dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 498 z 902
Pokaż wyniki od 9.941 do 9.960 z 18033
  1. #9941

    Domyślnie

    Witajcie

    Bardzo cieszę się , że odkryłam ten wątek.

    Mam pytanie ( ewentualnie proszę o przekierowanie bo nie mogę znaleźć informacji) :

    1. jakie kwiaty lub inne rośliny można sadzić pod/dookoła dwóch ze tak powiem wolno rosnących,odseparowanych od reszty sosen (chodzi mi o takie rabatki pod drzewami jak czasem spotykane sa w parkach), str północna

    2. co można posadzić w młodym, dosyć rzadkim lesie sosnowym aby fajnie się płożyło pod drzewami i zakrywało pustą przestrzeń, wszystkie str.świata,

    3. jak obsypać taras ziemią aby to wszystko się nie zsuwało i co warto tam posadzić, przeważa str.południowa z 1/4 na str.północnej dodatkowo zacieniona drzewami. Spadek raczej średni, ani stromy ani mocno delikatny


    Pozdrawiam

  2. #9942
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. Funkie, jeśli jest cień, różaneczniki, jeśli jest półcień i beda podlewane. Także bluszcz czy hortensja pnącza, jeśli mają się wspinać po pniu.
    Możliwości się wiele

    2. Las sosnowy na piasku - najwyżej jakieś kostrzewy, może trzcinnik piaskowy. Na żyznej glebie, przy umiarkowanej wilgotności może być np. barwinek, jasnota, gajowiec, konwalie

    3. Jak spadek będzie łagodny a ziemia zagęszczana warstwami to nic nie spłynie ze zbocza. Jak spadek ma być strony to lepiej porobić murki oporowe.

  3. #9943
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    u mnie o dziwo w suchym lesie sosnowym najlepiej sobie radzi bodziszek korzeniasty, zakrywa glebę, nie przepuszcza chwastów i jest częściowo zimozielony. wszystko inne prędzej czy później wysycha bez podlewania albo po prostu brzydko wygląda.

  4. #9944
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegorz_si Zobacz post
    Co do studni, to popytaj firmy, które zajmują się wierceniem. Woda na głębokości 20-30 metrów może być całkiem dobra. Popatrzą na mapy geologiczne i Ci mniej więcej powiedzą.
    Koszt takiej studni to około 12-15 tyś. w zależności od głębokości. Chciałem, ale nie mam tyle pieniędzy na zbyciu
    zupełnie nie wiem skąd takie koszty ?
    wiercenie studni do wydatek rzędu 100 zł za metr bieżący
    do tego trzeba doliczyć pompę i jakieś kręgi jeśli chcemy studnię schować pod ziemią

    12- 15 tysięcy to kwoty kosmiczne
    mój przykład studnia - wiercenie - woda na 15 m - 1500
    pompa - nie pamiętam ale nie był to powalający koszt - powiedzmy 500
    system nawadniający dla działki 1000 m2 -minus dom - 2000
    robocizna przy systemie własna
    podsumowując koszty 4000 , a za resztę można zrobić wypad na Seszele

  5. #9945
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Spirea
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    5.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    Cytat Napisał sure Zobacz post
    .... ostatnio zdarzyło się, że ptak wleciał w szybę drzwi tarasowych, niestety zginął na miejscu. Wcześniej latem się to czasem zdarzało, ale bez skutku śmiertelnego, a teraz sekunda i było po gilu. ......Co się sprawdza jako ochrona w takich przypadkach?
    Sure, my mieliśmy podobną sytuację w ub. roku. Szczególnie przed burzą. Były dni, że ptaki waliły co chwila. Po tym, jak jeden stracił przytomnośc (na szczęście, po umieszczeniu go na ponad godzinę w pudełku od butów, doszedł do siebie i odleciał) znalazłam tę stronę http://stop.eko.org.pl/portal/index.php?module=pages&id=13 . Wydrukowaliśmy sylwetki tej kanii i krogulca i przykleiliśmy do szyb (tu mozna zobaczy jak wyglądało http://forum.muratordom.pl/showthrea...a-budowy/page8 post. 320). Po naklejeniu ptaki przestały wpadać w te szyby. Jedna szyba nie miała kartki i któregoś dnia ptaki w nią uderzały, więc tez nakleiliśmy. W naszym więc przypadku podziałało.
    Ostatnio edytowane przez Spirea ; 08-02-2014 o 11:15

  6. #9946
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spirea Zobacz post
    Sure, my mieliśmy podobną sytuację w ub. roku. Szczególnie przed burzą. Były dni, że ptaki waliły co chwila. Po tym, jak jeden stracił przytomnośc (na szczęście, po umieszczeniu go na ponad godzinę w pudełku od butów, doszedł do siebie i odleciał) znalazłam tę stronę http://stop.eko.org.pl/portal/index.php?module=pages&id=13 . Wydrukowaliśmy sylwetki tej kanii i krogulca i przykleiliśmy do szyb (tu mozna zobaczy jak wyglądało http://forum.muratordom.pl/showthrea...a-budowy/page8 post. 320). Po naklejeniu ptaki przestały wpadać w te szyby. Jedna szyba nie miała kartki i któregoś dnia ptaki w nią uderzały, więc tez nakleiliśmy. W naszym więc przypadku podziałało.
    Pisałam, gdzieś na fm o moich przypadkach z ptakami.
    Ostatniego lata ratowaliśmy pięknego żółtego jak kaczeńce pana Wilgę. Wleciał do salonu i trzasnął w okno dachowe. Znalazłam go leżącego brzuchem do góry i rozwrzeszczanego na podłodze z ogonem zgiętym pod kątem prostym. Oczy nieprzytomne. Pomyślałam „po ptaku”, ale nakryłam ażurową skrzynką, dałam wodę. Szukałam azylu dla ptaków, ale najbliższy nas jest w w-wskim zoo. Na szczęście następnego dnia rano w znakomitej formie upomniał się o wypuszczenie.
    Nasze zasiedziałe kopciuszki wlatują i wylatują kiedy chcą. Gorzej z sikorkami, bo te na zawał padają jeśli błyskawicznie się ich na otwarte okno nie nakieruje. Kosy i szpaki na ogół same znajdują drogę do pootwieranych okien.
    U sąsiadki co roku pojawia się pliszka „wariatka”, która mimo naklejek na szybach i porozwieszanych straszaków z uporem atakuje jedno i to samo okno. Rozbija się o nie, spada na trawnik. Poleży i odlatuje, a za jakiś czas wraca.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  7. #9947
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lunarii

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    92-415
    Posty
    61

    Domyślnie

    Szukam informacji o zastosowaniu perli tu w ogrodnictwie. Podobno poprawia utlenienie i wilgotność gleby. Czy jest to materiał trwały czy ulega rozkładowi jak hydrożel? Czy może mieć zastosowanie przy zakładaniu trawnika jako taka właśnie warstwa w obrębie 15cm głębokości wymieszana z resztą podłoża? i tak na siatkę przeciw kretom będę kopać i zastanawiam się co zrobić aby poprawić utrzymanie wilgoci na tych moich piaskach. Wspomniany materiał kosztuje 250zł za 1000L, podczas gdy za hydrożel w takiej ilości trzeba zapłacić majątek.

  8. #9948
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    A przepraszam, co Ty chcesz niby z tą ilością zrobić ?
    1000 l. 1 g magazynuje 400 g wody... ot, taki przeciętny o parametrach 400 g/g. Jeśli 1l=1kg (w przybliżeniu) to tona pomieści 400 ton wody.
    400 m3 wody to całkiem spore jeziorko...

    Potrzebujesz 40g/m2. 2,5 kg to 120 PLN. Na ok 60 mkw. Zaiste majatek....

  9. #9949
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lunarii

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    92-415
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski Zobacz post
    A przepraszam, co Ty chcesz niby z tą ilością zrobić ?
    1000 l. 1 g magazynuje 400 g wody... ot, taki przeciętny o parametrach 400 g/g. Jeśli 1l=1kg (w przybliżeniu) to tona pomieści 400 ton wody.
    400 m3 wody to całkiem spore jeziorko...

    Potrzebujesz 40g/m2. 2,5 kg to 120 PLN. Na ok 60 mkw. Zaiste majatek....
    Tak mała ilość wystarczy? Co prawda chodzi o niemal 10 arów a nie 60mkw, a koszt przy takiej ilości w granicach 2000 pln jest akceptowalny. Bardziej martwi mnie biodegradacja, która według producenta następuje po 5-7 latach - a jak wiadomo producenci nie mają w zwyczaju zaniżać danych o trwałości. Jak to się ma w przypadku Perli tu?

    Wyczytałem gdzieś że jest on używany w towarowych uprawach pomidorów w Izreaelu.
    Ostatnio edytowane przez Lunarii ; 09-02-2014 o 19:38

  10. #9950
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Perlit ma zamknięte pory. Nie chłonie wody. Jest stosowany do rozluźniania i poprawy stosunków powietrznych np. w substratach do ukorzeniania.
    A hydrożel w opakowaniach 10 kg kupisz dwa razy taniej, niż cena którą wrzuciłem z pierwszego linka jaki mi się raczył otworzyć. Poszukaj...

  11. #9951
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lunarii

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    92-415
    Posty
    61

    Domyślnie

    Spotkałem się z kilkoma definicjami przeczącymi tej tezie.

    "Perlit - jest minerałem pochodzenia wulkanicznego, o białawym odcieniu. Dodany do podłoża pomaga je rozluźnić, napowietrzyć i spulchnić. Jest ceniony gdyż łatwo magazynuje i oddaje wodę, dzięki czemu ziemia z domieszka perlitu wolniej przesycha, a rośliny mają lepszy dostęp do wilgoci."

    Jak zakładam zadaniem perlitu nie jest magazynowanie, tylko tak jak napisałeś rozluźnianie gleby. Jednak czy nie spełni swojego zadania również na płaszczyźnie poprawy stosunków wodnych w glebie przepuszczalnej? Tego nie wiem, bo się nie znam. Pomysł wydawał mi się dobry skoro 125L perlitu kosztuje 40zł, tyle samo co 1kg hydrożelu.

    Właśnie doczytałem też, że w przypadku drobnego perlitu chłonięcie wody jest znacznie lepsze i trawnik będzie w rezultacie posiadał więcej wody. (ze strony z jakimiś badaniami, nie ze strony producenta perlitu
    Ostatnio edytowane przez Lunarii ; 09-02-2014 o 20:09

  12. #9952
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Powtarzam- ma zamknięte pory. Magazynuje tylko powierzchniowo. Rozluźni, spulchni i napowietrzy Twój piach
    Napisałem Ci co wiem. Po prawie 40 latach babrania się w ziemi.
    A nasypiesz sobie co chcesz, to Twoja piaskownica.

  13. #9953
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lunarii

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    92-415
    Posty
    61

    Domyślnie

    To może jesteś mi w stanie podać alternatywę dla hydrożelu?

  14. #9954
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Nawożenie organiczne.

  15. #9955
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lunarii

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    92-415
    Posty
    61

    Domyślnie

    A bardziej trwały sposób? Właścicielka tematu stwierdziła, że po kilku latach próchnica się rozłoży. Zatem czy hydrożel, czy obornik, efekt krótkotrwały. Pod trawę dostać się potem trudno

    Do obornika krowiego mam w zasadzie nieograniczony dostęp. Ile myślisz mogę użyć maksymalnie, żeby nie przedobrzyć? Zrobiłbym tak - zdjął 10cm warstwę ziemi, rozrzucił obornik i przeorał kilka razy. Następnie położyłbym siatkę i zasypał 10cm warstwą ziemi z lekkim dodatkiem hydrożelu lub bez. Pytanie ile dać obornika na m2.
    Ostatnio edytowane przez Lunarii ; 09-02-2014 o 20:46

  16. #9956
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Przepraszam, Elfir, że tu wlazłem. Planowałem jeden post... a wyszło jak zawsze.
    Lunarii, wątek ma 498 stron. Wszystko 88 razy już było. Zresztą... nie tylko w tym.
    EOT.

  17. #9957
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Elfir,
    Mam takie nietypowe pytanie. Opisz mi proszę co to znaczy "półcień" - chodzi mi o stanowisko w domu. Kupiłam Howea fosteriana i nie chciałabym żeby mi padła. Chodzi o to, żeby miała jasno? czy musi mieć bezpośrednio słońce, ale krótko? Będę bardzo wdzięczna.
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  18. #9958
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Naberia - to oznacza albo okno wschodnie, ewentualnie zachodnie, albo odsunięcie od okna południowego o ok 1-1,5 m Bezpośrednie południowe słońce może palić liście.

  19. #9959
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lunarii Zobacz post
    Szukam informacji o zastosowaniu perli tu w ogrodnictwie. Podobno poprawia utlenienie i wilgotność gleby. Czy jest to materiał trwały czy ulega rozkładowi jak hydrożel? Czy może mieć zastosowanie przy zakładaniu trawnika jako taka właśnie warstwa w obrębie 15cm głębokości wymieszana z resztą podłoża? i tak na siatkę przeciw kretom będę kopać i zastanawiam się co zrobić aby poprawić utrzymanie wilgoci na tych moich piaskach. Wspomniany materiał kosztuje 250zł za 1000L, podczas gdy za hydrożel w takiej ilości trzeba zapłacić majątek.
    Perlit to porowata wypalona skała wulkaniczna. Jest jałowa, porowata, stad stosuje się ję w zasadzie jedynie do ukorzeniania sadzonek wrażliwych na zgorzele (i inne choroby) w produkcji wielkotowarowej. Perlit zastępuje więc odkwaszony torf.
    Nie ulega rozkładowi (bo to skała), ale jest bardzo kruchy i rozpada się na drobny piasek z czasem.

    Na pewno nie wpłynie znacząco na zwiększenie wilgotności w piaskach
    Od tego jest glina i próchnica (kompost, obornik)

  20. #9960
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Trawnik urośnie nawet na czystym piasku, o ile będzie miał stały dostęp do wilgoci - stąd trawniki są najdroższym elementem w utrzymaniu ogrodu. Duży trawnik na piasku to po prostu luksus, jak basen czy kort tenisowy.

Strona 498 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony