dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 490 z 902
Pokaż wyniki od 9.781 do 9.800 z 18033
  1. #9781
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    te bukszpany to mi do niczego w tym wszytskim nie pasują.
    Jaki to ma wogóle rozmiar? Mogłabyś te rośliny wrysowac jakoś proporcjnonalnie, zgodnie z ich wielkościami?
    Przykładowo - katalpa po 10 latach będzie miała ok 5 m, podobnie klon. Perukowiec ok 3 m, kosówki ok 0,8-1 m średnicy, jałowce zależnie od odmiany od 1,2 do 3 m średnicy

  2. #9782

    Domyślnie

    chciałabym coś zimozielonego..
    własciwie to chyba nie ma sensu nic dawać po drzewami.
    Rabata mogłaby mieć 4-5 metrów długości, ale rosną już 3 drzewa.Chciałabym coś pod nimi posadzić, bo tak jakoś łyso to wygląda.Ale zupełnie, z tego wynika wymyślam bez sensu.Czyli uważasz, że drzewa się rozrosną i nie ma sensu nic pod nimi sadzić?

  3. #9783
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlaczego nie ma sensu? Jałowce pośrednie zniosa niewielkie zacienienie. Poza tym trawy ozdobne.
    Ale to wcale nie jest duża powierzchnia (myślałam, że to jest ok 8-10 m i w takich proporcjach narysowałam na rysunku).
    Nie trzeba dawac aż tylu gatunków. Masz zbytnio zagęszczone drzewa. I perukowca, który będzie z czasem w cieniu jak klon się rozrośnie. Nie patrzysz na rabatę przez pryzmat czasu, ale nastawiasz się na natychmiastowy efekt sadząc za dużo naraz.
    Sadząc małe gatunki krzewów, które jednak z czasem się rozrosną, wolne przestrzenie wypełniasz bylinami i trawami ozdobnymi.

  4. #9784

    Domyślnie

    Po wyrzuceniu perukowca (przesadzę go)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klon.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	230098  

  5. #9785
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jesteś pewna, że masz klona czerwonego a nie pospolitego w odmianie Royal Red?

    Dałabym kosodrzwiny "Ophir" zamiast cyprysików
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-12-2013 o 21:20

  6. #9786

    Domyślnie

    nie jestem pewna..
    a reszta roślin może być?

  7. #9787
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tarnowianka

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Witam Cię Elfir i wszystkich forumowiczów
    Proszę o pomoc i mam nadzieję że znajdę tutaj odpowiedż.

    Dzisiaj byłam na mojej działce którą niedawno zakupiłam i chciałam sprawdzić ph gleby bo od wiosny będę robiła pierwsze nasadzenia i grodziła działkę. Tak naprawdę chciałam potwierdzić swoje przypuszczenia a jestem bardzo zaskoczona. Działka jest w woj. podkarpackim, V i VI kat. działka jest w połowie leśna (las sosnowo-brzozowy) a w połowie rolna. Sąsiadujemy z lasem mieszanym (klony, dęby i sosny pospolite), była kiedyś uprawiana - jakieś zboże. Byłam przekonana że mam kwaśne piaski a okazało się że w części niezalesionej PH - 8 a w lesie 7-7,2 więc jest to chyba gleba zasadowa, czy jest to możliwe ?Pomiar robiłam ręcznym miernikiem do gleby. Wspomnę że zrobiłam sobie już listę roślin i plan nasadzeń a teraz muszę chyba zacząć wszystko od nowa. Proszę pomóżcie

    Pozdrawiam Monika

  8. #9788
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Z jakiej głębokości pobierałaś próbki? Na kwaśnych piaskach raczej zboża nie uprawiano, chociaż wskaźnik 7-8 to faktycznie sporo. Wiesz jakie masz tam konkretnie gleby?
    Powtórzyłbym to badanie.
    Ostatnio edytowane przez pieknyromek ; 14-12-2013 o 22:44

  9. #9789
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tarnowianka

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Witam, pomiar robiłam na głębokości ok 20cm wkładając cały szpikulec od miernika do gleby, która była lekko mokra. Poniżej załączyłam zdjęcie miernika z którego korzystałam oraz zdjęcia mojej działki zastanej po kupnie. Jest tam wiele roślin po których pewnie można zidentyfikować rodzaj gleby(widać jakies rumianki, koniczynę, jest ta roślina zakończona żółtymi kwiatkami, było tego tak dużo że mieliśmy problemy z mężem by się tego pozbyć bez użycia Roundapu. Proszę o pomoc może ktoś będzie wiedział jaki to typ gleby i dlaczego odczyn wyszedł taki wysoki. Z góry dziękuję.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pol_pm_Miernik-Ph-glebowy-Bioterm-071000-do-pomiaru-kwasowosci-gleby-kwasomierz--4431_1.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	23,6 KB
ID:	230261Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	99,6 KB
ID:	230262Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	230264Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11016.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	230263

  10. #9790
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał magos Zobacz post
    nie jestem pewna..
    a reszta roślin może być?

    bergenie możesz dać pod drzewami a płożące jałowce od frontu, gdzie więcej światła. Jalowiec płożacy ma max 10 cm, więc nie zasłoni bergeni, które mają 30 cm

  11. #9791
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał tarnowianka Zobacz post
    Byłam przekonana że mam kwaśne piaski a okazało się że w części niezalesionej PH - 8 a w lesie 7-7,2 więc jest to chyba gleba zasadowa, czy jest to możliwe ?
    1. Rolnik przeholował z wapnowaniem?
    2. w jakiej wodzie była płukana sonda (ta metalowa część) Hmm.. miałabym wątpliwości dot. pomiaru miernika za 20 zł. Może lepiej spróbować płynem Helliga?
    3. Ktoś składował na działce odpadki pobudowlane?
    4. Masz działkę na wapieniach jurajskich zalegających płytko

    Łaka wygląda na dość żyzną, jakby na glebie gliniastej a nie piaszczystej. Las nie jest specjalnie dobrym wskaźnikiem, gdyż po wojnie zalesiano sztucznie szybko rosnąca sosną. Dopiero od 20 lat zalesia się zgodnie z glebami.
    Pwnie jak na większej częsci Polski to gleba brunatna.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-12-2013 o 13:50

  12. #9792
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tarnowianka

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedż
    Ad 1 Niestety nie wiem czy ktoś przesadził z wapniowaniem
    Ad2 Czy radzisz aby spróbować kupić jeszcze ten płyn Helliga i jeszcze raz sprawdzić czy jednak mogę na nich posadzić takie rośliny jak:
    klon jesionolistny "flamingo", klon tatarski, glediczja "rubylace",jarząb kaszmirski i czy mogę go wsadzić w ilości np 2-3 szt do jednego dołka , tamaryszek drobnokwiatowy, jałowiec kolumnowy, perukowiec podolski , pęcherznice, róże płożącą"the fairy", jatlina jarzębolistna "Sem"robinia włochata".
    Ad3. Na pewno nie było nic składowane

    Las zarówno u mnie jak i na sąsiedniej działce jest samosiejką

    Myślę jednak że rzeczywiście może to być gleba brunatna, zdjęcie poniżej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ddffg.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	230320

    Dziękuję za wyrozumiałość i chęć pomocy

    Pozdrawiam

  13. #9793
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał tarnowianka Zobacz post
    mogę na nich posadzić takie rośliny jak:
    klon jesionolistny "flamingo", klon tatarski, glediczja "rubylace",jarząb kaszmirski i czy mogę go wsadzić w ilości np 2-3 szt do jednego dołka , tamaryszek drobnokwiatowy, jałowiec kolumnowy, perukowiec podolski , pęcherznice, róże płożącą"the fairy", jatlina jarzębolistna "Sem"robinia włochata".
    Te rośliny mają bardzo szerokie spektrum tolerancji na odczyn gleby. A perukowiec czy jarzab kaszmirski wręcz wymagają gleb obojętnych do lekko zasadowych

    Rozumiem, że do jednego dołka ten sam gatunek a nie różne? Chcesz uzyskać efekt rośliny wielopniowej? Sama tak często projektuję. Ale nie wszytskie rośliny naraz jako wielopniowe. Część samotnie, a częśc po 2 lub 3.

    Klon tatarski rośnie sam z siebie krzaczasto, więc nie wiem czy jest sens sadzenia po kilka sztuk do jednego dołka. Starczy wybrac trzy pędy i je podkrzesywać na żądaną wysokość.
    Jarząb kaszmirski to długo będzie maleńkim drzewkiem/krzaczkiem. To nie jest duża roślina. Jak chcesz efekt lasku to lepsza od jarząbu kaszmirskiego będzie nasza jarzębina - jarząb popolity (ma odmiany o kolorowych owocach, nie tylko pomarańczowo-czerwonych).

    Klon jesionolistny - pilnuj go, by się nie wysiał poza ogród. Straszny szkodnik.


    Na zdjęciu na pewno nie ma gleby piaszczystej

  14. #9794
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tarnowianka

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Tak, do jednego dołka dam albo glediczje albo jarzębinę (myślałam o kaszmirskim ze względu na jego białe korale ale jeśli rzeczywiście nie rośnie szybko to będzie pewnie jarzebina - bardzo podobają mi się u tych dwóch drzew ażurowe liście które przepuszczają promienie słoneczne i na tym mi zależy, klony oczywiście potraktuję jako pojedyncze drzewa a nasadzenia będę chciała poprowadzić w formie bardzo naturalnych "pokoi". Póżniej pewnie dojdą jakieś byliny ale na początek chcę stworzyć ramy - nie wszystko od razu . Dziękuję bardzo za pomoc i bardzo się cieszę że ta moja ziemia nie jest taka najgorsza

    Mam ogromny szacunek do wszystkich tu osób które chcą pomóc takim osobą jak ja które zaczynają swoją przygodę z naturą.

    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

  15. #9795
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak szczerze - nie widziałam glediczji rosnacej wielopniowo. Ma skłonności do szybkiego wytwarzania pnia. Natomiast, podobnie jak robinie, rośnie w małych gestych zagajnikach:


  16. #9796
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tarnowianka

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Zastanawiam się czy spróbować z gladiczją czy polecasz jakieś inne ażurowe drzewko do takiego nasadzenia (tylko nie bordowe)?

  17. #9797
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ażurowe są w sumie brzozy. Zwłaszcza odmiany o postrzępionych listkach, jak np. Lancinata

  18. #9798
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    1. Być może rolnik przesadził z wapnowaniem.
    2. Ja też radziłbym raczej płyn Helliga (to naprawdę nie duży koszt).
    3. Kierunek z wapieniami dobry ale raczej nie tym razem. Wychodzę z założenia że działka znajduje się w promieniu powiedzmy kilkunastu km od Tarnowa a jeśli tak o ile znam geologię tego obszaru nie ma tam w pobliżu jurajskich wapieni. Ani żadnych innych wapieni. Ani kredy, margli czy czegoś co mogłaby nam podnieść znacząco pH. Tam w podłożu przeważają iły(morskie) i piaskowce fliszu karpackiego. W podłożu nie znaczy wcale że bardzo głęboko - mogą być spokojnie na powierzchni. Generalnie jednak powierzchnia tam jest przykryta glinami i piaskami najstarszych polskich zlodowaceń. Co za tym idzie jedyne skały macierzyste w tym rejonie które mogły by podnieść znacząco pH to glina lodowcowa (dokładniej węglany z gliny), iły (tylko czwartorzędowe) i lessy (których jest tam b. mało). Obstawiam jednak że iły i gliny w tym rejonie mogą być dość mocno zwietrzałe. Nie całkowicie ale pewnie na tyle mocno żeby wypłukało z nich już węglany(w końcu od kilkuset tysięcy lat oddziałuje na nie atmosfera). Jeśli by to były Mazury albo Pojezierze Pomorskie to tam są gliny generalnie nie zwietrzałe ale raczej nie w ok. Tarnowa. Pozostają jeszcze lessy ale je bym pominął.
    Podsumowując moją przydługa pisaninę skał macierzystych może tam byś co najmniej kilka, a co za tym idzie spokojnie kilka różnych (nawet bardzo) typów gleb. Zatem może to być gleba brunatna ale wcale nie musi. A nawet jeśli jest to ma trochę podejrzanie wysokie pH.
    Na koniec:
    - powtórzyć pomiary pH.
    - jakbyś napisała tarnowianko gdzie dokładniej mieści się ta działka to może coś udałoby się wywnioskować na odległość. Strzelać z typem gleby się nie podejmuję bo za dużo równie prawdopodobnych możliwości, chociaż faktycznie brunatne są na początku.

  19. #9799
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tarnowianka

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    18

    Domyślnie

    Witam, bardzo dziękuję za informacje, jest to woj. podkarpackie, gmina czarna, wieś Żdżary,- ok 18 km od Tarnowa,każda informacja dla mnie jest istotna.Chyba rzeczywiście powtórzę badanie aby sie upewnić.
    Pozdrawiam

  20. #9800
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    każda gmina rolna ma chyba obowiazek wykonac co kilka lat badania środowiskowe, w tym opracowac charakterystykę gleb i zawarośc głównych związków chemicznych. Jak projektuję ludziom ogrody, to zawsze dodatkowo zaglądam na strony gmin szukając tego dokumentu, by sprawdzić, czy dobrze oceniłam typ gleby u klienta.

Strona 490 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony