dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 388 z 902
Pokaż wyniki od 7.741 do 7.760 z 18033
  1. #7741
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Żeby stwierdzic czy wystarczy czy nie, trzeba byłoby rozplanować poszczególne rośliny.
    Teoretycznie powinno starczyć. Ale co do ilosci konkretnych gatunków, to powinno wynikać z projektu rabaty.
    Dziewanna jest dwuletnia. Jak chcesz wysoki element, ale bardziej trwały, to może jakąs trawę ozdobną?

    Planując rozkład bierz pod uwagę głównie terminy kwitnienia. Tak, aby równomiernie na rabacie były plamy koloru. Dodaj rośliny cebulowe, bo nie masz roślin kwitnących wiosną. Sasanki łatwo się sieją. Albo gożdziki pierzaste na pierwszym planie.
    Poza tym wiele z tych roślin ma podobną wielkosć. Trudno będzie stopniować nasadzenia. Trzeba będzie zwrócić uwagę nie tylko na kolor danej odmiany ale także na jej docelową wysokośc. Szałwie mogą miec od 40 do 80 cm wysokości.

  2. #7742
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikielback Zobacz post
    Wiwat opisy - wyczytałam że dorasta do 2 metrów, mi potrzebny taki parawan z niej około 1,5 metra - kwiaty ma cudowne. Da sie strzyc? A jaki u mnie byś poleciła soliter (najchętniej żeby mial ozdobne liście).


    Może po prostu inne kaliny? Niskie są krzewuszki.

    Poza tym solitier , jak sama nazwa wskazuje powinien być samotny Co najwyżej coś niskiego do zadarniania wokoło.

  3. #7743
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    Elfir nurtuje mnie jedna sprawa, pisalas kiedys o fotosyntezowaniu iglakow i zimozielonych a takze o tym ze okryte zamieraja z powodu braku swiatla. spadlo u nas sporo sniegu i niekie iglaki zwykle kulki (swierki,cyprysiki groszkowe, jalowce plozace, sosenki osciste, zywotnikowce, choiny itp.) sa calkowicie okryte sniegiem, czy powinnam ten nadmiar snieznej czapy postrzasac? czy zostawic jak jest. i tak samo z runiankami czy powinnam je odslonic?

  4. #7744
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tar - śnieg, który nie jest ubity przepuszcza sporo światła.

    Dlatego nie wolno chodzić zimą po zaśniezonym trawniku.
    Z iglaków warto strząsać śnieg głównie z powodu odkształcania się gałęzi pod mokrym sniegiem.

  5. #7745
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Żeby stwierdzic czy wystarczy czy nie, trzeba byłoby rozplanować poszczególne rośliny.
    Teoretycznie powinno starczyć. Ale co do ilosci konkretnych gatunków, to powinno wynikać z projektu rabaty.
    Dziewanna jest dwuletnia. Jak chcesz wysoki element, ale bardziej trwały, to może jakąs trawę ozdobną?

    Planując rozkład bierz pod uwagę głównie terminy kwitnienia. Tak, aby równomiernie na rabacie były plamy koloru. Dodaj rośliny cebulowe, bo nie masz roślin kwitnących wiosną. Sasanki łatwo się sieją. Albo gożdziki pierzaste na pierwszym planie.
    Poza tym wiele z tych roślin ma podobną wielkosć. Trudno będzie stopniować nasadzenia. Trzeba będzie zwrócić uwagę nie tylko na kolor danej odmiany ale także na jej docelową wysokośc. Szałwie mogą miec od 40 do 80 cm wysokości.
    Dziękuję. Rozrysuję projekt z terminami kwitnienia. Roślin cebulowych celowo nie uwzględniłam, bo rabatę będę oglądać głównie późna wiosną i latem. W marcu- kwietniu spędzę tam w sumie może kilka dni. O cebulowych pomyślę za kilka lat. Co do dziewanny, to w ogóle zastanawiam się czy taki wysoki akcent będzie tam dobrze wyglądał, bo rabata ma być jakby kolorową linią za którą widać w dole lustro jeziora, więc może lepiej wygladałaby takie miękkie kolorowe nasadzenia niewiele różniące się wysokością? Rabata ma być na 99m. npm, a jezioro 83m. npm. Taras przepisowe 100m. od jeziora i 10m. od rabaty, więc patrząc z tarasu widziałabym jezioro za kolorową linią rabaty. To może jednak lepiej zrezygnować w ogóle z wysokiej dziewanny?

  6. #7746
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    dzieki, dzis postrzasalam z jalowcow suecica, bo zauwazylam, ze strasznie sie pouginaly i na jednej z rabat tez postrzasam z kulek, bo zima prawie ciagle jest w cieniu, wiosna i latem slonce do 13 ale zima kiepskawo chwilke rano i koniec.

    na trawniku porobilismy sciezki zeby wlasnie nie ubijac tego sniegu jak z psiakiem wychodzimy on lubi wytarzac sie w bialym puchu i drazyc korytarze, trawnikowi raczej pies nie zaszkodzi, bo jest malutki i leciutki

  7. #7747

    Domyślnie

    Witaj Elfir, mam pytanie co do wrzosów w doniczce. Przed mrozami schowałam je w nieogrzewanym garażu. Temperatura między 10-12 stopni. Niestety chyba zaczęły wegetację bo końcówki się zazieleniły. Co mam zrobić? Przycinać czy jednak czekać do marca, nie chciałabym żeby przez nieudolne moje działania całkowicie poszły na stracenie. Dziękuje za pomoc.

  8. #7748
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał batata Zobacz post
    To może jednak lepiej zrezygnować w ogóle z wysokiej dziewanny?
    Dziewanna jest wąska wieć zasłaniać nie będzie,. Problemem będzie to, że zacznie wędrować po rabacie. W jednym miejscu zainiknie, w innym się pojawi (jesli nie zostanie wypielona). W pierwszym roku po siewie wytwarza tylko rozetę liści, bez kwiatostanu.
    Wysokim akcentem może być trzcinnik

  9. #7749
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zuzinta Zobacz post
    Witaj Elfir, mam pytanie co do wrzosów w doniczce. Przed mrozami schowałam je w nieogrzewanym garażu. Temperatura między 10-12 stopni. Niestety chyba zaczęły wegetację bo końcówki się zazieleniły. Co mam zrobić? Przycinać czy jednak czekać do marca, nie chciałabym żeby przez nieudolne moje działania całkowicie poszły na stracenie. Dziękuje za pomoc.
    Po co ciąć? Ustawić w jasnym miejscu.

  10. #7750

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź.

  11. #7751

    Domyślnie

    Elfir ,
    chciałam zapytać kiedy powinno się przycinać jabłonkę ozdobną? Jest to drzewko posadzone zeszłej wiosny ,takie ze zwisającą koroną.
    Nie jest to "Ola" ,bo ma mniejsze owoce.

    Posadziłam też wiąza Camperdownii - i tu to samo pytanie : kiedy przyciąć mu koronę ?
    Podobno jest to dobry zabieg zageszczający ?
    Z góry dziękuję.

  12. #7752
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A trzeba ją przyciąć?
    Jeśli tak, to można to zrobić na przedwiośniu lub w czerwcu

    Wiąz mozna przycinać dowolnie.

  13. #7753
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

  14. #7754

    Domyślnie

    Elfir, będę zakładała ogród przy nowo wybudowanym domu. Chcemy posadzic tuje( wiem ,ze nie przepadasz za nimi , żeby osłonić w miarę szybko działkę od północy na długości ok 65 m. Chciałabym połączyć w ogrodzie iglaki i liściaste. Bardzo podobają mi się krzewy lub drzewa , które zmieniaja kolor na rubinowy . Klon jest przepiekny ale boję się , że urośnie za duży Czy mogłabyś mi doradzić co mogłabym posadzić zamiast niego? Czy nie wyglądają paus pax takie mieszaniny róznych gatunków roślin? nie chcę przedobrzyć..

  15. #7755
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jaki klon jest dla ciebie za duży? Bo klon tatarski ma max 5 m wysokości. Na czerwono przebarwia się też grujecznik, ambrowiec, wiśnie ozdobne, świdośliwa, sumak, niektóre jarząby (jarzębiny).
    Dobieraj gatunki wg. gleby a nie tylko urody.

    Osłonę działki od północy nie można zrobić z różnych gatunków drzew i krzewów?
    Wówczas ma się wrażenie, że działka kończy się naturalnym lasem a nie zielonym murem.






    Jesli koniecznie musi być żywopłot z zywotnika, to lepiej wygląda, gdy się go odsunie o ok 3-5m od granicy i za nim posadzi różne wysokie krzewy i drzewa. Pod drzewami niech sobie rosną chwasty albo paprocie - i tak nie będzie widoczne. Ale wysokie rośliny wychylające się znad żywopłotu dają złudzenie, że działka znajduje się w lesie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 25-01-2013 o 12:23

  16. #7756

    Domyślnie

    Dziękuję Elfir,
    mam ten problem, że działka ma szerokość 20 m tylko i jak odejmę dom to mam po 4 m z każdej strony miejsca . W tym własnie od północy , koło domu jest przejazd do garażu i nie wiem co jeszcze mogłabym innego posadzić , żeby osłonić się od wiatru i sąsiada a żeby nie zabrało mi dużo miejsca. ; /
    Ostatnio edytowane przez aniqa1982 ; 25-01-2013 o 14:43

  17. #7757
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W wąskim pasku terenu oczywiście zywopłot z żywotnika lub innej kolumnowej rośliny ma sens.
    Myślałam, że te 60 m to jakaś tylna granica działki, gdzie jest miejsce na nasadzenia.

  18. #7758

    Domyślnie

    Dziękuję Elfir

  19. #7759

    Domyślnie

    Elfir , które drzewo jest podobne do robini Fristi ale daje mniej odrostów _ ( ma mieć też żółtawe liście )
    Ostatnio edytowane przez duduś ; 26-01-2013 o 19:56

  20. #7760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    glediczja "Sunburst" - ale nie kwitnie

Strona 388 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony