dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 499 z 902
Pokaż wyniki od 9.961 do 9.980 z 18033
  1. #9961
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Naberia - to oznacza albo okno wschodnie, ewentualnie zachodnie, albo odsunięcie od okna południowego o ok 1-1,5 m Bezpośrednie południowe słońce może palić liście.
    Dziękuję Elfir za odp. Czyli promienie słoneczne muszą na nią padać? Tylko nie południowe.
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  2. #9962
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie muszą, bo w południowym pokoju możesz rośline odstawić dalej od okna, poza bezpośredni zasięg słońca.

  3. #9963
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    [...] Perlit zastępuje więc odkwaszony torf.
    Nie ulega rozkładowi (bo to skała), ale jest bardzo kruchy i rozpada się na drobny piasek z czasem.

    Na pewno nie wpłynie znacząco na zwiększenie wilgotności w piaskach
    Od tego jest glina i próchnica (kompost, obornik)
    może chodziło o zeolit?

    Jakieś trzy lata temu reklamowano go w programie ogrodniczym, że zachowuje się jak gąbka.

    Nie testowałam.
    marta

  4. #9964
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zeolit wchodzi w reakcję termiczną podczas nasiąkania wodą (jest używany w zmywarkach do suszenia naczyń). Nie wiem na ile to bezpieczne.

  5. #9965
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Trawnik urośnie nawet na czystym piasku, o ile będzie miał stały dostęp do wilgoci - stąd trawniki są najdroższym elementem w utrzymaniu ogrodu. Duży trawnik na piasku to po prostu luksus, jak basen czy kort tenisowy.
    ten moj "luksus" z kazdym rokiem zmniejszam stanowczo za duzo roboty i kasy na niego poswiecamy a pozytek zaden. wole kwiatki przynajmniej oko ciesza

  6. #9966
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Elfir, zauważylam, że końcówki niektórych liści mojej Howei są brązowe. Co może być przyczyną? Jak mogę temu zapobiec? Zraszałam ją 2 razy (jest u mnie od tygodnia). Poza tym zauważyłam, że niektóre listki ma przycięte. Pewnie już w sklepie zaczęły brązowieć i je przycięli, żeby ładnie wyglądała... Czy to jej nie zaszkodzi? A może ona choruje?
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  7. #9967
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zwykle zasychanie końcówek (wykluczając zasolenie podłoża) to wynik suchego powietrza w domu w okresie grzania CO.
    Może też odchorowywać sklep (np. została przemrożona w transporcie)

  8. #9968
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Dziękuję Elfir. Jakoś działać?
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  9. #9969
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie, poczekać na nowe liście

  10. #9970

    Domyślnie

    Dostałam ostatnio starą żeliwną brytfannę - nie za głęboką- ktoś dał mi ją z myślą o ogrodzie- bo niby nie rdzewieje -ja mam miejsce na stoliku wykonanym z maszyny do szycia - .Mam pytanie czym byś Elfir obsadziła takie ustrojstwo? .Czy mogę np. połączyć werbenę z groszkiem pachnącym? dziękuję

  11. #9971

  12. #9972
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w żeliwnej brytfannie można uprawiać rozchodniki i rojniki, jak z linku (sa zimozielone), ale warto zrobić dziurkę w dnie, bo nie tolerują nadmiaru wody (z deszczy).
    Inne rośliny trzeba byłoby często podlewać (kilka razy dziennie), bo pewnie woda będzie wyparowywać latem błyskawicznie.

  13. #9973
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Mam zioła na oknie w różnych dziwnych naczynkach. właśnie w czymś w rodzaju brytfanny metalowej na nóżkach, w konewkach. Wsypałam na dno kamyczki, a na nich stoją doniczki. Każde rośnie w swojej. W „brytfannie” są bazylia, tymianek i mięta.
    Duduś, może też tak zrób z tą żeliwną brytfanną.
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 15-02-2014 o 18:46
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  14. #9974

    Domyślnie

    rzadko używam zioła ale rojniki mi odpowiadają , dziękuję

  15. #9975

    Domyślnie

    pomysł Pestki - na pojedyncze doniczki -jest sprawdzony także u mnie - . Mozna czymś zamaskować - ziemią, kamyczkami, wiórkami etc a w razie czego - można wyjąć doniczki , osuszyć... a na zimę zadołować - jesli są to np rojniki
    W zeliwie chyba trudno wywiercić dziurkę

    u mnie groszek pachnący kiepsko rosnie w skrzynkach i donicach, a werbena i owszem

  16. #9976
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lunarii

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    92-415
    Posty
    61

    Domyślnie

    Na południowej granicy działki u sąsiadki rosną wysokie drzewa - jest tam m.in 20 metrowy świerk. Całość rzuca cień na mój teren, jak wiadomo zimą drzewo 20m rzuca ponad 50 metrowy cień, ale latem już 10-20 metrowy. Wymyśliłem, że posadzę swoje drzewa od tamtej strony ponieważ i tak jest cień od tych wysokich z tyłu więc jeżeli są tam 20 metrowe drzewa, a ja posadzę 10-15 metrowe okazy to sumarycznie cień się wcale nie wydłuży, ale za to osiągne lepsze osłonięcie od wiatrów i prywatność na czym zależy. Ukryje w tym lasku kompostownik itd itp.

    Oczywiście problem jest z doborem odmian, które poradzą sobie w takiej sytuacji. Od południa mają 90% cień. Od zachodu w odległości 20 jest las na który składają się 10-15 metrowe drzewa. Od wschodu nie ma zasłon.

    Takie stanowisko w trakcie zimy jest niemalże całkowicie ocienione, ponieważ jak wiadomo słońce wstaje wtedy nie na wschodzie a na południowym-wschodzie, natomiast zachodzi na południowym-zachodzie. Inaczej jest latem, kiedy słońce wstaje na północnym wschodzi i zachodzi na północno zachodniej części. Wtedy światła w zasadzie jest wystarczająco nawet dla średnio wymagających drzewek. Natomiast w tym okresie zimowym jest tam ciemnica. Gleba jest piaszczysta, przepuszczalna. Jakie drzewa sobie poradzą w takich warunkach? Musza to być drzewa dorastające 5-15 metrów, dlatego np. Świerk pospolity odpada. Zrobiłem wywiad i moje typy to:

    Choina Kanadyjska, Żywotnik Olbrzymi, Buk, Klon, Tuja Szmaragd. Czy znasz jeszcze jakies, które się dobrze sprawdzą?

    Chcę zachować piętrowość tak by las u sąsiadki był najwyższy a u mnie las niższy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kwiecien.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	243029  

  17. #9977

    Domyślnie

    Witam
    Chcę, aby na rabatach nie rosły chwasty, czym wyłożyć rabatę: agrowłókniną czy agrotkaniną? W sklepach są te dwa rodzaje. Co jest trwalsze i bardziej blokuje chwasty. Mam jedną rabatę wyłożoną agrotkaniną i niestety ale chwasty przełażą np skrzyp.
    Pozdrawiam
    Forum to magia

  18. #9978

    Domyślnie

    Rok temu dostałam szałwię omszoną szczepioną na pniu, po przeniesieniu jesienią do domu jeszcze kwitła, urosła, teraz wygląda mało ciekawie, mogę ją przyciąć? na jaką wysokość? Pień ma ok 1m dalej szałwia z 60cm teraz. Na ulotce była informacja,żeby przechować przez zimę,bo zmarznie.

  19. #9979
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lunarii

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    92-415
    Posty
    61

    Domyślnie

    Ja jeszcze mam pytanie odnośnie gleby na mojej działce, bo chyba nie jest tak źle jak myślałem. Teraz wiem, jak to wygląda bo kopałem doły aby ustalić poziom wody gruntowej z okazji roztopów. Odnośnie tego mam pytanie - wykopałem dół 120cm, zostawiłem na noc i był pusty rano. Natomiast w innym miejscu, niżej nieco położonym dół był wykopany na 150cm - również było sucho, natomiast jak wróciłem za pół godziny to na dnie pojawiła się woda - czy to jest woda gruntowa czy to jest poprostu napływ jakiś?

    Co do struktury gleby to jest 30cm ciemna warstwa, 30 cm lity piach i dalej rozpoczyna się trzecia forma (czym niżej tym większa jej zawartość). Jest to coś co nie jest lepkie jak glina, ale jednak się lepi w przeciwieństwie do piasku. Jest koloru siwego, co to jest?

  20. #9980

    Domyślnie

    Elfir,
    mam dwa pytania:

    - czy bez można posadzić w sporej donicy bez dna?

    - jakie drzewa liściaste mogłabyś polecić, które spełnią następujące (bardzo wyśrubowane ) wymagania:
    * nieduży system korzeniowy (drzewa będą blisko podmurówki płotu)
    * całkowita wysokość nie będzie wyższa niż 4-5 metrów (może rosnąć w dowolnym tempie - jeśli da się przycinać i utrzymać roślinę w miarę niską)
    * gałęzie zaczną się na pewnej wysokości - np. 1,3-1,5 m
    * nie będą produkować soków, ponieważ w zasięgu drzew będą samochody

    Idealne drzewko wyglądałoby zawsze tak jak na tym zdjęciu:
    http://www.drzewa.com.pl/12282-thick...--flamingo.jpg

    Stanowisko będzie dobrze nasłonecznione.

    Moja działeczka jest typowo miejska, przy segmencie, ma 100 m kw., a część, gdzie będą stały te drzewa ma zaledwie ok. 70 m kw. Mój cel jest taki, żeby sobie zasłonić widok na niezbyt ciekawy budynek. Trudno mi określić jaką mam ziemię - na pewnej głębokości jest trochę gliniasta, potem jest cienka warstwa piachu i kilka centymetrów porządnej czarnej ziemi.

    Nie wiem czy jest to ważna informacja, ale stwierdziłem, że mam za dużo... trawnika i w miejscu, gdzie te drzewa będą stały planuję docelowo geowłókninę + warstwę kamieni.

    Pozdrawiam,
    Michał

Strona 499 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony