dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 501 z 902
Pokaż wyniki od 10.001 do 10.020 z 18033
  1. #10001
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na gliny faktycznie najlepsze są żywotniki. Spróbuj z bardzo dużymi a nie tymi klasycznymi, jak "Smaragd". Przykładowo: "Frieslandia", "Maloyana", "Gelderland", "Kórnik", "Atrovirens". Możesz też wpleść cyprysika nutkajskiego, ale "Glauca" - nie jest tak płacząca jak "Pendula".
    Ale sosen nie wykluczaj

    Kasztanowiec, jak każdy liściak, przesadza się w okresie bezlistnym.

  2. #10002
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Dziękuję Ci bardzo Elfir. Czyli podane rośliny mogę dowolnie wymieszać i będzie git?
    A napisz mi jeszcze, bo się na tym znasz i masz wyobraźnię, czy lepiej zrobić żywopłot właśnie taki mieszany, czy jednolity? Na jego tle już rosną różne rośliny , a za nim u sąsiada rosną świerki i inne "choinki", ale są młode i wszystko widać, bo ogrodzenie jest z siatki, a zależy nam, żeby się osłonić przed sąsiadami. Czy jak zrobimy mieszany, to nie zrobi się za duży "misz masz" ? Na tle jednolitego żywopłotu rośliny pewnie by się ładniej eksponowały?

    Czy można przesadzać kasztanowca już teraz? Czy gdyby przyszły ewentualnie mrozy to mogłyby mu zaszkodzić?
    Ostatnio edytowane przez naberia ; 21-02-2014 o 00:17
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  3. #10003
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mrozy sa przeszkodą o tyle, że mogą przemrozić korzenie. Więc jak się ładnie zakopczykuje i obsypie korą, to te lekkie przymrozki nie wyrządzą krzywdy.

  4. #10004
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AniaLP

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    jestem nowa na forum i chciałabym bardzo prosić o radę, jak ożywić rabatę ze zdjęcia poniżej. Ogród został zaprojektowany przez architekta i wykonany zgodnie z tym projektem w 2013 roku. Jestem początkującym ogrodnikiem, projekt przyjęłam bez zastrzeżeń, bo było na nim tyle barwnych plam w moich ulubionych kolorach. Niestety teraz widzę, że mimo wszystko te rabaty są jakieś "smutne" i bez wyrazu. Kolory, których chciałabym się konsekwentnie trzymać to biały, róż i fiolet no i oczywiście zieleń. W tych kolorach są utrzymane pozostałe rabaty, obsadzone różanecznikami, laurowiśniami czy niewielkim żywopłotem z pięciornika Abbotswood.

    Na rabacie ze zdjęcia rosną:

    - rozchodniki okazałe z przodu, pomiędzy nimi kępa bodziszków, potem kępa astrów i kępa ciemierników.
    - w tle magnolia Nigra, żywotnik Smaragd, sosna czarna Pyramidalis, budleja Ile de France
    - po środku przed sosną czarną sosna górska
    z jednej strony tej rabaty jest wspomniany żywopłot z pięciornika Abbotswood ( 5 sztuk), z drugiej strony mały żywopłot z żywotnika Smaragd (3 sztuki)

    Czy dla urozmaicenia i rozjaśnienia tej rabaty można posadzić 2 hortensje Silver Dollar, a przed nimi jakieś średniej wielkości różaneczniki też w kolorze białym? Czy może lepsze byłyby np. róże austinki białe lub różowe 3 szt? Ciągle szukam pomysłu na uzupełnienie tej rabaty i mam już niezły mętlik w głowie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rab2.jpg
Wyświetleń:	302
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	244175

    Z góry bardzo dziękuję !

  5. #10005
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    agata39

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    530

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Za ciezka i za wilgotna gleba. Trzeba przed założeniem trawnika bardziej rozluźnić.
    Wlasnie problem w tym ze gleba jest przepuszczalna i sypka, umiarkowanie wilgotna, ph 7.Ta czesc dzialki na ktorej jest najwiecej watrobowca znajduje sie po wschodniej stronie domu i rzeczywiscie jest tam mniej slonca.Jak sie tego pozbyc?
    Jezeli przerobimy ziemie glebogryzarka to cos pomoze czy wrecz odwrotnie?
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez agata39 ; 20-02-2014 o 23:01

  6. #10006

    Domyślnie

    Elfir,
    bardzo dziękuję za Twoje propozycje drzew. Niektóre bardzo mi się spodobały i któreś z tych właśnie wybiorę .

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A liście jesienią palcami z kamyków będziesz wybierał?
    Posadź pod drzewami jakaś mało wymagająca trawę ozdobną, liliowce lub inną roślinę okrywową.
    Skala problemu to 3 nieduże drzewa. Mam nadzieję, że wystarczy dmuchawa, żeby liście "przegonić" w jedno miejsce i je wtedy zebrać.

    Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

  7. #10007
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał AniaLP Zobacz post
    Niestety teraz widzę, że mimo wszystko te rabaty są jakieś "smutne" i bez wyrazu.
    Pamiętaj, że na rabacie masz młode rośliny i one muszą mieć miejsce do rozrastania się - z czasem wypełnią puste miejsca. Upchnięcie w kącie kilkunastu roślin to nie jest rozwiązanie.
    Możesz natomiast poeksperymentować z bylinami.
    Skoro nie pasuje ci ta kompozycja pogrupuj byliny w większe grupy (po minimum 5 sztuk, a najlepiej i więcej), a nie obsadzaj pojedynczymi roślinami.
    Bodziszki najlepiej wyglądają jak jest ich co najmniej 10 szt, bo mają małe kwiatki, widoczne dopiero w większej grupie.

    Natomiast jesienne byliny, jak astry czy rozchodniki, doskonale wyglądają z duża ilością delikatnych traw wokoło (rozplenice, ostnice, drżączki, śmiałki), nawet, jak same posadzone są pojedynczo.

    Może więc po prostu dosadź byliny - bodziszki pod magnolię, a rozchodniki pod budleję i do tego trawy ozdobne (jak np. rozplenica "Hammeln"). Można też przy magnolii posadzić bylinowego powojnika "Arabella" - będzie kwitł całe lato, gdy magnolia przekwitnie. Ten powojnik jest rośliną bardziej okrywową a nie pnącą. Nie potrafi się wspinać, może się jedynie opierać o wyższe rośliny.
    Jak drażnią cię puste miejsca z tyłu rabaty, pomiędzy iglakami, posadź wysokie miskanty.

    Dla mnie ta rabata trochę miesza style i wymagania glebowe - np. lubiąca lekko kwaśne podłoże magnolia a ciemiernikami, które wolą podłoże bardziej zasadowe.
    Ja do magnolii dobierałabym towarzystwo świerkowo-żywotnikowo-hortensjowe + byliny wczesnego lata (tawułki, piwonie, powojnik Arabella, bodziszki) + byliny zimozielone (bergenie i zurawki). Czyli charakter leśnej polany
    A do buddleji dobrałabym sosnę, lawendy, trawy ozdobne, róże okrywowe i dzikie + suchoznośne byliny (szałwie, rozchodniki, przetaczniki, czyścce, perowskie), czyli charakter śródziemnomorski.
    Albo po angielsku: budleje+róże+strzyżone bukszpany + rozmaite byliny

    Tak mi bardziej pasują glebowo i stylem.

  8. #10008
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał agata39 Zobacz post
    Wlasnie problem w tym ze gleba jest przepuszczalna i sypka, umiarkowanie wilgotna, ph 7.Ta czesc dzialki na ktorej jest najwiecej watrobowca znajduje sie po wschodniej stronie domu i rzeczywiscie jest tam mniej slonca.Jak sie tego pozbyc?
    Jezeli przerobimy ziemie glebogryzarka to cos pomoze czy wrecz odwrotnie?
    pozdrawiam
    Myślę, że starczy dobrze wzruszyć ziemię, by przesuszyć wierzch. Potem posiać trawę, a wątrobowca z czasem zniszczy wertykulacja. Wertykulację na tym fragmencie można robić nawet 3 razy w sezonie.
    Używajcie na razie nawozów fizjologicznie kwaśnych, żadnych wapniowych, bo pH dość wysokie.

  9. #10009
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał naberia Zobacz post
    Dziękuję Ci bardzo Elfir. Czyli podane rośliny mogę dowolnie wymieszać i będzie git?
    A napisz mi jeszcze, bo się na tym znasz i masz wyobraźnię, czy lepiej zrobić żywopłot właśnie taki mieszany, czy jednolity? Na jego tle już rosną różne rośliny , a za nim u sąsiada rosną świerki i inne "choinki", ale są młode i wszystko widać, bo ogrodzenie jest z siatki, a zależy nam, żeby się osłonić przed sąsiadami. Czy jak zrobimy mieszany, to nie zrobi się za duży "misz masz" ? Na tle jednolitego żywopłotu rośliny pewnie by się ładniej eksponowały?
    Elfir, pozwól że sie przypomne, bo edytowałam i nie wiem czy zauwazyłas pytanie
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  10. #10010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Po prostu mieszany nie będzie już "żywopłotem" a swobodną kompozycją na rabacie
    Ja też nie zawsze robię żywopłoty, tylko mieszam różne gatunki.
    Skoro przed iglakami masz różne krzewy, posadź iglaki zielone (a nie żółte, pstrokate), by nie robić zamieszania kolorystycznego.

  11. #10011
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    agata39

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    530

    Domyślnie

    Elfir bardzo ci dzikuje

  12. #10012
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Dziękuję Elfir.
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  13. #10013
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AniaLP

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Posty
    5

    Domyślnie

    Elfir,

    bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
    Może taki a nie inny projekt został przygotowany pod wpływem moich sugestii, co mi się podoba i że z uwagi na 2 małe córeczki chciałam mieć dużo motyli w ogródku. Poza tym nie chciałam mieć ogrodu jak wszyscy dookoła - szpalery iglaków i gdzieniegdzie hortensja lub jakiś różanecznik. Ten ogródek to jak moje 3 dziecko, sama kopałam, w 1 weekend posadziłam coś około 100 roślin, jesienią zrobiłam nawet sama obrzeża z kostki dookoła rabat. I chciałabym, żeby był piękny.
    Pisząc o pomieszaniu stylów trochę mnie natchnęłaś i zastanawiam się, czy nie da się tego stylu trochę ujednolić przesadzając co nie co . Rośliny są jeszcze małe i może zniosą to dobrze a ogród będzie trochę bardziej uporządkowany.
    Poniżej wykaz rabat i nasadzeń :
    Rabata 1: Laurowiśnia Otto Luyken i funkie
    Rabata 2: Jodła koreańska i różaneczniki: Blutopia, Catawbiense Album, Polarnacht, z przodu 2 razy Cunningham's White, funkie i żurawki.
    Rabata 3: Laurowiśnia Otto Luyken, różanecznik Nova Zambla i pieris; narecznica samcza, 3 bukszpany i golteria; funkie
    Rabata 4: samotny dereń Sibirica
    Rabata 5: cis pośredni Farmen, perukowiec Royal Purple, świerk pospolity Acrocona; po bokach hortensja ogrodowa i krzewiasta Annabelle, z przodu 7 tawułek Golden Princess w 2 rzędach (je muszę posadzić na nowo w rozstawie tak co 50 cm i przycinać, żeby miały kulisty pokrój)
    Rabata 6: 3 sosny górskie, kostrzewa popielata, wrzosy, rozchodniki
    Rabata 7: żywopłot z pięciornika Abbotswood
    Rabata 8: pisałam o niej magnolia Nigra, żywotnik Smaragd, sosna czarna Pyramidalis, sosna górska i budleja Ile de France
    Rabata 9: żywotniki Smaragd
    Może można pozamieniać rośliny z rabat 5 i 8, żeby ujednolić styl ? Czy jednak lepiej nie ruszać już roślin i dosadzić trawy tam, gdzie przeszkadza mi pustka?
    I czy na rabacie 2 można posadzić 2 hortensje Bobo z przodu, żeby coś kwitło latem i jesienią ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	r1.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	244312Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	r2.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	244313Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	r3.jpg
Wyświetleń:	203
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	244314Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	r4.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	244315Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rab1.jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	244316

  14. #10014
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AniaLP

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Posty
    5

    Domyślnie

    Elfir,

    tak mi przyszło na myśl, czy zamiana miejscami perukowca i magnolii oraz 1 żywotnika pomogłaby uporządkować rabaty? Wtedy może mogłabym je uzupełnić o rośliny, które podkreślałyby charakter danej rabaty. Ale czy to nie będzie powodować ogólnego bałaganu w ogrodzie, że każda rabata będzie z innej "parafii"? Czy też uporządkuje to raczej przestrzeń: 1 cześć rabat od strony północnej (ale mimo wszystko mają sporo światła, bo cień od domu tylko trochę na nie pada) będzie kwasolubna a druga w drugiej części ogrodu od wschodu będzie zasadowa i śródziemnomorska ?

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

  15. #10015
    GOSC12_3
    Guest
    GOSC12_3

    Domyślnie

    Witam Elfir
    Mam pytanko.
    Za miesiąc przywiozą mi 5t ziemi torfowej i 5 t ziemi ogrodowej ( nie wiem co to oznacza). Tak czy siak będę chciała to wymieszac i posadzic iglaki (szmaragd- od południa, brabant od zachodu). Poza tym jakąs sosnę fajną na rogu południowo zachodnim..
    Czy ta ziemia się nadaje do tych roslin?
    W jakiej odległości posadzic tą sosną od płotu i iglaków?
    Czy jak będę sadzic te roslinki z koncem marca to nie bedzie juz późno?

    Z góry dziękuje za odp.

  16. #10016
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Riri - skoro ty nie wiesz co ci przywiozą, skąd ja mam wiedzieć, czy będzie się nadawać?

    Sosna urośnie nawet na piasku.
    Jak daleko posadzić - zależy jaki gatunek i odmianę planujesz
    Sosna himalajska będzie w 10 lat mieć nawet 3 m średnicy, a kosodrzewina "Liliput" 0,5 m

    Żywotniki lubią glebę lekko kwaśną do obojętnej, próchniczną, umiarkowanie wilgotną - więc, to co nawieziesz powinno byc ok.

    Odradzałabym Brabanta na rzecz ładniejszych odmian, zwłaszcza mieszańców z żywotnikiem olbrzymim (np. Gelderland) - nie będą ci brązowieć na zimę ani szybko szyszkować.


    10 t ziemi nawet jak wymieszasz z glebą na działce i tak będzie powyżej zasięgu korzeni posadzonych roślin Te 10 ton to na całym ogrodzie da ci z 5 cm warstwę
    Nie ma więc sensu mieszać na całym ogrodzie, tylko wykopać większe dołki, nawiezioną ziemię wymieszać z glebą z działki i tym zasypywać korzenie roślin.

    Rośliny doniczkowane sadzi się przez cały okres, póki ziemia nie jest zamarznięta. Kopane - najlepiej we wrześniu, wczesna wiosna jest dopuszczalna.

  17. #10017
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał AniaLP Zobacz post

    tak mi przyszło na myśl, czy zamiana miejscami perukowca i magnolii
    To niezły pomysł. Magnolię daj w różaneczniki lub laurowiśnie - podobnie jak one, potrzebuje miejsc osłoniętych.

    Fragmenty ogrodu o różnej kompozycji można od siebie oddzielać trawami ozdobnymi, bo są neutralne.

  18. #10018
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Na gliny faktycznie najlepsze są żywotniki. Spróbuj z bardzo dużymi a nie tymi klasycznymi, jak "Smaragd". Przykładowo: "Frieslandia", "Maloyana", "Gelderland", "Kórnik", "Atrovirens". Możesz też wpleść cyprysika nutkajskiego, ale "Glauca" - nie jest tak płacząca jak "Pendula".
    Ale sosen nie wykluczaj

    Kasztanowiec, jak każdy liściak, przesadza się w okresie bezlistnym.
    Elfir, a które z podanych roślin nie zmieniają koloru w zimie, bo znalazłam sprzeczne informacje
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  19. #10019
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kolor zmienia żywotnik zachodni a zielony zostaje zywotnik olbrzymi i duża częśc mieszańców tych dwóch gatunków (Thuja x plicatoides - Żywotnik nibyolbrzymi). Smaragd jest własnie takim mieszańcem.
    Glederland i Kórnik to gatunki zywotnika olbrzymiego.

  20. #10020

    Domyślnie

    Cześć Elfir, możesz mi powiedzieć co to za kwiatki ze zdjęć, wiem że zdjęcia są trochę niewyraźne, ale może uda się coś zidentyfikować.




Strona 501 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony