprócz pojedynczych rabat np. na froncie.
    Tam gdzie będzie najlepiej wyglądał - to jedyna sensowna odpowiedź.
    Berberysy dobrze komponują się z sosnami, brzozami, szczodrzeńcami, jałowcami, tawułą japońską, pięciornikiem. Zależnie od tego czy to mała odmiana czy duża, sadzi się ją w dużych grupach lub pojedynczo (ewentualnie po kilka sztuk w grupie).
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-08-2012 o 11:17

  4. #6964

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jata - Możesz też podzielić trawnik na dwie częsci przecinającą go rabatą.
    Ten pomysł mi się podoba.

    Widziałabym tą rabatę tu (narysowalam czarną kreską) Dodam jeszcze tą rabatę wokół ścieżki, więc powinno być ok.



    Uploaded with ImageShack.us

    Poradź tylko, co byś widziała na takiej rabacie. Wysokie drzewa, iglaste, czy jakąś bylinówkę.

    Wiem, że mam misz masz w ogrodzie, ale to wynika z tego, że najpierw sadziłam co popadnie byle tanie, stąd te świerki srebrzyste koło serbskich i jałowców chińskich i sosny. Potem weszłam na stronę ogrodowiska. A teraz znowu zafascynowana czytam blog megimoher. Myślę jednak, że jeśli chodzi o ten blog, to może jednak moje sosny nawet z żywopłotem z choiny oraz glediczje i trawy oraz brzózki podsadzone dereniami, jakoś by się zgodziły.

    Dziękuję.

  5. #6965
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a co byś powiedziala na takie przedzielenie ogrodu (ze ścieżkami z plastrów kamienia):


  6. #6966

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Anula:

    Proponowałabym coś w ten deseń:
    Elfir, mam dwa pytania )
    czy mogłabyś sprecyzować, jaki gatunek cisa kolumnowego pasowałby do tej kompozycji (czy może być Hicksi? czy jakiś inny?
    jaki gatunek cyprysika nutkajskiego miałaś na myśli?
    PS. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Czytanie ponad 300 stron tego wątku to czysta przyjemność duchowa.
    Pozdrawiam Ś-ś

  7. #6967
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Hicksii nie jest klasycznie kolumnowy, jest szeroki. Kolumnowy jest np. Wojtek, Fastigiata.

    Co do cyprysika to "cyprysik nutkajski" jest konkretną nazwą gatunku. Chyba ci chodziło o odmianę? To miałam na myśli coś w stylu: "Pendula", "Klippert", "Gloria Polonica"

  8. #6968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a co byś powiedziala na takie przedzielenie ogrodu (ze ścieżkami z plastrów kamienia):
    Nieżle, rozumiem, że ma to być taki jakby kielich odchodzący od tej mojej ścieżki, połączony z małą wyspą kamiennymi plastrami. Mogłabyś zrobić rzut z góry. Dziękuję.
    Boję się tylko, czy nie będzie trudno wokół czegoś takiego kosić.

    Na suchą glinę, wapienną, co być radziła, żeby pasowało do tego co mam.

  9. #6969

    Domyślnie

    Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Termin "odmiana" mi uciekł Który z tych dwóch cisów ma szybsze tempo wzrostu? Doszukałam się 3 rodzajów cisa Fastigiata : Aurea, Aureomarginata, Robusta. Życie laika botanicznego nie jest usłane różami... Który z nich pasowałby najlepiej. Czy cisom wystarczy nawożenie dolomitem, czy na ich dno sypnąć pobudowlanych resztek (wyczytałam, że lubią mocno zasadową ziemię)

  10. #6970
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    śmig - chyba Wojtek

  11. #6971
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jata Zobacz post
    Mogłabyś zrobić rzut z góry.
    No mogłabym, jakbym miała jakiś podkład, mapkę sytuacyjną.

    Cytat Napisał jata Zobacz post
    Boję się tylko, czy nie będzie trudno wokół czegoś takiego kosić.
    A jak kosisz wzdłuż rabat?

    Cytat Napisał jata Zobacz post
    Na suchą glinę, wapienną, co być radziła, żeby pasowało do tego co mam.
    Zajrzyj do wątku Zestawienia roślin

  12. #6972

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    . A jak kosisz wzdłuż rabat?
    Tnę darń łopatką do cięcia trawników, mam taki rowek pomiędzy trawą a rabatą, która jest lekko wyżej i jadę jednym kółkiem kosiarki w tym rowiku. Widziałam problem w kamieniach i w kształcie - wywijasy utrudniają manewry kosiarką, dlatego pomysł z wcinaniem się rabatami w trawnik mniej mi się spodobał. Ale rozumiem, że coś za coś.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    . Zajrzyj do wątku Zestawienia roślin
    Znam go. Tylko, że z niego wynika - suche wapienne gliniaste gleby, że tylko z wyższych krzewów jałowce.


    Myślałam raczej, że jak pokazałam zdjęcia, jak to już wygląda, to nasunie Ci się, co by tu konkretnie pasowało. No wiesz jakies konkretne zestawienie.

    Ale dzięki. Mam czas na przemyślenia. Wiem, że u mnie rosną nieźle oprócz jałowców, świerki serbskie, sosny, glediczje, klon, brzoza. W cieniu rewelacyjnie rośnie cis.

  13. #6973
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jata - dla mnie opaska wokół rabat to podstawa

    Ja nie mam wapiennej działki, więc nie jestem w stanie doradzić ci na podstawie własnych doświadczeń odpowiednich roślin. Zestawienie roślin zrobiłam na podstawie doświadczeń/opinii innych ludzi (dendrologów i szkółkarzy).

    Na dodatek twoje pytanie brzmiało "co bym widziała na rabacie". Ale musiałabyś najpierw mieć kształt lub jej wielkość.
    Ja tobie wrysowałam brzozy pożyteczne (himalajskie), bo bardzo je lubię. Można je podsadzić cisem płożącym i dereniem
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-08-2012 o 20:56

  14. #6974

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Raczej posadź kilka grup po kilka sztuk. Możesz dołożyć też rogownicę kutnerowatą - też zimozielona.

    Kosówki mają także miniaturowe odmiany o średnicy 30 cm w cięgu 10 lat.
    Nie powiem, czy i co się zmieści, bo musiałabym to sobie rozrysować.
    Narysuj sobie tę rabatę na papierze milimetrowym, sprawdz wielkości konkretnych odmian roślin na ibro lub stronie związku szkółkarskiego, wrysuj i zobaczysz dokładnie co się zmieści a co nie.

    Berberys - jak ja mam ci powiedzieć, gdzie go umieścić? Przecież nie znam planu nasadzeń twojego ogrodu, oprócz pojedynczych rabat np. na froncie.
    Tam gdzie będzie najlepiej wyglądał - to jedyna sensowna odpowiedź.
    Berberysy dobrze komponują się z sosnami, brzozami, szczodrzeńcami, jałowcami, tawułą japońską, pięciornikiem. Zależnie od tego czy to mała odmiana czy duża, sadzi się ją w dużych grupach lub pojedynczo (ewentualnie po kilka sztuk w grupie).
    Odpuszczę sobie jednal tę kosodrzewinę bo nie pamiętam nazwy tej która rośnie w ogródku a nie chcę ryzykować że zbyt szybko mi się rozrośnie. Dla Berberysa znalazłam już miejsce - na końcu ścieżki do śmietnika posadziłam Tuję Smaragd - bo swego czasu mąż mnie uraczył kilkoma dodatkowymi drzewkami z marketu - i myślę że w sąsiedztwie Berberys będzie wyglądał ok, w tle będzie widać Już spore Swierki COnica mojej teściowej.
    Elfir mam jeszcze pyatnie co ewentualnie będzie pasowało do wierzby Haruko tzn tej z różowymi końcami. Muszę ją przesadzić na wiosnę a teraz ewentualnie mogę zasadzić roślinki które będą jej sąsiadkami na rabacie. Rabata będzie mniej więcej taka jak ta przy tarasie z tym że słońce już na niej nie jest latem takie palące bo grusza rzuca lekki cień.

  15. #6975

    Domyślnie

    Cytat Napisał śmig_śmigalska Zobacz post
    Elfir, mam dwa pytania )
    czy mogłabyś sprecyzować, jaki gatunek cisa kolumnowego pasowałby do tej kompozycji (czy może być Hicksi? czy jakiś inny?
    jaki gatunek cyprysika nutkajskiego miałaś na myśli?
    PS. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Czytanie ponad 300 stron tego wątku to czysta przyjemność duchowa.
    Pozdrawiam Ś-ś
    Cieszę się że ktoś korzysta z pomysłu podrzuconego mi przez Elfir. Ja niestety prawej strony ogrodu i częśći vis a vis tarasu dłuugo jeszcze nie będę mogła zagospodarować. (((((((((((

  16. #6976

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jata - dla mnie opaska wokół rabat to podstawa
    Opaski mi się wybitnie nie podobają, wprowadzają sztuczność. Poza tym wg mnie (a wiem bo takie coś mam w 2 miejscach) nie ułatwiają koszenia.

    Może ja nie mam eleganckich kancików, bo i nie mam trawnika, tylko koszoną łąkę, ale wg mnie są najlepsze.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-08-2012 o 21:04

  17. #6977
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał anula302 Zobacz post
    Elfir mam jeszcze pyatnie co ewentualnie będzie pasowało do wierzby Haruko tzn tej z różowymi końcami. Muszę ją przesadzić na wiosnę a teraz ewentualnie mogę zasadzić roślinki które będą jej sąsiadkami na rabacie. Rabata będzie mniej więcej taka jak ta przy tarasie z tym że słońce już na niej nie jest latem takie palące bo grusza rzuca lekki cień.
    Powinna dostać dość ciemne tło. Dobrze wyglądałabym np. z kulistymi żywotnikami i kosaćcem syberyjskim.

  18. #6978
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jata - może opaski są za wąskie lub wystają ponad krawędz trawnika albo masz za bardzo pofalowany brzeg?
    Zasadniczo, jak sa rośliny okrywowe to zasłaniają kostkę na opasce.

  19. #6979
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    julieta

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    200

    Domyślnie

    W maju kupiłam szczepionego klona "Brilantissimum", by posadzić go w pojemnik/donicę (na taras). Szkółkarz zaznaczył, że powinnam go posadzić tak, by poziom ziemi był ok. 15 cm powyżej, niż w donicy, czyli głębiej niż rósł do tej pory w doniczce. Upewniłam się, co do porady, bo zawsze słyszałam i czytałam, że rośliny z pojemników sadzi sie na tym samym poziomie, na jakim rosły dotychczas. Zrobiłam, jak radził, ale do tej pory biję się z myślami. Ostatnio oglądałam "Maje w ogrodzie" i tam pokazano problem z katalpą, która zaczęła chorować. Okazało się, że wieloletnie już drzewo zostało posadzone za głęboko i szyjka korzeniowa zaczęła gnić, a drzewo chorować. W tej chwili nic złego z klonem się nie dzieje, wręcz przeciwnie, ostatnio wypuścił nowe liscie (a może, to zły objaw o tej porze roku?).
    Co robić? Zostawić czy po zrzuceniu liści odkopać i posadzić na nowo?
    julieta

  20. #6980
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To był szkółkarz czy sprzedawca w centrum ogrodniczym?

Strona 349 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony