dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 408 z 902
Pokaż wyniki od 8.141 do 8.160 z 18033
  1. #8141

    Domyślnie

    Kochana Elfir, przejrzałam chyba cały internet i nie znalazłam odpowiedzi, a potrzebuję jej bardzo pilnie. Wysłałam dzisiaj małża po tuje "Brabant" do Reala - zrobili przecenę i kupiliśmy kilka po całe 3 zł za 1,20 m drzewka w donicach. Tylko mam kłopot bo po dotknięciu gałązki się kruszą tak jakby były z lodu czy szkiełka. Ale są zielone i nie mają oznak brązowienia. Nie bardzo wiem o co chodzi i czy takie tuje się przyjmą. Nie wiem czy warto wracać po pracy po dodatkowe 20 drzewek. czy one mogą się przyjąc,a ta łamliwość jest tylko oznaką zmiany otoczenia i braku wody (tzn przestały juz pewnie okolo tygodnia w sklepie). Z góry dziękuję za pomoc
    Im dłużej buduję...tym bardziej jestem przekonana że jestem wszechmogąca
    Południowa Ani i Piotrka
    Komentarze

  2. #8142
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Dodam jeszcze jedno pytanie do "wroga szpaleru tujek" Też jestem za urozmaiconym ogrodem ale ze wzgędu na małą działkę nie wszędzie mogę sobie pozwolić na 3 rzędy zieleni (właściwie to prawie nigdzie ) Zrobię co mogę aby wymieszać iglaki z liściastymi i bylinami ale są miejsca gdzie chcę się szczególnie odgrodzić od sąsaidów. Są to tarasy przed i za domem. Tu musi być ściana bo sąsiedzi mają tak nieszczęśliwie taras że będziemy sobie w grilla zaglądać. Mam dwa rozwiązania albo zrobić 4-5m tujek w linii albo pogrupować je po np 3 sztuki w trójkącie, jakiś nieregularnych skupiskach w dwóch rzędach itp. Możesz coś zaproponować?

  3. #8143
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Elfir a w przypadku dorosłem 4-5m sosny można dokonać mocnego cięcia gałęzi tak aby zmniejszyć ogólnie objętość drzewa i doczekam się nowych przyrostów bliżej pnia a w następnym roku zrobić kosmetykę i poprzycinać gałęzie tak aby nwoe przyrosty stanowiły zakońćzenie gałezi? Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi. CHciałbym aby każda gałąź tej ssny była po prostu krótszai czy takie cięcie zapewni wypuszczenie pąków poniżej cięcia.
    Nie robi się tak. Sosny regenerują słabo, wolno i źle.

  4. #8144
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andzia84 Zobacz post
    Wysłałam dzisiaj małża po tuje "Brabant" do Reala - zrobili przecenę i kupiliśmy kilka po całe 3 zł za 1,20 m drzewka w donicach. Tylko mam kłopot bo po dotknięciu gałązki się kruszą tak jakby były z lodu czy szkiełka.
    Sa zaschnięte.

    A Barabant na dodatek jest brzydki.

  5. #8145
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Mam dwa rozwiązania albo zrobić 4-5m tujek w linii albo pogrupować je po np 3 sztuki w trójkącie, jakiś nieregularnych skupiskach w dwóch rzędach itp. Możesz coś zaproponować?
    Jeśli chcesz zrobić układ 3 tujki żółte, 3 zielone i 3 cyprysiki niebieskie, tojuż lepiej zielony pojedynczy szpaler jako tło.

  6. #8146

    Domyślnie

    dzięki Elfir, tak myślałam że to byłoby zbyt piękne żeby było prawdziwe Co do brabantów-wiem, że są brzydkie i łysieją i brązowieją przed zimą, ale potrzebuję jednej ściany tuj w części gospodarczej ogrodu, która odgrodzi nas od głównej drogi. Miały być szmaragdy,ale no cóż...chyba na razie z braku kasy pozostanę tak jak w zeszłym roku przy szpalerze słoneczników

    .....zasychają czyli nic z nich nie będzie .:M
    Im dłużej buduję...tym bardziej jestem przekonana że jestem wszechmogąca
    Południowa Ani i Piotrka
    Komentarze

  7. #8147
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Monika.Sz-a

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    456
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    witaj Elfir.
    biorąc pod uwage obecną pogode- co sądzisz o sadzeniu w weekend iglaków kupowanych w donicach..? nastepny tydz ma byc piękny, za to ostatni kwietnia w nocy zapowiadaja 0.. może się nie sprawdzi-ale czy to groxne dla roslin posadzonych z pojemnika..?
    tak dłuuuugo czekam juz na wiosne, że chętnie jutro ruszyłabym "w teren".. jednak roslin nie chcę zmarnować.

    próbowałam w okolicach Wawy znaleźć świerk serbski z gruntu, ale jest to chyba niemożliwe dzwoniłąm do szkółki-nawet jarzębina w donicy jest "niedostępna".. czy serio jeszcze nie rozpoczynac jutro sezonu..czy poszukać szkółki, która dysponuje tym, co chcę kupić (jałowiec mordgan gold, świerk serbski, jarzębina fastigiata)
    Uważaj o czym marzysz- marzenia się spełniają
    dziennik M&P
    komentarze

  8. #8148
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jeśli chcesz zrobić układ 3 tujki żółte, 3 zielone i 3 cyprysiki niebieskie, tojuż lepiej zielony pojedynczy szpaler jako tło.
    Raczej nie tak pstrokato .. jeden kolor

    A co do sosny to co mi pozostało jak chce "zmniejszyć" drzewo? Niestety tak stan mam po zakupie działki i wybudowaniu domu. Dla mnie są za duże i wolałbym zgrabniejsze bardziej zwarte. Sąsiada od kilku lat tnie te sosny jak żywopłot jak leci sekatorem i ma takie kulki. Z tym, że zaczęła jak były o połowę mniejsze niż moje.

  9. #8149

    Domyślnie

    Elfir doradz prosze, jakie pnącze posadzić wzdłóż siatki, w miejscu nasłonecznionym na dlugości 8m (podobają mi się rosliny z czerwonymi kwiatkami)
    Czy jest sens na takiej dlugości mieszac rodzaje pnącz, i jakie ewentualnie dobrze by sie razem prezentowały.

    Z gory dziekuje.

  10. #8150

    Domyślnie

    To pnącze bardzo mi sie podoba Lonicera periclimenum 'Serotina'

  11. #8151
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Elfir,

    mam glebię piaszczystą - w zasadzie sam piach. Żona chce posadzić kilka sadzonek ( pomidory, ogórki, truskawki ) możesz polecić jakie odmainy najbardziej lubią piach jako podłoże?

    i jeszcze jedno pytanie - czy popiół z kominka ( z drzew liściastych) nadaje się jako nawóz? gdzieś czytałem że polecany jest jako nawóz.


    z góry dzięuję za informację
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

  12. #8152

    Domyślnie

    podpowiem, jako "praktyk" (młody stażem ogrodniczym, ale za to sprawdzam wszystko na własne skórze )
    Niestety na piasku warzywka nie urosną. Jeśli chcesz warzywka a nie masz dobrej wzbogaconej ziemi - zrób gardenboxy - zajrzyj do wątku Malkul- tam są różne pomysły i sposób wykonania.
    Rób kompost - załóż kompostownik.
    A popiół z drzewa można dodawac do kompostownika, a sam w sobie nawozem....hmmmm
    Elfir pewnie to wyjasni

  13. #8153
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ave! Zobacz post
    podpowiem, jako "praktyk" (młody stażem ogrodniczym, ale za to sprawdzam wszystko na własne skórze )
    Niestety na piasku warzywka nie urosną. Jeśli chcesz warzywka a nie masz dobrej wzbogaconej ziemi - zrób gardenboxy - zajrzyj do wątku Malkul- tam są różne pomysły i sposób wykonania.
    Rób kompost - załóż kompostownik.
    A popiół z drzewa można dodawac do kompostownika, a sam w sobie nawozem....hmmmm
    Elfir pewnie to wyjasni
    dzięki ave!

    oczywiście kompostownik będzie ale na razie chciałem coś tam posadzić.. no cóż skoro piach wyklucza warzywa - będe musiął tam trochę ziemii poddypsać - przynajmniej na ten rok... synek mi nie przepuści jak nie będą tam rosły truskawki
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

  14. #8154
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiupl
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    451
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Witam.
    Jadę dziś po darowane mi 200cm tuje, sadzone ok 2lat temu.
    Kopać będę je samemu, postaram się w miarę szeroko.
    Jak powinienem o nie zadbać po wykopaniu, żeby ich nie stracić?
    Planuję postawić je na 48h w cieniu, na folii i podlewać wieczorami, do czasu właściwego sadzenia.
    Jakieś wskazówki?
    pozdrawiam

  15. #8155
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Monika.Sz-a Zobacz post
    witaj Elfir.
    biorąc pod uwage obecną pogode- co sądzisz o sadzeniu w weekend iglaków kupowanych w donicach..?
    Nie biorac weekendu pod uwagę, mozna sadzić w okresie kiedy ziemia nie jest zamarznięta, czyli w zeszły weekend również

    Cytat Napisał Monika.Sz-a Zobacz post
    próbowałam w okolicach Wawy znaleźć świerk serbski z gruntu, ale jest to chyba niemożliwe dzwoniłąm do szkółki-nawet jarzębina w donicy jest "niedostępna".. czy serio jeszcze nie rozpoczynac jutro sezonu..czy poszukać szkółki, która dysponuje tym, co chcę kupić (jałowiec mordgan gold, świerk serbski, jarzębina fastigiata)
    Serby z gruntu na pewno są dostępne, skoro Gardenarium takie sadzi u klientów Co najwyżej spytać się kiedy będa dostępne.

  16. #8156
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    A co do sosny to co mi pozostało jak chce "zmniejszyć" drzewo?

    Kazde cięcie starych gałęzi trwale zdeformuje naturalny pokrój drzewa, gdyż sosna nie posiada zdolności do łatwej regeneracji miejsc cięcia, jak np. świerk.
    W dodatku igły na sosnie wiszą na starym pędzie max 3-5 lat. Jeśli obetniesz wierzchołek z młodymi igłami to po kilku latach zostanie ci gola gałązka.
    Dlatego cięcie wykonuje się przycinając tylko świeczki (młode przyrosty) a nie tnąc całe gałęzie.

    Szkoda, że nie podobają ci się takie naturalne. Na jednej z inspiracji (z basenem) w twoim dzienniku jest taka większa sosna.

    Tę sosnę na tarasie starczyłoby podkrzesać, czylu usunąc dolne gałęzie odsłaniając pień.

  17. #8157
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał JACUŚ Zobacz post
    Elfir doradz prosze, jakie pnącze posadzić wzdłóż siatki, w miejscu nasłonecznionym na dlugości 8m (podobają mi się rosliny z czerwonymi kwiatkami)
    Czy jest sens na takiej dlugości mieszac rodzaje pnącz, i jakie ewentualnie dobrze by sie razem prezentowały.
    .
    Na siatce raczej tylko lekkie pnącza typu powojnik. Na stronie www.clematis.com.pl jest wyszukiwarka odmian - bez problemu można odszukac odmiany o czerwonych kwiatach.

  18. #8158
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał atsyrut Zobacz post
    mam glebię piaszczystą - w zasadzie sam piach. Żona chce posadzić kilka sadzonek ( pomidory, ogórki, truskawki ) możesz polecić jakie odmainy najbardziej lubią piach jako podłoże?
    Żadne. Aby coś obficie owocowało i plonowało musi być dobrze nawodnione i nawiezione. Pomidory i ogórki mają płytki system korzeniowy, więc nie sięgnąc sobie do glębszych warstw gleby po wodę lub wypłukane z powierzni składniki pokarmowe.
    Warzywniki zasadniczo nawozi się co trzy lata obornikiem (lub kompostem) i wg. tego nawożenia dobiera się zmianowanie upraw (w pierwszym roku po oborniku kapustne, w drugim psiankowate i w trzecim korzeniowe.

    Gleba piaszczysta nie wyklucza stosowania upraw wymagających roslin, ale trzeba regularnie je nawozić, by uzupełnić to, czego w glebie brak. W szklarniach pomidory i ogórki (truskawki również) rosną w jalowej wełnie mineralnej a składniki pokarmowe dostają rozpuszczone w wodzie do podlewania.

    Na poprawienie żyzności gleb piaszczystych (prócz obonika lub kompostu) dobrze wpływa nawiezienie i przekopanie miału węgla brunatnego.

    Cytat Napisał atsyrut Zobacz post
    i jeszcze jedno pytanie - czy popiół z kominka ( z drzew liściastych) nadaje się jako nawóz? gdzieś czytałem że polecany jest jako nawóz.
    Mozna przesypywac nim pryzmę kompostową, albo rozsypać cienką warstwą i przekopać. Wielu składników odzywczych nie ma, ale wzbogaca glebę w węgiel (w sensie pierwiastka).

  19. #8159
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiupl Zobacz post
    Witam.
    Jadę dziś po darowane mi 200cm tuje, sadzone ok 2lat temu.
    Kopać będę je samemu, postaram się w miarę szeroko.
    Jak powinienem o nie zadbać po wykopaniu, żeby ich nie stracić?
    Planuję postawić je na 48h w cieniu, na folii i podlewać wieczorami, do czasu właściwego sadzenia.
    Jakieś wskazówki?

    Przed przesadzeniem obficie podlać. Przechowywać jak najkrócej zadołowane w cieniu. Zadołowane - aby bryła nie przeschła. Ostatecznie mozna spróbować okryć namoczoną agrowłókniną. Podlewanie bryły korzeniowej może spowodować, że woda wypłucze ziemię i tym szybciej korzenie będą schnąć.

  20. #8160

    Domyślnie

    Kiedyś (z rok temu) pisałam o pruszniku - zakwitł 2 razy i zdziczał.Nie wywaliliśmy go czekając do wiosny i jakie było nasze zdziwienie gdy okazało się,ze puścił kotki - bazie I wyrósł na dobre 3 metry.U dziadków na działce (300 m2,ogródki działkowe) ma za mało miejsca,ja go chętnie przygarnę.Tylko zastanawiam się czy damy radę go wykopać,a jeśli damy,to jak - poczekać aż przekwitną bazie,przyciąć mocno i wykopać? I jak to się stało? Był szczepiony na wierzbie?

Strona 408 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony