dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 500 z 902
Pokaż wyniki od 9.981 do 10.000 z 18033
  1. #9981
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Meggi56 Zobacz post
    Witam
    Chcę, aby na rabatach nie rosły chwasty, czym wyłożyć rabatę: agrowłókniną czy agrotkaniną? W sklepach są te dwa rodzaje. Co jest trwalsze i bardziej blokuje chwasty. Mam jedną rabatę wyłożoną agrotkaniną i niestety ale chwasty przełażą np skrzyp.
    Pozdrawiam
    Lepiej posadź okrywowe.
    Będzie z korzyścią dla innych roślin.
    Przez agrowłókninę i tak prędzej czy później chwasty przerosną, szczególnie właśnie skrzyp.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  2. #9982

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, co byś poleciła z okrywowych?
    Pozdrawiam
    Forum to magia

  3. #9983
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar alusia1974
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Zory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    29
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    A jakie okrywowe na sloneczne stanowiska w sasiedztwie tuj bys polecala?bo koszenie tej trawy wokol doprowadza mnie do szalu.Nie mam narazie zrobionych rabat,tylko te tuje w trawie praktycznie posadzone.Chce odgrodzic od trawnika,stworzyc rabate wzdluz plotu i wlasnie chwastow sie pozbyc.

  4. #9984

    Domyślnie

    WITAM Elfir ew. innych tu zaglądających i mam prośbę

    Witam czy ktoś pomoże mi zidentyfikować roślinę , ew. napisać co może jej dolegać - jeszcze 1 miesiąc temu miała pełno liści - ostatnio lecą jeden po drugim.

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...9b0a36efd.html

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...6bbccf7cc.html[/quote]

  5. #9985
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lunarii Zobacz post
    Choina Kanadyjska, Żywotnik Olbrzymi, Buk, Klon, Tuja Szmaragd. Czy znasz jeszcze jakies, które się dobrze sprawdzą?
    Wymienione iglaki wymagają żyznych, stale umiarkowanie wilgotnej gleby by wyglądać ładnie.
    W dodatku żywotniki będą się ogałacać od dołu z braku światła.

    Ja radzę: jarzębiny, świdośliwę Lamarcka, bez czarny, klon polny, czeremchę

  6. #9986
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Meggi56 Zobacz post
    Witam
    Chcę, aby na rabatach nie rosły chwasty, czym wyłożyć rabatę: agrowłókniną czy agrotkaniną? W sklepach są te dwa rodzaje. Co jest trwalsze i bardziej blokuje chwasty. Mam jedną rabatę wyłożoną agrotkaniną i niestety ale chwasty przełażą np skrzyp.
    Pozdrawiam
    pielić - to jest jedyna trwała i skuteczna metoda, jeśli przestrzeń miedzy roślinami jest pusta. Dlatego w ogrodzie nie powinno być pustych placków ziemi - każdy centymetr powinien być porośnięty roślinami (pod krzewami roślinami okrywowymi)

    Agrotkanina, agrowłoknina to nazwa, która nie określa żadnego konkretnie produktu. To potoczna nazwa geowłóknin używanych w ogrodnictwie.
    Geowłokniny za to są rozmaite (zarówno materiał z jakiego są plecione jak i rodzaj splotu) . Im materiał grubszy tym mocniejszy (określa się to gramaturą na m2). Ze splotów najsłabszy jest splot tkaninowy (poszczególne włókna splecione są na mijankę pod kątem prostym względem siebie) - starczy rozciągnąć włókninę a między splotami pojawiają się przerwy.
    Wierzenie w cudowne właściwości geowłoknin jest naiwnością.
    1. Im mocniejsza, bardziej gęsta geowłoknina, tym słabiej przepuszcza wodę opadową (latem zdąży wyparować z rozgrzanej jak patelnia włókniny, wcale nie spływając do gleby) i powietrze (z braku przepływu powietrza pod geowłókniną rozwijają się pleśnie, w tym zgorzel czy fytoftora)
    2. Z czasem na geowłokninie osiada kurz, nawiane wiatrem ziarna piasku, rozkładają się resztki roślinne i powoli tworzy się cienka warstwa próchnicy, doskonała do kiełkowania chwastów.

  7. #9987
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał abigaill Zobacz post
    Rok temu dostałam szałwię omszoną szczepioną na pniu, po przeniesieniu jesienią do domu jeszcze kwitła, urosła, teraz wygląda mało ciekawie, mogę ją przyciąć? na jaką wysokość? Pień ma ok 1m dalej szałwia z 60cm teraz. Na ulotce była informacja,żeby przechować przez zimę,bo zmarznie.
    Szałwia omszona to bylina. Co roku zamiera do gruntu i odbija na wiosnę. Forma na pniu to nie jest forma szczepiona, tylko oskubana dołem zwykła szałwia, którą zimuje się w cieple, by jej zima nie zważyła.
    Można ją lekko przyciąć.

    Chyba, że to jednak nie szałwia omszona (Salvia nemorosa), a coś innego?

  8. #9988
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lunarii Zobacz post
    Co do struktury gleby to jest 30cm ciemna warstwa, 30 cm lity piach i dalej rozpoczyna się trzecia forma (czym niżej tym większa jej zawartość). Jest to coś co nie jest lepkie jak glina, ale jednak się lepi w przeciwieństwie do piasku. Jest koloru siwego, co to jest?
    Pewnie ił. Ił jest nieprzepuszczalny dla wody stąd woda opadowa zatrzymuje się na tej głębokości do której został wykopany dół i potem powoli z okolicy się do niego przesącza.

  9. #9989
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał nemi84 Zobacz post
    - czy bez można posadzić w sporej donicy bez dna?
    Bez problemu. Bez, rozumiem, że chodzi o lilaka pospolitego? (Syringa vulgaris)

    Cytat Napisał nemi84 Zobacz post
    - jakie drzewa liściaste mogłabyś polecić, które spełnią następujące (bardzo wyśrubowane ) wymagania:
    * nieduży system korzeniowy (drzewa będą blisko podmurówki płotu)
    * całkowita wysokość nie będzie wyższa niż 4-5 metrów (może rosnąć w dowolnym tempie - jeśli da się przycinać i utrzymać roślinę w miarę niską)
    * gałęzie zaczną się na pewnej wysokości - np. 1,3-1,5 m
    * nie będą produkować soków, ponieważ w zasięgu drzew będą samochody
    Skoro ideał jest na zdjęciu, to masz taka roślinę Klon jesionolistny Flamingo - szybko rośnie.
    Każda szczepiona forma ma ograniczony wzrost do miejsca szczepienia. W zależności jak wysoko jest miejsce szczepienia na podkładce, tak wysoki masz pień.
    np. klony - Globosum, brilantissimum, wiśnia "Umbraculifera, tulipanowiec "Edward Gursztyn".
    Jak nie chcesz, by to była taka regularna kulka, to małe drzewka tworzy jabłoń ozdobna (Malus toringo) "Tina" i wiśnia ozdobna (Prunus nipponica "Brillant"), lilak chiński (nie tworzy rozłogów!)
    Z mniejszych możesz wybrać kaliny koreańskie, migdałki trójklapowe, wierzby "Hakuro-Nishiki" i lilaki meyera "Palibin" szczepione na pniu.

    Możesz też sam wyprowadzić z silnie rosnących żywotników olbrzymich (Thuja plicata) kule na pniu, usuwając dolne gałązki a górne ciąć kulkę.

    To, co piszesz o skokach nie ma nic wspólnego z drzewem. Każde drzewo ma soki Za to, co lepi się na samochodach, to wytwór mszyc żerujących na drzewach. Zwie się to spadzią albo rosą miodową. Starczy, że zwalczysz mszyce i nie będzie "soków"

    Cytat Napisał nemi84 Zobacz post
    Nie wiem czy jest to ważna informacja, ale stwierdziłem, że mam za dużo... trawnika i w miejscu, gdzie te drzewa będą stały planuję docelowo geowłókninę + warstwę kamieni.
    A liście jesienią palcami z kamyków będziesz wybierał?
    Posadź pod drzewami jakaś mało wymagająca trawę ozdobną, liliowce lub inną roślinę okrywową.

  10. #9990
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Meggi56 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź, co byś poleciła z okrywowych?
    Pozdrawiam
    barwinek, bodziszek korzeniasty, turzyca sina, runianka japońska, jasnota, gajowiec żółty, pragnia syberyjska i wiele, wiele innych.

  11. #9991
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał alusia1974 Zobacz post
    A jakie okrywowe na sloneczne stanowiska w sasiedztwie tuj bys polecala?bo koszenie tej trawy wokol doprowadza mnie do szalu.Nie mam narazie zrobionych rabat,tylko te tuje w trawie praktycznie posadzone.Chce odgrodzic od trawnika,stworzyc rabate wzdluz plotu i wlasnie chwastow sie pozbyc.
    Trawy ozdobne, liliowce

  12. #9992
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    WITAM Elfir ew. innych tu zaglądających i mam prośbę

    Ficus binnendijkii "Alii".
    Liście lecą, bo go ktoś przestawił albo zmienił wilgotność powietrza, albo ustawił w przeciągu. Typowy objaw u fikusów na zmieniajace się warunki.

  13. #9993
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lunarii Zobacz post
    Ja jeszcze mam pytanie odnośnie gleby na mojej działce, bo chyba nie jest tak źle jak myślałem. Teraz wiem, jak to wygląda bo kopałem doły aby ustalić poziom wody gruntowej z okazji roztopów. Odnośnie tego mam pytanie - wykopałem dół 120cm, zostawiłem na noc i był pusty rano. Natomiast w innym miejscu, niżej nieco położonym dół był wykopany na 150cm - również było sucho, natomiast jak wróciłem za pół godziny to na dnie pojawiła się woda - czy to jest woda gruntowa czy to jest poprostu napływ jakiś?

    Co do struktury gleby to jest 30cm ciemna warstwa, 30 cm lity piach i dalej rozpoczyna się trzecia forma (czym niżej tym większa jej zawartość). Jest to coś co nie jest lepkie jak glina, ale jednak się lepi w przeciwieństwie do piasku. Jest koloru siwego, co to jest?
    Tak, jest to "napływ", najpewniej jest to woda gruntowa bądź są to wody zaskórne.
    Może to być zasugerowany już ił, może być pył, może być glina.
    Kolor szary/siwy może być pierwotny (niezwiązany z obecnością wody) lub wtórny pokazujący nam poziom glejowy czyli poziom dość stale silnie wilgotny. Co by się u Ciebie mogło zgadzać skoro na 150cm jest woda.
    Przydałoby się kilka fotek dla lepszego oglądu sytuacji.

  14. #9994
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    agata39

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    530

    Domyślnie

    Elfir jak pozbyc sie watrobowca.W czesci dzialki rozpanoszyl sie na kilku metrach.Wczesna jesienia pryskalismy Mogetonem i czesciowo zginal.Zaczal pojawiac sie tez w innej czesci ogrodu.Wiosna chcemy siac trawe ale obawiamy sie czy watrobowiec nie wyjdzie w trawie.

  15. #9995
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Elfir, czy masz może jakieś gotowe zestawienie roślin (iglaków) na żywopłot? Chodzi mi o różnorodne rośliny. Z mojego szpaleru zostało tylko parę świerków serbskich i chciałabym go uzupełnić jakimiś innymi roślinami np. żywotnikami (zależy mi, żeby nie były za szerokie). Pomożesz?
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  16. #9996
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar martaibartek
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Nowa Wieś/Pasłęk
    Posty
    2.231

    Domyślnie

    Elfi na jednej rabacie mam Gracillimus- Vanilki- Rozchodniki okazałe- żurawki.
    Chciałabym skomponowac druga rabatę z Limkami, bez powtazranie roślin z rabaty 1.
    Co Twoim zdaniem ładnie komponuje się z Limelight?
    Codzienny C117 czyli nasze Stańczykowo!!!
    Budujemy CODZIENNEGO dla nas bardzo niezwykłego

  17. #9997
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał martaibartek Zobacz post
    Elfi na jednej rabacie mam Gracillimus- Vanilki- Rozchodniki okazałe- żurawki.
    Chciałabym skomponowac druga rabatę z Limkami, bez powtazranie roślin z rabaty 1.
    Co Twoim zdaniem ładnie komponuje się z Limelight?
    Piwonia - bo kwitnie przed limeligtem, lubię też żurawkę "Paris", bo ma kwiaty kontrastowe wobec białych hortensji. Ale można dac też Imperata cylindrica "Red Baron". Z wyższych traw niewiele jest lepszych od miskantów. Ale jak masz wilgotny teren to może tojad (ładny kontrast głębokiego kobaltu z bielą), albo sadziec konopiasty. Inne ciekawe byliny to przetacznikowiec (Veronicastrum).

  18. #9998
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał agata39 Zobacz post
    Elfir jak pozbyc sie watrobowca.W czesci dzialki rozpanoszyl sie na kilku metrach.Wczesna jesienia pryskalismy Mogetonem i czesciowo zginal.Zaczal pojawiac sie tez w innej czesci ogrodu.Wiosna chcemy siac trawe ale obawiamy sie czy watrobowiec nie wyjdzie w trawie.
    Za ciezka i za wilgotna gleba. Trzeba przed założeniem trawnika bardziej rozluźnić.

  19. #9999
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał naberia Zobacz post
    Elfir, czy masz może jakieś gotowe zestawienie roślin (iglaków) na żywopłot? Chodzi mi o różnorodne rośliny. Z mojego szpaleru zostało tylko parę świerków serbskich i chciałabym go uzupełnić jakimiś innymi roślinami np. żywotnikami (zależy mi, żeby nie były za szerokie). Pomożesz?
    Nie mam takiego zestawu. Wszystko zależy gdzie te świerki rzucają cień. Jaka jest gleba.
    Planując nasadzenia pomyśl też o kolumnowych i jajowatych sosnach - sosna bośniacka "Horak", "Satelit", sosna czarna "Molette", "Green Tower"

  20. #10000
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Elfir, gleba jest ciężka - gliniasta. Strona - wschodnia. Cały czas słońce.

    Z innej beczki. Czy można przesadzać kasztanowce? (Brioti) Mamy go trzeci sezon - ma ok. 2m wys.
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

Strona 500 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony