dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 366 z 902
Pokaż wyniki od 7.301 do 7.320 z 18033
  1. #7301
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zraszacz w ogóle nie powinen lać po roślinach na rabatach.

    A perukowce są niestety wrażliwe na werticiliozę.
    Powoduje ona widnięcie rośliny zaczynając od wierzchołka.

  2. #7302
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdajusz Zobacz post
    Bo taki Jałowiec świetnie wygląda np. na wrzosowisku . Kojarzy mi się raczej z takim suchym terenem.

    Pytanie: z jaką rośliną można go skomponować ,żeby dobrze wyglądał?
    Co do niego pasuje ,żeby nie wyglądało to nienaturalnie i dziwacznie?
    Mozna odtwarzać za jego pomocą nastrój ogrodu środziemnomorskiego - lawenda, szałwia, perowskia, rozchodniki, mikołajki, przegorzany, bylice. Uzuepłnieniem iglastym mogą być sosny. Z krzewów można dać budleje, róże.

  3. #7303
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał TAR Zobacz post
    witam, kupilam wczoraj na targach pare trawek i jedna nie miala zawieszki albo ja ja gdzies zgubilam , pomozcie prosze rozszyfrowac co to za jedna
    http://encyklopedia.trawy.eu/info.ph...&trawa_id=1260

  4. #7304

    Domyślnie

    Dzięki Elfir , że odpowiedziałaś. Problem jest w tym, ze u nas ''choroba'' idzie od dolnych lisci do góry. Czubek jeszcze zdrowy. Polecasz jakiś konkretny specyfik do popryskania?
    Nasz dziennik budowy
    ''Nie ma krytyki szkodliwej, tylko brak krytyki przynosi szkodę''. Kisiel.

  5. #7305
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od dolnych to nie werticillium.
    Trudno proponowąc środek nie wiedząc co to jest. Psi mocz wykluczasz?
    Liście sa trochę z plamami, ale porażenie za małe, by opadały.

    Możesz spróbować Topsinem opryskać.

    I zdecydowanie perukowiec lepiej rośnie na suchym, przepuszczalnym stanowisku.

  6. #7306
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tutaj objawy plamistości liści wywołane laniem wody po liściach (idealne warunki rozwoju chorób grzybowych):

  7. #7307

    Domyślnie

    ELFIR DLA MNIE TO WYGLĄDA TAK SAMO, LISTKU ODERWAŁAM OD OBCIĘTEJ GAŁĄZKI , ABY ZROBIĆ FOTKĘ. Jutro wyśle miejskiego po topsin, bo bardzo byłoby mi szkoda tego drzewka, tyle już przeszło. Pies mimo, iż wielki, to jeszcze dziecko psie, siusia kucając, nie podnosi nogi. Do tego jest wyprowadzany, sporadycznie nasiusia w ogrodzie. Dzięki za pomoc.
    Nasz dziennik budowy
    ''Nie ma krytyki szkodliwej, tylko brak krytyki przynosi szkodę''. Kisiel.

  8. #7308

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A jaki styl ma pozostała część ogrodu?
    Czy chcesz same liściaste? Byliny?
    Wiesz, że taka rada odnośnie nasadzeń, oderwana od całości kompozycji, wyglądu domu i otoczenia może być bezwartościowa?

    Pięciorniki lubią gleby piaszczyste i przepuszczalne.
    Na gliny lepiej krzewuszki o których wspomniałaś. Do tego forsycje (są karłowe odmiany), róże.

    Stokrotki możesz posadzić, ale na pierwszym planie, by było je widać.
    Pozostała część ogrodu jeszcze nie ma stylu, bo ogród dopiero powstaje W zasadzie zrobiłam do końca tylko jedną małą rabatkę owocową (borówka, porzeczka, agrest, truskawki i poziomki, zostało jeszcze miejsce na maliny). Planuję ogród przyjazny dla ptaków i motyli, kolorowy, z krzewami podsadzonymi bylinami. Koniecznie muszą być lilaki (dziś posadziłam dwa), ostrokrzewy - już czekają na swoją kolej, oprócz tego będą derenie, krzewuszki, berberysy, kaliny, trzmieliny, tawuły i tawułki. Chcę więcej liściastych, ale też kilka iglastych, np. drzewko świąteczne - jodła koreańska, cisy, jałowce. Z bylin mam już żurawki, planuję sporo kwitnących, typu jeżówki, kocimiętka, ostróżki.
    Forsycje też chciałam, może dać jedną przy froncie a drugą z boku? Podpowiesz jakąś karłowa odmianę?
    Wiem, że cebule kwiatów sadzi się plamami - czy lepiej sadzić plamy jednego gatunku, czy trochę pomieszać? I pomiędzy tymi plamami krzewy? Czy jakoś inaczej?

    Pozdrawiam,
    Kasia
    Pozdrawiam,
    Kasia

  9. #7309
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał żona m Zobacz post
    ELFIR DLA MNIE TO WYGLĄDA TAK SAMO, LISTKU ODERWAŁAM OD OBCIĘTEJ GAŁĄZKI , ABY ZROBIĆ FOTKĘ. .
    Przy plamistości (grzyb Septoria) w takim razie lepszy będzie chyba Amistar lub Dithane. Sprawdz w opisie środków.

  10. #7310
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał KasiaSzyBa Zobacz post
    Pozostała część ogrodu jeszcze nie ma stylu, bo ogród dopiero powstaje
    No to styl już powinen być określony.
    Przyjazny dla ptaków moze być zaróno ogród angielski jak i naturalistyczny czy wiejski.
    Wymieniłaś prawie same krzewy liściaste, więc do tego nawiążę.

    Małe forsycje czy krzewuszki lepiej sadzić w grupach niż po jednej sztuce.
    Małą forsycją jest np. odm. "Maluch". Duża, "płonąca" żółto plama na przedwiośniu ożywi ogród. Ale trzeba brac pod uwagę, że po kwitnieniu forsycja nie jest specjalnie ozdobna i można ją potem przysłonić większymi bylinami.
    Forsycja ciekawie wygląda zestawiona z ciemnoróżową magnolią (ale tej trzeba rozluźnić i lekko zakwasić glebę) - takie małe drzewko, niekoniecznie magnolia, nada trójwymiarowości rabacie. A jako ciemnozielone tło mozna dać ostrokrzewy. Akcentem takiej rabaty może być świerk w płaczącej formie.
    Z forsycją ładnie skomponują się ciemierniki na pierwszym planie rabaty.


    Tutaj masz przykład rabaty jesiennej z przebarwioną forsycją. Obok jest hortensja:


    Nie sadź też symetrycznie roślin na rabacie.

    Cebulowe, zwłaszcza takie, które musisz wykopać (np. tulipany) sadź grupami odmianowymi, żeby się kolory nie wymieszały. Trzeba pamiętać, że ich liście zasychają, więc trzeba czymś zapełnić rabatę po nich - albo jednorocznymi, albo jakąś byliną o dużych liściach.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-09-2012 o 21:42

  11. #7311

    Domyślnie

    Elfir, chciałam potwierdzić jak mam prawidłowo postępować z miskantem chińskim w zimie i na wiosnę - związać całość i okryć - przy dużych mrozach, a na wiosnę przyciąć - tylko pojawia się u mnie wątpliwość jak? całość na wysokość 20 cm od ziemi? i tak co roku? Roślina wsadzona do ziemi w tym roku , fajnie już puściła, ale co robić z nią dalej?? Dzięki bardzo za pomoc.

  12. #7312
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    tak, to jest to. dziekuje bardzo

  13. #7313
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar azusa
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    268

    Domyślnie

    Elfir,
    mam wielką prośbę o poradę. Mój ogródek jest od strony północno-wschodniej, jest tam przeważnie cień lub półcień, ponieważ przy ulicy za ogrodzeniem od strony wschodniej rośnie wysoki klon i brzoza. Za ogrodzeniem jest chodnik i ulica, chcieliśmy się od niej odgrodzić i posadziliśmy tam rząd żywotników, ale od strony ogródka chciałabym mieć ładną rabatkę.

    W tej chwili wygląda to tak:





    Zastanawiam się, co można posadzić pomiędzy tują a liliowcem - jest tam ok 70 cm szerokości. Bardzo podobają mi się jezyczki, zwłaszcza języczka Cafe Noir, ale nie wiem, czy będzie tam pasować. Ewentualnie języczka Przewalskiego, ma żółte kwiaty, tak jak moje liliowce. A może coś innego. W ogródku mam dużo liliowców, różne hosty, runiankę, żurawkę, miodunkę plamistą, bergenię sercolistną oraz tawuły, krzewuszki.
    Aby pokazać kontekst - poniżej widok na znaczną część rabaty:



    I druga sprawa, w rogu od ulicy miała rosnąć lipa srebrzysta, ale wyczytałam, że to duże drzewo i wydaje mi się, że wtedy już będę miała totalny cień w ogródku. Co można w taki razie posadzić w tym rogu? Może w ogóle jakoś zmienić aranżację?

    Ostatnio edytowane przez azusa ; 11-09-2012 o 13:46
    mieszkamy od 01.09.2011r., ale jeszcze dużo brakuje ...

  14. #7314
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zuzinta Zobacz post
    Elfir, chciałam potwierdzić jak mam prawidłowo postępować z miskantem chińskim w zimie i na wiosnę - związać całość i okryć - przy dużych mrozach, a na wiosnę przyciąć - tylko pojawia się u mnie wątpliwość jak? całość na wysokość 20 cm od ziemi? i tak co roku? Roślina wsadzona do ziemi w tym roku , fajnie już puściła, ale co robić z nią dalej?? Dzięki bardzo za pomoc.
    Siedzę przy kompie to Ci odpowiem.
    Miskantów nie okrywaj w ogóle. Nie potrzeba. Jak młode jeszcze, to wbij w środek, albo najbliżej środka kij bambusowy i zwiąż z nim całą kępę. Ale nie za mocno, tylko żeby chronić przed wyłamaniem przez wiatr. Jak kępa się juz rozrośnie to wystarczy związywać bez bambusa.
    Wiosną zetnij wszystko - ja sprawdzam czy wewnątrz starych pędów nie ma jeszcze zielonego i tnę jak najniżej. Max te 20 cm.
    Co roku to samo i co roku kępa będzie większa, aż za kilka lat jak zobaczysz, że się ogałaca w środku wykop ją i podziel tak jak byliny na mniejsze kępy. Rozsadź.
    http://www.ogrodytraw.eu/index.php?p...wach-ozdobnych tu na dole strony sa PDFy do pobrania
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  15. #7315

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak zrobię.

  16. #7316
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zuzinta Zobacz post
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak zrobię.
    Powodzenia Zuzinta. W tych PDFach znajdziesz wszystkie informacje spisane przez Mariusza Surowińskiego.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  17. #7317

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mozna odtwarzać za jego pomocą nastrój ogrodu środziemnomorskiego - lawenda, szałwia, perowskia, rozchodniki, mikołajki, przegorzany, bylice. Uzuepłnieniem iglastym mogą być sosny. Z krzewów można dać budleje, róże.
    Bardzo mnie ucieszyła Twoja odpowiedź ,Elfir Bo lubię te rośliny , mam nawet dwa wielkie Przegorzany na starej działce .

    Dziękuję !

  18. #7318
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agalind
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    10.098
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Elfir, mam pytanie: dostałam azalię w doniczce i obdarowujący stwierdził, że w ogrodzie moga ją posadzić. Coś mi się nie wydaje, bo ona chyba wrażliwa na niskie temperatury i to taka kwiaciarniana odmiany, czyli do domu a nie ogrodu.
    Taką mam, tylko jasnoróżowe kwiaty
    Sadzić do gruntu czy nie?

  19. #7319
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968
    ...

  20. #7320

    Domyślnie

    Witaj Elfir,mam pytanie odnośnie okrycia na zimę dwóch młodych drzewek - grujecznik japoński i ambrowiec amerykański. Czy mam je okryć w całości (oczywiście patrząc na warunki pogodowe) czy wystarczy chochoł do określonej wysokości. Działka jest na otwartym terenie i na rośliny będą działać silne wiatry południowe. Dziękuję

Strona 366 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony